Yüzme Havuzu Tasarımı Ve Boyutları

Evlerinizin arka bahçesine bir yüzme havuzu inşa ettirmeye karar vermiş olabilir fakat nereden de başlamanız gerekmekte olduğunu bilmiyor olabilmektesiniz. Hususiyet ile beton havuz seçimi yapıldığı vakit havuzu inşa edecek kişi ile görüşerek çok detaylı bir bilgi alınması gerekmektedir. Bu bilgi alışverişi esnasında seçimi yapılacak dizayna ve kullanımı gerçekleşecek inşa ürünlerine beraber karar verebilmektesiniz.

İlk başta sormanız gerekli olan oldukça mühim 3 soru şu biçimdedir: Havuz ne derecede derin olacak? Havuzun biçimi nasıl olacak? Havuzun büyüklüğü ne derecede olacak?

Hayat stilinize ve evlerinize mütenasip bir havuz inşa ettirmeyi arzu etmekte iseniz bu soruları cevaplamanız gereklidir. Bu hususun oldukça mühim sebebi havuzun boyutu, havuzun biçimi ve havuzun derinliği gibi ölçütler belirlendikten sonra gereksiniminiz olan oldukça uygun havuzu tercih edebilecek olmanız olmaktadır.

Beton havuzların derinliği, boyutu ve biçimi adına oldukça çok esnekliği sunmakta olan havuz çeşidi olduğunu unutmamanız gerekir. Havuzu inşa edecek kişinin elinde olan bütün kreatif dizaynlardan yararlanma yollarına başvurabilmek adına demin bahsetmiş olduğumuz oldukça mühim 3 soruya oldukça kısa zamanda yanıt bulmak gerekir.

  1. Havuzun Boyutu Ne Olmalı?

Havuz adına uygun boyutu tercih etmeniz 3 mühim ölçüte dayalı olmaktadır. Bu 3 mühim ölçüt şu şekildedir; planlanmış havuzun kullanma biçimi, tasarının bütçesi ve kullanımı sağlanabilir açık ortam, tercih ettiğiniz dekoratif ve başka işlevsel hususiyetlerin sayısı ve de çeşidi bu ölçütlere tesir edebilmektedir.

İlk olarak, havuzu kimlerin nasıl kullanımını sağlayacağını düşünmek gerekir. Çocuklarınız var mı? Daha çok çocuğunuz olmasını istemekte misiniz? Çocuklarınız ya da çocuğunuz kaç yaşında? Bu sorulara yanıt verip başlamanız oldukça uygun seçim olmaktadır.

Küçük çocuğunuz var ise onlar evinizin bahçesinde bulunmakta olan havuzun kullanımını sağlama mevzusunda oldukça daha istekli olmaktadır. Lise senelerine geçtikleri zaman arkadaşları ile olmalarından dolayı havuzun kullanımını sağlamayı azaltma yollarına giderler. Şayet bu husus çocuktan çocuğa göre farklılık gösterir.

Sizler ile beraber yaşamakta olan oldukça yaşlı bir aile bireyi bulunuyor mu? Bu bireylerin kibar, alçak tesirli su egzersizi yapmasından hoşlanacağını düşünmekte misiniz?

Evde yaşamakta olan kişilerden herhangi bir tanesinde hareketlilik sorunu bulunuyor mu? Şayet bulunuyor ise, suya ulaşabilmesi adına rampanın yerine daha eğimli bir giriş seçimi yapmanız gerekir. Kumsal tipi havuz girişi ek bir uzunluk gerektirmesinden dolayı bu husus havuzun genişliği adına verilebilecek son kararı etkileyebilmektedir.

Daha sonrasında ise normal havuz kullanımını sağlayacak kişileri düşünmek gerekir. Bu bireyler sahibi olacağınız havuzun düzgün olarak nasıl kullanımını sağlayacaklar? Havuzun kullanımını sağlar iken terapi, spor ya da bunlar gibi hangi tür etkinlikler gerçekleştirilir? Bu sorulara da türlü yanıtlar bulmanız gerekir.

Örnek verir isek; evinizin bahçesinde bulunmakta olan havuzda eğlenmek amacı ile ne çeşit etkinlikler gerçekleştireceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzu ya da çocuklarınızı yüzmek için havuza çağıracak mısınız? Yetişkin bireyler, çocuklar ya da bütün herkes adına periyodik olarak büyük bir havuz partisi yapmayı düşünmekte misiniz?

Havuz için yeri belli olan güverte bölümünde güneşlenerek ayrıca ıslanmanın da seçimini yapmanız halinde ferahlamak adına havuza dalış sağlayabileceğiniz boyut sizler adına yeterli olmaktadır. Bu hususta oldukça küçük boyutta olan havuzların seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

Sizler ya da aile bireyleriniz oldukça yüksek enerji gerektirmekte olan fiziki egzersizler yapmayı istemekte misiniz? Bu hususta egzersizler ve eğlence adına oldukça büyük bir eğlence ortamı arzu edebilirsiniz. Tercih eder iseniz havuza voleybol filesi bile ilave etme olanağına sahip olabilmektesiniz. Şayet yüzme havuzu için bu hususa benzemekte olan planlarınız bulunuyor ise bu husus en az havuz uzunluğu mevzusunda verecek olduğunuz kararı etkilemektedir.

Bütün bu durumlara ilave olarak planlı kullanma kapsamı içinde havuz aksesuarlarının, fonksiyonel ögelerin ve dekoratif hususiyetlerin neler olduklarını göz önünde bulundurmak gerekir.  Hususiyetlerin boyuta tesir etme halini gözden geçirebilmek için güvenlik gereksinimlerine ve kurallara mütenasip hususlara göz atmanız gerekmektedir. Bir havuzun uzunluğu en az yaklaşık 10 m olması gerekir. Bu uzunluk bir takım derinliği çok az olan uçlar adına yeterli ortam ve derin uç kısma geçiş olanağı sağlar.

Bu duruma karşın, şezlong ya da kaya şelalesi gibi büyük bir bronzlaşma çıkıntısı gereksiniminiz bulunuyor ise bu 2 hususiyet boş ortam adına yarışmaktadır. Bu sebep ile belirlediğiniz bu çeşit aksesuarlar ya da kaliteler ile havuzunuz arasında ahenk olmasını tercih etmekte iseniz inşa ettireceğiniz havuzun azıcık daha geniş olması gerekir.

İnşa ettireceğiniz havuz boyutu adına başka bir belirlemekte olan etmen ise havuza ayırmayı arzu edeceğiniz ortam oranıdır. Şayet çokça alanınız bulunuyor ise havuz boyutunu tercih ederken daha hür davranabilmektesiniz. Ortam dar ya da açık hava ortamlarını açık mutfak ya da çimenli çocuk eğlence ortamı gibi başka imkanlar için korumayı istemekte iseniz daha total bir dizayn seçimi yapabilirsiniz.

Kararlarınızı biçimlendirecek bir başka mühim husus ise bütçeleriniz olmaktadır. Havuz inşa ettirir iken ayırmış olduğunuz bütçe oranı ne kadar olmaktadır? Bütün havuzlar temel inşa maliyeti gerektirir. Yalnız, projenin maliyeti havuz boyutuna göre çoğalma gösterir.

Bu durumun nedeni ile bütçeleriniz kısıtlı halde ise havuzla bulunmakta olabilecek başka hususiyetlerin ne iş için yaramakta olduğunu öğrenmek oldukça daha uygun olmaktadır. Bu hususiyetlere uygun olarak daha büyük boyutun ve estetik eklemin gerekmekte olduğuna ya da olmadığına karar vermek gerekir.

Havuzu inşa edecek kişi türlü hususiyetler ve inşa planlarını hesaba ekleyerek sözleşme tutarını gözden geçirme yollarına başvuracaktır. Havuzun hangi boyutta olması gerekmekte olduğunu bütün anlamı ile belli olmasını arzu ediyorsanız havuzunuzu inşa edecek kişi ile görüşmeniz gerekli ve bütçenize son derece mütenasip seçimi yapmanız gerekmektedir.

  1. Havuzun Derinliği Ne Olmalı?

Eskiye doğru gidildiği zaman evinizin bahçesinde seçimi yapılan havuz bir yanında derin bir uca geçme öbür yanında ise derinliği çok az olan bir ucun bulunacağı bir biçimde yapılmaktaydı. Derinliği çok az olan kısım karakteristik olarak yaklaşık 1 m derinliğine sahip, derin olan uç kısmı ise 1,5 m ve 2,5 m aralığında bir derinliğe sahip olmalıydı.

Derinlik en son konfigürasyonların yükseliş göstermesi ile daha önce olan senelerde seçimi yapılan havuz konfigürasyonları tercih edilme niteliğini kaybetmiştir. Günümüzde oldukça çok sevilen ve tercih edilen alternatif bütün uçlarda da derinliği çok az olan bir ortam ve orta kısımda daha derin bir kısım içerir. Bu orta kısmın derinlik ölçüsü ise ortalama 1,5 m derinliğinde olur. Bu durum da hususiyet ile çocukların su içerisinde ayakta durabildikleri daha kullanımı sağlanabilir bir ortam elde etmektir.

Derinlik mevzusunda seçimi yapılan bir başka prosedür ise kapalı derinliği çok az olan uç ele alınmasıdır. Örnek verir isek, L biçimindeki bir havuzda derin olacak uç kısmı L biçimindeki havuzun uzun bacak kısmının bir yerinde yapılacağını düşünebilmektesiniz. Kısa bacak kısmında ise bir kimse yüzer iken kullanımı sağlanabilecek bir eğlence ortamı oluşturulması için derinliği çok düşük ortam seçimi yapılması gerekmektedir.

Aynı büyüklük unsurunda olması gibi havuz derinliği sizlerin ve aile bireylerinizin su eğlence ortamını nasıl kullanımını sağlayacağınıza dayalı olarak farklılık göstermektedir. Bu mevzuda değerlendirecek olmanız gerekli olan bir takım değişebilir hususlar yer almaktadır. Küçük çocuklar adına eğlence ortamı, egzersiz ortamı, dalış ortamları ve ferahlama ortamları gibi ölçütleri göz önünde bulundurup derinliğin ne ölçüde olacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Oldukça derin bir havuz daha çok su tutacak olmasını ve bu husus da bakım fiyatlarını yükseltecek olmasını unutmayınız. Havuz suyunu devamlı olarak ısıtmayı düşünüyorsanız bu hakikaten son derece zor olacaktır. Bu duruma ilave olarak yüzme alanını mikroplardan arındırmak için oldukça uzun zamanlı filtreleme gerekli olduğunu unutmayınız. Havuz derinliğini belirler iken havuzunuzu inşa edecek kişi ile beraber bütün bu ölçütleri görüşmeniz gerekir.

  1. Havuzun Şekli Nasıl Olmalı?

Beton havuzun oldukça yüksek hususiyeti fazla yönlü olması ve sizlere arzu ettiğiniz stilde bir havuz biçimini elde edebilmek mevzusunda destek olmasıdır. Fazla türlü biçimlerden faydalanabilirsiniz. Dikdörtgen havuz, 8 biçiminde havuz, bulut stili, L havuz, oval stil, T havuz, geometrik başka havuz biçimleri ve kıvrımlı serbest şekiller gibi fazla değişik seçimlerde bulunabilmektesiniz. Havuzunuzu inşa edecek kişi sizlerin beğenisine mütenasip olarak son derece doğru biçimi sizler adına inşa etmektedir.

Sabit olan biçimlere ilave olarak büsbütün size ait olan bir biçim ile havuzunuzu yaptırmayı başarabilmektesiniz. Havuzunuzu inşa edecek kişi ile anlaşıp karışık geometrik çizimlerin bir arada olduğu karmaşık bir havuz dizaynı inşa ettirebilmektesiniz. Bu mevzuda havuz inşa etmeyi inşanın yapılacağı alanın ilk gerçekleşmiş çalışmasına göz atıp gerçekleşen çalışmaları ilham verici bir kaynak olarak değerlendirebilmektesiniz. Havuz biçimini tercih eder iken kullanımını sağlayacağınız havuzların en son görüntüsünü ve evinizin bahçesindeki halini düşlemeye çalışmanız gerekmektedir. Havuzlarınız adına belirleyecek olduğunuz biçim havuzun nasıl kullanımını sağlayacağınıza tesir edebilecek mühim ölçütlerden bir tanesi olabilmektedir.

Örnek verir isek; bir takım biçimler havuz boyunca düz bir biçimde yüzmeyi zor hale getirecek ve dönüş gerçekleştirmeye sebep olacaktır. Havuz biçimi havuzun bütün ortamına tesir edebilecek kalitededir. Bu durum ilave olacak tasarı fiyatının farklılaşmasını sağlayabilmektedir. Kullanımını sağlayacağınız havuza bir SPA ilave etmeyi arzu ediyor iseniz bu husus havuz biçimini mühim oranda etkiler.

Bir takım biçimler daha çok ortam gerektirir. Genellik ile kavisli olan oldukça mütenasip fiyatlı alternatifi oluşturur. Bu çeşit dizaynlar havuzda bulunmakta olan eğlence ortamının oldukça daha büyük olmasını sağlar. Böylelikle açık mutfak ya da yemek masası gibi başka evinizin bahçe öğelerine son derece daha çok kullanma ortamı sağlamayı başarabilmektesiniz.

Alternatiflerinizi tane tane eleyebilmek adına daha umumi olan biçimlerin bulunmakta olduğu kategori ile başlamanız gerekmektedir. Bulut biçimi ya da 8 biçimi gibi yuvarlatılan biçimlerde bulunmakta olan yumuşak ve akıcı hissi seçimini yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Bir ihtimal ile daha hoş, açı olarak geometrik olan biçimler güzel görsellik görüşlerinize oldukça daha çok hitap edecektir. Bir ihtimal evlerinizin geleneksel mimarilerini tamamlayabilecek biçimde alternatifler yapabilmektesiniz.

Havuzunuzu dizayn edecek kişi güzel bulmuş olduğunuz biçimleri anladıktan sonra o şekilleri havuza sığdırabilmek ya da derinliği içerisine kapsamak üzere maksadınızı karşılayabilmek adına geleneksel havuz dizaynlarını değiştirmek mevzusunda sizlere destek olacaktır.

Aynı zamanda, çocuklar adına da derinliği çok düşük bir eğlence ortamı gibi işlevsel gayeleriniz bulunuyor ise bu hususları havuz ile bütünleştirmek adına dizaynı gerçekleştirecek kişi ile düşünce alışverişi yapabilirsiniz. Bu duruma ilave olarak, belli bir biçimin neden bir işe yaramamasını ya da neden sizlerin gereksinimlerini karşılayamadığını tekrar havuzu inşa edecek kişi ile görüşerek öğrenebilmektesiniz. Bir ihtimal seçenek dekoratif hususiyetleri barındırabilmek adına türlü değişik çözümlere sahip olabilmektesiniz.

Hususi biçimler ya da biçimlerde gerçekleşen farklılıklar evinizin bahçesinde yapılması zor görünen bir havuzun son derece daha pratik bir biçimde yapılmasını sağlayabilir. Evinizin bahçesi son derece küçük ya da yan kısmında bitişik bir avlu bulunmakta ise bu hususta havuzu sığdırabilmek adına eşsiz bir L tarzı havuz biçimi geliştirip sizlere sunabilir.

Bu sebep ile her vakit akıllarda bulundurmak gerekli olan bir husus bulunmaktadır. Standart bir biçim tercih edebilir ya da sadece ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir tarz seçimini yapabilirsiniz. Sizler adına en uygun başlangıç durumu ne olacak ise onun seçimini yapmalısınız.

Bu durumda bulunmakta olan etmenleri inceleyip bir takım başlangıç alternatiflerinin düşüncelerinize tesir edebileceğini unutmayınız. Başka bir deyiş ile önceki tercihinizi gereksinimleriniz kapsamında değişik bir seçim ile değiştirmek yollarına gidebilmektesiniz. Örnek verir isek; evinizin bahçesinde oldukça daha çok ortam bulundurmasını tercih etmekte iseniz havuz uzunluklarını ortalama seviyede tutabilmektesiniz. Sonrasında ise çocukların istekleri kapsamında büyük bir su kaydırağı ilave edebilirsiniz. Yalnız bu hususu gerçekleştirebilmek adına havuz boyutunda oldukça daha geniş seçimleri yapmanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Havuz boyutu, şekli ve derinliği için gerçekleştirecek olduğunuz tercihler ileri zamanlarda yapacak olduğunuz başka alternatifler adına taban hazırlar. Bu mühim hususları özenli bir biçimde değerlendirebilmek adına vakit ayırmalı ve bizler ile irtibata geçip bu mevzuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle senelerce oyun ve konfor için kullanımını sağlayacağınız düşlerinizdeki havuzlara kavuşabilmektesiniz.

Diğer Yazılar

sauna yapımı

Evinizde Konfor ve Sağlık İçin Sauna Yapımı

Tema Havuz, evinizi bir sağlık ve konfor mabedi haline getirmek için mükemmel çözümlerle sizleri karşılar. Sauna keyfi artık sadece spor salonlarına özgü bir lüks değil. Tema Havuz’un uzman ekibi, evinize özel tasarlanmış, modern ve sağlık dolu bir sauna getirmek için burada. Sauna yapımı için kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve profesyonel tasarım hem ruhsal hem de […]

havuz temizleme

Havuzunuzun Hijyenini Profesyonel Havuz Temizleme Hizmetleriyle Koruyun

Havuzlar, yazın serinlemek ve eğlenmek için harika mekanlar olsa da düzenli bakım ve temizlik gerektiren alanlardır. Havuzunuzun hijyenini korumak, sağlıklı ve keyifli bir yüzme deneyimi sunmanın önemli bir parçasıdır. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuzunuzun tertemiz ve sağlıklı kalmasını sağlayan etkili bir çözümdür. Bu hizmetler, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Havuzunuzun su kalitesini, kimyasal dengesini ve genel […]

havuz yapımı malzemeleri

Kolay Kurulum Olanağı Sağlayan Prefabrik Havuzlarla Bahçenizi Süsleyin

Prefabrik havuzlar, bahçenizi hızlı ve kolay bir şekilde süslemek için ideal bir seçenektir. Kolay kurulum olanağı sağlayan bu havuzlar, önceden hazırlanmış havuz yapımı malzemeleri ile kısa sürede kurulabilir. Uzun süren inşaat süreçleri ve karmaşık işçilik gereksinimleri ortadan kalkar. Prefabrik havuzlar, çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda bulunur, bu da kişisel tercihlerinize ve bahçenizin yapısına uygun seçenekler sunar. […]

havuz temizleme

Temiz ve Kristal Berraklığındaki Havuzlar İçin Profesyonel Temizlik ve Bakım

Temiz ve kristal berraklığındaki havuzlar, düzenli profesyonel temizlik ve bakım ile korunur. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuz suyunun kalitesini ve temizliğini sağlamak için önemlidir. Bu hizmetler genellikle havuzun filtre sistemlerinin temizlenmesini, kimyasal dengenin düzenlenmesini, taban ve duvarların fırçalanmasını ve suyun vakumlanmasını içerir. Profesyonel ekipler havuzun mekanik ekipmanlarını ve çevresini kontrol eder. Bakım ihtiyaçlarını tespit eder […]

ugyun fiyatlı ve profesyonel havuz yapımı

Uygun Fiyatlar ve Profesyonel Havuz Yapımıyla Havuz Keyfini Evlerinize Taşıyın!

Havuzlar, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir mekandır. Ancak bir havuz sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve bakım gereksinimleri bazen kafa karıştırıcıdır. Profesyonel bir havuz yapımı hizmeti, bu zorlukları ortadan kaldırabilir ve evinize birinci sınıf bir havuz getirerek bu zevki en üst düzeye çıkarabilir. Profesyonel havuz yapımı; estetikten ziyade dayanıklılık ve […]

Bahce-Sus-Havuzu-Nasil-Yapilir

Bahçe Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Bahçenizi canlandırmak ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için su öğeleri kullanmak her zaman harika bir seçenektir. Bahçe süs havuzu yapımı, evinizi çevreleyen yeşillikler içinde huzurlu bir köşe oluşturmanın iyi bir yoludur. Kendi bahçe süs havuzunuzu yapmak sadece doğayla daha yakın bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kişisel dokunuşunuzu bahçenize eklemenin eşsiz bir yoludur. Peki, bahçe […]

sauna odası yapımı ve aşamaları

Sauna Odası Yapımı ve Aşamaları

Saunalar, birçok evde favori tercih haline gelmiştir. Gevşeme, gençleşme ve stres atma konusunda etkili bir çözüm sunarlar. Eğer evinize bir sauna odası kurmayı düşünüyorsanız, bu konuda uzman kişilerden hizmet almanız önemlidir. Sauna odası yaptırmayı planlıyorsanız, ilk olarak nereye inşa edileceğine karar vermeniz gerekir. İşte sauna odası yapımı konusunda size aktarmak istediklerimiz! Sauna Odası Yapımı Planlanması […]

sauna-yapimi

Sauna Yapımı

Sauna, binlerce yıldır birçok kültürde sağlık ve rahatlama amacıyla kullanılan geleneksel bir uygulamadır. Yüksek sıcaklıklarda kurulan bu odalar; toksinleri atmak, cildi iyileştirmek ve stresi azaltmak gibi faydalar sunar. Sauna yapımı, kişisel bir SPA deneyimi yaratmanın yanı sıra mekana değer katan bir projedir. İlginizi Çekebilir: Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir? Sauna Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler Sauna […]

Yuzme-Havuz-Yapimi-Maliyeti-nedir

Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir?

Yüzme havuz yapımı, türlü kıstaslara bağlı olarak değişen bir maliyetle gerçekleştirilir. Maliyet; havuzun boyutu, tasarımı, kullanılan malzemeler ve iklim koşulları gibi etkenlere göre şekillenir. Bir yüzme havuzu inşa etmek, ev sahipleri için keyifli bir aktivite alanı oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda da mülkün değerini artırmak açısından çekici bir yatırım olabilir. Fakat doğru bütçeleme ve planlama yapmak, […]

Havuz-Tuz-Jeneratoru-Nedir-Ne-Ise-Yarar

Havuz Tuz Jeneratörleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Havuz tuz jeneratörleri, havuz suyunda bulunan tuzu elektroliz yöntemiyle klor gazına dönüştüren cihazlara denilir. Bu süreçte, havuzunuzun dezenfekte edilmesine olanak sağlar. Bu sayede kimyasal klor kullanılmasına gerek kalmaz. Havuz tuz klorlama yöntemi; cildi kesinlikle tahriş etmeyen, gözleri yakmayan ve saçı kurutmayan daha yumuşak ve doğal bir su deneyimi sağlar. Geleneksel klor uygulama yöntemlerine göre havuz […]