Yüzme Havuzu Tasarımı Ve Boyutları

Evlerinizin arka bahçesine bir yüzme havuzu inşa ettirmeye karar vermiş olabilir fakat nereden de başlamanız gerekmekte olduğunu bilmiyor olabilmektesiniz. Hususiyet ile beton havuz seçimi yapıldığı vakit havuzu inşa edecek kişi ile görüşerek çok detaylı bir bilgi alınması gerekmektedir. Bu bilgi alışverişi esnasında seçimi yapılacak dizayna ve kullanımı gerçekleşecek inşa ürünlerine beraber karar verebilmektesiniz.

İlk başta sormanız gerekli olan oldukça mühim 3 soru şu biçimdedir: Havuz ne derecede derin olacak? Havuzun biçimi nasıl olacak? Havuzun büyüklüğü ne derecede olacak?

Hayat stilinize ve evlerinize mütenasip bir havuz inşa ettirmeyi arzu etmekte iseniz bu soruları cevaplamanız gereklidir. Bu hususun oldukça mühim sebebi havuzun boyutu, havuzun biçimi ve havuzun derinliği gibi ölçütler belirlendikten sonra gereksiniminiz olan oldukça uygun havuzu tercih edebilecek olmanız olmaktadır.

Beton havuzların derinliği, boyutu ve biçimi adına oldukça çok esnekliği sunmakta olan havuz çeşidi olduğunu unutmamanız gerekir. Havuzu inşa edecek kişinin elinde olan bütün kreatif dizaynlardan yararlanma yollarına başvurabilmek adına demin bahsetmiş olduğumuz oldukça mühim 3 soruya oldukça kısa zamanda yanıt bulmak gerekir.

  1. Havuzun Boyutu Ne Olmalı?

Havuz adına uygun boyutu tercih etmeniz 3 mühim ölçüte dayalı olmaktadır. Bu 3 mühim ölçüt şu şekildedir; planlanmış havuzun kullanma biçimi, tasarının bütçesi ve kullanımı sağlanabilir açık ortam, tercih ettiğiniz dekoratif ve başka işlevsel hususiyetlerin sayısı ve de çeşidi bu ölçütlere tesir edebilmektedir.

İlk olarak, havuzu kimlerin nasıl kullanımını sağlayacağını düşünmek gerekir. Çocuklarınız var mı? Daha çok çocuğunuz olmasını istemekte misiniz? Çocuklarınız ya da çocuğunuz kaç yaşında? Bu sorulara yanıt verip başlamanız oldukça uygun seçim olmaktadır.

Küçük çocuğunuz var ise onlar evinizin bahçesinde bulunmakta olan havuzun kullanımını sağlama mevzusunda oldukça daha istekli olmaktadır. Lise senelerine geçtikleri zaman arkadaşları ile olmalarından dolayı havuzun kullanımını sağlamayı azaltma yollarına giderler. Şayet bu husus çocuktan çocuğa göre farklılık gösterir.

Sizler ile beraber yaşamakta olan oldukça yaşlı bir aile bireyi bulunuyor mu? Bu bireylerin kibar, alçak tesirli su egzersizi yapmasından hoşlanacağını düşünmekte misiniz?

Evde yaşamakta olan kişilerden herhangi bir tanesinde hareketlilik sorunu bulunuyor mu? Şayet bulunuyor ise, suya ulaşabilmesi adına rampanın yerine daha eğimli bir giriş seçimi yapmanız gerekir. Kumsal tipi havuz girişi ek bir uzunluk gerektirmesinden dolayı bu husus havuzun genişliği adına verilebilecek son kararı etkileyebilmektedir.

Daha sonrasında ise normal havuz kullanımını sağlayacak kişileri düşünmek gerekir. Bu bireyler sahibi olacağınız havuzun düzgün olarak nasıl kullanımını sağlayacaklar? Havuzun kullanımını sağlar iken terapi, spor ya da bunlar gibi hangi tür etkinlikler gerçekleştirilir? Bu sorulara da türlü yanıtlar bulmanız gerekir.

Örnek verir isek; evinizin bahçesinde bulunmakta olan havuzda eğlenmek amacı ile ne çeşit etkinlikler gerçekleştireceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzu ya da çocuklarınızı yüzmek için havuza çağıracak mısınız? Yetişkin bireyler, çocuklar ya da bütün herkes adına periyodik olarak büyük bir havuz partisi yapmayı düşünmekte misiniz?

Havuz için yeri belli olan güverte bölümünde güneşlenerek ayrıca ıslanmanın da seçimini yapmanız halinde ferahlamak adına havuza dalış sağlayabileceğiniz boyut sizler adına yeterli olmaktadır. Bu hususta oldukça küçük boyutta olan havuzların seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

Sizler ya da aile bireyleriniz oldukça yüksek enerji gerektirmekte olan fiziki egzersizler yapmayı istemekte misiniz? Bu hususta egzersizler ve eğlence adına oldukça büyük bir eğlence ortamı arzu edebilirsiniz. Tercih eder iseniz havuza voleybol filesi bile ilave etme olanağına sahip olabilmektesiniz. Şayet yüzme havuzu için bu hususa benzemekte olan planlarınız bulunuyor ise bu husus en az havuz uzunluğu mevzusunda verecek olduğunuz kararı etkilemektedir.

Bütün bu durumlara ilave olarak planlı kullanma kapsamı içinde havuz aksesuarlarının, fonksiyonel ögelerin ve dekoratif hususiyetlerin neler olduklarını göz önünde bulundurmak gerekir.  Hususiyetlerin boyuta tesir etme halini gözden geçirebilmek için güvenlik gereksinimlerine ve kurallara mütenasip hususlara göz atmanız gerekmektedir. Bir havuzun uzunluğu en az yaklaşık 10 m olması gerekir. Bu uzunluk bir takım derinliği çok az olan uçlar adına yeterli ortam ve derin uç kısma geçiş olanağı sağlar.

Bu duruma karşın, şezlong ya da kaya şelalesi gibi büyük bir bronzlaşma çıkıntısı gereksiniminiz bulunuyor ise bu 2 hususiyet boş ortam adına yarışmaktadır. Bu sebep ile belirlediğiniz bu çeşit aksesuarlar ya da kaliteler ile havuzunuz arasında ahenk olmasını tercih etmekte iseniz inşa ettireceğiniz havuzun azıcık daha geniş olması gerekir.

İnşa ettireceğiniz havuz boyutu adına başka bir belirlemekte olan etmen ise havuza ayırmayı arzu edeceğiniz ortam oranıdır. Şayet çokça alanınız bulunuyor ise havuz boyutunu tercih ederken daha hür davranabilmektesiniz. Ortam dar ya da açık hava ortamlarını açık mutfak ya da çimenli çocuk eğlence ortamı gibi başka imkanlar için korumayı istemekte iseniz daha total bir dizayn seçimi yapabilirsiniz.

Kararlarınızı biçimlendirecek bir başka mühim husus ise bütçeleriniz olmaktadır. Havuz inşa ettirir iken ayırmış olduğunuz bütçe oranı ne kadar olmaktadır? Bütün havuzlar temel inşa maliyeti gerektirir. Yalnız, projenin maliyeti havuz boyutuna göre çoğalma gösterir.

Bu durumun nedeni ile bütçeleriniz kısıtlı halde ise havuzla bulunmakta olabilecek başka hususiyetlerin ne iş için yaramakta olduğunu öğrenmek oldukça daha uygun olmaktadır. Bu hususiyetlere uygun olarak daha büyük boyutun ve estetik eklemin gerekmekte olduğuna ya da olmadığına karar vermek gerekir.

Havuzu inşa edecek kişi türlü hususiyetler ve inşa planlarını hesaba ekleyerek sözleşme tutarını gözden geçirme yollarına başvuracaktır. Havuzun hangi boyutta olması gerekmekte olduğunu bütün anlamı ile belli olmasını arzu ediyorsanız havuzunuzu inşa edecek kişi ile görüşmeniz gerekli ve bütçenize son derece mütenasip seçimi yapmanız gerekmektedir.

  1. Havuzun Derinliği Ne Olmalı?

Eskiye doğru gidildiği zaman evinizin bahçesinde seçimi yapılan havuz bir yanında derin bir uca geçme öbür yanında ise derinliği çok az olan bir ucun bulunacağı bir biçimde yapılmaktaydı. Derinliği çok az olan kısım karakteristik olarak yaklaşık 1 m derinliğine sahip, derin olan uç kısmı ise 1,5 m ve 2,5 m aralığında bir derinliğe sahip olmalıydı.

Derinlik en son konfigürasyonların yükseliş göstermesi ile daha önce olan senelerde seçimi yapılan havuz konfigürasyonları tercih edilme niteliğini kaybetmiştir. Günümüzde oldukça çok sevilen ve tercih edilen alternatif bütün uçlarda da derinliği çok az olan bir ortam ve orta kısımda daha derin bir kısım içerir. Bu orta kısmın derinlik ölçüsü ise ortalama 1,5 m derinliğinde olur. Bu durum da hususiyet ile çocukların su içerisinde ayakta durabildikleri daha kullanımı sağlanabilir bir ortam elde etmektir.

Derinlik mevzusunda seçimi yapılan bir başka prosedür ise kapalı derinliği çok az olan uç ele alınmasıdır. Örnek verir isek, L biçimindeki bir havuzda derin olacak uç kısmı L biçimindeki havuzun uzun bacak kısmının bir yerinde yapılacağını düşünebilmektesiniz. Kısa bacak kısmında ise bir kimse yüzer iken kullanımı sağlanabilecek bir eğlence ortamı oluşturulması için derinliği çok düşük ortam seçimi yapılması gerekmektedir.

Aynı büyüklük unsurunda olması gibi havuz derinliği sizlerin ve aile bireylerinizin su eğlence ortamını nasıl kullanımını sağlayacağınıza dayalı olarak farklılık göstermektedir. Bu mevzuda değerlendirecek olmanız gerekli olan bir takım değişebilir hususlar yer almaktadır. Küçük çocuklar adına eğlence ortamı, egzersiz ortamı, dalış ortamları ve ferahlama ortamları gibi ölçütleri göz önünde bulundurup derinliğin ne ölçüde olacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Oldukça derin bir havuz daha çok su tutacak olmasını ve bu husus da bakım fiyatlarını yükseltecek olmasını unutmayınız. Havuz suyunu devamlı olarak ısıtmayı düşünüyorsanız bu hakikaten son derece zor olacaktır. Bu duruma ilave olarak yüzme alanını mikroplardan arındırmak için oldukça uzun zamanlı filtreleme gerekli olduğunu unutmayınız. Havuz derinliğini belirler iken havuzunuzu inşa edecek kişi ile beraber bütün bu ölçütleri görüşmeniz gerekir.

  1. Havuzun Şekli Nasıl Olmalı?

Beton havuzun oldukça yüksek hususiyeti fazla yönlü olması ve sizlere arzu ettiğiniz stilde bir havuz biçimini elde edebilmek mevzusunda destek olmasıdır. Fazla türlü biçimlerden faydalanabilirsiniz. Dikdörtgen havuz, 8 biçiminde havuz, bulut stili, L havuz, oval stil, T havuz, geometrik başka havuz biçimleri ve kıvrımlı serbest şekiller gibi fazla değişik seçimlerde bulunabilmektesiniz. Havuzunuzu inşa edecek kişi sizlerin beğenisine mütenasip olarak son derece doğru biçimi sizler adına inşa etmektedir.

Sabit olan biçimlere ilave olarak büsbütün size ait olan bir biçim ile havuzunuzu yaptırmayı başarabilmektesiniz. Havuzunuzu inşa edecek kişi ile anlaşıp karışık geometrik çizimlerin bir arada olduğu karmaşık bir havuz dizaynı inşa ettirebilmektesiniz. Bu mevzuda havuz inşa etmeyi inşanın yapılacağı alanın ilk gerçekleşmiş çalışmasına göz atıp gerçekleşen çalışmaları ilham verici bir kaynak olarak değerlendirebilmektesiniz. Havuz biçimini tercih eder iken kullanımını sağlayacağınız havuzların en son görüntüsünü ve evinizin bahçesindeki halini düşlemeye çalışmanız gerekmektedir. Havuzlarınız adına belirleyecek olduğunuz biçim havuzun nasıl kullanımını sağlayacağınıza tesir edebilecek mühim ölçütlerden bir tanesi olabilmektedir.

Örnek verir isek; bir takım biçimler havuz boyunca düz bir biçimde yüzmeyi zor hale getirecek ve dönüş gerçekleştirmeye sebep olacaktır. Havuz biçimi havuzun bütün ortamına tesir edebilecek kalitededir. Bu durum ilave olacak tasarı fiyatının farklılaşmasını sağlayabilmektedir. Kullanımını sağlayacağınız havuza bir SPA ilave etmeyi arzu ediyor iseniz bu husus havuz biçimini mühim oranda etkiler.

Bir takım biçimler daha çok ortam gerektirir. Genellik ile kavisli olan oldukça mütenasip fiyatlı alternatifi oluşturur. Bu çeşit dizaynlar havuzda bulunmakta olan eğlence ortamının oldukça daha büyük olmasını sağlar. Böylelikle açık mutfak ya da yemek masası gibi başka evinizin bahçe öğelerine son derece daha çok kullanma ortamı sağlamayı başarabilmektesiniz.

Alternatiflerinizi tane tane eleyebilmek adına daha umumi olan biçimlerin bulunmakta olduğu kategori ile başlamanız gerekmektedir. Bulut biçimi ya da 8 biçimi gibi yuvarlatılan biçimlerde bulunmakta olan yumuşak ve akıcı hissi seçimini yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Bir ihtimal ile daha hoş, açı olarak geometrik olan biçimler güzel görsellik görüşlerinize oldukça daha çok hitap edecektir. Bir ihtimal evlerinizin geleneksel mimarilerini tamamlayabilecek biçimde alternatifler yapabilmektesiniz.

Havuzunuzu dizayn edecek kişi güzel bulmuş olduğunuz biçimleri anladıktan sonra o şekilleri havuza sığdırabilmek ya da derinliği içerisine kapsamak üzere maksadınızı karşılayabilmek adına geleneksel havuz dizaynlarını değiştirmek mevzusunda sizlere destek olacaktır.

Aynı zamanda, çocuklar adına da derinliği çok düşük bir eğlence ortamı gibi işlevsel gayeleriniz bulunuyor ise bu hususları havuz ile bütünleştirmek adına dizaynı gerçekleştirecek kişi ile düşünce alışverişi yapabilirsiniz. Bu duruma ilave olarak, belli bir biçimin neden bir işe yaramamasını ya da neden sizlerin gereksinimlerini karşılayamadığını tekrar havuzu inşa edecek kişi ile görüşerek öğrenebilmektesiniz. Bir ihtimal seçenek dekoratif hususiyetleri barındırabilmek adına türlü değişik çözümlere sahip olabilmektesiniz.

Hususi biçimler ya da biçimlerde gerçekleşen farklılıklar evinizin bahçesinde yapılması zor görünen bir havuzun son derece daha pratik bir biçimde yapılmasını sağlayabilir. Evinizin bahçesi son derece küçük ya da yan kısmında bitişik bir avlu bulunmakta ise bu hususta havuzu sığdırabilmek adına eşsiz bir L tarzı havuz biçimi geliştirip sizlere sunabilir.

Bu sebep ile her vakit akıllarda bulundurmak gerekli olan bir husus bulunmaktadır. Standart bir biçim tercih edebilir ya da sadece ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir tarz seçimini yapabilirsiniz. Sizler adına en uygun başlangıç durumu ne olacak ise onun seçimini yapmalısınız.

Bu durumda bulunmakta olan etmenleri inceleyip bir takım başlangıç alternatiflerinin düşüncelerinize tesir edebileceğini unutmayınız. Başka bir deyiş ile önceki tercihinizi gereksinimleriniz kapsamında değişik bir seçim ile değiştirmek yollarına gidebilmektesiniz. Örnek verir isek; evinizin bahçesinde oldukça daha çok ortam bulundurmasını tercih etmekte iseniz havuz uzunluklarını ortalama seviyede tutabilmektesiniz. Sonrasında ise çocukların istekleri kapsamında büyük bir su kaydırağı ilave edebilirsiniz. Yalnız bu hususu gerçekleştirebilmek adına havuz boyutunda oldukça daha geniş seçimleri yapmanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Havuz boyutu, şekli ve derinliği için gerçekleştirecek olduğunuz tercihler ileri zamanlarda yapacak olduğunuz başka alternatifler adına taban hazırlar. Bu mühim hususları özenli bir biçimde değerlendirebilmek adına vakit ayırmalı ve bizler ile irtibata geçip bu mevzuda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle senelerce oyun ve konfor için kullanımını sağlayacağınız düşlerinizdeki havuzlara kavuşabilmektesiniz.

Diğer Yazılar

Yosun Önleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Yüzme havuzların da oluşan ve de havuz sahiplerini korku kaplayan en önemli nedenleri ilk sırasında yosunlar gelmektedir. Yosun problemi genelde gerekli olan önlemler alındığı zaman ve havuz kimyasalları ile havuzun bakımı yapıldığı zaman meydana gelmemektedir. Fakat bakımı sürekli ertelenmiş havuzlar da yosunların oluşması son derece normal karşılanmaktadır. Yosunlar havuz da oluşmuş ise havuzu yosunlardan temizlemek […]

Spa İçin Isıtmalı Yatak Seçimi

SPA merkezi sağlık ve de güzellik için tercih edilmekte olan yerler arasındadır. Kullanılmak da olan ürünler ve inşası ile natürel bir görünüm içindedir. Doğal mineraller kullanılması ile de sağlık açısından kullanılan bir yer olmaktadır. Kişiler rahatlamak için ve de arınmak için SPA merkezleri hizmet sunmaktadır. SPA inşası için kullanılması gereken ürünler doğal ve de nitelikli […]

Sauna Aksesuarları Neye Göre Tercih Edilmelidir?

Sauna insanların sağlığı ve de aynı anda halsizliğin ortadan kaldırılması basamağında ne kadar iyi geldiğini tüm herkes bilir. Sauna adımında insanların istirahat etmek de ve de bazı rahatsızlıkları iyileştirilmesinde de fayda sağlayan bir faktördür. Bundan dolayıdır ki insanlar saunayı tercih ederken birkaç ayrıntıyı dikkat etmeleri gereklidir. Bu mevzuda ise sauna yapımın da inşa halinde katılmakta […]

Olimpik Havuz Nasıl İnşa Edilir?

Havuz inşa etmede yurdumuzda hizmet sunmakta olan birkaç başarılı şirket içerisinde gösterilmekte olan Tema Havuz firmamız edinmiş olduğu deneyim, uzmanlık ve senelerdir bu işi doğru bir biçimde gerçekleştiriyor olması bu hususun son derece en iyi göstergesi olmaktadır. Müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutmamız firmamızın vizyonu olarak görülür. Şirketimiz aracılığı ile sunulan hizmet içerisinde havuz inşa etme, […]

Kış Bakım İlacı Ne İşe Yarar?

Havuz, genellikle şahsın hususiyet ile yaz günlerinde kişilerin yüzmek, güzel vakit geçirmek ve de sıcak havayı üzerlerinden atmak için kullandığı, çelikten ve de betonarmeden inşa edilmiş eğlence alanlarından birisidir. Ayrıca havuzlar şehri süsleyen çok ilgi çeken ve de arzu edilen unsurlar arasındadır. Havuz suyu kuyulardan, göllerden ve de belediye şebeke suyundan elde edilmektedir. Havuzlarda Kirlilikİçerikte […]

Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Havuzların sıhhatli bir biçimde kalması adına havuz sularının dengede durması gerekmektedir. Bu husus adına da havuz suları içinde türlü işlemler gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin önceliğinde havuz içerisinin temizlenmesi gelmektedir. Havuz içerisi temizlik sistemi türlü havuz ürünleri ile sağlanmaktadır. Olası bir noktaya havuz inşası adına gerekmekte olan bütün seçenekler düşünülmesinden sonra havuzların sıhhatli ve kullanımlı bir […]

Havuz Su Perdesi Ne İşe Yarar?

Bütün ülkede ve İstanbul’ da nitelikten taviz vermeyen müşteri memnuniyetlerini öncelikli olarak tutmakta olan inşa piyasasının son derece başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Tema Havuz şirketi uzun seneler boyunca bu piyasa da bulunmakta olmaktadır. Şartsız müşterilerinin memnuniyetlerini her vakit ön planda tutup yapmış olduğu uzman uygulamaları ile çalışma yaşamında ehemmiyet kazanmakta olduğu bu sayede sauna, […]

Havuz PH Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer ki havuz mevzu ise en mühim olanı havuzda havuz kimyasalları ile temizlenmesi gerek olduğudur. Sistemli olarak havuzun temizliği ve de bakımı yapılması lazım.  Yapılmazsa eğer havuz sağlınızı tehdit edecek bir hale varır. Bu da son derece tehlikeli olmaya başlar. Hususi olarak ortak kullanım alanı olan havuzun hijyeni havuzun kullanımını sağlamakta olan kişilerin hasta olmaması […]

Havuz Parlatıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz inşası çok nitelikli ürünlerin kullanılması son derece önem arz etmektedir. Nitelikli ürünlerin kullanılan havuzlar hem uzun bir zaman boyunca dayanıklı olacak hem de siz değerli müşterilerimiz bir problem yaşamayacaksınızdır. Havuzların nitelikli ürünler kullanarak inşa edilmesinin yanı sıra son derece mühim olan bir diğer mevzu ise havuzun düzenli bakım ve de hijyenin sağlanmasıdır. Hijyen bir […]

Havuz Mozaikleri Nasıl Yerleştirilir?

Yaz sezonu ile birlikte havuz tatil noktalarının vazgeçilmeyen öğesi olmaktadır. Bu husustan ötürü insanları tesir altına almak adına havuzların temizlikleri, suların berraklığı kadar içerisinin ya da etrafının dekorasyonu da oldukça fazla mühim olan bir konu olmaktadır. Bu adımda www.temahavuz.com.tr firması gerekli olan hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda ise site içinde havuz ile ilgili teknik bilgileri de […]