Adım Adım Yüzme Havuzu İnşası

Pek çok insan yüzme havuzuna sahip olabilmek adına uzman kişilerden yardım alır. Yüzme havuzlarını inşa ettirmenin oldukça pratik yolundan bir tanesi bu olmaktadır. Bir takım insanlar ise kendilerinin bildiği bir biçimde evlerinin bahçelerine bir havuz yapma fikrinde ilerlemektedirler. Herhangi bir tanesini seçmiş olur iseniz olun yüzme havuzlarının inşaatında değişmeyecek bir takım kaideler bulunmaktadır.

Adım adım yüzme havuzu inşasını anlatmakta olacak olan bu ayrıntılı makalede mevzu bahis değişmemekte olan kaideleri öğrenebilirsiniz. Bir yüzme havuzu tasarısı adına gerekmekte olan bütün ana malzemelerin ne olduğunu öğrenecek, fiyat mevzusunda düşünce sahibi olacak ve ilk aşamadan son aşamaya kadar yüzme havuzu inşasını da takip edebilirsiniz. Yüzme havuzu inşaları adına gerekmekte olan fiyatın havuz genişliği ile doğru orantıda olduğunu unutmayınız.

Kendi başınıza bir yüzme havuzu inşa etmek yoluna gidecek iseniz bilinmesi gerekli olan bir altın kaide bulunmaktadır. Bu husustaki aşamaların her bir tanesini yapmak mevzusunda istikrarlı olmanız ve kendinizi huzurlu hissetmeniz gerekir. Bu duruma karşın, yüzme havuzlarını inşa etmeye çalışır iken inşanın düzenli ve tertipli olarak denetleniyor olmasına özen göstermeniz gerekir. Netice olarak, bir şirkete yüzme havuzu inşa ettirebilir ya da yüzme havuzunuzu kendiniz inşa edebilirsiniz. Ancak her şartta uzman yardım almanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Adım 1: Hazırlık

Havuz inşa ettirmeyi arzu ediyor iseniz öncelikli olarak inşa etmek için yasal izin alınması gerekir. Biz gibi uzman ve tecrübeli bir şirket ile çalışmayı seçecek olduğunuz halde yasal izinlerinizi sizler yerine biz halletmekteyiz. Ardından sizler ile iş birliği içinde olarak havuz biçimine, boyutuna ve hususiyetlerine karar vermekteyiz. Tecrübeli mühendislerimiz ile sizlere bu mevzuda destek sunmaktayız.

Tasarının ayrıntılarına karar verdikten sonra havuz yapımı adına gerekmekte olan iş makinesini temin etme yollarına gidilecektir. Bu mevzuda kaygıda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır. Evlerinizin bahçesinde son derece iyi bir biçimde hafriyat, toprağı çıkartma ve taşımak mevzusunda çalışmalarını sürdürecek olan makinelerin alternatifini bizlere bırakabilmektesiniz.

Tercih etmiş olduğunuz havuz boyutuna ve biçimine uygun olarak hafriyat işlemi sonrasında çıkartılacak olan toprağın ölçüsü farklılık gösterebilmektedir. Ne ölçüde toprak çıkartılmış olur ise olsun çıkartılan toprakların hepsinden kurtulma yollarına gidilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise bir bölümünü tasarı kapsamında beton bünyesini oluşturur iken kullanımını sağlama yoluna gidilebilir.

Evinizin bahçesinden çıkartılan toprak ile fazla türlü unsurlar yapılabilir. İlk olarak çıkartılan toprağı bir alanda depolama yollarına gidilebilir. Bu oldukça pahalı bir yöntem olmaktadır. 2’ inci olarak çıkartılmış olan toprakların diğer bir yüklenici aracılığı ile ücretsiz bir şekilde oradan kaldırılmasını sağlayabilmektesiniz. Bu prosedürde yüklenici aldığı toprağı başka bir yerde satar. Bu yöntemlerden hangisini seçeceğiniz sizler ve sizlere destek olacak mühendislerin önerisine göre farklılık gösterebilir.

Adım 2: Kazı İşlemi Ve Temel

Hafriyat sırasında mühendisten yardım almanız oldukça mühim bir husus olmaktadır. Evinizin bahçesinde bulunmakta olan su tesisatı gibi hususların ilk önce tespit edilerek bu duruma göre hafriyat işleminin gerçekleşmesi gerekir. Aynı zamanda ev temellerine mütenasip olacak bir biçimde derinlik oluşturmak gerekli olduğunu unutmayınız. Bütün bu ince ayrıntıları bizlere bırakabilmektesiniz.

Ardından kafes yapımı adımına geçiş yapmanız gerekmektedir. Betonu kuvvetlendirmek adına kullanımı sağlanan inşa demirine kafes ismi verilir. Betonda inşa demirinin kullanımı sağlanır. Bunun nedeni ise beton, sıkıştırıcı yükte son derece iyi bir çalışma gösterir iken gerginlik de ise kötü bir çalışma gösterir. Bu sebep ile betonun kafes ile destekleniyor olması gerekir. Bu çalışma kolay olsa dahi fazla emek gerektirmekte olan bir uygulamadır.

Bu durumda, esas drenaj gibi bütün yer altı tesisatı monte edilmeli ve basınç test edilmesi gerekir. Sağlıklı bir tesisat mevzusunda her vakit mühendisimizden oldukça daha çok bilgi alabilmektesiniz. Karakteristik bir basınç testi yapmak adına 35 PSI değerinde basınç uygulanması gerekir ve 15 dakika süresince oluşabilecek bir kaybın olacağını ya da olmayacağını kontrol etmek lazımdır. Firmamız bu testi oldukça uzun bir süreçli olarak gerçekleştirerek çalışmayı garanti altına almayı uygulayacaktır. Bunu sebebi ise beton içeri doğru geldiğinde bu durumu bir sefer daha düzenleme olanağınız olmayabilir. Basıncın uygun olduğundan kesin olmak adına gereken bütün testlerin yapılmasına dikkat ediniz.

Betonlama adımına geçmeyi gerçekleştirmeden ilk olarak betonun alt kısmında kalacak olan bütün bölümler dikkatli bir biçimde kontrol edilmesi gerekir. Sağlıklı tesisat, basınç, elektrik tesisatı ve benzeri gibi birçok hususu kontrol etmeniz gerekmektedir. Mühendisimiz bu mevzuda sizlere destek olarak bütün unsurların yerli yerinde ve uygun biçimde olmasını sağlar.

Adım 3: Püskürtme Beton

Püskürtme beton uygulaması kesinlik ile uzman kişilere bırakılması gerekir. Sizler çalışmaları takip edebilmek adına sandalyelerinize oturup çayınızı içmeye devam eder iken çalışanlarımız betonu yerleştirme ve işlem uygulamasını başarılı bir biçimde sürdürecektir. Yüzme havuzlarınızı bir başınıza inşa etmeye kalkışır iseniz bile tasarının bu bölümü için uzman bir yardım almanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Çalışma takibi esnasında arzu ederseniz işin düzenli ve uygun bir biçimde gerçekleşip gerçekleşmediğini takip edebilmektesiniz. Bu mevzuda aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için bizlere danışabilirsiniz. Uygulamalar sürdürülür iken bilgi edinmeniz hakkınız olmasından dolayı bu mevzuda herhangi bir çekinme durumuna gerek yoktur.

Püskürtme beton uygulaması bittikten sonra 24 saat beklenilmesi gerekir. Betona girmemelisiniz, beton üzerinde iz çıkartmaya çalışmayınız ya da beton üstüne herhangi bir şey yazmaya çalışmayınız. Betonu olduğu gibi bırakmalı ve korumanız gerekmektedir. Çalışanlarımız bu mevzuda gereksinim duyduğunuz bütün bilgiyi sizler ile paylaşacaklardır.

Betonun kurumasından sonra su aktarma uygulamasına başlanabilir. Bu durumda sertleştirme eğrisi oluşturulması gerekir. Çalışanlarımız sizlere bu mevzuda oldukça iyi bir biçimde destek olur. Bunun nedeni sertleşme eğrisini oluşturmak adına hemen hemen 30 günlük bir süreç gerekmektedir. Bir takım kişiler bu uygulamanın 14 gün lük bir süreç içinde son bulduğunu düşünmekte olsa dahi gerçekleşecek olan havuz çeşidine göre sürecin değişiklik gösterecek olduğunu unutmayınız.

Adım 4: Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat güç gerektirecek bir husus olmamaktadır. Yalnızca bir geminin en baştan en son işleme kadar nasıl yapıldığı bilinmesi gerekir. Sıhhi tesisat uygulaması son derece güç olmasa dahi uygun gerçekleştirilmesi gerekli olan bir çalışmadır. Bu durumda akılları karıştırabilecek bir iki ayrıntı olabilmektedir. Bu ayrıntılar ile ilgili kesinlik ile bilgi sahibi olunması gerekir.

Primer ismini taşımakta olan mor şey ile ilgili birçok yerden bilgi alınabilir. Bu mevzuda değişik pek çok düşünce bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz araştırma sonunda amorf kristal yapıyı, geçiş durumu, çözücü kaynağı ve benzeri gibi birçok değişik mevzularda bilgi sahibi olabileceksiniz. Bütün bu ayrıntılar ile uğraş etmenize gerek bulunmamaktadır. Bunun sebebi bu ayrıntılara sizlerin yerlerine kendimiz uğraşmaktayız.

Sıhhi tesisat mevzusunda 3 değişik adım mevcuttur. 1. adım betonun alt kısmındaki bölüm, 2. Adım yerin alt kısmında olan fakat betonun alt kısmında olmayan bölüm ve 3. Adım yerin üst kısmındaki bölümdür. Betonun alt kısmındaki bölümün beton yerleşmeden ilk olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir diğer adımları daha sonra gözden geçirmek muhtemeldir.

Tasarınızda çalışmakta olan mühendisimizden izin almadan havuzunuza su doldurmamanız gerekmektedir. Bütün tesisatın ayrı ayrı gözden geçirilmesi gerekli olduğunu unutmayınız. Mühendisimiz bu kontrolü gerçekleştirip sizlere gereksinim duyabileceğiniz bilgileri verebilir. Mühendislerimize daha çok soru sorup oldukça ayrıntılı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adım 5: Elektrik Tesisatı

Havuz inşaatının son derece mühim unsuru elektrik tesisatı olmaktadır. Başka bir bölümlerde gerçekleşecek bütün hataların karşılıkları ayrıyeten fiyat olmaktadır fakat elektrik tesisatlarında gerçekleşecek olan herhangi bir yanlış hayatınızı tehlikeye sokabilecek unsuru da peşi sıra getirir. Bu sebep ile bu bölümde öncelik almaya çalışmalısınız ve gerçekleşecekleri çalışanlarımıza bırakmanız gerekir.

Elektrik tesisatı oluşturur iken voltaj akımlarının düzgün bir biçimde olduğuna özen gösterilmesi gerekir. Bu durumda bir yere voltaj akımını yapar iken herhangi bir sorun olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekir. Kolay bir şekilde bu husustaki bütün uygulamaları bizlere bırakmanız ve nelere özen gösterilmesi gerekli olduğu mevzusunda uyarımızı dikkate alınız.

Elektrik tesisatı gerçekleştirir iken az voltajlı ışıklandırma seçimini yapmaya çalışınız. Renkli olabilir olan bu ışıklandırma çeşitleri oldukça çok elektrik harcamayacağı için tasarruf etmeniz adına destek olur. Bu hususa ilave olarak fazla türlü hız ile çalışabilen pompa seçimi yapmalısınız. Böylelikle elektrik harcamasını mühim oranda düşürmeyi başarabilmektesiniz.

Adım 6: Son Dokunuşlar

Son dokunuşu içermekte olacak olan bu adımda havuz kaplaması ve bu kaplama esnasında tercih edilecek ürünler gibi ayrıntılara karar verilmesi gerekir. Tüm ürünün döşenmesi adına belli bir el becerisi gerekir. Bu sebep ile ürün tercihini gerçekleştirdikten sonra sizlere havuz döşemesi mevzusunda son derece iyi bir biçimde destek vermeye çalışmaktayız.

Döşeme uygulamasını kendiniz de gerçekleştirebilecek olur iseniz dahi bu uygulamayı uzman kişilere bırakmak oldukça daha doğru ve uygun olur. Bu sayede gerçekleştireceğiniz harcamaların oldukça daha düşük olmasını sağlayabilmektesiniz. Tercih edeceğiniz bütün ürünlerin havuz niteliği ve ayrıca sağlamlığı mevzusunda tesirli olabileceğini unutmayınız.

Adım 7: Güverte Kısmı

Havuz güvertelerini yapma bölümü havuz inşaatının oldukça can sıkmakta olan adımıdır. Bütün hususları son derece ince ayrıntılarına kadar gözden geçirmek gerekir. Yapım kapsamında oldukça çok fiyatlardan bir tanesi bu ortama dahil olur. Güverte bölümünü yapar iken tasarı açısında bizlere ne sunuldu ise onu gerçekleştirmekteyiz. Bu sebep ile tasarınızı yapar iken bu mevzuda kesin karar verilmesi gerekir.

Güverte bölümünü yapmak son derece doğrusal bir biçimde yapılan uygulamaları içerir. Bu husustaki ciddi unsur iyi bir temele sahip olmak ile ilgili olmaktadır. Avlulardan havuzlara ilerleyen az bir adım atmış olduğunuzdan kesin olmanız gerekir. Güverte bölümünde gerçekleşecek olan döşeme ve kalıplama uygulamaları kullanma sürecini aracısız etkilemektedir. Bu sebep ile tüm karelerin oldukça iyi bir biçimde değerlendirmiş olduğuna özen gösteriniz.

Bu husus ile beraber inşaat adımında kesinlik ile su durumlarına özen gösterilmesi gerekir. Suları oldukça evlerden uzak durdurmanız gerekmekte olduğunu unutmayınız. Bu sebep ile güverte bölümünde su ile savaş verecek tercihler yapmanıza destek olmaktayız. Bu adımda herhangi bir şartta düşüncelerimizde tutmaya dikkat eder ve sizlere bu mevzuda gereken bilgiyi her vakit sunmaktayız. İlave olarak, bu durumda fazla ağır ürünler kullanımı sağlanmaz. Bunun nedeni ağır ürünler sıhhi tesisat ile uyum içerisinde olmayacaktır.

Havuz yapımı gerçekleştirme hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Yosun Önleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Yüzme havuzların da oluşan ve de havuz sahiplerini korku kaplayan en önemli nedenleri ilk sırasında yosunlar gelmektedir. Yosun problemi genelde gerekli olan önlemler alındığı zaman ve havuz kimyasalları ile havuzun bakımı yapıldığı zaman meydana gelmemektedir. Fakat bakımı sürekli ertelenmiş havuzlar da yosunların oluşması son derece normal karşılanmaktadır. Yosunlar havuz da oluşmuş ise havuzu yosunlardan temizlemek […]

Spa İçin Isıtmalı Yatak Seçimi

SPA merkezi sağlık ve de güzellik için tercih edilmekte olan yerler arasındadır. Kullanılmak da olan ürünler ve inşası ile natürel bir görünüm içindedir. Doğal mineraller kullanılması ile de sağlık açısından kullanılan bir yer olmaktadır. Kişiler rahatlamak için ve de arınmak için SPA merkezleri hizmet sunmaktadır. SPA inşası için kullanılması gereken ürünler doğal ve de nitelikli […]

Sauna Aksesuarları Neye Göre Tercih Edilmelidir?

Sauna insanların sağlığı ve de aynı anda halsizliğin ortadan kaldırılması basamağında ne kadar iyi geldiğini tüm herkes bilir. Sauna adımında insanların istirahat etmek de ve de bazı rahatsızlıkları iyileştirilmesinde de fayda sağlayan bir faktördür. Bundan dolayıdır ki insanlar saunayı tercih ederken birkaç ayrıntıyı dikkat etmeleri gereklidir. Bu mevzuda ise sauna yapımın da inşa halinde katılmakta […]

Olimpik Havuz Nasıl İnşa Edilir?

Havuz inşa etmede yurdumuzda hizmet sunmakta olan birkaç başarılı şirket içerisinde gösterilmekte olan Tema Havuz firmamız edinmiş olduğu deneyim, uzmanlık ve senelerdir bu işi doğru bir biçimde gerçekleştiriyor olması bu hususun son derece en iyi göstergesi olmaktadır. Müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutmamız firmamızın vizyonu olarak görülür. Şirketimiz aracılığı ile sunulan hizmet içerisinde havuz inşa etme, […]

Kış Bakım İlacı Ne İşe Yarar?

Havuz, genellikle şahsın hususiyet ile yaz günlerinde kişilerin yüzmek, güzel vakit geçirmek ve de sıcak havayı üzerlerinden atmak için kullandığı, çelikten ve de betonarmeden inşa edilmiş eğlence alanlarından birisidir. Ayrıca havuzlar şehri süsleyen çok ilgi çeken ve de arzu edilen unsurlar arasındadır. Havuz suyu kuyulardan, göllerden ve de belediye şebeke suyundan elde edilmektedir. Havuzlarda Kirlilikİçerikte […]

Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Havuzların sıhhatli bir biçimde kalması adına havuz sularının dengede durması gerekmektedir. Bu husus adına da havuz suları içinde türlü işlemler gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin önceliğinde havuz içerisinin temizlenmesi gelmektedir. Havuz içerisi temizlik sistemi türlü havuz ürünleri ile sağlanmaktadır. Olası bir noktaya havuz inşası adına gerekmekte olan bütün seçenekler düşünülmesinden sonra havuzların sıhhatli ve kullanımlı bir […]

Havuz Su Perdesi Ne İşe Yarar?

Bütün ülkede ve İstanbul’ da nitelikten taviz vermeyen müşteri memnuniyetlerini öncelikli olarak tutmakta olan inşa piyasasının son derece başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Tema Havuz şirketi uzun seneler boyunca bu piyasa da bulunmakta olmaktadır. Şartsız müşterilerinin memnuniyetlerini her vakit ön planda tutup yapmış olduğu uzman uygulamaları ile çalışma yaşamında ehemmiyet kazanmakta olduğu bu sayede sauna, […]

Havuz PH Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer ki havuz mevzu ise en mühim olanı havuzda havuz kimyasalları ile temizlenmesi gerek olduğudur. Sistemli olarak havuzun temizliği ve de bakımı yapılması lazım.  Yapılmazsa eğer havuz sağlınızı tehdit edecek bir hale varır. Bu da son derece tehlikeli olmaya başlar. Hususi olarak ortak kullanım alanı olan havuzun hijyeni havuzun kullanımını sağlamakta olan kişilerin hasta olmaması […]

Havuz Parlatıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz inşası çok nitelikli ürünlerin kullanılması son derece önem arz etmektedir. Nitelikli ürünlerin kullanılan havuzlar hem uzun bir zaman boyunca dayanıklı olacak hem de siz değerli müşterilerimiz bir problem yaşamayacaksınızdır. Havuzların nitelikli ürünler kullanarak inşa edilmesinin yanı sıra son derece mühim olan bir diğer mevzu ise havuzun düzenli bakım ve de hijyenin sağlanmasıdır. Hijyen bir […]

Havuz Mozaikleri Nasıl Yerleştirilir?

Yaz sezonu ile birlikte havuz tatil noktalarının vazgeçilmeyen öğesi olmaktadır. Bu husustan ötürü insanları tesir altına almak adına havuzların temizlikleri, suların berraklığı kadar içerisinin ya da etrafının dekorasyonu da oldukça fazla mühim olan bir konu olmaktadır. Bu adımda www.temahavuz.com.tr firması gerekli olan hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda ise site içinde havuz ile ilgili teknik bilgileri de […]