Adım Adım Yüzme Havuzu İnşası

Pek çok insan yüzme havuzuna sahip olabilmek adına uzman kişilerden yardım alır. Yüzme havuzlarını inşa ettirmenin oldukça pratik yolundan bir tanesi bu olmaktadır. Bir takım insanlar ise kendilerinin bildiği bir biçimde evlerinin bahçelerine bir havuz yapma fikrinde ilerlemektedirler. Herhangi bir tanesini seçmiş olur iseniz olun yüzme havuzlarının inşaatında değişmeyecek bir takım kaideler bulunmaktadır.

Adım adım yüzme havuzu inşasını anlatmakta olacak olan bu ayrıntılı makalede mevzu bahis değişmemekte olan kaideleri öğrenebilirsiniz. Bir yüzme havuzu tasarısı adına gerekmekte olan bütün ana malzemelerin ne olduğunu öğrenecek, fiyat mevzusunda düşünce sahibi olacak ve ilk aşamadan son aşamaya kadar yüzme havuzu inşasını da takip edebilirsiniz. Yüzme havuzu inşaları adına gerekmekte olan fiyatın havuz genişliği ile doğru orantıda olduğunu unutmayınız.

Kendi başınıza bir yüzme havuzu inşa etmek yoluna gidecek iseniz bilinmesi gerekli olan bir altın kaide bulunmaktadır. Bu husustaki aşamaların her bir tanesini yapmak mevzusunda istikrarlı olmanız ve kendinizi huzurlu hissetmeniz gerekir. Bu duruma karşın, yüzme havuzlarını inşa etmeye çalışır iken inşanın düzenli ve tertipli olarak denetleniyor olmasına özen göstermeniz gerekir. Netice olarak, bir şirkete yüzme havuzu inşa ettirebilir ya da yüzme havuzunuzu kendiniz inşa edebilirsiniz. Ancak her şartta uzman yardım almanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Adım 1: Hazırlık

Havuz inşa ettirmeyi arzu ediyor iseniz öncelikli olarak inşa etmek için yasal izin alınması gerekir. Biz gibi uzman ve tecrübeli bir şirket ile çalışmayı seçecek olduğunuz halde yasal izinlerinizi sizler yerine biz halletmekteyiz. Ardından sizler ile iş birliği içinde olarak havuz biçimine, boyutuna ve hususiyetlerine karar vermekteyiz. Tecrübeli mühendislerimiz ile sizlere bu mevzuda destek sunmaktayız.

Tasarının ayrıntılarına karar verdikten sonra havuz yapımı adına gerekmekte olan iş makinesini temin etme yollarına gidilecektir. Bu mevzuda kaygıda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır. Evlerinizin bahçesinde son derece iyi bir biçimde hafriyat, toprağı çıkartma ve taşımak mevzusunda çalışmalarını sürdürecek olan makinelerin alternatifini bizlere bırakabilmektesiniz.

Tercih etmiş olduğunuz havuz boyutuna ve biçimine uygun olarak hafriyat işlemi sonrasında çıkartılacak olan toprağın ölçüsü farklılık gösterebilmektedir. Ne ölçüde toprak çıkartılmış olur ise olsun çıkartılan toprakların hepsinden kurtulma yollarına gidilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise bir bölümünü tasarı kapsamında beton bünyesini oluşturur iken kullanımını sağlama yoluna gidilebilir.

Evinizin bahçesinden çıkartılan toprak ile fazla türlü unsurlar yapılabilir. İlk olarak çıkartılan toprağı bir alanda depolama yollarına gidilebilir. Bu oldukça pahalı bir yöntem olmaktadır. 2’ inci olarak çıkartılmış olan toprakların diğer bir yüklenici aracılığı ile ücretsiz bir şekilde oradan kaldırılmasını sağlayabilmektesiniz. Bu prosedürde yüklenici aldığı toprağı başka bir yerde satar. Bu yöntemlerden hangisini seçeceğiniz sizler ve sizlere destek olacak mühendislerin önerisine göre farklılık gösterebilir.

Adım 2: Kazı İşlemi Ve Temel

Hafriyat sırasında mühendisten yardım almanız oldukça mühim bir husus olmaktadır. Evinizin bahçesinde bulunmakta olan su tesisatı gibi hususların ilk önce tespit edilerek bu duruma göre hafriyat işleminin gerçekleşmesi gerekir. Aynı zamanda ev temellerine mütenasip olacak bir biçimde derinlik oluşturmak gerekli olduğunu unutmayınız. Bütün bu ince ayrıntıları bizlere bırakabilmektesiniz.

Ardından kafes yapımı adımına geçiş yapmanız gerekmektedir. Betonu kuvvetlendirmek adına kullanımı sağlanan inşa demirine kafes ismi verilir. Betonda inşa demirinin kullanımı sağlanır. Bunun nedeni ise beton, sıkıştırıcı yükte son derece iyi bir çalışma gösterir iken gerginlik de ise kötü bir çalışma gösterir. Bu sebep ile betonun kafes ile destekleniyor olması gerekir. Bu çalışma kolay olsa dahi fazla emek gerektirmekte olan bir uygulamadır.

Bu durumda, esas drenaj gibi bütün yer altı tesisatı monte edilmeli ve basınç test edilmesi gerekir. Sağlıklı bir tesisat mevzusunda her vakit mühendisimizden oldukça daha çok bilgi alabilmektesiniz. Karakteristik bir basınç testi yapmak adına 35 PSI değerinde basınç uygulanması gerekir ve 15 dakika süresince oluşabilecek bir kaybın olacağını ya da olmayacağını kontrol etmek lazımdır. Firmamız bu testi oldukça uzun bir süreçli olarak gerçekleştirerek çalışmayı garanti altına almayı uygulayacaktır. Bunu sebebi ise beton içeri doğru geldiğinde bu durumu bir sefer daha düzenleme olanağınız olmayabilir. Basıncın uygun olduğundan kesin olmak adına gereken bütün testlerin yapılmasına dikkat ediniz.

Betonlama adımına geçmeyi gerçekleştirmeden ilk olarak betonun alt kısmında kalacak olan bütün bölümler dikkatli bir biçimde kontrol edilmesi gerekir. Sağlıklı tesisat, basınç, elektrik tesisatı ve benzeri gibi birçok hususu kontrol etmeniz gerekmektedir. Mühendisimiz bu mevzuda sizlere destek olarak bütün unsurların yerli yerinde ve uygun biçimde olmasını sağlar.

Adım 3: Püskürtme Beton

Püskürtme beton uygulaması kesinlik ile uzman kişilere bırakılması gerekir. Sizler çalışmaları takip edebilmek adına sandalyelerinize oturup çayınızı içmeye devam eder iken çalışanlarımız betonu yerleştirme ve işlem uygulamasını başarılı bir biçimde sürdürecektir. Yüzme havuzlarınızı bir başınıza inşa etmeye kalkışır iseniz bile tasarının bu bölümü için uzman bir yardım almanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Çalışma takibi esnasında arzu ederseniz işin düzenli ve uygun bir biçimde gerçekleşip gerçekleşmediğini takip edebilmektesiniz. Bu mevzuda aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için bizlere danışabilirsiniz. Uygulamalar sürdürülür iken bilgi edinmeniz hakkınız olmasından dolayı bu mevzuda herhangi bir çekinme durumuna gerek yoktur.

Püskürtme beton uygulaması bittikten sonra 24 saat beklenilmesi gerekir. Betona girmemelisiniz, beton üzerinde iz çıkartmaya çalışmayınız ya da beton üstüne herhangi bir şey yazmaya çalışmayınız. Betonu olduğu gibi bırakmalı ve korumanız gerekmektedir. Çalışanlarımız bu mevzuda gereksinim duyduğunuz bütün bilgiyi sizler ile paylaşacaklardır.

Betonun kurumasından sonra su aktarma uygulamasına başlanabilir. Bu durumda sertleştirme eğrisi oluşturulması gerekir. Çalışanlarımız sizlere bu mevzuda oldukça iyi bir biçimde destek olur. Bunun nedeni sertleşme eğrisini oluşturmak adına hemen hemen 30 günlük bir süreç gerekmektedir. Bir takım kişiler bu uygulamanın 14 gün lük bir süreç içinde son bulduğunu düşünmekte olsa dahi gerçekleşecek olan havuz çeşidine göre sürecin değişiklik gösterecek olduğunu unutmayınız.

Adım 4: Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat güç gerektirecek bir husus olmamaktadır. Yalnızca bir geminin en baştan en son işleme kadar nasıl yapıldığı bilinmesi gerekir. Sıhhi tesisat uygulaması son derece güç olmasa dahi uygun gerçekleştirilmesi gerekli olan bir çalışmadır. Bu durumda akılları karıştırabilecek bir iki ayrıntı olabilmektedir. Bu ayrıntılar ile ilgili kesinlik ile bilgi sahibi olunması gerekir.

Primer ismini taşımakta olan mor şey ile ilgili birçok yerden bilgi alınabilir. Bu mevzuda değişik pek çok düşünce bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz araştırma sonunda amorf kristal yapıyı, geçiş durumu, çözücü kaynağı ve benzeri gibi birçok değişik mevzularda bilgi sahibi olabileceksiniz. Bütün bu ayrıntılar ile uğraş etmenize gerek bulunmamaktadır. Bunun sebebi bu ayrıntılara sizlerin yerlerine kendimiz uğraşmaktayız.

Sıhhi tesisat mevzusunda 3 değişik adım mevcuttur. 1. adım betonun alt kısmındaki bölüm, 2. Adım yerin alt kısmında olan fakat betonun alt kısmında olmayan bölüm ve 3. Adım yerin üst kısmındaki bölümdür. Betonun alt kısmındaki bölümün beton yerleşmeden ilk olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir diğer adımları daha sonra gözden geçirmek muhtemeldir.

Tasarınızda çalışmakta olan mühendisimizden izin almadan havuzunuza su doldurmamanız gerekmektedir. Bütün tesisatın ayrı ayrı gözden geçirilmesi gerekli olduğunu unutmayınız. Mühendisimiz bu kontrolü gerçekleştirip sizlere gereksinim duyabileceğiniz bilgileri verebilir. Mühendislerimize daha çok soru sorup oldukça ayrıntılı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adım 5: Elektrik Tesisatı

Havuz inşaatının son derece mühim unsuru elektrik tesisatı olmaktadır. Başka bir bölümlerde gerçekleşecek bütün hataların karşılıkları ayrıyeten fiyat olmaktadır fakat elektrik tesisatlarında gerçekleşecek olan herhangi bir yanlış hayatınızı tehlikeye sokabilecek unsuru da peşi sıra getirir. Bu sebep ile bu bölümde öncelik almaya çalışmalısınız ve gerçekleşecekleri çalışanlarımıza bırakmanız gerekir.

Elektrik tesisatı oluşturur iken voltaj akımlarının düzgün bir biçimde olduğuna özen gösterilmesi gerekir. Bu durumda bir yere voltaj akımını yapar iken herhangi bir sorun olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekir. Kolay bir şekilde bu husustaki bütün uygulamaları bizlere bırakmanız ve nelere özen gösterilmesi gerekli olduğu mevzusunda uyarımızı dikkate alınız.

Elektrik tesisatı gerçekleştirir iken az voltajlı ışıklandırma seçimini yapmaya çalışınız. Renkli olabilir olan bu ışıklandırma çeşitleri oldukça çok elektrik harcamayacağı için tasarruf etmeniz adına destek olur. Bu hususa ilave olarak fazla türlü hız ile çalışabilen pompa seçimi yapmalısınız. Böylelikle elektrik harcamasını mühim oranda düşürmeyi başarabilmektesiniz.

Adım 6: Son Dokunuşlar

Son dokunuşu içermekte olacak olan bu adımda havuz kaplaması ve bu kaplama esnasında tercih edilecek ürünler gibi ayrıntılara karar verilmesi gerekir. Tüm ürünün döşenmesi adına belli bir el becerisi gerekir. Bu sebep ile ürün tercihini gerçekleştirdikten sonra sizlere havuz döşemesi mevzusunda son derece iyi bir biçimde destek vermeye çalışmaktayız.

Döşeme uygulamasını kendiniz de gerçekleştirebilecek olur iseniz dahi bu uygulamayı uzman kişilere bırakmak oldukça daha doğru ve uygun olur. Bu sayede gerçekleştireceğiniz harcamaların oldukça daha düşük olmasını sağlayabilmektesiniz. Tercih edeceğiniz bütün ürünlerin havuz niteliği ve ayrıca sağlamlığı mevzusunda tesirli olabileceğini unutmayınız.

Adım 7: Güverte Kısmı

Havuz güvertelerini yapma bölümü havuz inşaatının oldukça can sıkmakta olan adımıdır. Bütün hususları son derece ince ayrıntılarına kadar gözden geçirmek gerekir. Yapım kapsamında oldukça çok fiyatlardan bir tanesi bu ortama dahil olur. Güverte bölümünü yapar iken tasarı açısında bizlere ne sunuldu ise onu gerçekleştirmekteyiz. Bu sebep ile tasarınızı yapar iken bu mevzuda kesin karar verilmesi gerekir.

Güverte bölümünü yapmak son derece doğrusal bir biçimde yapılan uygulamaları içerir. Bu husustaki ciddi unsur iyi bir temele sahip olmak ile ilgili olmaktadır. Avlulardan havuzlara ilerleyen az bir adım atmış olduğunuzdan kesin olmanız gerekir. Güverte bölümünde gerçekleşecek olan döşeme ve kalıplama uygulamaları kullanma sürecini aracısız etkilemektedir. Bu sebep ile tüm karelerin oldukça iyi bir biçimde değerlendirmiş olduğuna özen gösteriniz.

Bu husus ile beraber inşaat adımında kesinlik ile su durumlarına özen gösterilmesi gerekir. Suları oldukça evlerden uzak durdurmanız gerekmekte olduğunu unutmayınız. Bu sebep ile güverte bölümünde su ile savaş verecek tercihler yapmanıza destek olmaktayız. Bu adımda herhangi bir şartta düşüncelerimizde tutmaya dikkat eder ve sizlere bu mevzuda gereken bilgiyi her vakit sunmaktayız. İlave olarak, bu durumda fazla ağır ürünler kullanımı sağlanmaz. Bunun nedeni ağır ürünler sıhhi tesisat ile uyum içerisinde olmayacaktır.

Havuz yapımı gerçekleştirme hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Üzerinden Kumandalı Sauna Sobalarının Avantajları

Sauna ilk olarak 1600’lü senelerin başında Filliler tarafından dünyaya tanıtılmış olmaktadır. O zamandan itibaren, kişilerin yaşam şekillerinin bir parçası haline gelmekte olan saunalar son derece fazla çeşitli bir seçenekleri bulunmakta olan bir hale gelmiştir. Kişilerin kullanım sağlama şekline göre çeşitlilik göstermekte olan sauna modelleri ile yapmakta bundan dolayı da oldukça ayrıntı gerektirmekte olan bir işlem […]

Tuz Odası Yapım Maliyeti Nedir?

Tuz odası inşa etme çalışmasında hazırlık adımından, inşa etme adımında kullanımı sağlanan malzemelerden, işçiliğe kadar bütün hususiyetler aracısız tesir eder. Bunun nedeni ile bütün bu öğeler göz önünde tutularak tuz odası yapım maliyeti mevzu bahis olduğu zaman değişik ücret alternatifleri karşınıza çıkmaktadır. Bu adımda bütün öğeler nitelikli ve mütenasip fiyatlı olması adına şirket olarak ön […]

Termal Havuz Yapım Aşamaları Nelerdir?

Sıkıntılı kış aylarında, içleri ısıtabilecek bir havuzda yüzmeyi hayal edebilir veya termal bir havuzda o günün yorgunluğunu atmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. Tema Havuz firması olarak sizi düşleriniz olan termal havuza kavuşturmakta. Sahibi olmakta olduğumuz profesyonel çalışma ekibi ile uzun seneler piyasada edinmiş olduğumuz deneyim ve tecrübeyi siz değerli müşterilerimiz ile buluşturmaktayız. Şu duruma kadar başarı […]

Kış Bakım İlacı Yazın Kullanılır Mı?

Sefahat, vakit geçirmek, ferahlama ve spor yapmak halleri adına seçimi yapılacak oldukça mütenasip mekandan bir tanesi de havuz olmaktadır. Havuzun sahip olduğu oldukça mühim hususiyetlerden bir tanesi de yazın ve kışın girilebilmesi olmaktadır. Fakat şahıslar genellik ile kış ayında havuzlara girmeyi tercih etmemektedir. Yaz ayları daha çok talep edilebilmektedir. Havuzun temizlenme işlemi de sistemli bir […]

Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Yüzme havuzu, bireyler adına mükemmel bir tatil ve çocuklar adına da muhteşem bir eğlenme ortamı anlamlarını taşımaktadır. Ancak açık yüzme havuzları da olsa, kapalı yüzme havuzları da olsa korunmasız olmaktadır. Çağcıl havuz teknolojisi, havuza sahip olan kişilerin oldukça az bir çaba göstererek havuz bakımlarını pratik ve basit bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Bir havuzun temizlenmesinin pratik […]

Havuz Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Havuz sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak muhtemel olmaktadır. Fakat tam anlamı ile nasıl çalıştığı konusunda hiç kimse tatmin edecek bir bilgi veremez. Havuzun çalışma prensibi son derece basit olmaktadır. Basit bir mantığa dayanmakta olan su devir daim ve pompalama sistemleri ile çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu öğelerin yanında dezenfekte çalışmaları ve pis su […]

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Türk kültürünün mühim bünyelerinden bir tanesi olan ve vazgeçilmezi içerisine girmekte olan Türk hamamı gerek sıhhat açısından gerek ise oldukça zevk verir. Hamam birçok değişik dizaynlara sahip olarak pek çok alanda zevk ile kullanımı sağlanmaktadır. Küçük ve büyük çerçeveli kullanım sağlamaya mütenasip olmakta olan hamam modeli adına çok iyi bir hizmet alabilmektesiniz. Türk hamamları üretiminde […]

Iğdır Havuz Yapımı

Villa İçin Havuz Önerileri

Villalar için havuz inşa ettirmek isteyen kişilerin ilk olarak önem verecekleri konulardan birisi de yüzme, egzersiz, eğlence ve de dinlenme tarafından ortak bir ortam yaratılmasıdır. Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      İçerikte Neler Var?1 Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      2 Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?3 Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?4 Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler5 Kaliteli […]

Süs Havuzu Nasıl Işıklandırılır?

Yer aldığı ortama zariflik ve şıklık katmakta olan süs havuzu, havuz mühendisliği çerçevesinde oldukça tesirli profesyonellik gerektirmekte olan dal olarak kabul görmektedir. Bu durumda, estetik etmenlere hususi mühim vermekte olan teknik, mimari ve görsellik öğelerinin birleşmesi gerekir. Süs havuzu çeşme, heykel, su gösterisi ve başka tür konsept ile beraber yer aldığı ortama mükemmel bir armonik […]

Sauna Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna yapacağınız yerin geniş ve de tesisatlı olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı yapacağınız veya yaptığınız yeni eğilimler içinde bir engeliniz kalmayacaktır. Saunanızın iç mimarisinde ısıya dayanıklı ve de nitelikli malzeme kullanılması ileride kullanılan zamanda meydana gelebilecek sorunlarda bir yaralanma ile karşı karşıya kalınmaması için alınan bir tedbir haline gelmektedir. Saunaya girerken veya çıkarken yapılması ya […]