Adım Adım Yüzme Havuzu İnşası

Pek çok insan yüzme havuzuna sahip olabilmek adına uzman kişilerden yardım alır. Yüzme havuzlarını inşa ettirmenin oldukça pratik yolundan bir tanesi bu olmaktadır. Bir takım insanlar ise kendilerinin bildiği bir biçimde evlerinin bahçelerine bir havuz yapma fikrinde ilerlemektedirler. Herhangi bir tanesini seçmiş olur iseniz olun yüzme havuzlarının inşaatında değişmeyecek bir takım kaideler bulunmaktadır.

Adım adım yüzme havuzu inşasını anlatmakta olacak olan bu ayrıntılı makalede mevzu bahis değişmemekte olan kaideleri öğrenebilirsiniz. Bir yüzme havuzu tasarısı adına gerekmekte olan bütün ana malzemelerin ne olduğunu öğrenecek, fiyat mevzusunda düşünce sahibi olacak ve ilk aşamadan son aşamaya kadar yüzme havuzu inşasını da takip edebilirsiniz. Yüzme havuzu inşaları adına gerekmekte olan fiyatın havuz genişliği ile doğru orantıda olduğunu unutmayınız.

Kendi başınıza bir yüzme havuzu inşa etmek yoluna gidecek iseniz bilinmesi gerekli olan bir altın kaide bulunmaktadır. Bu husustaki aşamaların her bir tanesini yapmak mevzusunda istikrarlı olmanız ve kendinizi huzurlu hissetmeniz gerekir. Bu duruma karşın, yüzme havuzlarını inşa etmeye çalışır iken inşanın düzenli ve tertipli olarak denetleniyor olmasına özen göstermeniz gerekir. Netice olarak, bir şirkete yüzme havuzu inşa ettirebilir ya da yüzme havuzunuzu kendiniz inşa edebilirsiniz. Ancak her şartta uzman yardım almanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Adım 1: Hazırlık

Havuz inşa ettirmeyi arzu ediyor iseniz öncelikli olarak inşa etmek için yasal izin alınması gerekir. Biz gibi uzman ve tecrübeli bir şirket ile çalışmayı seçecek olduğunuz halde yasal izinlerinizi sizler yerine biz halletmekteyiz. Ardından sizler ile iş birliği içinde olarak havuz biçimine, boyutuna ve hususiyetlerine karar vermekteyiz. Tecrübeli mühendislerimiz ile sizlere bu mevzuda destek sunmaktayız.

Tasarının ayrıntılarına karar verdikten sonra havuz yapımı adına gerekmekte olan iş makinesini temin etme yollarına gidilecektir. Bu mevzuda kaygıda bulunmanıza gerek bulunmamaktadır. Evlerinizin bahçesinde son derece iyi bir biçimde hafriyat, toprağı çıkartma ve taşımak mevzusunda çalışmalarını sürdürecek olan makinelerin alternatifini bizlere bırakabilmektesiniz.

Tercih etmiş olduğunuz havuz boyutuna ve biçimine uygun olarak hafriyat işlemi sonrasında çıkartılacak olan toprağın ölçüsü farklılık gösterebilmektedir. Ne ölçüde toprak çıkartılmış olur ise olsun çıkartılan toprakların hepsinden kurtulma yollarına gidilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise bir bölümünü tasarı kapsamında beton bünyesini oluşturur iken kullanımını sağlama yoluna gidilebilir.

Evinizin bahçesinden çıkartılan toprak ile fazla türlü unsurlar yapılabilir. İlk olarak çıkartılan toprağı bir alanda depolama yollarına gidilebilir. Bu oldukça pahalı bir yöntem olmaktadır. 2’ inci olarak çıkartılmış olan toprakların diğer bir yüklenici aracılığı ile ücretsiz bir şekilde oradan kaldırılmasını sağlayabilmektesiniz. Bu prosedürde yüklenici aldığı toprağı başka bir yerde satar. Bu yöntemlerden hangisini seçeceğiniz sizler ve sizlere destek olacak mühendislerin önerisine göre farklılık gösterebilir.

Adım 2: Kazı İşlemi Ve Temel

Hafriyat sırasında mühendisten yardım almanız oldukça mühim bir husus olmaktadır. Evinizin bahçesinde bulunmakta olan su tesisatı gibi hususların ilk önce tespit edilerek bu duruma göre hafriyat işleminin gerçekleşmesi gerekir. Aynı zamanda ev temellerine mütenasip olacak bir biçimde derinlik oluşturmak gerekli olduğunu unutmayınız. Bütün bu ince ayrıntıları bizlere bırakabilmektesiniz.

Ardından kafes yapımı adımına geçiş yapmanız gerekmektedir. Betonu kuvvetlendirmek adına kullanımı sağlanan inşa demirine kafes ismi verilir. Betonda inşa demirinin kullanımı sağlanır. Bunun nedeni ise beton, sıkıştırıcı yükte son derece iyi bir çalışma gösterir iken gerginlik de ise kötü bir çalışma gösterir. Bu sebep ile betonun kafes ile destekleniyor olması gerekir. Bu çalışma kolay olsa dahi fazla emek gerektirmekte olan bir uygulamadır.

Bu durumda, esas drenaj gibi bütün yer altı tesisatı monte edilmeli ve basınç test edilmesi gerekir. Sağlıklı bir tesisat mevzusunda her vakit mühendisimizden oldukça daha çok bilgi alabilmektesiniz. Karakteristik bir basınç testi yapmak adına 35 PSI değerinde basınç uygulanması gerekir ve 15 dakika süresince oluşabilecek bir kaybın olacağını ya da olmayacağını kontrol etmek lazımdır. Firmamız bu testi oldukça uzun bir süreçli olarak gerçekleştirerek çalışmayı garanti altına almayı uygulayacaktır. Bunu sebebi ise beton içeri doğru geldiğinde bu durumu bir sefer daha düzenleme olanağınız olmayabilir. Basıncın uygun olduğundan kesin olmak adına gereken bütün testlerin yapılmasına dikkat ediniz.

Betonlama adımına geçmeyi gerçekleştirmeden ilk olarak betonun alt kısmında kalacak olan bütün bölümler dikkatli bir biçimde kontrol edilmesi gerekir. Sağlıklı tesisat, basınç, elektrik tesisatı ve benzeri gibi birçok hususu kontrol etmeniz gerekmektedir. Mühendisimiz bu mevzuda sizlere destek olarak bütün unsurların yerli yerinde ve uygun biçimde olmasını sağlar.

Adım 3: Püskürtme Beton

Püskürtme beton uygulaması kesinlik ile uzman kişilere bırakılması gerekir. Sizler çalışmaları takip edebilmek adına sandalyelerinize oturup çayınızı içmeye devam eder iken çalışanlarımız betonu yerleştirme ve işlem uygulamasını başarılı bir biçimde sürdürecektir. Yüzme havuzlarınızı bir başınıza inşa etmeye kalkışır iseniz bile tasarının bu bölümü için uzman bir yardım almanız gerekli olduğunu unutmayınız.

Çalışma takibi esnasında arzu ederseniz işin düzenli ve uygun bir biçimde gerçekleşip gerçekleşmediğini takip edebilmektesiniz. Bu mevzuda aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için bizlere danışabilirsiniz. Uygulamalar sürdürülür iken bilgi edinmeniz hakkınız olmasından dolayı bu mevzuda herhangi bir çekinme durumuna gerek yoktur.

Püskürtme beton uygulaması bittikten sonra 24 saat beklenilmesi gerekir. Betona girmemelisiniz, beton üzerinde iz çıkartmaya çalışmayınız ya da beton üstüne herhangi bir şey yazmaya çalışmayınız. Betonu olduğu gibi bırakmalı ve korumanız gerekmektedir. Çalışanlarımız bu mevzuda gereksinim duyduğunuz bütün bilgiyi sizler ile paylaşacaklardır.

Betonun kurumasından sonra su aktarma uygulamasına başlanabilir. Bu durumda sertleştirme eğrisi oluşturulması gerekir. Çalışanlarımız sizlere bu mevzuda oldukça iyi bir biçimde destek olur. Bunun nedeni sertleşme eğrisini oluşturmak adına hemen hemen 30 günlük bir süreç gerekmektedir. Bir takım kişiler bu uygulamanın 14 gün lük bir süreç içinde son bulduğunu düşünmekte olsa dahi gerçekleşecek olan havuz çeşidine göre sürecin değişiklik gösterecek olduğunu unutmayınız.

Adım 4: Sıhhi Tesisat

Sıhhi tesisat güç gerektirecek bir husus olmamaktadır. Yalnızca bir geminin en baştan en son işleme kadar nasıl yapıldığı bilinmesi gerekir. Sıhhi tesisat uygulaması son derece güç olmasa dahi uygun gerçekleştirilmesi gerekli olan bir çalışmadır. Bu durumda akılları karıştırabilecek bir iki ayrıntı olabilmektedir. Bu ayrıntılar ile ilgili kesinlik ile bilgi sahibi olunması gerekir.

Primer ismini taşımakta olan mor şey ile ilgili birçok yerden bilgi alınabilir. Bu mevzuda değişik pek çok düşünce bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz araştırma sonunda amorf kristal yapıyı, geçiş durumu, çözücü kaynağı ve benzeri gibi birçok değişik mevzularda bilgi sahibi olabileceksiniz. Bütün bu ayrıntılar ile uğraş etmenize gerek bulunmamaktadır. Bunun sebebi bu ayrıntılara sizlerin yerlerine kendimiz uğraşmaktayız.

Sıhhi tesisat mevzusunda 3 değişik adım mevcuttur. 1. adım betonun alt kısmındaki bölüm, 2. Adım yerin alt kısmında olan fakat betonun alt kısmında olmayan bölüm ve 3. Adım yerin üst kısmındaki bölümdür. Betonun alt kısmındaki bölümün beton yerleşmeden ilk olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir diğer adımları daha sonra gözden geçirmek muhtemeldir.

Tasarınızda çalışmakta olan mühendisimizden izin almadan havuzunuza su doldurmamanız gerekmektedir. Bütün tesisatın ayrı ayrı gözden geçirilmesi gerekli olduğunu unutmayınız. Mühendisimiz bu kontrolü gerçekleştirip sizlere gereksinim duyabileceğiniz bilgileri verebilir. Mühendislerimize daha çok soru sorup oldukça ayrıntılı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adım 5: Elektrik Tesisatı

Havuz inşaatının son derece mühim unsuru elektrik tesisatı olmaktadır. Başka bir bölümlerde gerçekleşecek bütün hataların karşılıkları ayrıyeten fiyat olmaktadır fakat elektrik tesisatlarında gerçekleşecek olan herhangi bir yanlış hayatınızı tehlikeye sokabilecek unsuru da peşi sıra getirir. Bu sebep ile bu bölümde öncelik almaya çalışmalısınız ve gerçekleşecekleri çalışanlarımıza bırakmanız gerekir.

Elektrik tesisatı oluşturur iken voltaj akımlarının düzgün bir biçimde olduğuna özen gösterilmesi gerekir. Bu durumda bir yere voltaj akımını yapar iken herhangi bir sorun olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekir. Kolay bir şekilde bu husustaki bütün uygulamaları bizlere bırakmanız ve nelere özen gösterilmesi gerekli olduğu mevzusunda uyarımızı dikkate alınız.

Elektrik tesisatı gerçekleştirir iken az voltajlı ışıklandırma seçimini yapmaya çalışınız. Renkli olabilir olan bu ışıklandırma çeşitleri oldukça çok elektrik harcamayacağı için tasarruf etmeniz adına destek olur. Bu hususa ilave olarak fazla türlü hız ile çalışabilen pompa seçimi yapmalısınız. Böylelikle elektrik harcamasını mühim oranda düşürmeyi başarabilmektesiniz.

Adım 6: Son Dokunuşlar

Son dokunuşu içermekte olacak olan bu adımda havuz kaplaması ve bu kaplama esnasında tercih edilecek ürünler gibi ayrıntılara karar verilmesi gerekir. Tüm ürünün döşenmesi adına belli bir el becerisi gerekir. Bu sebep ile ürün tercihini gerçekleştirdikten sonra sizlere havuz döşemesi mevzusunda son derece iyi bir biçimde destek vermeye çalışmaktayız.

Döşeme uygulamasını kendiniz de gerçekleştirebilecek olur iseniz dahi bu uygulamayı uzman kişilere bırakmak oldukça daha doğru ve uygun olur. Bu sayede gerçekleştireceğiniz harcamaların oldukça daha düşük olmasını sağlayabilmektesiniz. Tercih edeceğiniz bütün ürünlerin havuz niteliği ve ayrıca sağlamlığı mevzusunda tesirli olabileceğini unutmayınız.

Adım 7: Güverte Kısmı

Havuz güvertelerini yapma bölümü havuz inşaatının oldukça can sıkmakta olan adımıdır. Bütün hususları son derece ince ayrıntılarına kadar gözden geçirmek gerekir. Yapım kapsamında oldukça çok fiyatlardan bir tanesi bu ortama dahil olur. Güverte bölümünü yapar iken tasarı açısında bizlere ne sunuldu ise onu gerçekleştirmekteyiz. Bu sebep ile tasarınızı yapar iken bu mevzuda kesin karar verilmesi gerekir.

Güverte bölümünü yapmak son derece doğrusal bir biçimde yapılan uygulamaları içerir. Bu husustaki ciddi unsur iyi bir temele sahip olmak ile ilgili olmaktadır. Avlulardan havuzlara ilerleyen az bir adım atmış olduğunuzdan kesin olmanız gerekir. Güverte bölümünde gerçekleşecek olan döşeme ve kalıplama uygulamaları kullanma sürecini aracısız etkilemektedir. Bu sebep ile tüm karelerin oldukça iyi bir biçimde değerlendirmiş olduğuna özen gösteriniz.

Bu husus ile beraber inşaat adımında kesinlik ile su durumlarına özen gösterilmesi gerekir. Suları oldukça evlerden uzak durdurmanız gerekmekte olduğunu unutmayınız. Bu sebep ile güverte bölümünde su ile savaş verecek tercihler yapmanıza destek olmaktayız. Bu adımda herhangi bir şartta düşüncelerimizde tutmaya dikkat eder ve sizlere bu mevzuda gereken bilgiyi her vakit sunmaktayız. İlave olarak, bu durumda fazla ağır ürünler kullanımı sağlanmaz. Bunun nedeni ağır ürünler sıhhi tesisat ile uyum içerisinde olmayacaktır.

Havuz yapımı gerçekleştirme hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Havuz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilir?

Havuzların temizlenmesi havuzun sıhhatli bir şekilde kalması adına son derece mühim bir husus olmaktadır. Temizleme işlemi için de havuz sularının dengeli bir şekilde olması ve dengeli kalması gerekmektedir. Havuzları temizleme işlemi için suda havuz içerisinin temizlenmesi gibi bir takım işlemler gerçekleşmektedir. Havuz suyu ne derece hijyenik olur ise havuzların yüzeyi de o ölçüde temiz olmaktadır. […]

Havuz Sıcaklığı Ayarlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Havuzlar yalnızca yaz döneminde olmamak ile beraber kış dönemlerinde de kullanımı sağlanabilen yalnız bu durum için havuz sıcaklığına özen ve dikkat gösterilmesi gerekli olan oyun merkezleri olmaktadır. Bu neden ile havuz hangi yöntem kullanımı sağlanarak ısıtılacağına da nasıl ısıtılacak olacağına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Sıcaklık ayarları gerçekleşmesi gerekli olan havuz son derece daha fazla kapalı […]

Havuz Klorlarının Yararları Nelerdir?

Havuz yaz mevsiminin hiçbir biçimde göz ardı edilmeyen mekanları arasında olmaktadır. Tatil için nereye gidecek olur iseniz olun her yerde havuz yer almakta olmaktadır. Havuzu bulunmayan bir otel olması son derece zor olmaktadır. Yalnız havuz topluluk ve büyük kalabalıklar aracılığı ile fazla seçimi yapılan mekanlar olduklarından dolayı havuz pislenir ve peşi sıra bir takım sağlığı […]

Havuz Klorları Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuzların klorları belirli bir ölçüde havuza aktarılır ve bu ölçü geçerek fazla aktarılırsa insan sağlığını bozabilmektedir. Bunun gibi havuz kimyasalları, havuza fazla atılırsa insan vücudunda zararları olmaktadır. Klor havuzun büyüklüğüne göre atılacak ölçüsü de değişmektedir. Örneğin 25 metrekare bir havuza göre yalnızca 1 kilogram klor yeterli olmaktadır. Ancak 100 metrekare bir havuzlar için 4 kilogram […]

Havuz Kimyasalları Kullanılmadığında Nelerle Karşılaşılır?

Havuzları temizleme kimyasalları havuzun temizlenmesi, hijyenik bir duruma gelmesini ve havuza toz girmesinin önlenmesi kapsamında mühim öğeler ile birlikte Sağlık Bakanlığı aracılığı ile belirlemiş olduğu kaidelere uyulması kapsamında da kullanımı sağlanması mecburi olan maddeler olmaktadır. Havuz kimyasalları aynı zamanda havuz içerisine toz girmesini de önlemek ile beraber alanın iyileşmesi, temizlik fiyatının azaltılması, ısıtma fiyatlarının düşürülmesi […]

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Hayat alanlarının oldukça fazlasına havuz projeleri ilave edilmektedir. Ayrıca büyük iş yerleri ve konaklama ortamları içerisinde fazla kaliteli havuzun projesi gerçekleşmektedir. Rahatlık ve lüks yaşam maksatları çerçevesinde birbirlerinden değişik hususiyetlerde ki havuz, mekanların içerisinde seçimi yapılmaktadır. Havuzların proje hususiyetleri içerisinde; süs havuzları, ısıtmalı kış havuzları, prefabrik dizayn havuzları ve benzerleri gibi hususiyetler bulunmaktadır. Havuzun dış […]

Antalya Havuz Yapımı

Havuz Arıtma Sistemleri ve Filtre Temizleyiciler

Havuz inşasına karar verdiğiniz andan itibaren ilk aşamasından son aşamasına kadar en ufak ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir. Havuzun nereye inşa edileceği, betonun nasıl döküleceği, izolasyonun nasıl yapılacağını, bordürlerin nasıl yerleşeceğini, ve son olarak ta filtre temizleyicilerin yerleştirilmesine itina ile belirlenen ve de yapılan şeyler olmaktadır. Havuz inşasının son aşamasında yer almakta olan filtre temizleyiciler büyük […]

Buhar Odası Ekipmanları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yıllardan bu yana buhar ve de sauna banyoları terapötik banyo tecrübesini sağlamıştır. Şu an son yenilikler ile buhar banyosu ekipmanı, yüksek bir rahatlama ve de sağlık yararları sağlamak için aşamalı olarak geliştirilmektedir. Buhar sauna banyosu terlemeyi sağlar, kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır ve de gençleşmeyi sağlamaktadır. Önceleri buhar banyosu ekipmanları yalnızca kaplıcalarda, otellerde ve de spor […]

Yüzme Havuzu Maliyeti Nedir?

Havuzları satın almak ya da havuz inşa ettirmek oldukça büyük bir karar olmaktadır. İlk olarak havuz fiyatını iyi bir şekilde hesaplamanız ve bütçelerinize uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir. Tema Havuz olarak maksadımız havuz adına ayırmış olduğunuz bütçe için uygun fiyat bilgileri ile sizlere destek olmaktayız. Bu hususta bulunmakta olan havuz fiyatlarının standart havuz olarak bilinmekte […]

Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı

Yüzme havuzuna sahip olmak sağlık ve eğlence kapsamında oldukça mühim bir seçim olmaktadır. Bu duruma karşın enerji kontrolünü oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmek ve gelecek oldukça pahalı fiyatlı faturalardan kaçınılması gerekir. Yüzme havuzlarınız adına enerji elverişliliğini geliştirmek gerekir. İlk olarak kullanımını sağladığınız bulunmakta olan havuzdaki sistemi gözden geçirmelisiniz ve azıcık çaba sarf ederek mühim olanakları […]