Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?
Bize Ulaşın

Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?

Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?

Havuzların kullanımını sağladığınız sürece havuzun bakımı ile ilgilenmenizin zorunlu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Havuz bakımları kış ve yaz ayları fak etmeksizin bütün dönemler gerçekleştirilmesi gerekli olan bir husus olmaktadır. Yalnız oldukça ayrıntılı olan bakım periyodu kış ve yaz dönemleri olarak 2’ ye ayrılması muhtemeldir.

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış dönemlerinin sert şartları evlerin değişik alanlarına zarar verme potansiyeline sahip olmaktadır. Bu zarar verme potansiyelinden evlerinizin bahçelerinden bulunmakta olan havuzların zarara uğramayacağını düşünmekte iseniz yanılmaktasınız.

Kimyasal ve elektrik maliyetlerinden tasarruf edebilmek için kış dönemlerinde havuz ekipmanlarının hepsini kapatmayı düşünebilmektesiniz. Fiyat açısından pahalı olan temizlik sistemine ve filtreleme sitemine zarar gelmesini ve aynı oranda havuz dizaynına zarar gelmesini dilemiyor iseniz bunu yapmamanız gerekmektedir. Sadece gerçekleştirmeniz gerekli olan havuzunuzun kış döneminin şartlarına mütenasip bir biçimde bakımının gerçekleşmesi olmaktadır.

 1. Havuzu Temizleyin

Zemini ve duvarları fırçalamak havuz içinde buzlu yosun oluşumunu önlemektedir. Filtreleme sistemlerinin elverişli işlem yapmasını sağlayabilmek adına skimmer sepet kullanımını ihmal etmeyiniz. Ayrıca pompada var olan yaprak demetini temizlemeniz gerekmektedir.

 1. Suyu Dengeleyin

Havuz sularının uygun ph düzeyinde olmasını sağlamanız gerekmektedir. Uygun ph düzeyi 7,2 ve 7,6 arasında olmaktadır. Havuz suyundan bir örnek alarak örneği su test kiti ile kontrol edip havuz sularının uygun düzeyde olduğunu ya da olmadığını kontrol edebilmektesiniz.

 1. Filtreyi Temizleyin

Havuz filtresini uygun ve devamlı olarak temizlemeniz gerekmektedir. Havuz filtresinde birikmekte olan yağ birikintisi kış aylarında sertleşme eğiliminde olmaktadır. Yaz döneminde herhangi bir sorun yaşamayı dilemiyor iseniz kesinlik ile filtre içerisindeki istenmemekte olan maddeleri meydandan kaldırmanız gerekir.

 1. Klor Seviyesini Kontrol Edin

Havuzu hijyenik ve duru tutabilmek için havuzun klor düzeyini uygun düzeyde tutmanız oldukça mühim olmaktadır. Klor düzeyi iyi olmaz ise havuz suyunun duru görünmesi ve hijyenik olması muhtemel olmamaktadır. Bu sebep ile klor düzeyini kontrol ederek gereken önlemi almanız gerekmektedir.

 1. Şoklama Yapın

Devamlı olarak havuz suyunu şoklama işlemi güneş kremi, kuş dışkısı, ölü böcek ve ter ve benzeri gibi organik ya da inorganik atıkları gidermek için destek olmaktadır. Aynı zamanda sizlere pislik yapan maddelerin ve oluşmuş yosunların havuz içerisinden temizlenme olanağı sağlar. Havuz içerisinde şoklama uygulamasını gerçekleştirdikten sonra filtre ve pompayı bir iki saat çalıştırmayı unutmamanız gerekir.

 1. Yosunları Temizleyin

Yosunlar oluşmaya başladığı zaman hızlı bir şekilde çoğalmaktadırlar. Yosunların kontrol edilmesi için gereken kimyasalın kullanımını sağlamayı unutmamanız gerekmektedir. Böylelikle havuz sularını hijyenik ve sıhhatli bir şekilde tutmayı başarabilmektesiniz.

 1. Filtrenin Çalışma Saatlerini Kontrol Edin

Havuz filtresinin kış dönemlerinde 3 ya da 4 saat çalışması yeterli olacaktır. Bir zamanlayıcı kullanmakta iseniz bunu mütenasip bir biçimde ayarlamanız gerekir. Havuz kullanımı sıklık ile kullanımının sağlanmadığı aylarda filtreyi kapatıp maliyetten tasarruf etme yollarına gidilebilir.

 1. Isıtıcıyı Ayarlayın

Çağcıl havuz ısıtıcısında yaz ve kız dönemlerinde değişik bir biçimde işlem yapmalarını sağlamakta olan ön tanımlı ayarlar bulunmaktadır. Kış aylarında kesinlik ile ısıtıcıları kış dönemlerine mütenasip olacak bir biçimde ayarlamanız gerekmektedir. Şayet havuzu uzun zaman kullanmayı düşünmemekte iseniz ısıtıcıyı kapatma yollarına gidebilmektesiniz.

 1. Havuz Örtüsü Kullanın

Havuzun kullanımını sağlamadığınız vakit havuz örtüsünü kullanmak gerekmektedir. Böylelikle istenmemekte olan maddeleri havuzdan uzak tutmayı başarabilmektesiniz. Havuz örtüsü hijyen çalışmalarını oldukça daha az yapmanızı gerçekleştirmek ile beraber yosunun çoğalmasını önleyen bir aksesuar olmasından bunu kesinlik ile edinmeniz gerekir.

 1. Periyodik Temizliğe Dikkat Edin

Kış dönemlerinde havuzu olduğu gibi bırakarak gitmemelisiniz. Havuzun kullanımını sağladığınız sürece havuzun bakımını oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu durum için periyodik temizlemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Devamlı olarak gerçekleştireceğiniz temizlik havuzun her vakit kullanımının sağlanmasını sağlamaktadır.

Yazın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz döneminde havuzun sıkça kullanımını sağlama düşüncesine sahip iseniz havuz bakımına ayrıyeten mühim gösterilmesi gerekmektedir. Havuzu gereksinim duyulduğu biçimde temizleyip havuzu her vakit kullanılma düzeyinde tutabilmektesiniz. Yaz dönemlerinde havuzu temizlemek kış dönemlerinde yapılmakta olan temizlikten oldukça daha az adım içermektedir.

 1. Kirleri Ortadan Kaldırın

Çalılar, ağaçlar ve başka bitkiler rüzgarların destekleri ile havuza türlü yaprak ve tozlar dökebilmektedir. Bu kalıntıyı çıkartmak adına bir el ya da kepçe kullanıyor olmanız gerekebilmektedir. Bu hususu gerçekleştirdiğiniz zaman havuzun hijyenik olmasını ve o temizliğin kesin olarak görünmesini sağlarsınız. Yaz dönemlerinde bu çalışmayı haftada bir yeniden tekrarlamanız gerekmektedir.

 1. Vakumlama Yapın

Ulaşması zor döküntüleri meydandan kaldırabilmek ve kimyasal kullanma ölçüsünü azaltmak adına havuzu haftalık olarak süpürmeniz gerekli olmaktadır. Programa mütenasip bir biçimde çalışmakta olan otomatik bir vakum kullanabilmektesiniz. Vakum havuz yüzeylerinin üstünden geçmiş olduğunuz vakit zemini temizlemektedir. Aynı zamanda vakum filtresini temizleyip vakumun düzenli işlem görmesini sağlamanız gerekir.

Bir havuzu vakum ile büsbütün temizlemek genelde yarım saat sürmektedir. Şayet havuz geniş ise bir defada havuz içinin yarısını süpürmeyi deneyebilirsiniz. Havuz içerisine yapışmış yosun ya da başka sert kalıntılar adına plastik bir fırça ve kimyasal bir havuz temizleyicisi kullanabilmektesiniz.

 1. Havuz Filtresini Temizleyin

Değişik türde havuz filtresi bulunur ve her bir filtrenin temizlenmesi hali değişik olmaktadır. Yalnız herhangi bir havuz dahi olsa filtrelerin devamlı olarak temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Filtreleri devamlı olarak temizlemez iseniz filtreden her vakitteki gibi yararlanma ihtimalini yitirmiş olacaksınız.

Filtre düzenli işlem görmediği vakit havuz suyunun rengi farklılaşmaya başlamakta ve su oldukça bulanık gözükmektedir. Bu sebep ile kesinlik ile filtreyi temizleme yollarına gitmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz filtre çeşidine göre filtreyi değişik biçimde temizliyor olmanız gerekli olduğunu unutmayın.

 1. Ph Seviyesini Kontrol Edin

Türlü sıhhi sorunları ile uğraşmamak adına havuz suyunun ph düzeyinin arzu edilen düzeyde olmasından net olmanız gerekmektedir. Ph düzeyi arzu edilen düzeyde olmaz ise havuz suyuna girecek olduğunuz vakit ciltleriniz zarar görür ya da giymiş olduğunuz giyişiler yıpranabilmektedir.

Su, yüzme suları adına güvenilir aralıkların altında ya da üzerinde ise onu düzenli tutmak için kimyasal maddeden faydalanmanız gerekmektedir. Bu durum adına imal edilmiş oldukça değişik kimyasal maddeleri bulunmaktadır. Havuz inşasından mesul olan şirketin sizlere önermiş olduğu malzemeleri kullanıp havuz suyunu her vakit arzu edilen düzeyde tutmayı başarabilmektesiniz.

 1. Onarmayı İhmal Etmeyin

Hususiyet ile yaz aylarının başlangıçlarında sızıntı ve başka problemleri kesinlik ile kontrol ederek onarmanız gerekir. Herhangi bir biçimde havuzun kullanımını sağlamadan ilk olarak bu hususları kontrol eder iseniz bakım mevzusunda oldukça az sorun yaşayabilirsiniz. Havuz suyu mevsimin başlamasında olması gerekli olan düzeyde oldukça az görünüyor ise bir takım sızıntının olduğundan kesin olabilmektesiniz.

Havuz Bakımı Püf Noktaları

Havuz bakımlarını pratik hale getirecek ve sizleri büyük bir güçlükten kurtaracak püf noktaları aramakta olabilirsiniz. Her unsurun kullanılmasında ve bakımlarında olduğu üzere havuz bakımlarının da püf noktası bulunmaktadır. Bu püf noktaları değerlendirip havuz bakımlarını oldukça daha az zamanda oldukça daha tesirli bir şekilde yapmayı başarabilmektesiniz.

 1. Kirleri Yok Edin

Havuzların yüzeylerini bir iki gün içerisinde bir skimmer aleti ile temizlemeye çalışmanız gerekir. Böylelikle havuzu hijyenik tutmak adına oldukça hızlı ve oldukça pratik yolları bulmuş olmaktasınız. Yüzmekte olan kalıntıların havuz suyu tabanına batmış olması hijyen çalışmalarının oldukça daha zor olmasını sağlamakta olacağı adına bu mevzuda gereken mesuliyeti almanız gerekir.

 1. Zemini Ve Duvarları Fırçalayın

Havuz sularının hijyenik kalmaları ve ilave edilmesi gerekli olan kimyasalın ölçüsünün azaltılması adına havuzda devamlı olarak her hafta vakum çalıştırılması gerekmektedir. Pek çok havuz bakımı sizlere bu çalışma adına destek olabilir. Havuz zeminlerini süpürüp vakumlama uygulamasını pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havuz duvarını ve tabanı fırçalamayı unutmamanız gerekmektedir.

 1. Filtreyi Temizleyin

Herhangi bir havuz filtrelerinin devamlı ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Filtrelerin önerilmiş olandan daha fazla temizlenmesi normal çalışmasını önleyecek bir husus olmaktadır. Hijyenik bir filtre yerine az ölçüde pis olan filtre oldukça daha verimli bir biçimde çalışmaktadır.

 1. Havuz Isıtıcısını Kontrol Ettirin

Havuz ısıtıcısı genelde oldukça az bakım gerektirmekte olan bir ürün olmaktadır. Gaz ısıtıcısı bir iki sene kontrol edilmese dahi fonksiyonelliklerini sürdürebilmektedir. Elektrikli olan havuz ısıtıcısı ise son derece daha uzun zaman bakımsız çalışabilmektedir. Kimi zaman ise havuz ısıtıcılarının uzmanlar aracılığı ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle ısıtıcı tam bir elverişlilik ile çalışmasını devam ettirebilir.

 1. Su Seviyesini Kontrol Edin

Havuzun ne kadar fazla kullanımı sağlanır ise havuz su düzeyi bir o kadar azalma göstermektedir. Havuzlara girip çıkar iken, sıçramada, havuz içerisinde oynanmakta olan oyunlarda ve skimmer aleti kullanımının sağlandığı vakitlerde havuz sularında belli bir ölçüde su azalmış olmaktadır. Bu duruma ayrıca buharlaşma tesiri ilave edildiği zaman havuz durmuş olduğu yerde bile su kaybetmektedir. Düzgün olarak su düzeyini kontrol eder iseniz havuz pompaları ve havuz filtreleri ve benzeri gibi ekipmana zarar vermemiş olmaktasınız.

Bütün Bu hususlara ilave olarak havuz bakımlarını pratikleştirmek adına oldukça değişik adım atabilmektesiniz. Örnek verir isek; şoklama işlemini yaparak havuz sularının her vakit hijyenik ve duru kalmalarını sağlayabilmektesiniz.

Diğer Yazılar

Üzerinden Kumandalı Sauna Sobalarının Avantajları

Sauna ilk olarak 1600’lü senelerin başında Filliler tarafından dünyaya tanıtılmış olmaktadır. O zamandan itibaren, kişilerin yaşam şekillerinin bir parçası haline gelmekte olan saunalar son derece fazla çeşitli bir seçenekleri bulunmakta olan bir hale gelmiştir. Kişilerin kullanım sağlama şekline göre çeşitlilik göstermekte olan sauna modelleri ile yapmakta bundan dolayı da oldukça ayrıntı gerektirmekte olan bir işlem […]

Tuz Odası Yapım Maliyeti Nedir?

Tuz odası inşa etme çalışmasında hazırlık adımından, inşa etme adımında kullanımı sağlanan malzemelerden, işçiliğe kadar bütün hususiyetler aracısız tesir eder. Bunun nedeni ile bütün bu öğeler göz önünde tutularak tuz odası yapım maliyeti mevzu bahis olduğu zaman değişik ücret alternatifleri karşınıza çıkmaktadır. Bu adımda bütün öğeler nitelikli ve mütenasip fiyatlı olması adına şirket olarak ön […]

Termal Havuz Yapım Aşamaları Nelerdir?

Sıkıntılı kış aylarında, içleri ısıtabilecek bir havuzda yüzmeyi hayal edebilir veya termal bir havuzda o günün yorgunluğunu atmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. Tema Havuz firması olarak sizi düşleriniz olan termal havuza kavuşturmakta. Sahibi olmakta olduğumuz profesyonel çalışma ekibi ile uzun seneler piyasada edinmiş olduğumuz deneyim ve tecrübeyi siz değerli müşterilerimiz ile buluşturmaktayız. Şu duruma kadar başarı […]

Kış Bakım İlacı Yazın Kullanılır Mı?

Sefahat, vakit geçirmek, ferahlama ve spor yapmak halleri adına seçimi yapılacak oldukça mütenasip mekandan bir tanesi de havuz olmaktadır. Havuzun sahip olduğu oldukça mühim hususiyetlerden bir tanesi de yazın ve kışın girilebilmesi olmaktadır. Fakat şahıslar genellik ile kış ayında havuzlara girmeyi tercih etmemektedir. Yaz ayları daha çok talep edilebilmektedir. Havuzun temizlenme işlemi de sistemli bir […]

Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Yüzme havuzu, bireyler adına mükemmel bir tatil ve çocuklar adına da muhteşem bir eğlenme ortamı anlamlarını taşımaktadır. Ancak açık yüzme havuzları da olsa, kapalı yüzme havuzları da olsa korunmasız olmaktadır. Çağcıl havuz teknolojisi, havuza sahip olan kişilerin oldukça az bir çaba göstererek havuz bakımlarını pratik ve basit bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Bir havuzun temizlenmesinin pratik […]

Havuz Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Havuz sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak muhtemel olmaktadır. Fakat tam anlamı ile nasıl çalıştığı konusunda hiç kimse tatmin edecek bir bilgi veremez. Havuzun çalışma prensibi son derece basit olmaktadır. Basit bir mantığa dayanmakta olan su devir daim ve pompalama sistemleri ile çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu öğelerin yanında dezenfekte çalışmaları ve pis su […]

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Türk kültürünün mühim bünyelerinden bir tanesi olan ve vazgeçilmezi içerisine girmekte olan Türk hamamı gerek sıhhat açısından gerek ise oldukça zevk verir. Hamam birçok değişik dizaynlara sahip olarak pek çok alanda zevk ile kullanımı sağlanmaktadır. Küçük ve büyük çerçeveli kullanım sağlamaya mütenasip olmakta olan hamam modeli adına çok iyi bir hizmet alabilmektesiniz. Türk hamamları üretiminde […]

Iğdır Havuz Yapımı

Villa İçin Havuz Önerileri

Villalar için havuz inşa ettirmek isteyen kişilerin ilk olarak önem verecekleri konulardan birisi de yüzme, egzersiz, eğlence ve de dinlenme tarafından ortak bir ortam yaratılmasıdır. Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      İçerikte Neler Var?1 Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      2 Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?3 Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?4 Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler5 Kaliteli […]

Süs Havuzu Nasıl Işıklandırılır?

Yer aldığı ortama zariflik ve şıklık katmakta olan süs havuzu, havuz mühendisliği çerçevesinde oldukça tesirli profesyonellik gerektirmekte olan dal olarak kabul görmektedir. Bu durumda, estetik etmenlere hususi mühim vermekte olan teknik, mimari ve görsellik öğelerinin birleşmesi gerekir. Süs havuzu çeşme, heykel, su gösterisi ve başka tür konsept ile beraber yer aldığı ortama mükemmel bir armonik […]

Sauna Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna yapacağınız yerin geniş ve de tesisatlı olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı yapacağınız veya yaptığınız yeni eğilimler içinde bir engeliniz kalmayacaktır. Saunanızın iç mimarisinde ısıya dayanıklı ve de nitelikli malzeme kullanılması ileride kullanılan zamanda meydana gelebilecek sorunlarda bir yaralanma ile karşı karşıya kalınmaması için alınan bir tedbir haline gelmektedir. Saunaya girerken veya çıkarken yapılması ya […]