Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?
Bize Ulaşın

Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?

Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?

Havuzların kullanımını sağladığınız sürece havuzun bakımı ile ilgilenmenizin zorunlu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Havuz bakımları kış ve yaz ayları fak etmeksizin bütün dönemler gerçekleştirilmesi gerekli olan bir husus olmaktadır. Yalnız oldukça ayrıntılı olan bakım periyodu kış ve yaz dönemleri olarak 2’ ye ayrılması muhtemeldir.

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış dönemlerinin sert şartları evlerin değişik alanlarına zarar verme potansiyeline sahip olmaktadır. Bu zarar verme potansiyelinden evlerinizin bahçelerinden bulunmakta olan havuzların zarara uğramayacağını düşünmekte iseniz yanılmaktasınız.

Kimyasal ve elektrik maliyetlerinden tasarruf edebilmek için kış dönemlerinde havuz ekipmanlarının hepsini kapatmayı düşünebilmektesiniz. Fiyat açısından pahalı olan temizlik sistemine ve filtreleme sitemine zarar gelmesini ve aynı oranda havuz dizaynına zarar gelmesini dilemiyor iseniz bunu yapmamanız gerekmektedir. Sadece gerçekleştirmeniz gerekli olan havuzunuzun kış döneminin şartlarına mütenasip bir biçimde bakımının gerçekleşmesi olmaktadır.

 1. Havuzu Temizleyin

Zemini ve duvarları fırçalamak havuz içinde buzlu yosun oluşumunu önlemektedir. Filtreleme sistemlerinin elverişli işlem yapmasını sağlayabilmek adına skimmer sepet kullanımını ihmal etmeyiniz. Ayrıca pompada var olan yaprak demetini temizlemeniz gerekmektedir.

 1. Suyu Dengeleyin

Havuz sularının uygun ph düzeyinde olmasını sağlamanız gerekmektedir. Uygun ph düzeyi 7,2 ve 7,6 arasında olmaktadır. Havuz suyundan bir örnek alarak örneği su test kiti ile kontrol edip havuz sularının uygun düzeyde olduğunu ya da olmadığını kontrol edebilmektesiniz.

 1. Filtreyi Temizleyin

Havuz filtresini uygun ve devamlı olarak temizlemeniz gerekmektedir. Havuz filtresinde birikmekte olan yağ birikintisi kış aylarında sertleşme eğiliminde olmaktadır. Yaz döneminde herhangi bir sorun yaşamayı dilemiyor iseniz kesinlik ile filtre içerisindeki istenmemekte olan maddeleri meydandan kaldırmanız gerekir.

 1. Klor Seviyesini Kontrol Edin

Havuzu hijyenik ve duru tutabilmek için havuzun klor düzeyini uygun düzeyde tutmanız oldukça mühim olmaktadır. Klor düzeyi iyi olmaz ise havuz suyunun duru görünmesi ve hijyenik olması muhtemel olmamaktadır. Bu sebep ile klor düzeyini kontrol ederek gereken önlemi almanız gerekmektedir.

 1. Şoklama Yapın

Devamlı olarak havuz suyunu şoklama işlemi güneş kremi, kuş dışkısı, ölü böcek ve ter ve benzeri gibi organik ya da inorganik atıkları gidermek için destek olmaktadır. Aynı zamanda sizlere pislik yapan maddelerin ve oluşmuş yosunların havuz içerisinden temizlenme olanağı sağlar. Havuz içerisinde şoklama uygulamasını gerçekleştirdikten sonra filtre ve pompayı bir iki saat çalıştırmayı unutmamanız gerekir.

 1. Yosunları Temizleyin

Yosunlar oluşmaya başladığı zaman hızlı bir şekilde çoğalmaktadırlar. Yosunların kontrol edilmesi için gereken kimyasalın kullanımını sağlamayı unutmamanız gerekmektedir. Böylelikle havuz sularını hijyenik ve sıhhatli bir şekilde tutmayı başarabilmektesiniz.

 1. Filtrenin Çalışma Saatlerini Kontrol Edin

Havuz filtresinin kış dönemlerinde 3 ya da 4 saat çalışması yeterli olacaktır. Bir zamanlayıcı kullanmakta iseniz bunu mütenasip bir biçimde ayarlamanız gerekir. Havuz kullanımı sıklık ile kullanımının sağlanmadığı aylarda filtreyi kapatıp maliyetten tasarruf etme yollarına gidilebilir.

 1. Isıtıcıyı Ayarlayın

Çağcıl havuz ısıtıcısında yaz ve kız dönemlerinde değişik bir biçimde işlem yapmalarını sağlamakta olan ön tanımlı ayarlar bulunmaktadır. Kış aylarında kesinlik ile ısıtıcıları kış dönemlerine mütenasip olacak bir biçimde ayarlamanız gerekmektedir. Şayet havuzu uzun zaman kullanmayı düşünmemekte iseniz ısıtıcıyı kapatma yollarına gidebilmektesiniz.

 1. Havuz Örtüsü Kullanın

Havuzun kullanımını sağlamadığınız vakit havuz örtüsünü kullanmak gerekmektedir. Böylelikle istenmemekte olan maddeleri havuzdan uzak tutmayı başarabilmektesiniz. Havuz örtüsü hijyen çalışmalarını oldukça daha az yapmanızı gerçekleştirmek ile beraber yosunun çoğalmasını önleyen bir aksesuar olmasından bunu kesinlik ile edinmeniz gerekir.

 1. Periyodik Temizliğe Dikkat Edin

Kış dönemlerinde havuzu olduğu gibi bırakarak gitmemelisiniz. Havuzun kullanımını sağladığınız sürece havuzun bakımını oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu durum için periyodik temizlemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Devamlı olarak gerçekleştireceğiniz temizlik havuzun her vakit kullanımının sağlanmasını sağlamaktadır.

Yazın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz döneminde havuzun sıkça kullanımını sağlama düşüncesine sahip iseniz havuz bakımına ayrıyeten mühim gösterilmesi gerekmektedir. Havuzu gereksinim duyulduğu biçimde temizleyip havuzu her vakit kullanılma düzeyinde tutabilmektesiniz. Yaz dönemlerinde havuzu temizlemek kış dönemlerinde yapılmakta olan temizlikten oldukça daha az adım içermektedir.

 1. Kirleri Ortadan Kaldırın

Çalılar, ağaçlar ve başka bitkiler rüzgarların destekleri ile havuza türlü yaprak ve tozlar dökebilmektedir. Bu kalıntıyı çıkartmak adına bir el ya da kepçe kullanıyor olmanız gerekebilmektedir. Bu hususu gerçekleştirdiğiniz zaman havuzun hijyenik olmasını ve o temizliğin kesin olarak görünmesini sağlarsınız. Yaz dönemlerinde bu çalışmayı haftada bir yeniden tekrarlamanız gerekmektedir.

 1. Vakumlama Yapın

Ulaşması zor döküntüleri meydandan kaldırabilmek ve kimyasal kullanma ölçüsünü azaltmak adına havuzu haftalık olarak süpürmeniz gerekli olmaktadır. Programa mütenasip bir biçimde çalışmakta olan otomatik bir vakum kullanabilmektesiniz. Vakum havuz yüzeylerinin üstünden geçmiş olduğunuz vakit zemini temizlemektedir. Aynı zamanda vakum filtresini temizleyip vakumun düzenli işlem görmesini sağlamanız gerekir.

Bir havuzu vakum ile büsbütün temizlemek genelde yarım saat sürmektedir. Şayet havuz geniş ise bir defada havuz içinin yarısını süpürmeyi deneyebilirsiniz. Havuz içerisine yapışmış yosun ya da başka sert kalıntılar adına plastik bir fırça ve kimyasal bir havuz temizleyicisi kullanabilmektesiniz.

 1. Havuz Filtresini Temizleyin

Değişik türde havuz filtresi bulunur ve her bir filtrenin temizlenmesi hali değişik olmaktadır. Yalnız herhangi bir havuz dahi olsa filtrelerin devamlı olarak temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Filtreleri devamlı olarak temizlemez iseniz filtreden her vakitteki gibi yararlanma ihtimalini yitirmiş olacaksınız.

Filtre düzenli işlem görmediği vakit havuz suyunun rengi farklılaşmaya başlamakta ve su oldukça bulanık gözükmektedir. Bu sebep ile kesinlik ile filtreyi temizleme yollarına gitmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz filtre çeşidine göre filtreyi değişik biçimde temizliyor olmanız gerekli olduğunu unutmayın.

 1. Ph Seviyesini Kontrol Edin

Türlü sıhhi sorunları ile uğraşmamak adına havuz suyunun ph düzeyinin arzu edilen düzeyde olmasından net olmanız gerekmektedir. Ph düzeyi arzu edilen düzeyde olmaz ise havuz suyuna girecek olduğunuz vakit ciltleriniz zarar görür ya da giymiş olduğunuz giyişiler yıpranabilmektedir.

Su, yüzme suları adına güvenilir aralıkların altında ya da üzerinde ise onu düzenli tutmak için kimyasal maddeden faydalanmanız gerekmektedir. Bu durum adına imal edilmiş oldukça değişik kimyasal maddeleri bulunmaktadır. Havuz inşasından mesul olan şirketin sizlere önermiş olduğu malzemeleri kullanıp havuz suyunu her vakit arzu edilen düzeyde tutmayı başarabilmektesiniz.

 1. Onarmayı İhmal Etmeyin

Hususiyet ile yaz aylarının başlangıçlarında sızıntı ve başka problemleri kesinlik ile kontrol ederek onarmanız gerekir. Herhangi bir biçimde havuzun kullanımını sağlamadan ilk olarak bu hususları kontrol eder iseniz bakım mevzusunda oldukça az sorun yaşayabilirsiniz. Havuz suyu mevsimin başlamasında olması gerekli olan düzeyde oldukça az görünüyor ise bir takım sızıntının olduğundan kesin olabilmektesiniz.

Havuz Bakımı Püf Noktaları

Havuz bakımlarını pratik hale getirecek ve sizleri büyük bir güçlükten kurtaracak püf noktaları aramakta olabilirsiniz. Her unsurun kullanılmasında ve bakımlarında olduğu üzere havuz bakımlarının da püf noktası bulunmaktadır. Bu püf noktaları değerlendirip havuz bakımlarını oldukça daha az zamanda oldukça daha tesirli bir şekilde yapmayı başarabilmektesiniz.

 1. Kirleri Yok Edin

Havuzların yüzeylerini bir iki gün içerisinde bir skimmer aleti ile temizlemeye çalışmanız gerekir. Böylelikle havuzu hijyenik tutmak adına oldukça hızlı ve oldukça pratik yolları bulmuş olmaktasınız. Yüzmekte olan kalıntıların havuz suyu tabanına batmış olması hijyen çalışmalarının oldukça daha zor olmasını sağlamakta olacağı adına bu mevzuda gereken mesuliyeti almanız gerekir.

 1. Zemini Ve Duvarları Fırçalayın

Havuz sularının hijyenik kalmaları ve ilave edilmesi gerekli olan kimyasalın ölçüsünün azaltılması adına havuzda devamlı olarak her hafta vakum çalıştırılması gerekmektedir. Pek çok havuz bakımı sizlere bu çalışma adına destek olabilir. Havuz zeminlerini süpürüp vakumlama uygulamasını pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havuz duvarını ve tabanı fırçalamayı unutmamanız gerekmektedir.

 1. Filtreyi Temizleyin

Herhangi bir havuz filtrelerinin devamlı ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Filtrelerin önerilmiş olandan daha fazla temizlenmesi normal çalışmasını önleyecek bir husus olmaktadır. Hijyenik bir filtre yerine az ölçüde pis olan filtre oldukça daha verimli bir biçimde çalışmaktadır.

 1. Havuz Isıtıcısını Kontrol Ettirin

Havuz ısıtıcısı genelde oldukça az bakım gerektirmekte olan bir ürün olmaktadır. Gaz ısıtıcısı bir iki sene kontrol edilmese dahi fonksiyonelliklerini sürdürebilmektedir. Elektrikli olan havuz ısıtıcısı ise son derece daha uzun zaman bakımsız çalışabilmektedir. Kimi zaman ise havuz ısıtıcılarının uzmanlar aracılığı ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle ısıtıcı tam bir elverişlilik ile çalışmasını devam ettirebilir.

 1. Su Seviyesini Kontrol Edin

Havuzun ne kadar fazla kullanımı sağlanır ise havuz su düzeyi bir o kadar azalma göstermektedir. Havuzlara girip çıkar iken, sıçramada, havuz içerisinde oynanmakta olan oyunlarda ve skimmer aleti kullanımının sağlandığı vakitlerde havuz sularında belli bir ölçüde su azalmış olmaktadır. Bu duruma ayrıca buharlaşma tesiri ilave edildiği zaman havuz durmuş olduğu yerde bile su kaybetmektedir. Düzgün olarak su düzeyini kontrol eder iseniz havuz pompaları ve havuz filtreleri ve benzeri gibi ekipmana zarar vermemiş olmaktasınız.

Bütün Bu hususlara ilave olarak havuz bakımlarını pratikleştirmek adına oldukça değişik adım atabilmektesiniz. Örnek verir isek; şoklama işlemini yaparak havuz sularının her vakit hijyenik ve duru kalmalarını sağlayabilmektesiniz.

Diğer Yazılar

Yosun Önleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Yüzme havuzların da oluşan ve de havuz sahiplerini korku kaplayan en önemli nedenleri ilk sırasında yosunlar gelmektedir. Yosun problemi genelde gerekli olan önlemler alındığı zaman ve havuz kimyasalları ile havuzun bakımı yapıldığı zaman meydana gelmemektedir. Fakat bakımı sürekli ertelenmiş havuzlar da yosunların oluşması son derece normal karşılanmaktadır. Yosunlar havuz da oluşmuş ise havuzu yosunlardan temizlemek […]

Spa İçin Isıtmalı Yatak Seçimi

SPA merkezi sağlık ve de güzellik için tercih edilmekte olan yerler arasındadır. Kullanılmak da olan ürünler ve inşası ile natürel bir görünüm içindedir. Doğal mineraller kullanılması ile de sağlık açısından kullanılan bir yer olmaktadır. Kişiler rahatlamak için ve de arınmak için SPA merkezleri hizmet sunmaktadır. SPA inşası için kullanılması gereken ürünler doğal ve de nitelikli […]

Sauna Aksesuarları Neye Göre Tercih Edilmelidir?

Sauna insanların sağlığı ve de aynı anda halsizliğin ortadan kaldırılması basamağında ne kadar iyi geldiğini tüm herkes bilir. Sauna adımında insanların istirahat etmek de ve de bazı rahatsızlıkları iyileştirilmesinde de fayda sağlayan bir faktördür. Bundan dolayıdır ki insanlar saunayı tercih ederken birkaç ayrıntıyı dikkat etmeleri gereklidir. Bu mevzuda ise sauna yapımın da inşa halinde katılmakta […]

Olimpik Havuz Nasıl İnşa Edilir?

Havuz inşa etmede yurdumuzda hizmet sunmakta olan birkaç başarılı şirket içerisinde gösterilmekte olan Tema Havuz firmamız edinmiş olduğu deneyim, uzmanlık ve senelerdir bu işi doğru bir biçimde gerçekleştiriyor olması bu hususun son derece en iyi göstergesi olmaktadır. Müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutmamız firmamızın vizyonu olarak görülür. Şirketimiz aracılığı ile sunulan hizmet içerisinde havuz inşa etme, […]

Kış Bakım İlacı Ne İşe Yarar?

Havuz, genellikle şahsın hususiyet ile yaz günlerinde kişilerin yüzmek, güzel vakit geçirmek ve de sıcak havayı üzerlerinden atmak için kullandığı, çelikten ve de betonarmeden inşa edilmiş eğlence alanlarından birisidir. Ayrıca havuzlar şehri süsleyen çok ilgi çeken ve de arzu edilen unsurlar arasındadır. Havuz suyu kuyulardan, göllerden ve de belediye şebeke suyundan elde edilmektedir. Havuzlarda Kirlilikİçerikte […]

Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Havuzların sıhhatli bir biçimde kalması adına havuz sularının dengede durması gerekmektedir. Bu husus adına da havuz suları içinde türlü işlemler gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin önceliğinde havuz içerisinin temizlenmesi gelmektedir. Havuz içerisi temizlik sistemi türlü havuz ürünleri ile sağlanmaktadır. Olası bir noktaya havuz inşası adına gerekmekte olan bütün seçenekler düşünülmesinden sonra havuzların sıhhatli ve kullanımlı bir […]

Havuz Su Perdesi Ne İşe Yarar?

Bütün ülkede ve İstanbul’ da nitelikten taviz vermeyen müşteri memnuniyetlerini öncelikli olarak tutmakta olan inşa piyasasının son derece başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Tema Havuz şirketi uzun seneler boyunca bu piyasa da bulunmakta olmaktadır. Şartsız müşterilerinin memnuniyetlerini her vakit ön planda tutup yapmış olduğu uzman uygulamaları ile çalışma yaşamında ehemmiyet kazanmakta olduğu bu sayede sauna, […]

Havuz PH Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer ki havuz mevzu ise en mühim olanı havuzda havuz kimyasalları ile temizlenmesi gerek olduğudur. Sistemli olarak havuzun temizliği ve de bakımı yapılması lazım.  Yapılmazsa eğer havuz sağlınızı tehdit edecek bir hale varır. Bu da son derece tehlikeli olmaya başlar. Hususi olarak ortak kullanım alanı olan havuzun hijyeni havuzun kullanımını sağlamakta olan kişilerin hasta olmaması […]

Havuz Parlatıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz inşası çok nitelikli ürünlerin kullanılması son derece önem arz etmektedir. Nitelikli ürünlerin kullanılan havuzlar hem uzun bir zaman boyunca dayanıklı olacak hem de siz değerli müşterilerimiz bir problem yaşamayacaksınızdır. Havuzların nitelikli ürünler kullanarak inşa edilmesinin yanı sıra son derece mühim olan bir diğer mevzu ise havuzun düzenli bakım ve de hijyenin sağlanmasıdır. Hijyen bir […]

Havuz Mozaikleri Nasıl Yerleştirilir?

Yaz sezonu ile birlikte havuz tatil noktalarının vazgeçilmeyen öğesi olmaktadır. Bu husustan ötürü insanları tesir altına almak adına havuzların temizlikleri, suların berraklığı kadar içerisinin ya da etrafının dekorasyonu da oldukça fazla mühim olan bir konu olmaktadır. Bu adımda www.temahavuz.com.tr firması gerekli olan hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda ise site içinde havuz ile ilgili teknik bilgileri de […]