Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?
Bize Ulaşın

Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?

Kışın Ve Yazın Havuz Bakımı Nasıl Olur?

Havuzların kullanımını sağladığınız sürece havuzun bakımı ile ilgilenmenizin zorunlu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Havuz bakımları kış ve yaz ayları fak etmeksizin bütün dönemler gerçekleştirilmesi gerekli olan bir husus olmaktadır. Yalnız oldukça ayrıntılı olan bakım periyodu kış ve yaz dönemleri olarak 2’ ye ayrılması muhtemeldir.

Kışın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış dönemlerinin sert şartları evlerin değişik alanlarına zarar verme potansiyeline sahip olmaktadır. Bu zarar verme potansiyelinden evlerinizin bahçelerinden bulunmakta olan havuzların zarara uğramayacağını düşünmekte iseniz yanılmaktasınız.

Kimyasal ve elektrik maliyetlerinden tasarruf edebilmek için kış dönemlerinde havuz ekipmanlarının hepsini kapatmayı düşünebilmektesiniz. Fiyat açısından pahalı olan temizlik sistemine ve filtreleme sitemine zarar gelmesini ve aynı oranda havuz dizaynına zarar gelmesini dilemiyor iseniz bunu yapmamanız gerekmektedir. Sadece gerçekleştirmeniz gerekli olan havuzunuzun kış döneminin şartlarına mütenasip bir biçimde bakımının gerçekleşmesi olmaktadır.

 1. Havuzu Temizleyin

Zemini ve duvarları fırçalamak havuz içinde buzlu yosun oluşumunu önlemektedir. Filtreleme sistemlerinin elverişli işlem yapmasını sağlayabilmek adına skimmer sepet kullanımını ihmal etmeyiniz. Ayrıca pompada var olan yaprak demetini temizlemeniz gerekmektedir.

 1. Suyu Dengeleyin

Havuz sularının uygun ph düzeyinde olmasını sağlamanız gerekmektedir. Uygun ph düzeyi 7,2 ve 7,6 arasında olmaktadır. Havuz suyundan bir örnek alarak örneği su test kiti ile kontrol edip havuz sularının uygun düzeyde olduğunu ya da olmadığını kontrol edebilmektesiniz.

 1. Filtreyi Temizleyin

Havuz filtresini uygun ve devamlı olarak temizlemeniz gerekmektedir. Havuz filtresinde birikmekte olan yağ birikintisi kış aylarında sertleşme eğiliminde olmaktadır. Yaz döneminde herhangi bir sorun yaşamayı dilemiyor iseniz kesinlik ile filtre içerisindeki istenmemekte olan maddeleri meydandan kaldırmanız gerekir.

 1. Klor Seviyesini Kontrol Edin

Havuzu hijyenik ve duru tutabilmek için havuzun klor düzeyini uygun düzeyde tutmanız oldukça mühim olmaktadır. Klor düzeyi iyi olmaz ise havuz suyunun duru görünmesi ve hijyenik olması muhtemel olmamaktadır. Bu sebep ile klor düzeyini kontrol ederek gereken önlemi almanız gerekmektedir.

 1. Şoklama Yapın

Devamlı olarak havuz suyunu şoklama işlemi güneş kremi, kuş dışkısı, ölü böcek ve ter ve benzeri gibi organik ya da inorganik atıkları gidermek için destek olmaktadır. Aynı zamanda sizlere pislik yapan maddelerin ve oluşmuş yosunların havuz içerisinden temizlenme olanağı sağlar. Havuz içerisinde şoklama uygulamasını gerçekleştirdikten sonra filtre ve pompayı bir iki saat çalıştırmayı unutmamanız gerekir.

 1. Yosunları Temizleyin

Yosunlar oluşmaya başladığı zaman hızlı bir şekilde çoğalmaktadırlar. Yosunların kontrol edilmesi için gereken kimyasalın kullanımını sağlamayı unutmamanız gerekmektedir. Böylelikle havuz sularını hijyenik ve sıhhatli bir şekilde tutmayı başarabilmektesiniz.

 1. Filtrenin Çalışma Saatlerini Kontrol Edin

Havuz filtresinin kış dönemlerinde 3 ya da 4 saat çalışması yeterli olacaktır. Bir zamanlayıcı kullanmakta iseniz bunu mütenasip bir biçimde ayarlamanız gerekir. Havuz kullanımı sıklık ile kullanımının sağlanmadığı aylarda filtreyi kapatıp maliyetten tasarruf etme yollarına gidilebilir.

 1. Isıtıcıyı Ayarlayın

Çağcıl havuz ısıtıcısında yaz ve kız dönemlerinde değişik bir biçimde işlem yapmalarını sağlamakta olan ön tanımlı ayarlar bulunmaktadır. Kış aylarında kesinlik ile ısıtıcıları kış dönemlerine mütenasip olacak bir biçimde ayarlamanız gerekmektedir. Şayet havuzu uzun zaman kullanmayı düşünmemekte iseniz ısıtıcıyı kapatma yollarına gidebilmektesiniz.

 1. Havuz Örtüsü Kullanın

Havuzun kullanımını sağlamadığınız vakit havuz örtüsünü kullanmak gerekmektedir. Böylelikle istenmemekte olan maddeleri havuzdan uzak tutmayı başarabilmektesiniz. Havuz örtüsü hijyen çalışmalarını oldukça daha az yapmanızı gerçekleştirmek ile beraber yosunun çoğalmasını önleyen bir aksesuar olmasından bunu kesinlik ile edinmeniz gerekir.

 1. Periyodik Temizliğe Dikkat Edin

Kış dönemlerinde havuzu olduğu gibi bırakarak gitmemelisiniz. Havuzun kullanımını sağladığınız sürece havuzun bakımını oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu durum için periyodik temizlemeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Devamlı olarak gerçekleştireceğiniz temizlik havuzun her vakit kullanımının sağlanmasını sağlamaktadır.

Yazın Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz döneminde havuzun sıkça kullanımını sağlama düşüncesine sahip iseniz havuz bakımına ayrıyeten mühim gösterilmesi gerekmektedir. Havuzu gereksinim duyulduğu biçimde temizleyip havuzu her vakit kullanılma düzeyinde tutabilmektesiniz. Yaz dönemlerinde havuzu temizlemek kış dönemlerinde yapılmakta olan temizlikten oldukça daha az adım içermektedir.

 1. Kirleri Ortadan Kaldırın

Çalılar, ağaçlar ve başka bitkiler rüzgarların destekleri ile havuza türlü yaprak ve tozlar dökebilmektedir. Bu kalıntıyı çıkartmak adına bir el ya da kepçe kullanıyor olmanız gerekebilmektedir. Bu hususu gerçekleştirdiğiniz zaman havuzun hijyenik olmasını ve o temizliğin kesin olarak görünmesini sağlarsınız. Yaz dönemlerinde bu çalışmayı haftada bir yeniden tekrarlamanız gerekmektedir.

 1. Vakumlama Yapın

Ulaşması zor döküntüleri meydandan kaldırabilmek ve kimyasal kullanma ölçüsünü azaltmak adına havuzu haftalık olarak süpürmeniz gerekli olmaktadır. Programa mütenasip bir biçimde çalışmakta olan otomatik bir vakum kullanabilmektesiniz. Vakum havuz yüzeylerinin üstünden geçmiş olduğunuz vakit zemini temizlemektedir. Aynı zamanda vakum filtresini temizleyip vakumun düzenli işlem görmesini sağlamanız gerekir.

Bir havuzu vakum ile büsbütün temizlemek genelde yarım saat sürmektedir. Şayet havuz geniş ise bir defada havuz içinin yarısını süpürmeyi deneyebilirsiniz. Havuz içerisine yapışmış yosun ya da başka sert kalıntılar adına plastik bir fırça ve kimyasal bir havuz temizleyicisi kullanabilmektesiniz.

 1. Havuz Filtresini Temizleyin

Değişik türde havuz filtresi bulunur ve her bir filtrenin temizlenmesi hali değişik olmaktadır. Yalnız herhangi bir havuz dahi olsa filtrelerin devamlı olarak temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Filtreleri devamlı olarak temizlemez iseniz filtreden her vakitteki gibi yararlanma ihtimalini yitirmiş olacaksınız.

Filtre düzenli işlem görmediği vakit havuz suyunun rengi farklılaşmaya başlamakta ve su oldukça bulanık gözükmektedir. Bu sebep ile kesinlik ile filtreyi temizleme yollarına gitmeniz gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz filtre çeşidine göre filtreyi değişik biçimde temizliyor olmanız gerekli olduğunu unutmayın.

 1. Ph Seviyesini Kontrol Edin

Türlü sıhhi sorunları ile uğraşmamak adına havuz suyunun ph düzeyinin arzu edilen düzeyde olmasından net olmanız gerekmektedir. Ph düzeyi arzu edilen düzeyde olmaz ise havuz suyuna girecek olduğunuz vakit ciltleriniz zarar görür ya da giymiş olduğunuz giyişiler yıpranabilmektedir.

Su, yüzme suları adına güvenilir aralıkların altında ya da üzerinde ise onu düzenli tutmak için kimyasal maddeden faydalanmanız gerekmektedir. Bu durum adına imal edilmiş oldukça değişik kimyasal maddeleri bulunmaktadır. Havuz inşasından mesul olan şirketin sizlere önermiş olduğu malzemeleri kullanıp havuz suyunu her vakit arzu edilen düzeyde tutmayı başarabilmektesiniz.

 1. Onarmayı İhmal Etmeyin

Hususiyet ile yaz aylarının başlangıçlarında sızıntı ve başka problemleri kesinlik ile kontrol ederek onarmanız gerekir. Herhangi bir biçimde havuzun kullanımını sağlamadan ilk olarak bu hususları kontrol eder iseniz bakım mevzusunda oldukça az sorun yaşayabilirsiniz. Havuz suyu mevsimin başlamasında olması gerekli olan düzeyde oldukça az görünüyor ise bir takım sızıntının olduğundan kesin olabilmektesiniz.

Havuz Bakımı Püf Noktaları

Havuz bakımlarını pratik hale getirecek ve sizleri büyük bir güçlükten kurtaracak püf noktaları aramakta olabilirsiniz. Her unsurun kullanılmasında ve bakımlarında olduğu üzere havuz bakımlarının da püf noktası bulunmaktadır. Bu püf noktaları değerlendirip havuz bakımlarını oldukça daha az zamanda oldukça daha tesirli bir şekilde yapmayı başarabilmektesiniz.

 1. Kirleri Yok Edin

Havuzların yüzeylerini bir iki gün içerisinde bir skimmer aleti ile temizlemeye çalışmanız gerekir. Böylelikle havuzu hijyenik tutmak adına oldukça hızlı ve oldukça pratik yolları bulmuş olmaktasınız. Yüzmekte olan kalıntıların havuz suyu tabanına batmış olması hijyen çalışmalarının oldukça daha zor olmasını sağlamakta olacağı adına bu mevzuda gereken mesuliyeti almanız gerekir.

 1. Zemini Ve Duvarları Fırçalayın

Havuz sularının hijyenik kalmaları ve ilave edilmesi gerekli olan kimyasalın ölçüsünün azaltılması adına havuzda devamlı olarak her hafta vakum çalıştırılması gerekmektedir. Pek çok havuz bakımı sizlere bu çalışma adına destek olabilir. Havuz zeminlerini süpürüp vakumlama uygulamasını pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca havuz duvarını ve tabanı fırçalamayı unutmamanız gerekmektedir.

 1. Filtreyi Temizleyin

Herhangi bir havuz filtrelerinin devamlı ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Filtrelerin önerilmiş olandan daha fazla temizlenmesi normal çalışmasını önleyecek bir husus olmaktadır. Hijyenik bir filtre yerine az ölçüde pis olan filtre oldukça daha verimli bir biçimde çalışmaktadır.

 1. Havuz Isıtıcısını Kontrol Ettirin

Havuz ısıtıcısı genelde oldukça az bakım gerektirmekte olan bir ürün olmaktadır. Gaz ısıtıcısı bir iki sene kontrol edilmese dahi fonksiyonelliklerini sürdürebilmektedir. Elektrikli olan havuz ısıtıcısı ise son derece daha uzun zaman bakımsız çalışabilmektedir. Kimi zaman ise havuz ısıtıcılarının uzmanlar aracılığı ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylelikle ısıtıcı tam bir elverişlilik ile çalışmasını devam ettirebilir.

 1. Su Seviyesini Kontrol Edin

Havuzun ne kadar fazla kullanımı sağlanır ise havuz su düzeyi bir o kadar azalma göstermektedir. Havuzlara girip çıkar iken, sıçramada, havuz içerisinde oynanmakta olan oyunlarda ve skimmer aleti kullanımının sağlandığı vakitlerde havuz sularında belli bir ölçüde su azalmış olmaktadır. Bu duruma ayrıca buharlaşma tesiri ilave edildiği zaman havuz durmuş olduğu yerde bile su kaybetmektedir. Düzgün olarak su düzeyini kontrol eder iseniz havuz pompaları ve havuz filtreleri ve benzeri gibi ekipmana zarar vermemiş olmaktasınız.

Bütün Bu hususlara ilave olarak havuz bakımlarını pratikleştirmek adına oldukça değişik adım atabilmektesiniz. Örnek verir isek; şoklama işlemini yaparak havuz sularının her vakit hijyenik ve duru kalmalarını sağlayabilmektesiniz.

Diğer Yazılar

sauna yapımı

Evinizde Konfor ve Sağlık İçin Sauna Yapımı

Tema Havuz, evinizi bir sağlık ve konfor mabedi haline getirmek için mükemmel çözümlerle sizleri karşılar. Sauna keyfi artık sadece spor salonlarına özgü bir lüks değil. Tema Havuz’un uzman ekibi, evinize özel tasarlanmış, modern ve sağlık dolu bir sauna getirmek için burada. Sauna yapımı için kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve profesyonel tasarım hem ruhsal hem de […]

havuz temizleme

Havuzunuzun Hijyenini Profesyonel Havuz Temizleme Hizmetleriyle Koruyun

Havuzlar, yazın serinlemek ve eğlenmek için harika mekanlar olsa da düzenli bakım ve temizlik gerektiren alanlardır. Havuzunuzun hijyenini korumak, sağlıklı ve keyifli bir yüzme deneyimi sunmanın önemli bir parçasıdır. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuzunuzun tertemiz ve sağlıklı kalmasını sağlayan etkili bir çözümdür. Bu hizmetler, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Havuzunuzun su kalitesini, kimyasal dengesini ve genel […]

havuz yapımı malzemeleri

Kolay Kurulum Olanağı Sağlayan Prefabrik Havuzlarla Bahçenizi Süsleyin

Prefabrik havuzlar, bahçenizi hızlı ve kolay bir şekilde süslemek için ideal bir seçenektir. Kolay kurulum olanağı sağlayan bu havuzlar, önceden hazırlanmış havuz yapımı malzemeleri ile kısa sürede kurulabilir. Uzun süren inşaat süreçleri ve karmaşık işçilik gereksinimleri ortadan kalkar. Prefabrik havuzlar, çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda bulunur, bu da kişisel tercihlerinize ve bahçenizin yapısına uygun seçenekler sunar. […]

havuz temizleme

Temiz ve Kristal Berraklığındaki Havuzlar İçin Profesyonel Temizlik ve Bakım

Temiz ve kristal berraklığındaki havuzlar, düzenli profesyonel temizlik ve bakım ile korunur. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuz suyunun kalitesini ve temizliğini sağlamak için önemlidir. Bu hizmetler genellikle havuzun filtre sistemlerinin temizlenmesini, kimyasal dengenin düzenlenmesini, taban ve duvarların fırçalanmasını ve suyun vakumlanmasını içerir. Profesyonel ekipler havuzun mekanik ekipmanlarını ve çevresini kontrol eder. Bakım ihtiyaçlarını tespit eder […]

ugyun fiyatlı ve profesyonel havuz yapımı

Uygun Fiyatlar ve Profesyonel Havuz Yapımıyla Havuz Keyfini Evlerinize Taşıyın!

Havuzlar, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir mekandır. Ancak bir havuz sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve bakım gereksinimleri bazen kafa karıştırıcıdır. Profesyonel bir havuz yapımı hizmeti, bu zorlukları ortadan kaldırabilir ve evinize birinci sınıf bir havuz getirerek bu zevki en üst düzeye çıkarabilir. Profesyonel havuz yapımı; estetikten ziyade dayanıklılık ve […]

Bahce-Sus-Havuzu-Nasil-Yapilir

Bahçe Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Bahçenizi canlandırmak ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için su öğeleri kullanmak her zaman harika bir seçenektir. Bahçe süs havuzu yapımı, evinizi çevreleyen yeşillikler içinde huzurlu bir köşe oluşturmanın iyi bir yoludur. Kendi bahçe süs havuzunuzu yapmak sadece doğayla daha yakın bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kişisel dokunuşunuzu bahçenize eklemenin eşsiz bir yoludur. Peki, bahçe […]

sauna odası yapımı ve aşamaları

Sauna Odası Yapımı ve Aşamaları

Saunalar, birçok evde favori tercih haline gelmiştir. Gevşeme, gençleşme ve stres atma konusunda etkili bir çözüm sunarlar. Eğer evinize bir sauna odası kurmayı düşünüyorsanız, bu konuda uzman kişilerden hizmet almanız önemlidir. Sauna odası yaptırmayı planlıyorsanız, ilk olarak nereye inşa edileceğine karar vermeniz gerekir. İşte sauna odası yapımı konusunda size aktarmak istediklerimiz! Sauna Odası Yapımı Planlanması […]

sauna-yapimi

Sauna Yapımı

Sauna, binlerce yıldır birçok kültürde sağlık ve rahatlama amacıyla kullanılan geleneksel bir uygulamadır. Yüksek sıcaklıklarda kurulan bu odalar; toksinleri atmak, cildi iyileştirmek ve stresi azaltmak gibi faydalar sunar. Sauna yapımı, kişisel bir SPA deneyimi yaratmanın yanı sıra mekana değer katan bir projedir. İlginizi Çekebilir: Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir? Sauna Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler Sauna […]

Yuzme-Havuz-Yapimi-Maliyeti-nedir

Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir?

Yüzme havuz yapımı, türlü kıstaslara bağlı olarak değişen bir maliyetle gerçekleştirilir. Maliyet; havuzun boyutu, tasarımı, kullanılan malzemeler ve iklim koşulları gibi etkenlere göre şekillenir. Bir yüzme havuzu inşa etmek, ev sahipleri için keyifli bir aktivite alanı oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda da mülkün değerini artırmak açısından çekici bir yatırım olabilir. Fakat doğru bütçeleme ve planlama yapmak, […]

Havuz-Tuz-Jeneratoru-Nedir-Ne-Ise-Yarar

Havuz Tuz Jeneratörleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Havuz tuz jeneratörleri, havuz suyunda bulunan tuzu elektroliz yöntemiyle klor gazına dönüştüren cihazlara denilir. Bu süreçte, havuzunuzun dezenfekte edilmesine olanak sağlar. Bu sayede kimyasal klor kullanılmasına gerek kalmaz. Havuz tuz klorlama yöntemi; cildi kesinlikle tahriş etmeyen, gözleri yakmayan ve saçı kurutmayan daha yumuşak ve doğal bir su deneyimi sağlar. Geleneksel klor uygulama yöntemlerine göre havuz […]