Otomatik Havuz Kapakları Çeşitleri ve Faydaları
Bize Ulaşın

Otomatik Havuz Kapakları Çeşitleri ve Faydaları

Otomatik yüzme havuzu kapaklarına yatırım yapılması havuzların kullanımını sağlamak için oldukça çok yararlı bir seçimlerden bir tanesi olmaktadır. Ehemmiyetli, huzurlu, havuzun temizliği, su da tasarruf edilmesi ve de enerjide verimlilik için otomatik havuz kapaklarını kullanmayı arzu edilmelidir. Bu avantajların tümü havuzun ömrünü uzatacak ve de tasarruf etmenize oldukça yardımcı olacaktır.

Otomatik havuz kapakları yalın bir kasnak prensibi ile çalışır. El ile işlem yapmanıza gerek kalmadan kolayca açılabilen ve de kapanabilen motorlu bir cihaza bağlı olan kapaklar genellik ile sentetik reçine ve de plastik bir kaplama malzemesinden oluşur.

Monte edilmesi havuzun bir ucunda büyük bir makaraya yer verilmesi ile gerçekleşir. Havuzun uzun kenarındaki iki düz yol mekanizmanın ipini ve de kasnaklarını barındırmaktadır. Kapak ip sarılır iken açılır gevşer iken de kapanır.

Otomatik kaplamayı böylesine alımlı yapan madde de kullanımı oldukça kolay olmasıdır. Yalnızca bir düğmeye basılarak ya da bir anahtarı döndürerek kapak geri çekilmekte ve kendi kendine toplanmaktadır. Özetle, siz istediğinizde görünür olması ya da yok olmasıdır. Kapaklar havuzun yüzeyi ile onun dışarısında kalan şeyler arasında bariyer görevi görmesidir.

Bu otomatik sistemlerden birisini yeni bir havuza ya da mevcut bir havuza eklemek büyük bir ilk ödeme gerektirir. Havuzun ölçülerine ve de havuzun biçimine bağlı olarak otomatik kapakların fiyatı farklılık göstermektedir. Serbest biçimdeki dizaynlar da ise bu fiyat daha fazla olabilmektedir.

Bundan dolayı da maliyet sizin için faydalı olmaktadır. Havuzu çok daha verimli kullanabileceğiniz için tasarruf etmeye gidebilmektesiniz. Bundan dolayı da uzun mühlet havuzunuzu daha çok kullanışlı olmasını sağlayabilmektesiniz

Otomatik Havuz Kapağının Faydası: Temiz Ve Çekici Havuz

Hiç kimse kirli bir havuz suyuna girmek ya da havuz temizliğine çok fazla zaman ayırmak istemez. Otomatik havuz kapakları havuzlara girebilecek bütün kir ve de kalıntılara engel olabilmesinden dolayı havuzlar daha temiz kalabilmektedir.

Havuzları kullanmaya başladığınız zaman kapak açık olacaktır bazı kirli maddeler girecektir. Fakat havuzunuz geride kalan vakitlerde kapalı olacağı için genel olarak temizliğe ayırmanız gerekli zaman daha çok azalacaktır.

Havuzunuzu günde iki saat açık tutmanız durumunda kaldığınızı düşündüğümüzde. Bu durumdan dolayı çeşitli kirler, yapraklar, küçük dallar, böcekler ve de daha başka kirletici maddeler bu zaman zarfında havuza girebilecektir.

Sonuçta havuzunuzu temizlemek için daha az bir vakit harcarsınız zira otomatik kapaklar yardımıyla geriye kalan zamanda bu tür unsurların havuzun suyuna girme gibi bir imkanı bulamazlar. Otomatik havuz temizleyicisine sahipseniz bunu çalıştırabilirsiniz ya da bir havuz ağı kullanarak temizliğini kısa zamanda gerçekleştirmiş olursunuz.

Bundan başka filtreleme döngüleri için daha az vakit anlamına gelebilmektedir. Her gün filtreleme için gerekli olmakta olan güç kullanımını daha az düzeye indirilmesini başarabilirsiniz. Mesela, pompayı sekiz saat çalışıyorsa otomatik kapaklar sayesinde bu çalışmayı dört saate düşürebilmektesiniz. Bundan dolayı hem enerjiden hem de enerjiden tasarruf etmiş olacaksınız ve de pompanız aşınmasına engel olmuş olacaksınız.

Benzeri bir şekilde, bir havuz kapağı ve ürettiği temiz su, filtrenin ömrünü daha fazla olmasını sağlamaktadır. Havuzda daha az kir olacağından filtre daha iyi çalışacaktır. Daha önemlisi filtre temizlemeleri arasındaki zaman eskisinden daha fazla uzun olabilecektir.

Her yapılan temizlik filtrenin bazı aşınmalarına neden olmaktadır. Bundan dolayı da daha düşük temizleme hızı sayesinde çok daha uzun bir filtre ömrüne sahip olabilmektesiniz. Daha az temizlik yaparak vakit ve de fazladan tasarruf edebilmektesiniz.

Otomatik Havuz Kapağının Faydası: Su Tasarrufu

Otomatik havuz kapakları, havuzlardaki su kaybının önüne geçebilmek için en kusursuz bir yol olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre havuzdaki ve de SPA’ lardaki su kaybının %70’ni buharlaştırma oluşturmaktadır.

Havuz sularının düzeyi beklenmekte olan düzeyden düşük ise muhtemel nedeni gün içinde ortaya çıkmış buharlaşmadan başka hiçbir unsur olmamaktadır. Buharlaşmanın 3 ana sebebi vardır. Yüksek dış alan sıcaklıkları, nem eksiklikleri ve rüzgar ya da güneş gibi hususlara maruz kalmakta olan bu 3 ana etmeni oluşturmaktadır.

Bu hususları büsbütün kontrol edebilmek olanaksızdır. Bu durum ile beraber bir havuz örtüsü kullanımı doğanın oluşturmakta olduğu bu etmenleri dengede tutma mevzusunda sizlere destek olabilir. İşinize fayda sağlayacak bir havuz kapakları kullanımını sağlayarak bu mevzuda tesirli bir çözüm üretebilmektesiniz.

Bu bariyer, su üstünde aracısız güneş ışıklarından gelmekte olan ısıyı bloke edip buharlaşmaları yüksek miktarda azaltır. Havuz kapağı ayrıca havuz yüzeylerine vurmakta olan ve su kaybına neden olan rüzgar gibi hususları önlemektedir. Dışarıda olan hava hususiyet ile kuru olsa dahi bir havuz kapağı tesirlerini hafifletmeye destek olur.

Kusursuz bir biçimde takılmış bir havuz kapağı kullanımını sağlamak bu mevzularda yüksek bir fark yaratır. Gerçekleştirilen araştırmalar bir havuz kapağı kullanımının sağlandığı zaman su kayıplarının % 95 miktarında azaltacağını gösterir.

Otomatik Havuz Kapağının Faydaları: Enerji Verimliliği

Yaz döneminden çıkıp kış dönemine geçiş yapıldığında havuz sularını konforlu bir sıcaklıkta tutabilmek adına gazlı ısıtıcı ya da ısı pompaları çalıştırılması gerekir. Bu mevzu oldukça çok gaz ya da elektrik kullanmanıza sebep olacaktır.

Bu durum ile beraber, bir havuz örtüsü ayrıca tasarruf etmenize yardımcı olacak bir etken olarak yüzme sezonlarını uzatmak mevzusunda sizlere destek olacaktır. Dışarı soğuk iken havuz suyunu ısıtmak adına ayrıyeten enerji fiyatı ödemeyi istememekte iseniz havuz kapağı kullanımını sağlama yollarına gidebilmektesiniz. Böylelikle kullanmış olduğunuz ısıtıcı sayesinde imal edilen sıcaklıkların korunmasını sağlayabilmektesiniz.

Su buharlaşmaları, enerji kaybetmenin son derece yüksek sebeplerinden bir tanesidir. İlk önce belirtilmiş olduğu gibi, bir havuz kapağı buharlaşmaları mühim oranda azaltabilir. Yaz ikliminde bile belli coğrafi bölgede gece sıcaklık dramatik bir şekilde düşüş gösterir. Bu çeşit mevzularda güneş battığı zaman havuzların örtülmesini sağlayıp buharlaşmayı da oldukça aza indirip enerji fiyatını düşürmeyi başarabilmektesiniz.

Netice olarak, bir havuz kapağının kullanımını sağlamak ısıtma fiyatlarını takribi % 70 miktarında düşürebilir ve toplam elektrik fiyatlarında % 50’ ye kadar tasarruf etmelerinizi sağlar. Otomatik kapak, elektrikten tasarruf sağlayabilmeniz adına sizlere seçebileceğiniz bir yolu daha sunar. Havuzlarda bulunmakta olan havuz temizleyicileri ve filtre pompaları gibi ekipmanlar oldukça az bir zaman çalışacağı için bu durumdan tasarruf etmeyi sağlayabilirsiniz.

Otomatik Havuz Kapağının Faydaları: Ekstra Güvenlik

Güvenlik, evinde küçük çocukları olan havuz sahibi kişileri ve benzeri halde olmakta olan küçük çocukların yakın arkadaşları adına da bir kaygı kaynağı olmaktadır. Havuz alarmları, çitler ve kapı alarmları ve benzeri gibi etmenlere ilave olarak yüzme dersinin verilmesi ve kuvvetli havuz kaidelerinin uygulanmaları güvenliklere etki sağlar.

Yetişkin insanlar aracılığı ile yapılmakta olan gözetimler nerede ise seçeneksiz haldedir. Güvenlikleri yükseltmek adına kullanımını sağlayabileceğiniz oldukça iyi fiziki önlemlerden bir tanesi dayanıklı bir otomatik havuz kapağı olmaktadır. Bunun nedeni ise otomatik havuz kapağı kuvvetli ve sağlam olduğundan kişilerin, hususiyet ile çocukların ve evcil hayvanların havuzlara düşmelerini önlemek mevzusunda büyük ölçüde güvenlik sunar.

Hususiyet ile kış aylarında sıcaklık donma derecesinin altına düştüğü soğuk yerlerde havuz sahibi olan kişiler bir iki az boyunca havuzunu kapatmak zorunda kalır. Genellik ile otomatik kapaklar bu uygulama adına bir kış örtüsü olarak kullanabilir.

Bu durum ile beraber, havuz açık iken ve kullanımı sağlanır iken yaz ve ilkbahar dönemlerinde güvenlik adına havuz kapağından faydalanmak muhtemeldir. Bu hususa başvurulması halinde havuz kapağı sayesinde evinizin bahçesine giren ya da etrafa koşturan çocuklarınız ya da evcil hayvanınız var ise bunların güvenliklerini sağlamanız mümkün olmaktadır.

Evde çocuğu olan bireyler genel de havuz güvenliklerini sağlayabilmek adına yalnız bir tuş ile açılıp kapanabilen kapak modelinin seçimini yapabilirsiniz. Bu biçimde anahtarı her zaman yanınızda tutarak havuz kapağınızın kapalı ya da açık olduğunu devamlı olarak kontrol edebilme imkanına sahip olabilmektesiniz.

Otomatik havuz kapağının kuvveti değişik olabilir. Yalnız pek çoğu bir iki insanın ağırlıklarını kaldıracak kuvvete sahip olmaktadır. Bu duruma karşın, havuz kapağına çıkılmamalı ya da eğlenmek maksatlı oynamak için havuz kapaklarının kullanımını sağlamaya çalışmayınız.

Çocuklarınız var ise onlara havuz örtülerinin oynanmak için mütenasip bir alan olmadığını söyleyerek uyarıda bulunmalısınız. İlave olarak, bireylerin çocuklarına uyarıda bulunur iken havuz kapaklarının çocukların güvenlikleri için olduğunu da anlatması gerekir.

Otomatik Havuz Kapağının Faydaları: Hızlı Ve Kullanışlı Kullanım

Gözenekli ve sert havuz kapağı otomatik kapaklar gibi pek çok değişik avantaj sunar. Yalnız havuz kapaklarının açılmaları ve kapanmaları son derece güç olmaktadır. Havuz kapaklarını su üstünde döndürmeli ya da yaymalısınız, güverte bölümünün çevresine bağlanması ya da tutturulması gerekir. Havuzların kullanımını sağlamak adına kapakları çıkartmalı, bağlantıyı kesmeli ve de kapağı saklamanız gerekmektedir.

Otomatik havuz kapağına yatırım yapılması oldukça mühim hediyelerden bir tanesi oldukça açık olmaktadır. Kendilerinin depolama alanı bulunmaktadır ve bir dakika içinde açılarak kapanarak kullanma pratikliği sağlar. Böylelikle otomatik havuz kapaklarını arzu ettiğiniz vakit açıp kapatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu pratikliğin oldukça düzgün kullanılmaya yol açacak olması akla gelmesi zor olmamaktadır. Herhangi bir alet gibi havuz kapağının kullanımını sağlamak oldukça çok karşılık gerektirmemektedir. Son derece mühim olanı havuzlardan uzak olmakta olan kapakların fonksiyonellik kapsamından problem yaratması kaçınılmaz olmaktadır.

Otomatik kapakların pratik kullanımının sağlanabilir olması kapağı her gün devamlı olarak kullanmak mevzusunda sizlere destek olabilir. Netice olarak, Otomatik kapaklar bir kapağın sağlayacağı yararları oldukça en yüksek seviyeye çıkarmaktadır.

Otomatik havuz kapakları türlü güvenlik ve bütçe sebepleri adına oldukça mantıklı olmaktadır. Yeni havuz ya da yenilenebilecek bir havuz adına otomatik havuz kapakları fiyatı çoğaltacak bir etmen olmaktadır. Seneler ilerledikçe sağlamış olduğu yararlar sayesinde otomatik havuz kapağı bakım maliyetini dengede tutma potansiyeline sahip olmaktadır.

Bu kuvvetli kapak, hususiyet ile çocuk ve evcil hayvanları her zaman takip edememenizden dolayı evlerde içiniz huzurlu bir biçimde hareket etmenizi sağlamanız için destek olacaktır. Güvenli bir koruma sağlamakta olan ve bir tuş ile kapağın kapanıp açılmasını sağlamakta olan bir teknoloji donatısı sağlamakta olduğu birçok değişik pratiklik yer almaktadır. Havuzların kapanmalarını sağlar iken ayrıca ısıtma fiyatlarından tasarruf edebilmektesiniz.

Dalış tahtası hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]