Betonarme Havuz

BETONARME HAVUZ

Son derece fazla bilinmekte olan ve oldukça yaygın uygulanmakta olan bir sistem olmaktadır. Skimmerli, yarı taşmalı ve taşmalı olarak 3’ e ayrılmaktadır. İdeal Havuz olarak firmamız bir kalıp sisteminin kullanımını sağlamaktayız. Zemin, duvar betonunu kanla denge tankı bütün betonarme sistemlerinin betonunu bir defada aracısız dökeriz. Bu sistemde ilave noktalarda oluşabilecek su sızdırma, çatlama gibi arzu edilmeyen halleri büsbütün meydandan kaldırır.

Betonarme Havuza Dair Bazı Hususlar

Betonarme havuz inşasına başlamadan ilk olarak havuzun inşa edilmesi düşünülmekte olan alanın ölçümü yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise havuz yapımı için verimli bir alan olup olmadığına dair bakılmaktadır. Havuz inşa edilecek yerden çıkartılan kazı ölçülerine ve kazı projesine mütenasip olması gerekmektedir. Betonarme yüzme havuzunda sahip olunacak tabanın muntazam olması maksadı ile blokaj, tünevan, dolgu gibi taş tabaka ürünleri ile sıkıştırma uygulamaları yapılmaktadır. Havuz inşasında gerekmekte olan tüm döküm işlemleri bittikten sonra statik projeye uygun olarak demir bağlantı gerçekleşmektedir. Bu işlemin ardından beton dökmeye hasar vermemek için son derece dikkatli olarak tesisat, elektrik, mekanik bağlantı çalışmaları gerçekleşmektedir.

Betonarme yüzme havuzu inşa etmede son derece mühim etmenlerden bir tanesi de havuza dıştan sızıntı ya da bilinmeyen öğelerin karışmaması olmaktadır. Bu nedenden dolayı havuz izolasyonu son derece iyi bir şekilde gerçekleşmelidir. Su ile temas etmekte olan tüm noktalarda havuz yalıtımı gerçekleşmektedir. Havuz sıvası adına kullanımı sağlanan kum mutlaka dere kumu olması gerekli ve herhangi bir biçimde diğer öğeler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Betonarme yüzme havuzunda son derece iyi oturtma sağlanabilmesi adına havuz yatakları taş tabakalar ile sıkıştırılması gerekmektedir. Gerçekleşen sıkıştırma uygulamasının hemen sonrasında tabanın muntazam olması adına gro beton dökülmesi gerekmektedir. Yüzme havuzlarının dış beton kalıbı ve perde kalıbı da atıldıktan daha sonra taban kalıbı dökülmektedir. Ardından ise bir parça durumunda taban kalıbı dökülmektedir. Kalıp dökülmesi gerçekleştikten daha sonra gerekmekte olan zaman kadar beklenmeli ve ardından temel havuz yalıtımı gerçekleşmelidir. En son adım olarak sıva ve şap atılmadan ilk olarak esneklik sağlamakta olan ürün ile serpme gerçekleşerek 1 gün süresinde bekletilmesi gereklidir. Kaplama adımına gelmekte olan havuza sıva atılıp betonarme havuz inşası son bulmuş olmaktadır.

Hayat ortamlarında gerçekleşen betonarme havuz inşası genel de yüzme ve dekor maksadı ile kullanımı sağlanır. Niteliğin ön planda bulunmakta olduğu betonarme havuz inşası değişik hazırlık adımlarına sahip olmaktadır. Değişik hazırlık adımlarına sahip yüzme ve dekor maksatlı havuzun betonarme projesi son derece fazlaca istek görmektedir.

Kalitenin Ön Planda Olduğu Betonarme Havuz Projesi Sunumları

Hayat merkezine inşası gerçekleşen havuzun birçoğu yüzme veya dekorasyon alt bünyesi ile oluşturulur. Hazırlık adımları birbirlerinden değişik olan havuz adına niteliğin ön planda olduğu betonarme projesi genel de istek görmektedir.

Havuz inşalarının betonarme dizaynları adına fazla taraflı işlem ortamları hizmet verir. Bu mevzuda yenilikçi aşamalar ile betonarme havuz projesi sunumunu üstlenmekte olan ve kararlı bir işlem grubu ile hizmet vermekte olan site, her ortam adına dizayn düşünceleri imal ediyor.

Betonarme, havuzun taban tabakalarının başlamasından son adımına kadar gerçekleşen çalışmanın hepsini oluşturur. Bu çeşit uygulamalı işlemler kapsamında sitenin  blok kısmında oldukça çok hazır görünüm bulunmaktadır.

Havuz projesi mevzusunda birbirlerinden eşsiz ve hoş bünyeler oluşturmakta olan site, büyük bir çerçevede sunum gerçekleşiyor. Bu hususların arasında spor etkinlikleri adına olimpik havuz, otel havuzu ve hayat ortamlarındaki standart havuzu betonarme projesi çerçevesinde sunumu gerçekleşmektedir.

Analiz Ve Ölçülerle Havuz Demir Donatısı

Havuz inşa adımlarında son derece mühim ana hususunu demir teçhizatları kapsar. Site hizmeti ile analiz ve ölçüler ile dayalı olarak havuzların ana hususundaki demirin duyarlılık ile döşemesini sağlar.

Betonarme havuzlarının mühim bir parçasını oluşturmakta olan demir teçhizatı site yönünden mütenasip bir biçimde yerleştirilir. Bu durumda son derece iyi ve son derece kaliteli uygulamalarını site havuz demir teçhizatı uygulamalarında gerçekleşmektedir. Bu durum adına havuz dizaynı veya üretimi mevzusunda siteye güvenip, nitelikli ve modern hizmet gerçekleşmesini takip edebilmektesiniz.

Site, havuz kapsamında aktif işlem yapma yapmaktadır. Ayrıca bütün almış olduğu havuz çalışmalarını gün geçmeden müşterilerine sunar.

Site hizmeti ile demir teçhizatı mevzusunda problemsiz ve pürüzsüz döşeme sağlar. Demir teçhizatı havuzların ana hususunu tutmakta olan mühim bir öğe olmak ile beraber sitenin profesyonel ekibi dikkat ile hizmet sağlar.

Her Alan İçin Özgün Değerler İle Betonarme Havuz Tasarımları Hazırlanıyor

Betonarme uygulaması, her ortam adına özgün değer ile gerçekleşmektedir. Bu çalışma adına sitenin dizayn hazırlığını gerçekleştirmesi çerçevesinde arazi ölçümü gerçekleştirmesi gerekir. Havuz ortamının genişliği veya küçüklüğü çerçevesinde arazinin duyarlık ile açılması ve kazı işleminin mütenasip şekilde çıkarılması gerçekleşmektedir.

Bu durum gibi çalışmalar son bulduktan daha sonra site hizmeti ile toprak, demir, beton ve benzer çalışmaları yapmaktadır. Site havuz inşa çalışanları ile nitelikten ödün vermeden taban açma, beton atma işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Her ürünün kullanımı sağlanmasında kaliteli ve sağlamlığı fazla olan türleri havuz inşasında arzu edilir. Bu çeşit uygulamalar adına sitenin blok kısmından erişim sağlayarak hizmet alabilmektesiniz. Betonarme havuz dizaynlarının sunumunda site hızlı ve deneyimli kadro ile işlem gerçekleştirmektedir.

Havuzlarda En Önemli İşlem Demir Donatısı

Havuz işlemlerini desteklemekte olan malzemeler ve işlemler çerçevesinde site nitelikli sunum sağlamaktadır. Kurumsal olma anlayışı ve müşterilerinin memnuniyetlerine mühim vermek ile beraber site elemanları; demir teçhizatı son derece dayanıklı döşeme gerçekleşmektedir.

Havuzun vakit ile türlü noktalarından su sızıntısı gerçekleşmemesi adına da test analizi gerçekleştirerek, çalışmalarını bitirmektedir. Havuzun son derece mühim çalışmasını kapsamakta olan demir teçhizatın bütün destekli olarak kenar kısımlarına tutturulması gerçekleşmektedir. Çalışma işleminin bitişinde havuza dair herhangi bir sorun yaşanmaması adına site aracılığı ile fazla kaliteli demir bağlantısı kullanımı sağlanmaktadır.

Memnuniyet prosedürleri ve mükemmel çalışmaları ile her havuz proje sunumunda site, oldukça dikkatli olmaktadır. Bu mevzuda site ile görüşme gerçekleştirerek; betonarme, demir teçhizatı çalışmalarının yanı sıra daha çok hizmet alabilmektesiniz. Betonarme ve demir teçhizatı kapsamında site aracılığı ile mütenasip maliyetler ile hizmet sağlar.

Betonarme Havuz Yapımı

Betonarme havuz temeli ve perdeleri betonarme olarak gerçekleşmiş havuzlar olmaktadır. Betonarme havuz üstten taşmalı olacağı gibi skimmer sistemli de olabilmektedir.

Üstten taşmalı havuzda taban besi yerlerinden çıkmış olan su havuz çevresindeki ızgaradan taşıp denge deposuna gitmektedir. Denge deposundan da filtrasyon ve dezenfeksiyon sisteminden temizlenmekte olan pompa aracılığı ile tekrar havuzun taban besisi yeniden havuza döndürülmektedir.

Skimmer sistemli havuzda ise havuz kenarında taşma ızgarası veya bir denge havuzu bulunmamaktadır. Zeminden veya yan perdelerde ki besiden havuza girmekte olan havuz üst katındaki skimmer ismi verilmekte olan yüzey sıyırıcıdan emilip filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemine gitmektedir. Pompa aracılığı ile anında tekrar havuza yönlendirilmektedir.

Üstten taşmalı sistemde betonarmesi C25 ya da C30 ile gerçekleşmiş, kaba inşası bitmiş olan havuzun sıva ve şap uygulamaları son bulmaktadır. Seramik havuzun son derece mühim bölümü su yalıtımının hatasız ve noksansız şekilde gerçekleşmesidir. Bu adımda seramik döşemelerden ilk olarak çift kompenantlı su izolasyonu uygulamaktadır.

Bu uygulamanın ardından seramik çalışma adımına gelinir. Seramik yapıştırıcı ve derzinde ise flex hususiyeti olan destekçi ürünler kullanımı sağlarız.

Seramik kaplamanın yerine liner kaplama da seçimi yapılabilmektedir. Liner kaplamaları % 100 sızdırmazlık güvencesi ile uygulamaktayız. Liner kaplama adına liner havuz kısmından ayrıntılı bilgi edinebilmektesiniz.

Dilerseniz seramik kaplama dilerseniz liner kaplama tercihi yapmak size kalmıştır.

Bütün betonarme havuzda oldukça fazla aksesuar türleri ve eğlence sistemi kullanımı sağlanmaktadır.

Betonarme havuzda, lamba – aydınlatma ekipmanları, paslanmaz veya fiber basamaklar, kum filtrasyon sistemleri, Klor ph, tuz ph. Ozon gibi dezenfeksiyon sistemi, karşı akıntı sistemi, şelale, su perdesi, havuz suyu ısıtıcısı, tramplen, çocuklar adına kaydırak gibi öğelerin kullanımı sağlanabilir.

En son adım olarak havuz çevresi güneşlenme yeri inşa edilir. Bu adımda kaymaz ürünlerin seçimi yapılmaktadır. Bu ürünler antislip seramik, doğal taş ya da ahşap deckler içerisinde tercihi yapılabilir.

Betonarme Havuz Yapım Aşamaları

Betonarme havuz inşası basamakları 7 evreden gerçekleşmektedir.

  1. Havuzun inşa edileceği yerin ölçümü yapılması gerekmektedir. Havuz inşasının nereye ve nasıl biçimde yapılacağı aynı zamanda boyutu planlanması gerekmektedir. Havuzun inşa edileceği yerin verimli olup olmadığı son derece mühim olmaktadır.
  2. Havuz inşasında çıkartılacak olan kazı işlemi projelendirilir. Kazı işlemi projesine mütenasip olarak kazı işlemi gerçekleşir.
  3. Betonarme havuz inşasında muntazam bir tabana sahip olmak gereklidir. Bu sebep ile türlü dolgu prosedürleri ve tabaka ürünleri ile sıkıştırma uygulaması gerçekleşmektedir.
  4. Havuz inşa etmenin son derece mühim adımlarından bir tanesi de demir teçhizatı oluşturmaktadır. Projeye dayalı olarak, analiz ve ölçüm de göz önünde tutularak temelde bulunan demirler duyarlılık ile döşenmesi gerekmektedir.
  5. Havuz inşasında tüm döküm son bulduktan sonra statik projeye uygun demir bağlantısı gerçekleşmektedir.
  6. Demir bağlantı gerçekleştikten daha sonraki adım ise, dökülmüş betona hasar vermemek için özen gösterip gerekmekte olan bağlantı uygulamaları gerçekleşir. Gerekmekte olan bağlantı çalışmaları mekanik, elektrik, tesisat bağlantısının gerçekleşmesini kapsar.
  7. Yüzme havuzlarının beton ve perde kalıbı da atılarak taban kalıbı dökülmektedir. Yeterli zaman kadar beklendikten sonra temel havuz yalıtımı gerçekleşir. Sıva ve şap atılmadan ilk olarak esneklik sağlayan ürün serpilmektedir. Bu işlemden sonra 1 gün beklenmesi gerekmektedir. Böylelikle havuza sıva atılarak inşa son bulmaktadır.

Bir betonarme havuzu inşa ettirmeyi düşünüyor iseniz İdeal Havuz olarak sizlere bu hizmeti sunmaktan gurur duyarız. Gerek havuz yapımı olsun gerek havuz malzemeleri olsun gerek ise havuza dair her şey için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda havuz ile ilgili aklınıza takılan her konu hakkında da bizim ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]