Hamam

Kültürü ve tarihi Antik Yunanlara kadar yansımakta olan hamamlar, çağımıza kadar da yansımakta olan etmenlerden bir tanesi olmaktadır. Hamam inşası zamanının öncelikli aşamasından kullanım sağlamak için hazır biçime gelmesine kadar nitelikten ödün vermeyerek yapmak muhtemel olmaktadır. Gerek şahsi gerek ticari kullanma için gerçekleşsin, hamam inşasının son derece tesirli şekilde yapımı gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durumun sebebi, hamama girmekte olan kişilerin rahatlama duygularını yaşayabilmesidir.

Kullanımı sağlanacak olan ürünler nitelikli ve dikkat ile seçimi yapılması gerekmektedir. Hamam kullanımı sağlanmaya başlandıktan sonra, olası bir gerçekleşecek sorunun engellenmesi için inşa etme adımı son derece iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Onarım yapılmasına veya parçaları değiştirebilmek için ihtiyaç olmayacak biçimde yapımı gerçekleşmesi gerekmelidir.

Yeterli olmayan havalandırmanın, ısıtma seviyesinin sıhhat çerçevesinden olumsuz tesirler oluşturabileceği göz önünde tutulmalıdır. Hamamın kullanımını sağlayacak bireylerin temas içinde olabileceği yüzeylerin yeterli miktarda ısıtılması ve hamam içerisinde temizliğin sağlanabilmesi adına bağlı önlemler ilk olarak alınması gerekmektedir. Peki ya hamam yapımı nasıl gerçekleşir?

Hamam yapımı esnasında ürün kullanımı sağlanmasına son derece özen gösterilmesi gereklidir. Bu husus sayesinde de son derece kullanışlı bir bünye meydana çıkmaktadır. Bu mevzu adına aşağıda yer almakta olan etmenlere özen gösterilmesi son derece mühimdir;

 • Kullanımı sağlanacak olan mermerde gözenekler yer almaması gerekmektedir.
 • Hamam bünyesi sert bir bünyeye sahip olması gerekir.
 • Kullanımı sağlanacak derz en az miktarda olması gereklidir.
 • Havalandırma düzenlenişi mütenasip olması gerekli.
 • Kurna ve musluk aralığındaki en üst seviye rahatsız etmemesi gerekmektedir.
 • Su kanalı, dökülmekte olan suyun gider kısmına erişeceği şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Göbek taşının diğer yerlere uygun olarak daha fazla ısıtılması gerekir.
 • Kurna arasında olan uzaklık uygun belirlenmesi gerekir.
 • Kullanımı sağlanacak mermerin doku bünyesi, gözü rahatsız edecek biçimde olmaması gerekir.
 • Mermer kullanma amaçlı şekilde ısıtılması gereklidir.

Hamam Alanı

 • Hamam inşasına başlanmadan ilk olarak hamamın yapılacağı yer belirlenmesi gerekmektedir.
 • Hamam yapılacak ortam kullanacak kişi sayısı ile doğru orantılı olmaktadır.
 • Meskenlerde kullanacak kişi sayısına uygun olarak 4 ve 10 metre kare aralığında olan yer hamam adına mütenasiptir.
 • Butik ya da küçük konaklama alanlarında da kullanacak kişi sayısı ile orantılı olmak üzere 6 ile 20 metre kare aralığı bir yer yeterli olmaktadır.
 • Kullanacak kişi sayısının çok olduğu büyük konaklama alanlarında ise kullanacak kişi sayısı özen gösterilerek bir ortam tercih edilmesi gerekmektedir.

Bir Hamam da Neler Bulunmaktadır?

Bir hamamda oturma seti ve göbek taşı bulunmaktadır. Oturma alanlarının tercihi mimari ortama uygun olarak inşa edilir. Yükseklik 45 ile 50 santimetre arasında, genişlik 50 santimetre olmaktadır.

Göbek taşı 80 x 200 ya da 160 x 220 olabilmektedir. Göbek taşı yüksekliği de oturma yüksekliği ile aynı olmaktadır.

Göbek taşı ve oturma yapıldıktan sonra içi dolgu ile doldurulmaktadır. Üstüne şap atılmaktadır.

Hamam Temiz Ve Pissu Tesisatı

Küçük konaklama alanlarında ve ev tarzı hamamlarda pissu tesisatı 70 milimetre tek ya da 2 yerden yeterli olmaktadır. Büyük olan hamamda pissu hesabı gerçekleşmesi gerekmektedir.

Kurnalar tabandan 115 santimetreye konumlandırılırlar.

Havalandırma

Ufak aile hamamında ek bir havalandırma ihtiyacına gerek olmayabilir. Ancak temel kullanım sağlamaya açık hamamda ısı geri kazanmalı havalandırma yapılması gerekmektedir. Havalandırma % 100 dinç hava ile gerçekleşir ise oldukça çok enerji tüketimi mevzu bahistir.

Hamamda Isıtma Konusu

Hamam yapımı esnasında seçimi gerçekleşen 2 çeşit ısıtma sistemi yer almaktadır. Bu ısıtma sitemleri; sıcak su ile ısıtma sistemi ve elektrikli ısıtma sistemi olmaktadır. Sosyal ve konaklama alanlarında yapımı gerçekleşen hamamda temel olarak fiyatının düşük maliyetli olmalarından dolayı sıcak su ile ısıtma yöntemi tercih edilmektedir. Bu sistemde, ısı izolasyon levhası üzerinde gezilecek ısıtma borusunun her alana erişmesi sağlanmaktadır.

Oldukça fazla sıcaklığın pratik şekilde sağlanmasından bu sistem içinde hamamın her alanın basit olarak ısıtılması sağlanmaktadır. Elektrikli ısıtma sistemlerinde ise genellik ile sıcak suların sağlanmadıkları yerlerde, şahsi kullanım adına bağlı alanlarda seçimi yapılmaktadır. Bu sistem için hamam sürekli ısıtılmaya ihtiyaç duymamaktadır. Kullanımı sağlanması gerekli zamandan az önce, sistemin açık duruma gelmesi yeterli olmaktadır.

Hamam Mermeri

Hamamda üst ürün olarak son derece mütenasip malzeme mermer olmaktadır. Tercihi yapılacak mermer temizlik koşuluna mütenasip bakteri barındırmamakta olan tarzda olması gerekmektedir. Mermer ısıya dayanabilen bir bünyede olması gerekmektedir. Seramik çeşidi ürünler hamam üretimine mütenasip olmamaktadır. Seramik yalnızca duvarlarda bir takım yerlerde görünüm olarak kullanımı sağlanmaktadır.

Hamam İnşası Fiyatları Ve Modelleri

Eski vakitte Antik Yunanlar, Romalılar, Orta Doğu toplumu gibi toplumlar hamamı yaşamları içine her zaman almış olan toplumlardır. Suların, vücutları sarmakta olan buhar bulutu olmasından dolayı sıhhat için olumlu taraftan yarar sağlamakta olan bu prosedürü her vakit seçimi yapılmıştır. Hamam modelleri ile sauna arasında yer almakta olan son derece mühim fark nem miktarı 0 civarlarına erişmesidir. Ancak sıcaklık yüksek olmamaktadır.

Türk hamamları mekanizma çerçevesinden buhar banyosu ile aynı prensiplere dayanır. Ancak hamamlarda tesirli husus buhar olmamakta su olmaktadır. Hamam inşası gerçekleşir iken esasen ısıtılmakta olan kiremitli oda biçiminde yapımı gerçekleşmektedir. Hamam, Roma hamamının prosedürlerini Orta Asya buhar prosedürü ile birleştirmektedir.

Hamam İnşa Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

 • Son derece ayrıntılı işçilik ile tek parça projelendirilme gerçekleşmesi,
 • Hamamların temel bünyesinin sert şekilde olması,
 • Derzin en az miktarda kullanımının sağlanması,
 • Hamam yapımında kullanımı sağlanacak mermerin gözeneksiz kullanımın sağlanması,
 • Su kanalının hususi biçimde projelenmesi,
 • Göbek taşının ısıtma sisteminin son derece iyi olması,
 • Kurna ve musluk yüksekliklerinin mütenasip olması,
 • Havalandırma sisteminin yeterli olması,
 • Mermerin uygun şekilde ısıtılması gerekir.

Hamamın Sağlık İçin Yaraları Nelerdir?

Mermer veya doğal taş üzerine oturtulmuş olan, geçirme özelliği yer almayan sis ile kaplanmakta olan buhar solunurken kişinin ciğeri temizlenmektedir. Vücuttan atılmakta olan ter, vakit içerisinde vücudun oldukça iyi hissetmesine destek olarak, insanı son derece ferahlatır ve kişiye yarar sağlamaktadır.

Ferahlatıcı ve rahatlatıcı özellikleri ile hamamın sunmakta olduğu buhar sistemi, kişiyi gergin olmaktan uzak tutma açısından oldukça tesirli yöntemlerden bir tanesidir. Bu buhar sayesinde sadece zihni olarak olmamak ile ayrıca fiziki anlamda da iyileşmesi muhtemel olmaktadır. Başka yararlar;

 • Cilde canlılık sağlaması,
 • Ruha iyi gelmesi,
 • Lenf sisteminin temizlenmesi,
 • Kasları gevşetmesi, sınırlı eklemleri açması ve ağrıları gidermesi,
 • Stresi azaltması, vücudu gevşetmesi ve dinlendirmesi,
 • Metabolizmayı düzenlemesi ve kan akışını hızlandırması,
 • Astım veya alerjik sebeplerden dolayı oluşmakta olan sinüs tıkanıklıklarını azaltması,
 • Toksik öğeleri vücuttan atması biçiminde sıralanabilmektedir.

 

 

Diğer Yazılar

Yosun Önleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Yüzme havuzların da oluşan ve de havuz sahiplerini korku kaplayan en önemli nedenleri ilk sırasında yosunlar gelmektedir. Yosun problemi genelde gerekli olan önlemler alındığı zaman ve havuz kimyasalları ile havuzun bakımı yapıldığı zaman meydana gelmemektedir. Fakat bakımı sürekli ertelenmiş havuzlar da yosunların oluşması son derece normal karşılanmaktadır. Yosunlar havuz da oluşmuş ise havuzu yosunlardan temizlemek […]

Spa İçin Isıtmalı Yatak Seçimi

SPA merkezi sağlık ve de güzellik için tercih edilmekte olan yerler arasındadır. Kullanılmak da olan ürünler ve inşası ile natürel bir görünüm içindedir. Doğal mineraller kullanılması ile de sağlık açısından kullanılan bir yer olmaktadır. Kişiler rahatlamak için ve de arınmak için SPA merkezleri hizmet sunmaktadır. SPA inşası için kullanılması gereken ürünler doğal ve de nitelikli […]

Sauna Aksesuarları Neye Göre Tercih Edilmelidir?

Sauna insanların sağlığı ve de aynı anda halsizliğin ortadan kaldırılması basamağında ne kadar iyi geldiğini tüm herkes bilir. Sauna adımında insanların istirahat etmek de ve de bazı rahatsızlıkları iyileştirilmesinde de fayda sağlayan bir faktördür. Bundan dolayıdır ki insanlar saunayı tercih ederken birkaç ayrıntıyı dikkat etmeleri gereklidir. Bu mevzuda ise sauna yapımın da inşa halinde katılmakta […]

Olimpik Havuz Nasıl İnşa Edilir?

Havuz inşa etmede yurdumuzda hizmet sunmakta olan birkaç başarılı şirket içerisinde gösterilmekte olan Tema Havuz firmamız edinmiş olduğu deneyim, uzmanlık ve senelerdir bu işi doğru bir biçimde gerçekleştiriyor olması bu hususun son derece en iyi göstergesi olmaktadır. Müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutmamız firmamızın vizyonu olarak görülür. Şirketimiz aracılığı ile sunulan hizmet içerisinde havuz inşa etme, […]

Kış Bakım İlacı Ne İşe Yarar?

Havuz, genellikle şahsın hususiyet ile yaz günlerinde kişilerin yüzmek, güzel vakit geçirmek ve de sıcak havayı üzerlerinden atmak için kullandığı, çelikten ve de betonarmeden inşa edilmiş eğlence alanlarından birisidir. Ayrıca havuzlar şehri süsleyen çok ilgi çeken ve de arzu edilen unsurlar arasındadır. Havuz suyu kuyulardan, göllerden ve de belediye şebeke suyundan elde edilmektedir. Havuzlarda Kirlilikİçerikte […]

Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Havuzların sıhhatli bir biçimde kalması adına havuz sularının dengede durması gerekmektedir. Bu husus adına da havuz suları içinde türlü işlemler gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin önceliğinde havuz içerisinin temizlenmesi gelmektedir. Havuz içerisi temizlik sistemi türlü havuz ürünleri ile sağlanmaktadır. Olası bir noktaya havuz inşası adına gerekmekte olan bütün seçenekler düşünülmesinden sonra havuzların sıhhatli ve kullanımlı bir […]

Havuz Su Perdesi Ne İşe Yarar?

Bütün ülkede ve İstanbul’ da nitelikten taviz vermeyen müşteri memnuniyetlerini öncelikli olarak tutmakta olan inşa piyasasının son derece başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Tema Havuz şirketi uzun seneler boyunca bu piyasa da bulunmakta olmaktadır. Şartsız müşterilerinin memnuniyetlerini her vakit ön planda tutup yapmış olduğu uzman uygulamaları ile çalışma yaşamında ehemmiyet kazanmakta olduğu bu sayede sauna, […]

Havuz PH Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer ki havuz mevzu ise en mühim olanı havuzda havuz kimyasalları ile temizlenmesi gerek olduğudur. Sistemli olarak havuzun temizliği ve de bakımı yapılması lazım.  Yapılmazsa eğer havuz sağlınızı tehdit edecek bir hale varır. Bu da son derece tehlikeli olmaya başlar. Hususi olarak ortak kullanım alanı olan havuzun hijyeni havuzun kullanımını sağlamakta olan kişilerin hasta olmaması […]

Havuz Parlatıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz inşası çok nitelikli ürünlerin kullanılması son derece önem arz etmektedir. Nitelikli ürünlerin kullanılan havuzlar hem uzun bir zaman boyunca dayanıklı olacak hem de siz değerli müşterilerimiz bir problem yaşamayacaksınızdır. Havuzların nitelikli ürünler kullanarak inşa edilmesinin yanı sıra son derece mühim olan bir diğer mevzu ise havuzun düzenli bakım ve de hijyenin sağlanmasıdır. Hijyen bir […]

Havuz Mozaikleri Nasıl Yerleştirilir?

Yaz sezonu ile birlikte havuz tatil noktalarının vazgeçilmeyen öğesi olmaktadır. Bu husustan ötürü insanları tesir altına almak adına havuzların temizlikleri, suların berraklığı kadar içerisinin ya da etrafının dekorasyonu da oldukça fazla mühim olan bir konu olmaktadır. Bu adımda www.temahavuz.com.tr firması gerekli olan hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda ise site içinde havuz ile ilgili teknik bilgileri de […]