Hamam

Kültürü ve tarihi Antik Yunanlara kadar yansımakta olan hamamlar, çağımıza kadar da yansımakta olan etmenlerden bir tanesi olmaktadır. Hamam inşası zamanının öncelikli aşamasından kullanım sağlamak için hazır biçime gelmesine kadar nitelikten ödün vermeyerek yapmak muhtemel olmaktadır. Gerek şahsi gerek ticari kullanma için gerçekleşsin, hamam inşasının son derece tesirli şekilde yapımı gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durumun sebebi, hamama girmekte olan kişilerin rahatlama duygularını yaşayabilmesidir.

Kullanımı sağlanacak olan ürünler nitelikli ve dikkat ile seçimi yapılması gerekmektedir. Hamam kullanımı sağlanmaya başlandıktan sonra, olası bir gerçekleşecek sorunun engellenmesi için inşa etme adımı son derece iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Onarım yapılmasına veya parçaları değiştirebilmek için ihtiyaç olmayacak biçimde yapımı gerçekleşmesi gerekmelidir.

Yeterli olmayan havalandırmanın, ısıtma seviyesinin sıhhat çerçevesinden olumsuz tesirler oluşturabileceği göz önünde tutulmalıdır. Hamamın kullanımını sağlayacak bireylerin temas içinde olabileceği yüzeylerin yeterli miktarda ısıtılması ve hamam içerisinde temizliğin sağlanabilmesi adına bağlı önlemler ilk olarak alınması gerekmektedir. Peki ya hamam yapımı nasıl gerçekleşir?

Hamam yapımı esnasında ürün kullanımı sağlanmasına son derece özen gösterilmesi gereklidir. Bu husus sayesinde de son derece kullanışlı bir bünye meydana çıkmaktadır. Bu mevzu adına aşağıda yer almakta olan etmenlere özen gösterilmesi son derece mühimdir;

 • Kullanımı sağlanacak olan mermerde gözenekler yer almaması gerekmektedir.
 • Hamam bünyesi sert bir bünyeye sahip olması gerekir.
 • Kullanımı sağlanacak derz en az miktarda olması gereklidir.
 • Havalandırma düzenlenişi mütenasip olması gerekli.
 • Kurna ve musluk aralığındaki en üst seviye rahatsız etmemesi gerekmektedir.
 • Su kanalı, dökülmekte olan suyun gider kısmına erişeceği şekilde konumlandırılmalıdır.
 • Göbek taşının diğer yerlere uygun olarak daha fazla ısıtılması gerekir.
 • Kurna arasında olan uzaklık uygun belirlenmesi gerekir.
 • Kullanımı sağlanacak mermerin doku bünyesi, gözü rahatsız edecek biçimde olmaması gerekir.
 • Mermer kullanma amaçlı şekilde ısıtılması gereklidir.

Hamam Alanı

 • Hamam inşasına başlanmadan ilk olarak hamamın yapılacağı yer belirlenmesi gerekmektedir.
 • Hamam yapılacak ortam kullanacak kişi sayısı ile doğru orantılı olmaktadır.
 • Meskenlerde kullanacak kişi sayısına uygun olarak 4 ve 10 metre kare aralığında olan yer hamam adına mütenasiptir.
 • Butik ya da küçük konaklama alanlarında da kullanacak kişi sayısı ile orantılı olmak üzere 6 ile 20 metre kare aralığı bir yer yeterli olmaktadır.
 • Kullanacak kişi sayısının çok olduğu büyük konaklama alanlarında ise kullanacak kişi sayısı özen gösterilerek bir ortam tercih edilmesi gerekmektedir.

Bir Hamam da Neler Bulunmaktadır?

Bir hamamda oturma seti ve göbek taşı bulunmaktadır. Oturma alanlarının tercihi mimari ortama uygun olarak inşa edilir. Yükseklik 45 ile 50 santimetre arasında, genişlik 50 santimetre olmaktadır.

Göbek taşı 80 x 200 ya da 160 x 220 olabilmektedir. Göbek taşı yüksekliği de oturma yüksekliği ile aynı olmaktadır.

Göbek taşı ve oturma yapıldıktan sonra içi dolgu ile doldurulmaktadır. Üstüne şap atılmaktadır.

Hamam Temiz Ve Pissu Tesisatı

Küçük konaklama alanlarında ve ev tarzı hamamlarda pissu tesisatı 70 milimetre tek ya da 2 yerden yeterli olmaktadır. Büyük olan hamamda pissu hesabı gerçekleşmesi gerekmektedir.

Kurnalar tabandan 115 santimetreye konumlandırılırlar.

Havalandırma

Ufak aile hamamında ek bir havalandırma ihtiyacına gerek olmayabilir. Ancak temel kullanım sağlamaya açık hamamda ısı geri kazanmalı havalandırma yapılması gerekmektedir. Havalandırma % 100 dinç hava ile gerçekleşir ise oldukça çok enerji tüketimi mevzu bahistir.

Hamamda Isıtma Konusu

Hamam yapımı esnasında seçimi gerçekleşen 2 çeşit ısıtma sistemi yer almaktadır. Bu ısıtma sitemleri; sıcak su ile ısıtma sistemi ve elektrikli ısıtma sistemi olmaktadır. Sosyal ve konaklama alanlarında yapımı gerçekleşen hamamda temel olarak fiyatının düşük maliyetli olmalarından dolayı sıcak su ile ısıtma yöntemi tercih edilmektedir. Bu sistemde, ısı izolasyon levhası üzerinde gezilecek ısıtma borusunun her alana erişmesi sağlanmaktadır.

Oldukça fazla sıcaklığın pratik şekilde sağlanmasından bu sistem içinde hamamın her alanın basit olarak ısıtılması sağlanmaktadır. Elektrikli ısıtma sistemlerinde ise genellik ile sıcak suların sağlanmadıkları yerlerde, şahsi kullanım adına bağlı alanlarda seçimi yapılmaktadır. Bu sistem için hamam sürekli ısıtılmaya ihtiyaç duymamaktadır. Kullanımı sağlanması gerekli zamandan az önce, sistemin açık duruma gelmesi yeterli olmaktadır.

Hamam Mermeri

Hamamda üst ürün olarak son derece mütenasip malzeme mermer olmaktadır. Tercihi yapılacak mermer temizlik koşuluna mütenasip bakteri barındırmamakta olan tarzda olması gerekmektedir. Mermer ısıya dayanabilen bir bünyede olması gerekmektedir. Seramik çeşidi ürünler hamam üretimine mütenasip olmamaktadır. Seramik yalnızca duvarlarda bir takım yerlerde görünüm olarak kullanımı sağlanmaktadır.

Hamam İnşası Fiyatları Ve Modelleri

Eski vakitte Antik Yunanlar, Romalılar, Orta Doğu toplumu gibi toplumlar hamamı yaşamları içine her zaman almış olan toplumlardır. Suların, vücutları sarmakta olan buhar bulutu olmasından dolayı sıhhat için olumlu taraftan yarar sağlamakta olan bu prosedürü her vakit seçimi yapılmıştır. Hamam modelleri ile sauna arasında yer almakta olan son derece mühim fark nem miktarı 0 civarlarına erişmesidir. Ancak sıcaklık yüksek olmamaktadır.

Türk hamamları mekanizma çerçevesinden buhar banyosu ile aynı prensiplere dayanır. Ancak hamamlarda tesirli husus buhar olmamakta su olmaktadır. Hamam inşası gerçekleşir iken esasen ısıtılmakta olan kiremitli oda biçiminde yapımı gerçekleşmektedir. Hamam, Roma hamamının prosedürlerini Orta Asya buhar prosedürü ile birleştirmektedir.

Hamam İnşa Edilirken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

 • Son derece ayrıntılı işçilik ile tek parça projelendirilme gerçekleşmesi,
 • Hamamların temel bünyesinin sert şekilde olması,
 • Derzin en az miktarda kullanımının sağlanması,
 • Hamam yapımında kullanımı sağlanacak mermerin gözeneksiz kullanımın sağlanması,
 • Su kanalının hususi biçimde projelenmesi,
 • Göbek taşının ısıtma sisteminin son derece iyi olması,
 • Kurna ve musluk yüksekliklerinin mütenasip olması,
 • Havalandırma sisteminin yeterli olması,
 • Mermerin uygun şekilde ısıtılması gerekir.

Hamamın Sağlık İçin Yaraları Nelerdir?

Mermer veya doğal taş üzerine oturtulmuş olan, geçirme özelliği yer almayan sis ile kaplanmakta olan buhar solunurken kişinin ciğeri temizlenmektedir. Vücuttan atılmakta olan ter, vakit içerisinde vücudun oldukça iyi hissetmesine destek olarak, insanı son derece ferahlatır ve kişiye yarar sağlamaktadır.

Ferahlatıcı ve rahatlatıcı özellikleri ile hamamın sunmakta olduğu buhar sistemi, kişiyi gergin olmaktan uzak tutma açısından oldukça tesirli yöntemlerden bir tanesidir. Bu buhar sayesinde sadece zihni olarak olmamak ile ayrıca fiziki anlamda da iyileşmesi muhtemel olmaktadır. Başka yararlar;

 • Cilde canlılık sağlaması,
 • Ruha iyi gelmesi,
 • Lenf sisteminin temizlenmesi,
 • Kasları gevşetmesi, sınırlı eklemleri açması ve ağrıları gidermesi,
 • Stresi azaltması, vücudu gevşetmesi ve dinlendirmesi,
 • Metabolizmayı düzenlemesi ve kan akışını hızlandırması,
 • Astım veya alerjik sebeplerden dolayı oluşmakta olan sinüs tıkanıklıklarını azaltması,
 • Toksik öğeleri vücuttan atması biçiminde sıralanabilmektedir.

 

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]