Havuz Bakım Hizmeti

Genellik ile yaz günlerinde son derece daha fazla ilgi görmekte olan havuzlar, pek çok birey kullanımını sağlar. Kişi çeşitliliğinin fazla olması yüzme havuzlarının temizleme uygulamasının da önemli olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Villada, tesiste, yazlıkta yer almakta olan yüzme havuzlarının süreli olarak bakımları, hijyenleri ve kontrolleri oldukça önemli olmaktadır.

Havuz bakımı, havuzların hijyenik olmaları çerçevesinden ihmal edilmemesi gerekir. Süreli olarak bakımı yapılmayan havuzlar, birey sağlığını risk altına sokabilir. Yüzme havuzu temizleme uygulamalarına dikkat edilmez ise birey sağlığı çerçevesinden zararlı olan birçok çeşit bakteri ve mikrobun oluşması ve bulaşması için hazırlanır.

Yüzme Havuzu Temizliğinin Önemi

Yüzme havuzları için temizlik oldukça önemli bir husus olmaktadır. İyi bir dezenfekte işlemi uygulanmayan havuzlarda kişiler çeşitli enfeksiyon rahatsızlıklarına veya mantar hastalığına rastlayabilmektedir. Dezenfekte işlemi uygulanmamış havuzların kullanımını sağlamakta olan bireyler de çok yaygın bir biçimde kulak hastalığı ve göz enfeksiyonu gözlenir.

Ayrıca mikro organizma ve virüslerin çok sevdiği yerler olan sulu ve nemli alanlar hızlı bir biçimde üreyebilmesi ve yayılması kontrol alında tutulması gerekmektedir. Bu husus için de yüzme havuzlarının dezenfeksiyonları son derece önemli bir konu olmaktadır.

Özellik ile çocuklar için yapılmış olan yüzme havuzlarının hijyenik olması iki kat daha fazla önemli olmaktadır. Çocuklar havuzların içinde olduğu sürece oldukça hızlı bir şekilde yayılmakta olan mikrop ve virüs türleri salgın hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bu sebebiyet ile çocuk ve bebekler için ayrılmış olan yüzme havuzlarında temizlik ve denetleme son derece son derece çok önemli bir husus olmaktadır.

Yüzme Havuzu Bakımı İçin Kullanılan Malzemeler

İhmal görmemesi gerekmekte olan havuz temizlik uygulaması için son derece çok farklı temizlik ürününün kullanımı sağlanması gereklidir. Temizlik ürünlerinin kullanım ölçüsü birey sağlığını ve yüzme kalitesini olumsuz olarak etki etmemesi gerekir. Yüzme havuzu ve temizleme uygulaması için kullanılması sağlanan ürünlerin kalite ve uygulaması yapılan bireylerin de çalışmalarında profesyonel olması gerekir. Kalitesiz bir temizleme ürünü ile etkili bir temizleme işlemi yapılamayacağı gibi birey sağlığını oldukça daha fazla riske sokmakta olan bir havuz yapılmış olunur.

Klor: Havuz temizlik uygulaması için kullanımı sağlanmış olan ürünlerin ilk sırasında gelir. Su içerisinde belli bir klor miktarı bulunmakta olmaktadır. Bu klor miktarı kimi sebebiyetlerden dolayı değişerek su içerisinde kirliliğe ve mikro organizmaların da üreyebilmesine sebebiyet vermektedir. Böylece havuz suyu birey sağlığını riske sokabilecek düzeyde kirlenmesi görülmektedir. Normal şartlarda su içerisindeki klor miktarının 3 ppm’ nin alt seviyesinde bir düzeyde olması gerekir. Klor su içerisinde yer almakta olan mikro organizmaları yok etmek ile kalmaz. Kişiler ile bulaşması gerçekleşmekte olan güneş kremi, deodorant, saç spreyi ve krem gibi kimyasal unsurların yok olabilmesi için de etkili bir hususta olmaktadır. Havuz kullanılmasını sağlamakta olan kişiler desteği ile su içine karışmış olan bu kimyasal unsurları oksijen desteği ile yakarak yok etme özelliğine sahip olmaktadır. Her zaman kaliteli ve etkili kullanmanın sağlanabilmesine özen gösterilmesi gerekir.

Ph Düşürücü: Yüzme havuzlarındaki suda belirli bir pH düzeyinin olması hem klor uygulamak hem de havuzların son derece daha sağlıklı kullanılmasını sağlanabilmesi için zorunlu olmaktadır. Havuz suyunun pH düzeyinin 7,2 ve 7,8 aralığında olması gerekir. Çoğunluk ile klor uygulandığı zaman etkili olması için pH düzeyi oldukça önemli olmaktadır.

Yosun Önleyici: Havuz suyu içerisinde yosunların oluşmalarını önleyebilmek amacı ile kullanılması sağlanmakta olan yosun önleyicilerin gerçekleştirdiği çalışmada uzman bireyler yardımı ile belirli yoğunlukta uygulaması gerçekleşmektedir.

Sıvı Topaklayıcısı: Suyun içerisine karışmış olan ufak kalıntıları bir araya getirerek topak oluşturma özelliğine sahip olan sıvı topaklayıcı kimyasalları havuz suyunun aydınlık bir görünüm kazanması için kullanılması sağlanır.

Yüzme Havuzu Bakım Aşamaları

İşinde deneyimli ve profesyonel bir biçimde işini sürdürmekte olan kadro ilk olarak havuz suyunu boşaltıp ardından dezenfeksiyon uygulamasına başlar. Suyu boşaltılmış olan havuz içine yosun giderici uygulanır. Derişim uygulamasını ayrı bir yerden düşürerek hazırlanması gerçekleşmekte olan yosun giderici havuzun tüm yüzeyine ve duvarına fırça yardımı ile sürülmektedir. Oldukça fazla kullanılmasının sağlanması su içinde köpürmeye sebebiyet vereceğinden dolayı miktarı son derece mütenasip ayarlanır. Su içinde kaybolmamakta olan yosun gidericilerin uygulandıktan sonra da diğer bir aşamaya geçilir.

Havuz su ile doldurulup pH düzeyine bakılır. 7,2 ile 7,8 aralığında olması gerekmekte olan pH düzeyi için pH düşürücü kullanılmasının sağlanması gerekir. Ph düşürücü uygulandıktan sonra 8 saat boyunca dinlendirilmesi gerekmektedir. Bunu ardından tekrar ölçme işlemi gerçekleşmelidir. Tabi ki son derece fazla miktarda pH düşürücü kullanılmasını sağlamak gerekmekte ise çalışma 2 güne ayrılmaktadır.

Ph seviyesi 7,2 ile 7,8 aralığında olduğu zaman suya klor uygulanır. Oldukça mütenasip ve son derece iyi bir dezenfektan olan klor ile işlem yapıldıktan sonra da suyun 12 saat boyunca dinlenmesi gerekir. 3 ppm’ in alt seviyesinde bir klor ölçüsüne ulaşılınca su içerisine sıvı topaklayıcısı ilave edilmekte ve işlem son bulmaktadır.

Yüzme Havuzu Bakım Zamanları

Havuz temizlik uygulamasının süreli olması gerekli olması kadar kontrol ve ölçüm uygulamalarının da süreli olması gerekir. Günlük, haftalık, aylık ve senelik olarak bakımlarının uygulanmasının peşi sıra 6 ay da 1 ve yılda 1 kez olması şartı ile ayrıntılı ölçüm uygulamalarının yapılması doğru olur.

Havuz bakım hizmeti kapsamında siz değerli müşterilerimize ilk olarak danışmanlık yapabilmek ardından ihtiyaç duymakta olduğunuz hizmeti sunma çabası içerisinde olmaktayız. Danışmanlık kapsamında; havuzlarınızın olması gerekli olduğu ortamın hususiyetleri, havuzların bünyesel gereklilikleri ve taban tespiti, taşmalı havuzda taşma kanalının materyal ihtiyaçları, su boşaltma çukurlarına olanak sağlanması, havuz içi yalıtım ihtiyaçları ve testi, havuz içi ürünlerin, kullanımı sağlanacak seramiklerin ve merdivenlerin kaymaz üründen olması, kış aylarının zor şartlarında havuz seramiklerine hasar vermeyen ürün kullanımı sağlanması, emiş süzgecinin kişilerin vakumlayacakları boyutta olması gibi danışmanlıklar gerçekleşecektir. Hem de güvenli olduğundan emin olabileceğiniz ayrıca ödeyecek olduğunuz maliyetlerin nelere neden ödendiğini bileceğiniz bir hizmet vermekteyiz. Firma olarak havuza dair her konuda sizlere destek verdiğimiz gibi havuz bakımı konusunda da hizmetlerimizi ve desteklerimizi sunmaktayız. Unutmayın ki havuz bakımı son derece önemli olmaktadır ve bu neden ile bu alanda profesyonel ve tecrübeli olan bir firmaya havuzlarınızın bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. İşte tam da bu esnada biz devreye girmekteyiz sizlerde havuz bakımı yaptırmayı istiyor iseniz İdeal Havuz olarak siz değerli müşterilerimize hizmetlerimizi sunmaktan son derece gurur duymaktayız. Firmamızın web adresinden ya da iletişim numaramızdan İdeal Havuz ile irtibata geçerek havuzlarınızın bakımlarını gerçekleştirebilirsiniz

Diğer Yazılar

Hatay Havuz Yapımı

Havuz Isıtılması Veya Soğutulması

Havuz açık ya da kapalı olsun, havuz ısıtılması gerekebileceği veya istenebileceği gibi, iklim şartları yüzünde çok sıcak olan bölgelerde de, havuz suyunu soğutmak gerekmektedir. Havuz eşanjörlerinin kolay temizlenebilmesi için, paslanmaz çelik plakalı tipte eşanjör kullanmak en doğru seçim olacaktır. Bu plakların birbirinden ayrılarak temizlenmesi ve tekrar aynı şekilde montajı çok kolaydır. Isıtılan havuzun bulunduğu ortam: Kapalı alanlarda […]

Eskişehir Havuz Yapımı

Havuz Isıtma Sistemi Nedir

Havuz suyu ısıtma sistemi, açık ve kapalı havuzlar için kullanılan su ısısının kontrolünü sağlamakta olan bir mekanizmadır. Havuz suyu sıcaklığını ortalama derecede tutmak için havuz ısıtma sistemleri kullanılmaktadır. Havuz ısıtma sisteminde iki kaynaktan faydalanılır. Bunlardan biri güneş kollektörü kullanılarak ısıtma, diğeri ise doğalgaz kullanarak ısıtmadır. Güneş kollektörü sistemi diğerlerine göre daha tasarruflu ve daha az […]

Bilecik Havuz Yapımı

Hangi Havuzlar İçin İzin Alınmalı?

Genellikle müstakil, bahçeli evler veya villaların vazgeçilmezi havuzlardır. Bu tip özellikleri barındıran evlerde oturan insanlar, gerek kış aylarında bahçemize estetik bir görüntü katmasıyla, gerekse yaz aylarında havuz başı etkinlikler ve eğlenceler için yaptırmak istemektedir. Ancak havuz sahibi olmak inşaat alanında sınırlı sorumlulukların yanı sıra bazı izinleri yanında getirmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, havuz yaptırmak isteyenler […]

Dış Mekan Sauna Yapımı

Hamam veya Avrupa’da yaygınlaşmış adıyla Türk Banyosu, özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla ve aynı zamanda eğlence amacı için de kullanılan yapılardır. Türk hamamı ısıtılması konusunda iki tür yöntem kullanılmaktadır. Kablolu hamam ısıtması Boru ile hamam ısıtması Hamamlar, mermerlerin altına yerleştirilen kablolar veya borular yardımıyla ısıtılmaktadır. Eski zamanlarda da aynı […]

Hamam Isıtması Nasıl Yapılır?

Hamam veya Avrupa’da yaygınlaşmış adıyla Türk Banyosu, özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanma amacıyla ve aynı zamanda eğlence amacı için de kullanılan yapılardır. Türk hamamı ısıtılması konusunda iki tür yöntem kullanılmaktadır. Kablolu hamam ısıtması Boru ile hamam ısıtması Hamamlar, mermerlerin altına yerleştirilen kablolar veya borular yardımıyla ısıtılmaktadır. Eski zamanlarda da aynı […]

Fiberglass Havuzun Özellikleri ve Avantajları

Fiberglass havuzlar daha kısa zamanda tedarik edilip getirildiğinden daha ergonomik ve hızlı kuruluma sahiptir. En büyük avantajlarından biri, kurulumdan sonra direkt olarak kullanıma hazır hale gelmesidir. Fayans, merdiven, tutacak gibi ek parçaların bir bütün olarak var olduğundan, fiyatlarında bir avantaj  sağlar. Fiberglass havuzlarda su kaçağı, su sızdırma problemleri meydana gelmemektedir. Temizliği kolay zemini ve duvarları […]

Buhar Odası Kaç Derece Olmalı?

Buhar odasının nem yoğunluğu %100’e yakın olduğu, sıcaklığın 45 santigrat derece ile 65 santigrat derece arasında değişiklik göstermektedir. Ortamda bulunan nem oranının yüksek olması üst solunum yolu için fayda sağlamaktadır. Buhar odasındaki nem oranın yüksek olması sayesinde ciltteki nem kaybı az olur ve bununla birlikte cilt dışarıdan aldığı nem sayesinde toksinleri dışarı atarken sıvı kaybına […]

Tuzlu Sulu Havuz

Bahçemizde bir havuzumuz olsun, güzel ve eğlenceli vakitler geçirelim, ailemizle veya arkadaşlarımızla keyifli vakitler geçirelim ve aynı zamanda sağlığımıza da biraz etkisi olsun istiyorsak karşımıza çıkan bir diğer seçenek ise tuzlu su havuzlarıdır. Tuzlu su havuzları, denizde yüzmekle evde kendinize bir tuz banyosu yapmak arasında gerçekten keyifli bir ortamdır. Tuzlu su havuzlarının bakımı daha kolay […]

Sığ Havuz Fiyatları

Sıcak yaz günlerinde bahçede kendi havuzumuza sahip olmak herkesin hayalleri arasında yer almaktadır. Havuz yapımı, uzmanlık, yetkinlik ve profesyonellik isteyen bir hizmet türüdür. Bu nedenle alacağınız hizmetlerin belirli bir kalitede olmasını istemek elbette herkesin isteyeceği türden bir istektir. Bu nedenle havuz yapım maliyetleri, 3 temel başlıkta incelenmektedir; Malzeme Kalitesi, Kalifiye işçilik, Tecrübe. Bu durumlar her […]

Site Havuzu Kaç Metre

Site havuzu için standart havuz ölçüleri vardır. Firmamızın yıllardır süren deneyimi ve tecrübemizle birlikte sizin için en ideal site havuz inşaasını yapmak için çalışmaktadır. 32 ila 50 m2 arasında bir değerde inşa edilecek olan bir havuz tüm ihtiyaçlarınıza çözüm sağlayacaktır. 8×4 metre ya da 5×10 metre arasında yapılan bir site havuzu konakladığınız yerin  havasını değiştirecek, dekor olarak estetik bir […]