Yerel Gömülü SPA Özel Tasarımları, Fikirleri Ve Stilleri
Bize Ulaşın

Yerel Gömülü SPA Özel Tasarımları, Fikirleri Ve Stilleri

Gerek basit gerekse ayrıntılı bir biçimde olsun yere gömülü SPA için dizaynlar tercih edilerek evinizin bahçesinde bulunan yüzme havuzunu değerlendirmektesiniz. Yere gömülü olan SPA dizaynları bilhassa havuz görünümü sağlamak için kusursuz bir vesile sunmaktadır. Gerçek biçimler tercih ettiğinizde SPA dinlendirici ve de sağlıklı bir yer olmakla birlikte suyun içerisinde yeni oyun alanınızın tarz haline gelmektedir.

Adamakıllı bir yerde SPA sahibi olmak isterseniz prefabrik olarak yapılmış bir SPA küvetini unuta bilirsiniz. Zekanızı kullanarak özel bina dahil olduğunda arzu ettiğiniz dizaynı elde ederek arzu ettiğiniz tercihleri sınırlama yoluna gidebileceksiniz.

Bu tasarı ile yola çıkarak havuz inşası yapan kişilerle görüşmeden önce kendi havuz ve SPA düşüncelerinizi geliştirme fırsatını elde etmektesiniz. SPA’ nın taban şeklinden cephesini süslemekte olan dekoratif karolara kadar bütün görünümünde bazı mühim değişiklikler yapabilmektesiniz.

SPA’ nın Şekli

İlk olarak karar verilmesi gereken şey SPA’ nızın biçimi olmaktadır. Biçimi görüntünün son derece mühim kriteri durumundadır. Bundan dolayı birden daha çok kişinin sudan yararlanması için SPA’ nın çalışma şeklini etkileyecek bir durum olmaktadır.

Bundan dolayı ilk olarak seçim biçimi olmalıdır. Genel olarak yuvarlak bir biçimde seçim yapılmaktadır. Bundan dolayı Spa’ da bir den fazla kişi olduğunda yuvarlak bir şekilde sohbet etmek ve de iyi bir zaman geçirmek için tabii ki bir oturum düzeni sağlamaktadır. Buna benzer durumlar genellik ile elips ve de oval biçimdeki SPA’ lar içinde geçerli olmaktadır. Elips ve oval biçimindeki SPA’ nın biraz daha fazla görünüm güzelliği elde etmesini sağlar.

Daha yürekli bir adım atarak daha çeşitli bir görünüm elde etmeyi arzu ederseniz açısal bir biçim tercih edebilmektesiniz. SPA ve havuz müşterileri genellikle kare, dikdörtgen, üçgen biçimlerini arzu etmektedirler. Bazı müşteriler yürekli davranarak altıgen veya elmas biçimini tercih edebiliyorlar.

Düz çizgiler yerine eğrilerin olmasını arzu ediyor olabilirsiniz. At nalı ve de yarım daire gibi farklı biçimleri aklınızdan geçirebilirsiniz. Ayrıca iki ucunda yarıçap eğrileri olan klasik Roma havuzunu taklit edebilen SPA’ ya sahip olabilmektesiniz. Çok fazla eğrinin olması demek çok fazla orijinal anlamıma gelmektedir. SPA’ nızı yaptırırken kesinlikle tercihlerinizi yapan kişiye söylemeniz gereklidir.

Birtakım geometrik şekillerin SPA dizaynında arzu edilmesi doğal olabildiği gibi bazı şekillerin uyumsuz olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yaptırmış olduğunuz havuz veya yaptıracağınız havuzun vaziyetine göre temel değişiklik gösterebilir. Mesela bir karenin 90 derecelik köşelerinden yararlanarak bir alan oluşturmaya gidilecektir. Bundan dolayı da köşelin daha yumuşak bir görünüm sağlamasını isteyebilirsiniz.

Köşelerin yuvarlanması taktiğinin başka bir benzerini keskin noktalarını düzeltmek için üçgen biçiminden yararlanarak kullanabilirsiniz. Üçgene ekstra elastik esneklik kazandırmak için kısa olan ilave taraflar ekleme yoluna gidilebilir. Bundan başka bir yaklaşım ise kavisli tarafları kullanarak eğrisel üçgen oluşturabilmektedir. Üçgenin tek bir tarafını kullanılmasına izin vererek bunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Buna benzer yöntemi yarım daire biçimi için de uygulayabilirsiniz. Düz olan tarafı eğerek modern bir bükülme şekli ortaya çıkarabilirsiniz. Bu eğri nokta havuzun içerisine kadar girmektedir veya SPA’ dan biraz ödün vererek SPA’ nın hafif bir eğri ile dalgası olması sağlanabilmektedir. Basit düzenlemelerin her birisi çok daha modern ve çağdaş bir SPA’ ya sahip olmanıza yardımcı olabilecek.

Benzeyen türlerdeki değişiklikleri yalın bir daire şeklinde bile gerçekleştirilebilir. Böylelikle son derece yalın gözüken daire şekli oldukça faklı bir görüntü kazandırabilmektesiniz. Kenarların düze de ters çevrilmesi ile farklı şekil ve de dizayn elde edebilirsiniz.

Hususiyetle dikdörtgen şeklinde SPA sahibi olmak istemekte iseniz bunu yaparken modern ve de orijinal bir şekil elde etmek yoluna gitmek istenebilir. Bundan dolayı da onun havuz ile tümleşik bir yapıda olmasını sağlanması gereklidir.

Yüzme havuzunuzda arzu ettiğinin dizayn daha doğal ya da kırsal ise bu durumlarda saha açmak ya da tamamlayıcı olmak adına başka bir yönteme gitmeyi arzu edebilirsiniz. Serbest şekilli organik bir formun kullanabileceği en uygun alan burası olmaktadır. Daha fazla gevşek bir görüntü isterseniz uyumlu olması adına özgürce seçim yapma yoluna gidebileceksiniz.

 

SPA’ nın Yüksekliği

SPA’ nızın biçimine ek olarak pozisyonlandırıldığı yükseklikte son derece mühim olmaktadır. Birçok SPA havuza birleşik olacak biçimde yapılmaktadır. Bütçeniz açısından en doğru yaklaşım bu şekil olmaktadır. Havuzlar bir araya geldiğinde dahi bir SPA kendini göstermektedir ve de genel havuz alanının aktif bir biçimde kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Bunun yanında daha yürekli bir adım atmak isterseniz SPA’ nızın yüksekliğini artırmak yoluna gidilebilmektedir. Bu yapının havuzdan daha yükseğe yapılması durumunda inşaat maliyetinin artacağını unutulmamalıdır. Bu artışı karşılayabileceğiniz bir bütçe sahip iseniz daha geniş dizayn olanaklarından yararlanma yollarına gidebilirsiniz.

Yükseltilmiş bir SPA yaptırmak istiyorsanız en yaygın yaklaşımı arzu ederek havuzun en az 15 santim üzerine olmasına dikkat edilmesi gerekir. Buna karşın, bazı durumlarda özellikle SPA daha yüksek bir zeminde bulunmakta ise havuzun güverte kısmına entegre olacak biçimde SPA yapımı gerçekleştirilir. Bu çeşit bir dizayn tercih edildiğinde birkaç santimlik yükseklik yeterli olacaktır.

Bunun yanında genellikle 30 santim e 45 santim arasında bir yükseklik arzu edilmektedir. Görev açısından 45 santim yükseklik nitelikli esneklik sunmaktadır. Bir tabure ile aynı olduğu için kenarları suyun dışındaki herkes için uygun oturma alanı oluşturulmaktadır.

Bazı SPA’ lar havuzun bir kenarı boyunca yükseltilmiş olan duvarla bütünleşmesi için ekstra yüksek olacak biçimde inşa edilir. Bundan dolayı da sudan olabildiğince yararlanılmasıdır. Buna ilave olarak SPA’ nın kendi süsleyici duvarına sahip olması için bu yönteme başvurulmaktadır.

Bazı arka bahçeler için ilave yükseklik SPA tecrübesini farklı bir noktaya taşıyabilmektedir. SPA’ yı birkaç metre ya da daha fazla yükseltmek içinde oturan kişilere arka bahçenin ilerisinde bir manzara sunulabilmektedir. SPA’ nın havuzdan daha yüksek olması için gereken adımların atılırken SPA’ yı istediğiniz kadar yüksekliğe pozisyonlandırma şansına sahip olabileceğini unutmayınız.

SPA’ nın Duvarları

Yere gömülü olan bir SPA havuzdan ayrı bir yapı olarak inşa edilebilir. B azı bina sahipleri bahçe düzeni için bu yaklaşımı arzu etmektedir. Örnek verir isek; büyük ya da kademeli bir bahçe havuzu binadan uzakta pozisyonlanmış olduğu zaman SPA’ nın binaya çok daha yakın bir yerde olması istenile bilir. Buna karşın en sağlıklı sistem SPA’ nın genel havuz yapısının bir bölümü haline getirmesidir.

Bulunan yapıya bir SPA’ yı dahil etmenin iki farklı yöntemi ardır. En basit ve de en uygun ücretli olan yaklaşım SPA’ nın havuza dahil edilmesi. SPA, havuzun iç kısmından büyük ölçütte ayrılmış biçimde inşa edilmektedir. Havuzu sıkça kullanan kişi olmanız halinde SPA’ yı mola noktası olarak değerlendirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise SPA’ yı havuz çevresinin tamamının dışında kalacak şekilde yapılması. Bundan dolayı SPA kendi yapısına sahip olması fakat havuzun duvarının bir kısmını da paylaşarak havuzla bağlantısını buradan sağlamasıdır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin suyun havuzdan ayrılmasını sağlayacak ortak baraj ögesi belirlemeniz gereklidir. Baraj duvarı SPA havuzunda tutunulması için kullanılacak alan olduğu gibi aynı anda SPA’ da yer almakta olan sıcak suyun muhafaza edilmesini sağlar. Bu fonksiyon baraj duvar yapısını SPA dizaynının bir bölümü olacak şekilde biçimlendirme yoluna gidilebilmektedir.

Yüksek olmayan bir SPA arzu edildiğinde bile baraj duvarını bir biçim vurgusu olarak kullanabilmektesiniz. Su hatları süresince akıllı bir çini deseni talep edebilmektesiniz. İnşanın kendisi ya da üst bölümü cam bloklar ile yapımı gerçekleştirilip bir su sanatı meydana çıkarabilir. İsteğiniz bu doğrulta olacak ise türlü mevsimsel şartların göz önünde bulundurulması gerekmekte olduğunu unutmayınız.

SPA’ nın Dökülme Yolu

SPA baraj duvarlarının küçük bir kısmı bir çeşit dökülme ya da yayılma yolları olarak bilinir. Her SPA’ da duvarların açık kısımlarından küçük bir ölçü su yavaş yavaş bitişik havuzlara akış gösterir. Bu geçiş yolunda türlü tarzlar ya da boyutlar arzu edilebilir. Genellik ile bu geçiş yolu duvarların üst bölümün de SPA’ nın su hatlarında olacak bir biçimde olması gerekmektedir.

Bu husus da havuzlardan daha yüksek düzeyde olan SPA’ lar oldukça daha avantajlı olur. Aşığı kısmında kalmakta olan havuz yüzeylerinin üstünden ileriye uzanmakta olan uzun baraj duvarı bir su hususiyeti yaratabilmek adına özel bir imkan sunar. Bir ya da daha çok su akış yolu ile su havuz yüzeylerine girer ve bu oldukça daha sakinleştirici bir sesin meydana çıkmasına destek olur.

Çağcıl bir dokunuş sayesinde dökülme yoluna değişik bir tarz ilave edilir. Bu konu kapsamında huniye benzer bir yuva ve SPA sularının çağcıl bir tesir oluşturabilecek biçimde akması adına yoğun geçişler oluşturur. Kimi zaman, baraj duvarlarının üzerinden geleneksel bir akış kısmı ya da kanal boyunca akan suyun yerine duvarların içerisinden bir su akış yolu belirlenebilir.

Yapımını gerçekleştireceğiniz SPA’ nın değişik bir dizaynda olmasını arzu ediyor iseniz düşlerinizi gerçekleştirebilmektesiniz. Bir beton havuz ve SPA sahibi olur iken alternatifleriniz nerede ise sonsuz haldedir. Bir dizi popüler dizayn ile beraber havuzu inşa ettireceğiniz yer ile görüşüp keyfinize oldukça mütenasip olan biçimi özel dizayn olarak inşa ettirme olanağına sahip olabilmektesiniz. Firmamız ile irtibat formunu doldurarak, e-posta adresimizden yazarak ya da telefon numaramızı arayarak irtibata geçip ayrıntıların neler olduğuna dair anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

Diğer Yazılar

sauna yapımı

Evinizde Konfor ve Sağlık İçin Sauna Yapımı

Tema Havuz, evinizi bir sağlık ve konfor mabedi haline getirmek için mükemmel çözümlerle sizleri karşılar. Sauna keyfi artık sadece spor salonlarına özgü bir lüks değil. Tema Havuz’un uzman ekibi, evinize özel tasarlanmış, modern ve sağlık dolu bir sauna getirmek için burada. Sauna yapımı için kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve profesyonel tasarım hem ruhsal hem de […]

havuz temizleme

Havuzunuzun Hijyenini Profesyonel Havuz Temizleme Hizmetleriyle Koruyun

Havuzlar, yazın serinlemek ve eğlenmek için harika mekanlar olsa da düzenli bakım ve temizlik gerektiren alanlardır. Havuzunuzun hijyenini korumak, sağlıklı ve keyifli bir yüzme deneyimi sunmanın önemli bir parçasıdır. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuzunuzun tertemiz ve sağlıklı kalmasını sağlayan etkili bir çözümdür. Bu hizmetler, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Havuzunuzun su kalitesini, kimyasal dengesini ve genel […]

havuz yapımı malzemeleri

Kolay Kurulum Olanağı Sağlayan Prefabrik Havuzlarla Bahçenizi Süsleyin

Prefabrik havuzlar, bahçenizi hızlı ve kolay bir şekilde süslemek için ideal bir seçenektir. Kolay kurulum olanağı sağlayan bu havuzlar, önceden hazırlanmış havuz yapımı malzemeleri ile kısa sürede kurulabilir. Uzun süren inşaat süreçleri ve karmaşık işçilik gereksinimleri ortadan kalkar. Prefabrik havuzlar, çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda bulunur, bu da kişisel tercihlerinize ve bahçenizin yapısına uygun seçenekler sunar. […]

havuz temizleme

Temiz ve Kristal Berraklığındaki Havuzlar İçin Profesyonel Temizlik ve Bakım

Temiz ve kristal berraklığındaki havuzlar, düzenli profesyonel temizlik ve bakım ile korunur. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuz suyunun kalitesini ve temizliğini sağlamak için önemlidir. Bu hizmetler genellikle havuzun filtre sistemlerinin temizlenmesini, kimyasal dengenin düzenlenmesini, taban ve duvarların fırçalanmasını ve suyun vakumlanmasını içerir. Profesyonel ekipler havuzun mekanik ekipmanlarını ve çevresini kontrol eder. Bakım ihtiyaçlarını tespit eder […]

ugyun fiyatlı ve profesyonel havuz yapımı

Uygun Fiyatlar ve Profesyonel Havuz Yapımıyla Havuz Keyfini Evlerinize Taşıyın!

Havuzlar, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir mekandır. Ancak bir havuz sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve bakım gereksinimleri bazen kafa karıştırıcıdır. Profesyonel bir havuz yapımı hizmeti, bu zorlukları ortadan kaldırabilir ve evinize birinci sınıf bir havuz getirerek bu zevki en üst düzeye çıkarabilir. Profesyonel havuz yapımı; estetikten ziyade dayanıklılık ve […]

Bahce-Sus-Havuzu-Nasil-Yapilir

Bahçe Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Bahçenizi canlandırmak ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için su öğeleri kullanmak her zaman harika bir seçenektir. Bahçe süs havuzu yapımı, evinizi çevreleyen yeşillikler içinde huzurlu bir köşe oluşturmanın iyi bir yoludur. Kendi bahçe süs havuzunuzu yapmak sadece doğayla daha yakın bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kişisel dokunuşunuzu bahçenize eklemenin eşsiz bir yoludur. Peki, bahçe […]

sauna odası yapımı ve aşamaları

Sauna Odası Yapımı ve Aşamaları

Saunalar, birçok evde favori tercih haline gelmiştir. Gevşeme, gençleşme ve stres atma konusunda etkili bir çözüm sunarlar. Eğer evinize bir sauna odası kurmayı düşünüyorsanız, bu konuda uzman kişilerden hizmet almanız önemlidir. Sauna odası yaptırmayı planlıyorsanız, ilk olarak nereye inşa edileceğine karar vermeniz gerekir. İşte sauna odası yapımı konusunda size aktarmak istediklerimiz! Sauna Odası Yapımı Planlanması […]

sauna-yapimi

Sauna Yapımı

Sauna, binlerce yıldır birçok kültürde sağlık ve rahatlama amacıyla kullanılan geleneksel bir uygulamadır. Yüksek sıcaklıklarda kurulan bu odalar; toksinleri atmak, cildi iyileştirmek ve stresi azaltmak gibi faydalar sunar. Sauna yapımı, kişisel bir SPA deneyimi yaratmanın yanı sıra mekana değer katan bir projedir. İlginizi Çekebilir: Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir? Sauna Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler Sauna […]

Yuzme-Havuz-Yapimi-Maliyeti-nedir

Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir?

Yüzme havuz yapımı, türlü kıstaslara bağlı olarak değişen bir maliyetle gerçekleştirilir. Maliyet; havuzun boyutu, tasarımı, kullanılan malzemeler ve iklim koşulları gibi etkenlere göre şekillenir. Bir yüzme havuzu inşa etmek, ev sahipleri için keyifli bir aktivite alanı oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda da mülkün değerini artırmak açısından çekici bir yatırım olabilir. Fakat doğru bütçeleme ve planlama yapmak, […]

Havuz-Tuz-Jeneratoru-Nedir-Ne-Ise-Yarar

Havuz Tuz Jeneratörleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Havuz tuz jeneratörleri, havuz suyunda bulunan tuzu elektroliz yöntemiyle klor gazına dönüştüren cihazlara denilir. Bu süreçte, havuzunuzun dezenfekte edilmesine olanak sağlar. Bu sayede kimyasal klor kullanılmasına gerek kalmaz. Havuz tuz klorlama yöntemi; cildi kesinlikle tahriş etmeyen, gözleri yakmayan ve saçı kurutmayan daha yumuşak ve doğal bir su deneyimi sağlar. Geleneksel klor uygulama yöntemlerine göre havuz […]