Yerel Gömülü SPA Özel Tasarımları, Fikirleri Ve Stilleri
Bize Ulaşın

Yerel Gömülü SPA Özel Tasarımları, Fikirleri Ve Stilleri

Gerek basit gerekse ayrıntılı bir biçimde olsun yere gömülü SPA için dizaynlar tercih edilerek evinizin bahçesinde bulunan yüzme havuzunu değerlendirmektesiniz. Yere gömülü olan SPA dizaynları bilhassa havuz görünümü sağlamak için kusursuz bir vesile sunmaktadır. Gerçek biçimler tercih ettiğinizde SPA dinlendirici ve de sağlıklı bir yer olmakla birlikte suyun içerisinde yeni oyun alanınızın tarz haline gelmektedir.

Adamakıllı bir yerde SPA sahibi olmak isterseniz prefabrik olarak yapılmış bir SPA küvetini unuta bilirsiniz. Zekanızı kullanarak özel bina dahil olduğunda arzu ettiğiniz dizaynı elde ederek arzu ettiğiniz tercihleri sınırlama yoluna gidebileceksiniz.

Bu tasarı ile yola çıkarak havuz inşası yapan kişilerle görüşmeden önce kendi havuz ve SPA düşüncelerinizi geliştirme fırsatını elde etmektesiniz. SPA’ nın taban şeklinden cephesini süslemekte olan dekoratif karolara kadar bütün görünümünde bazı mühim değişiklikler yapabilmektesiniz.

SPA’ nın Şekli

İlk olarak karar verilmesi gereken şey SPA’ nızın biçimi olmaktadır. Biçimi görüntünün son derece mühim kriteri durumundadır. Bundan dolayı birden daha çok kişinin sudan yararlanması için SPA’ nın çalışma şeklini etkileyecek bir durum olmaktadır.

Bundan dolayı ilk olarak seçim biçimi olmalıdır. Genel olarak yuvarlak bir biçimde seçim yapılmaktadır. Bundan dolayı Spa’ da bir den fazla kişi olduğunda yuvarlak bir şekilde sohbet etmek ve de iyi bir zaman geçirmek için tabii ki bir oturum düzeni sağlamaktadır. Buna benzer durumlar genellik ile elips ve de oval biçimdeki SPA’ lar içinde geçerli olmaktadır. Elips ve oval biçimindeki SPA’ nın biraz daha fazla görünüm güzelliği elde etmesini sağlar.

Daha yürekli bir adım atarak daha çeşitli bir görünüm elde etmeyi arzu ederseniz açısal bir biçim tercih edebilmektesiniz. SPA ve havuz müşterileri genellikle kare, dikdörtgen, üçgen biçimlerini arzu etmektedirler. Bazı müşteriler yürekli davranarak altıgen veya elmas biçimini tercih edebiliyorlar.

Düz çizgiler yerine eğrilerin olmasını arzu ediyor olabilirsiniz. At nalı ve de yarım daire gibi farklı biçimleri aklınızdan geçirebilirsiniz. Ayrıca iki ucunda yarıçap eğrileri olan klasik Roma havuzunu taklit edebilen SPA’ ya sahip olabilmektesiniz. Çok fazla eğrinin olması demek çok fazla orijinal anlamıma gelmektedir. SPA’ nızı yaptırırken kesinlikle tercihlerinizi yapan kişiye söylemeniz gereklidir.

Birtakım geometrik şekillerin SPA dizaynında arzu edilmesi doğal olabildiği gibi bazı şekillerin uyumsuz olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yaptırmış olduğunuz havuz veya yaptıracağınız havuzun vaziyetine göre temel değişiklik gösterebilir. Mesela bir karenin 90 derecelik köşelerinden yararlanarak bir alan oluşturmaya gidilecektir. Bundan dolayı da köşelin daha yumuşak bir görünüm sağlamasını isteyebilirsiniz.

Köşelerin yuvarlanması taktiğinin başka bir benzerini keskin noktalarını düzeltmek için üçgen biçiminden yararlanarak kullanabilirsiniz. Üçgene ekstra elastik esneklik kazandırmak için kısa olan ilave taraflar ekleme yoluna gidilebilir. Bundan başka bir yaklaşım ise kavisli tarafları kullanarak eğrisel üçgen oluşturabilmektedir. Üçgenin tek bir tarafını kullanılmasına izin vererek bunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Buna benzer yöntemi yarım daire biçimi için de uygulayabilirsiniz. Düz olan tarafı eğerek modern bir bükülme şekli ortaya çıkarabilirsiniz. Bu eğri nokta havuzun içerisine kadar girmektedir veya SPA’ dan biraz ödün vererek SPA’ nın hafif bir eğri ile dalgası olması sağlanabilmektedir. Basit düzenlemelerin her birisi çok daha modern ve çağdaş bir SPA’ ya sahip olmanıza yardımcı olabilecek.

Benzeyen türlerdeki değişiklikleri yalın bir daire şeklinde bile gerçekleştirilebilir. Böylelikle son derece yalın gözüken daire şekli oldukça faklı bir görüntü kazandırabilmektesiniz. Kenarların düze de ters çevrilmesi ile farklı şekil ve de dizayn elde edebilirsiniz.

Hususiyetle dikdörtgen şeklinde SPA sahibi olmak istemekte iseniz bunu yaparken modern ve de orijinal bir şekil elde etmek yoluna gitmek istenebilir. Bundan dolayı da onun havuz ile tümleşik bir yapıda olmasını sağlanması gereklidir.

Yüzme havuzunuzda arzu ettiğinin dizayn daha doğal ya da kırsal ise bu durumlarda saha açmak ya da tamamlayıcı olmak adına başka bir yönteme gitmeyi arzu edebilirsiniz. Serbest şekilli organik bir formun kullanabileceği en uygun alan burası olmaktadır. Daha fazla gevşek bir görüntü isterseniz uyumlu olması adına özgürce seçim yapma yoluna gidebileceksiniz.

 

SPA’ nın Yüksekliği

SPA’ nızın biçimine ek olarak pozisyonlandırıldığı yükseklikte son derece mühim olmaktadır. Birçok SPA havuza birleşik olacak biçimde yapılmaktadır. Bütçeniz açısından en doğru yaklaşım bu şekil olmaktadır. Havuzlar bir araya geldiğinde dahi bir SPA kendini göstermektedir ve de genel havuz alanının aktif bir biçimde kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Bunun yanında daha yürekli bir adım atmak isterseniz SPA’ nızın yüksekliğini artırmak yoluna gidilebilmektedir. Bu yapının havuzdan daha yükseğe yapılması durumunda inşaat maliyetinin artacağını unutulmamalıdır. Bu artışı karşılayabileceğiniz bir bütçe sahip iseniz daha geniş dizayn olanaklarından yararlanma yollarına gidebilirsiniz.

Yükseltilmiş bir SPA yaptırmak istiyorsanız en yaygın yaklaşımı arzu ederek havuzun en az 15 santim üzerine olmasına dikkat edilmesi gerekir. Buna karşın, bazı durumlarda özellikle SPA daha yüksek bir zeminde bulunmakta ise havuzun güverte kısmına entegre olacak biçimde SPA yapımı gerçekleştirilir. Bu çeşit bir dizayn tercih edildiğinde birkaç santimlik yükseklik yeterli olacaktır.

Bunun yanında genellikle 30 santim e 45 santim arasında bir yükseklik arzu edilmektedir. Görev açısından 45 santim yükseklik nitelikli esneklik sunmaktadır. Bir tabure ile aynı olduğu için kenarları suyun dışındaki herkes için uygun oturma alanı oluşturulmaktadır.

Bazı SPA’ lar havuzun bir kenarı boyunca yükseltilmiş olan duvarla bütünleşmesi için ekstra yüksek olacak biçimde inşa edilir. Bundan dolayı da sudan olabildiğince yararlanılmasıdır. Buna ilave olarak SPA’ nın kendi süsleyici duvarına sahip olması için bu yönteme başvurulmaktadır.

Bazı arka bahçeler için ilave yükseklik SPA tecrübesini farklı bir noktaya taşıyabilmektedir. SPA’ yı birkaç metre ya da daha fazla yükseltmek içinde oturan kişilere arka bahçenin ilerisinde bir manzara sunulabilmektedir. SPA’ nın havuzdan daha yüksek olması için gereken adımların atılırken SPA’ yı istediğiniz kadar yüksekliğe pozisyonlandırma şansına sahip olabileceğini unutmayınız.

SPA’ nın Duvarları

Yere gömülü olan bir SPA havuzdan ayrı bir yapı olarak inşa edilebilir. B azı bina sahipleri bahçe düzeni için bu yaklaşımı arzu etmektedir. Örnek verir isek; büyük ya da kademeli bir bahçe havuzu binadan uzakta pozisyonlanmış olduğu zaman SPA’ nın binaya çok daha yakın bir yerde olması istenile bilir. Buna karşın en sağlıklı sistem SPA’ nın genel havuz yapısının bir bölümü haline getirmesidir.

Bulunan yapıya bir SPA’ yı dahil etmenin iki farklı yöntemi ardır. En basit ve de en uygun ücretli olan yaklaşım SPA’ nın havuza dahil edilmesi. SPA, havuzun iç kısmından büyük ölçütte ayrılmış biçimde inşa edilmektedir. Havuzu sıkça kullanan kişi olmanız halinde SPA’ yı mola noktası olarak değerlendirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise SPA’ yı havuz çevresinin tamamının dışında kalacak şekilde yapılması. Bundan dolayı SPA kendi yapısına sahip olması fakat havuzun duvarının bir kısmını da paylaşarak havuzla bağlantısını buradan sağlamasıdır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin suyun havuzdan ayrılmasını sağlayacak ortak baraj ögesi belirlemeniz gereklidir. Baraj duvarı SPA havuzunda tutunulması için kullanılacak alan olduğu gibi aynı anda SPA’ da yer almakta olan sıcak suyun muhafaza edilmesini sağlar. Bu fonksiyon baraj duvar yapısını SPA dizaynının bir bölümü olacak şekilde biçimlendirme yoluna gidilebilmektedir.

Yüksek olmayan bir SPA arzu edildiğinde bile baraj duvarını bir biçim vurgusu olarak kullanabilmektesiniz. Su hatları süresince akıllı bir çini deseni talep edebilmektesiniz. İnşanın kendisi ya da üst bölümü cam bloklar ile yapımı gerçekleştirilip bir su sanatı meydana çıkarabilir. İsteğiniz bu doğrulta olacak ise türlü mevsimsel şartların göz önünde bulundurulması gerekmekte olduğunu unutmayınız.

SPA’ nın Dökülme Yolu

SPA baraj duvarlarının küçük bir kısmı bir çeşit dökülme ya da yayılma yolları olarak bilinir. Her SPA’ da duvarların açık kısımlarından küçük bir ölçü su yavaş yavaş bitişik havuzlara akış gösterir. Bu geçiş yolunda türlü tarzlar ya da boyutlar arzu edilebilir. Genellik ile bu geçiş yolu duvarların üst bölümün de SPA’ nın su hatlarında olacak bir biçimde olması gerekmektedir.

Bu husus da havuzlardan daha yüksek düzeyde olan SPA’ lar oldukça daha avantajlı olur. Aşığı kısmında kalmakta olan havuz yüzeylerinin üstünden ileriye uzanmakta olan uzun baraj duvarı bir su hususiyeti yaratabilmek adına özel bir imkan sunar. Bir ya da daha çok su akış yolu ile su havuz yüzeylerine girer ve bu oldukça daha sakinleştirici bir sesin meydana çıkmasına destek olur.

Çağcıl bir dokunuş sayesinde dökülme yoluna değişik bir tarz ilave edilir. Bu konu kapsamında huniye benzer bir yuva ve SPA sularının çağcıl bir tesir oluşturabilecek biçimde akması adına yoğun geçişler oluşturur. Kimi zaman, baraj duvarlarının üzerinden geleneksel bir akış kısmı ya da kanal boyunca akan suyun yerine duvarların içerisinden bir su akış yolu belirlenebilir.

Yapımını gerçekleştireceğiniz SPA’ nın değişik bir dizaynda olmasını arzu ediyor iseniz düşlerinizi gerçekleştirebilmektesiniz. Bir beton havuz ve SPA sahibi olur iken alternatifleriniz nerede ise sonsuz haldedir. Bir dizi popüler dizayn ile beraber havuzu inşa ettireceğiniz yer ile görüşüp keyfinize oldukça mütenasip olan biçimi özel dizayn olarak inşa ettirme olanağına sahip olabilmektesiniz. Firmamız ile irtibat formunu doldurarak, e-posta adresimizden yazarak ya da telefon numaramızı arayarak irtibata geçip ayrıntıların neler olduğuna dair anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]