Yerel Gömülü SPA Özel Tasarımları, Fikirleri Ve Stilleri
Bize Ulaşın

Yerel Gömülü SPA Özel Tasarımları, Fikirleri Ve Stilleri

Gerek basit gerekse ayrıntılı bir biçimde olsun yere gömülü SPA için dizaynlar tercih edilerek evinizin bahçesinde bulunan yüzme havuzunu değerlendirmektesiniz. Yere gömülü olan SPA dizaynları bilhassa havuz görünümü sağlamak için kusursuz bir vesile sunmaktadır. Gerçek biçimler tercih ettiğinizde SPA dinlendirici ve de sağlıklı bir yer olmakla birlikte suyun içerisinde yeni oyun alanınızın tarz haline gelmektedir.

Adamakıllı bir yerde SPA sahibi olmak isterseniz prefabrik olarak yapılmış bir SPA küvetini unuta bilirsiniz. Zekanızı kullanarak özel bina dahil olduğunda arzu ettiğiniz dizaynı elde ederek arzu ettiğiniz tercihleri sınırlama yoluna gidebileceksiniz.

Bu tasarı ile yola çıkarak havuz inşası yapan kişilerle görüşmeden önce kendi havuz ve SPA düşüncelerinizi geliştirme fırsatını elde etmektesiniz. SPA’ nın taban şeklinden cephesini süslemekte olan dekoratif karolara kadar bütün görünümünde bazı mühim değişiklikler yapabilmektesiniz.

SPA’ nın Şekli

İlk olarak karar verilmesi gereken şey SPA’ nızın biçimi olmaktadır. Biçimi görüntünün son derece mühim kriteri durumundadır. Bundan dolayı birden daha çok kişinin sudan yararlanması için SPA’ nın çalışma şeklini etkileyecek bir durum olmaktadır.

Bundan dolayı ilk olarak seçim biçimi olmalıdır. Genel olarak yuvarlak bir biçimde seçim yapılmaktadır. Bundan dolayı Spa’ da bir den fazla kişi olduğunda yuvarlak bir şekilde sohbet etmek ve de iyi bir zaman geçirmek için tabii ki bir oturum düzeni sağlamaktadır. Buna benzer durumlar genellik ile elips ve de oval biçimdeki SPA’ lar içinde geçerli olmaktadır. Elips ve oval biçimindeki SPA’ nın biraz daha fazla görünüm güzelliği elde etmesini sağlar.

Daha yürekli bir adım atarak daha çeşitli bir görünüm elde etmeyi arzu ederseniz açısal bir biçim tercih edebilmektesiniz. SPA ve havuz müşterileri genellikle kare, dikdörtgen, üçgen biçimlerini arzu etmektedirler. Bazı müşteriler yürekli davranarak altıgen veya elmas biçimini tercih edebiliyorlar.

Düz çizgiler yerine eğrilerin olmasını arzu ediyor olabilirsiniz. At nalı ve de yarım daire gibi farklı biçimleri aklınızdan geçirebilirsiniz. Ayrıca iki ucunda yarıçap eğrileri olan klasik Roma havuzunu taklit edebilen SPA’ ya sahip olabilmektesiniz. Çok fazla eğrinin olması demek çok fazla orijinal anlamıma gelmektedir. SPA’ nızı yaptırırken kesinlikle tercihlerinizi yapan kişiye söylemeniz gereklidir.

Birtakım geometrik şekillerin SPA dizaynında arzu edilmesi doğal olabildiği gibi bazı şekillerin uyumsuz olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yaptırmış olduğunuz havuz veya yaptıracağınız havuzun vaziyetine göre temel değişiklik gösterebilir. Mesela bir karenin 90 derecelik köşelerinden yararlanarak bir alan oluşturmaya gidilecektir. Bundan dolayı da köşelin daha yumuşak bir görünüm sağlamasını isteyebilirsiniz.

Köşelerin yuvarlanması taktiğinin başka bir benzerini keskin noktalarını düzeltmek için üçgen biçiminden yararlanarak kullanabilirsiniz. Üçgene ekstra elastik esneklik kazandırmak için kısa olan ilave taraflar ekleme yoluna gidilebilir. Bundan başka bir yaklaşım ise kavisli tarafları kullanarak eğrisel üçgen oluşturabilmektedir. Üçgenin tek bir tarafını kullanılmasına izin vererek bunun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Buna benzer yöntemi yarım daire biçimi için de uygulayabilirsiniz. Düz olan tarafı eğerek modern bir bükülme şekli ortaya çıkarabilirsiniz. Bu eğri nokta havuzun içerisine kadar girmektedir veya SPA’ dan biraz ödün vererek SPA’ nın hafif bir eğri ile dalgası olması sağlanabilmektedir. Basit düzenlemelerin her birisi çok daha modern ve çağdaş bir SPA’ ya sahip olmanıza yardımcı olabilecek.

Benzeyen türlerdeki değişiklikleri yalın bir daire şeklinde bile gerçekleştirilebilir. Böylelikle son derece yalın gözüken daire şekli oldukça faklı bir görüntü kazandırabilmektesiniz. Kenarların düze de ters çevrilmesi ile farklı şekil ve de dizayn elde edebilirsiniz.

Hususiyetle dikdörtgen şeklinde SPA sahibi olmak istemekte iseniz bunu yaparken modern ve de orijinal bir şekil elde etmek yoluna gitmek istenebilir. Bundan dolayı da onun havuz ile tümleşik bir yapıda olmasını sağlanması gereklidir.

Yüzme havuzunuzda arzu ettiğinin dizayn daha doğal ya da kırsal ise bu durumlarda saha açmak ya da tamamlayıcı olmak adına başka bir yönteme gitmeyi arzu edebilirsiniz. Serbest şekilli organik bir formun kullanabileceği en uygun alan burası olmaktadır. Daha fazla gevşek bir görüntü isterseniz uyumlu olması adına özgürce seçim yapma yoluna gidebileceksiniz.

 

SPA’ nın Yüksekliği

SPA’ nızın biçimine ek olarak pozisyonlandırıldığı yükseklikte son derece mühim olmaktadır. Birçok SPA havuza birleşik olacak biçimde yapılmaktadır. Bütçeniz açısından en doğru yaklaşım bu şekil olmaktadır. Havuzlar bir araya geldiğinde dahi bir SPA kendini göstermektedir ve de genel havuz alanının aktif bir biçimde kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Bunun yanında daha yürekli bir adım atmak isterseniz SPA’ nızın yüksekliğini artırmak yoluna gidilebilmektedir. Bu yapının havuzdan daha yükseğe yapılması durumunda inşaat maliyetinin artacağını unutulmamalıdır. Bu artışı karşılayabileceğiniz bir bütçe sahip iseniz daha geniş dizayn olanaklarından yararlanma yollarına gidebilirsiniz.

Yükseltilmiş bir SPA yaptırmak istiyorsanız en yaygın yaklaşımı arzu ederek havuzun en az 15 santim üzerine olmasına dikkat edilmesi gerekir. Buna karşın, bazı durumlarda özellikle SPA daha yüksek bir zeminde bulunmakta ise havuzun güverte kısmına entegre olacak biçimde SPA yapımı gerçekleştirilir. Bu çeşit bir dizayn tercih edildiğinde birkaç santimlik yükseklik yeterli olacaktır.

Bunun yanında genellikle 30 santim e 45 santim arasında bir yükseklik arzu edilmektedir. Görev açısından 45 santim yükseklik nitelikli esneklik sunmaktadır. Bir tabure ile aynı olduğu için kenarları suyun dışındaki herkes için uygun oturma alanı oluşturulmaktadır.

Bazı SPA’ lar havuzun bir kenarı boyunca yükseltilmiş olan duvarla bütünleşmesi için ekstra yüksek olacak biçimde inşa edilir. Bundan dolayı da sudan olabildiğince yararlanılmasıdır. Buna ilave olarak SPA’ nın kendi süsleyici duvarına sahip olması için bu yönteme başvurulmaktadır.

Bazı arka bahçeler için ilave yükseklik SPA tecrübesini farklı bir noktaya taşıyabilmektedir. SPA’ yı birkaç metre ya da daha fazla yükseltmek içinde oturan kişilere arka bahçenin ilerisinde bir manzara sunulabilmektedir. SPA’ nın havuzdan daha yüksek olması için gereken adımların atılırken SPA’ yı istediğiniz kadar yüksekliğe pozisyonlandırma şansına sahip olabileceğini unutmayınız.

SPA’ nın Duvarları

Yere gömülü olan bir SPA havuzdan ayrı bir yapı olarak inşa edilebilir. B azı bina sahipleri bahçe düzeni için bu yaklaşımı arzu etmektedir. Örnek verir isek; büyük ya da kademeli bir bahçe havuzu binadan uzakta pozisyonlanmış olduğu zaman SPA’ nın binaya çok daha yakın bir yerde olması istenile bilir. Buna karşın en sağlıklı sistem SPA’ nın genel havuz yapısının bir bölümü haline getirmesidir.

Bulunan yapıya bir SPA’ yı dahil etmenin iki farklı yöntemi ardır. En basit ve de en uygun ücretli olan yaklaşım SPA’ nın havuza dahil edilmesi. SPA, havuzun iç kısmından büyük ölçütte ayrılmış biçimde inşa edilmektedir. Havuzu sıkça kullanan kişi olmanız halinde SPA’ yı mola noktası olarak değerlendirebilirsiniz.

İkinci yöntem ise SPA’ yı havuz çevresinin tamamının dışında kalacak şekilde yapılması. Bundan dolayı SPA kendi yapısına sahip olması fakat havuzun duvarının bir kısmını da paylaşarak havuzla bağlantısını buradan sağlamasıdır.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin suyun havuzdan ayrılmasını sağlayacak ortak baraj ögesi belirlemeniz gereklidir. Baraj duvarı SPA havuzunda tutunulması için kullanılacak alan olduğu gibi aynı anda SPA’ da yer almakta olan sıcak suyun muhafaza edilmesini sağlar. Bu fonksiyon baraj duvar yapısını SPA dizaynının bir bölümü olacak şekilde biçimlendirme yoluna gidilebilmektedir.

Yüksek olmayan bir SPA arzu edildiğinde bile baraj duvarını bir biçim vurgusu olarak kullanabilmektesiniz. Su hatları süresince akıllı bir çini deseni talep edebilmektesiniz. İnşanın kendisi ya da üst bölümü cam bloklar ile yapımı gerçekleştirilip bir su sanatı meydana çıkarabilir. İsteğiniz bu doğrulta olacak ise türlü mevsimsel şartların göz önünde bulundurulması gerekmekte olduğunu unutmayınız.

SPA’ nın Dökülme Yolu

SPA baraj duvarlarının küçük bir kısmı bir çeşit dökülme ya da yayılma yolları olarak bilinir. Her SPA’ da duvarların açık kısımlarından küçük bir ölçü su yavaş yavaş bitişik havuzlara akış gösterir. Bu geçiş yolunda türlü tarzlar ya da boyutlar arzu edilebilir. Genellik ile bu geçiş yolu duvarların üst bölümün de SPA’ nın su hatlarında olacak bir biçimde olması gerekmektedir.

Bu husus da havuzlardan daha yüksek düzeyde olan SPA’ lar oldukça daha avantajlı olur. Aşığı kısmında kalmakta olan havuz yüzeylerinin üstünden ileriye uzanmakta olan uzun baraj duvarı bir su hususiyeti yaratabilmek adına özel bir imkan sunar. Bir ya da daha çok su akış yolu ile su havuz yüzeylerine girer ve bu oldukça daha sakinleştirici bir sesin meydana çıkmasına destek olur.

Çağcıl bir dokunuş sayesinde dökülme yoluna değişik bir tarz ilave edilir. Bu konu kapsamında huniye benzer bir yuva ve SPA sularının çağcıl bir tesir oluşturabilecek biçimde akması adına yoğun geçişler oluşturur. Kimi zaman, baraj duvarlarının üzerinden geleneksel bir akış kısmı ya da kanal boyunca akan suyun yerine duvarların içerisinden bir su akış yolu belirlenebilir.

Yapımını gerçekleştireceğiniz SPA’ nın değişik bir dizaynda olmasını arzu ediyor iseniz düşlerinizi gerçekleştirebilmektesiniz. Bir beton havuz ve SPA sahibi olur iken alternatifleriniz nerede ise sonsuz haldedir. Bir dizi popüler dizayn ile beraber havuzu inşa ettireceğiniz yer ile görüşüp keyfinize oldukça mütenasip olan biçimi özel dizayn olarak inşa ettirme olanağına sahip olabilmektesiniz. Firmamız ile irtibat formunu doldurarak, e-posta adresimizden yazarak ya da telefon numaramızı arayarak irtibata geçip ayrıntıların neler olduğuna dair anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

Diğer Yazılar

Üzerinden Kumandalı Sauna Sobalarının Avantajları

Sauna ilk olarak 1600’lü senelerin başında Filliler tarafından dünyaya tanıtılmış olmaktadır. O zamandan itibaren, kişilerin yaşam şekillerinin bir parçası haline gelmekte olan saunalar son derece fazla çeşitli bir seçenekleri bulunmakta olan bir hale gelmiştir. Kişilerin kullanım sağlama şekline göre çeşitlilik göstermekte olan sauna modelleri ile yapmakta bundan dolayı da oldukça ayrıntı gerektirmekte olan bir işlem […]

Tuz Odası Yapım Maliyeti Nedir?

Tuz odası inşa etme çalışmasında hazırlık adımından, inşa etme adımında kullanımı sağlanan malzemelerden, işçiliğe kadar bütün hususiyetler aracısız tesir eder. Bunun nedeni ile bütün bu öğeler göz önünde tutularak tuz odası yapım maliyeti mevzu bahis olduğu zaman değişik ücret alternatifleri karşınıza çıkmaktadır. Bu adımda bütün öğeler nitelikli ve mütenasip fiyatlı olması adına şirket olarak ön […]

Termal Havuz Yapım Aşamaları Nelerdir?

Sıkıntılı kış aylarında, içleri ısıtabilecek bir havuzda yüzmeyi hayal edebilir veya termal bir havuzda o günün yorgunluğunu atmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. Tema Havuz firması olarak sizi düşleriniz olan termal havuza kavuşturmakta. Sahibi olmakta olduğumuz profesyonel çalışma ekibi ile uzun seneler piyasada edinmiş olduğumuz deneyim ve tecrübeyi siz değerli müşterilerimiz ile buluşturmaktayız. Şu duruma kadar başarı […]

Kış Bakım İlacı Yazın Kullanılır Mı?

Sefahat, vakit geçirmek, ferahlama ve spor yapmak halleri adına seçimi yapılacak oldukça mütenasip mekandan bir tanesi de havuz olmaktadır. Havuzun sahip olduğu oldukça mühim hususiyetlerden bir tanesi de yazın ve kışın girilebilmesi olmaktadır. Fakat şahıslar genellik ile kış ayında havuzlara girmeyi tercih etmemektedir. Yaz ayları daha çok talep edilebilmektedir. Havuzun temizlenme işlemi de sistemli bir […]

Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Yüzme havuzu, bireyler adına mükemmel bir tatil ve çocuklar adına da muhteşem bir eğlenme ortamı anlamlarını taşımaktadır. Ancak açık yüzme havuzları da olsa, kapalı yüzme havuzları da olsa korunmasız olmaktadır. Çağcıl havuz teknolojisi, havuza sahip olan kişilerin oldukça az bir çaba göstererek havuz bakımlarını pratik ve basit bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Bir havuzun temizlenmesinin pratik […]

Havuz Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Havuz sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak muhtemel olmaktadır. Fakat tam anlamı ile nasıl çalıştığı konusunda hiç kimse tatmin edecek bir bilgi veremez. Havuzun çalışma prensibi son derece basit olmaktadır. Basit bir mantığa dayanmakta olan su devir daim ve pompalama sistemleri ile çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu öğelerin yanında dezenfekte çalışmaları ve pis su […]

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Türk kültürünün mühim bünyelerinden bir tanesi olan ve vazgeçilmezi içerisine girmekte olan Türk hamamı gerek sıhhat açısından gerek ise oldukça zevk verir. Hamam birçok değişik dizaynlara sahip olarak pek çok alanda zevk ile kullanımı sağlanmaktadır. Küçük ve büyük çerçeveli kullanım sağlamaya mütenasip olmakta olan hamam modeli adına çok iyi bir hizmet alabilmektesiniz. Türk hamamları üretiminde […]

Iğdır Havuz Yapımı

Villa İçin Havuz Önerileri

Villalar için havuz inşa ettirmek isteyen kişilerin ilk olarak önem verecekleri konulardan birisi de yüzme, egzersiz, eğlence ve de dinlenme tarafından ortak bir ortam yaratılmasıdır. Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      İçerikte Neler Var?1 Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      2 Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?3 Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?4 Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler5 Kaliteli […]

Süs Havuzu Nasıl Işıklandırılır?

Yer aldığı ortama zariflik ve şıklık katmakta olan süs havuzu, havuz mühendisliği çerçevesinde oldukça tesirli profesyonellik gerektirmekte olan dal olarak kabul görmektedir. Bu durumda, estetik etmenlere hususi mühim vermekte olan teknik, mimari ve görsellik öğelerinin birleşmesi gerekir. Süs havuzu çeşme, heykel, su gösterisi ve başka tür konsept ile beraber yer aldığı ortama mükemmel bir armonik […]

Sauna Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna yapacağınız yerin geniş ve de tesisatlı olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı yapacağınız veya yaptığınız yeni eğilimler içinde bir engeliniz kalmayacaktır. Saunanızın iç mimarisinde ısıya dayanıklı ve de nitelikli malzeme kullanılması ileride kullanılan zamanda meydana gelebilecek sorunlarda bir yaralanma ile karşı karşıya kalınmaması için alınan bir tedbir haline gelmektedir. Saunaya girerken veya çıkarken yapılması ya […]