Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı
Bize Ulaşın

Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı

Yüzme havuzuna sahip olmak sağlık ve eğlence kapsamında oldukça mühim bir seçim olmaktadır. Bu duruma karşın enerji kontrolünü oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmek ve gelecek oldukça pahalı fiyatlı faturalardan kaçınılması gerekir.

Yüzme havuzlarınız adına enerji elverişliliğini geliştirmek gerekir. İlk olarak kullanımını sağladığınız bulunmakta olan havuzdaki sistemi gözden geçirmelisiniz ve azıcık çaba sarf ederek mühim olanakları meydana çıkartmaya çalışmanız gerekmektedir.

Benzeri bir biçimde, yeni bir havuz yapmayı planlamakta iseniz temin edilecek ekipmanlar ile ilgili bilinçli alternatifler tercih etme yollarına başvurabilirsiniz. Bu durumda tercih ettiğiniz doğru ekipmanlar ile enerji elverişliliğini elde etmeniz mümkündür.

Enerji elverişliliği mevzusunda oldukça yüksek yardımı elde edebilmek adına ısıtıcı, aydınlatma ve pompa sistemleriniz adına doğru modele odaklanmanız gerekmektedir. Uzun zamandır kullanımını sağlamış olduğunuz ekipmanları stratejik olarak geliştirme ve güçlendirme yollarına gidip havuz kullanmayı oldukça daha hesaplı duruma getirirsiniz.

  1. Havuzun Pompası

Su akışını oluşturmakta olan bütünleşmiş bir parça olmakta olan pompa, havuz içerisinde bulunmakta olan ekipmanların kalbi halinde olmaktadır. Bu önemli organ, filtreleme ve dolaşımın yanı sıra SPA jeti, su hususiyetleri ve bir takım otomatik havuz temizleyicisi gibi fonksiyonları kontrol edebilmektedir.

Tam bunları gerçekleştirir iken pompa elektrik üretir. Fark edemiyor olabilmektesiniz fakat bir havuz pompası evlerinizde bulunmakta olan buzdolaplarından hemen hemen 3 kat daha çok elektrik tüketir. Özen göstermez iseniz havuz içerisinde bulunmakta olan pompa elektrik faturalarınıza fazla mühim miktarda tesir edebilir.

Kullanımını sağlamış olduğunuz model bir tek hızlı model biçiminde ise varyasyon mevzusunda oldukça daha iyi alternatifleriniz olur. Havuz pompalarının türlü sebeplerden ötürü varyasyon gerektiriyor ise pompayı daha düşük enerji harcamakta olan değişik bir model ile değişiklik yapma yollarına gidebilmektesiniz.

Bu mevzuda oldukça daha çok bilgi sahibi olmak adına geleneksel olan bir tek hızlı modele ya da oldukça daha türlü olan çoklu hız biçimindeki modele bakılması gerekir. Tek hızlı pompa, yalnızca bir ayarda çalışmaktadırlar. Pompalar için belirli duruma getirmiş olduğunuz fonksiyona uygun olarak hızları farklılık göstermektedir ancak sabit olmaktadırlar. Netice olarak, oldukça çok güç tüketir.

Bu durumun oldukça yüksek nedeni bütün havuz işlevselliğinin aynı ölçüde su akışını gerektirmez. Örnek verir isek; SPA jetleri en az akış ve fazla basınç gerektirir. Yalnız sirkülasyon ve filtreleme gibi fonksiyoneller daha az basınç düzeylerinde daha büyük akışa gereksinim duyarlar. Bu sebep ile çoklu hız yardımı sunmakta olan pompa elektrikten tasarruf sağlamanıza destek olur.

Çoklu hız alternatifine sahip olan pompanın 2 ayarı vardır. Özel fonksiyon adına gerekmekte olduğu biçimde çok ve az hız aralarında geçişi gerçekleştiren modeller de bulunmaktadır. Pompa az çalıştığı zaman sadece gerekli olan oranda en az enerji tüketir. Bu biçimde sizlere tasarruf sağlama olanağı sunar.

Çoklu hız alternatifi olan pompa ilk olarak seçiminin yapılması gerekli olan pompa türleri olmaktadır. Bu pompa ebedi sayıda hız düzeyi ile en çok elverişi sağlar.

Bu fazla yönlülüğün sayesinde değişebilir hızlı pompalarının su akışı bütün bir işlevselliğin çalışabilmesi adına gerekli olan hıza bütün olarak ayarlanır. Çoklu hız alternatifi olan pompanın fazlası değişik havuz fonksiyonlarına seslenmekte olan mütemekkin zamanlayıcıya sahip olmaktadır.

Havuzlarda kullanımını sağlamış olduğunuz pompaları değişebilir hızlı bir model ile farklılaştırmak gerek bütçeniz gerek ise etrafınız adına oldukça daha akıllı bir hareket olur. Her ne derece temin etme maliyeti tek hızlı bir pompadan oldukça daha çok olsa dahi vakit içinde tasarruf etmeyi sağlar.

  1. Havuzun Gaz Isıtıcısı

Gaz ısıtıcısı, havuz sularını ya da SPA sularını rahat ettirici bir sıcaklığa getirmek adına kullanımı sağlanmaktadır. Bir ısıtıcı ilave etmek ya da eski olan ısıtıcıyı değiştirmeyi arzu ediyor iseniz akıllarda bulundurulması gerekli olan bir takım esas etmenler vardır.

Öncelikli olarak, ısıtıcıların ısı verim derecesi olmaktadır. Bu derece, ısıtıcıların ısı üretebilmesi adına gazı ne derece tesirli kullanımını sağladığını ölçer. Oldukça iri ısıtıcı karakteristik olarak % 82 ile % 84 arasında termal verim sağlar.

Enerji odak noktası olan bir gaz ısıtıcısını temin etmeyi arzu ediyor iseniz verimliliğini bu aralıklarda yer alan bir ısıtıcı bulmanız gerekir. Aynı zamanda, derecelendirmelerin 3. taraf sertifikalı testler ile gerçekleşmiş olduğunu ya da olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sertifikalar üreticilerin malzeme açıklamalarında ve kutuda bulunmaktadır.

Özen gösterilmesi gerekli olan 2. etmen ise kullanımı sağlanacak olan ünitelerin büyüklükleridir. Bu büyüklük hali güç çıkışları ile ilgili olmaktadır. British Thermal Units olarak isimlendirilen BTU’ de ısıtıcılarının büyüklüklerini ya da güçlerini ölçmektesiniz. Havuz ısıtıcısı adına BTU için belirlenmekte olan özgün aralık 150.000 ve 400.000 aralıklarında olmaktadır.

BTU biçimindeki ölçülmüş olan ısıtıcı büyüklüğü ciddi mühime sahip olmaktadır. Ünitenin arzu edilen sıcaklığa ulaşması adına ne derece çalışacak olduğu bu ölçülere göre belirli olmaktadır. Bir takım hususlarda yeteri büyüklüğe sahip olmayan ünite enerjinin boş yere harcanmasına sebep olabilir.

Öncelikli olarak, havuzlar için mütenasip boyuta sahip olan bir ısıtıcı belirlemesi yollarına başvurulmalıdır. Ayrıca havuzların yüzey alanları boyutu göz önünde tutmanız gerekir. Örnek verir isek; bir havuz 4,5 m büyüklüğünde ve 9 m uzunluğuna sahip ise bu havuz 450 m2’ lik bir yüzey alanı içermekte demektir.

SPA içermemekte olan 450 m2’ lik bir havuzda arzu edilen sıcaklığa uygun bir zamanda ulaşabilmek adına karakteristik bir 150.000 BTU’ luk ısıtıcının kullanımını sağlamak gerekmektedir. Bu ısıtıcıları azıcık daha geniş bir havuzda kullanımını sağlamayı dener iseniz problem yaşamanız mümkündür. Bunun nedeni sizlerin arzu ettiği sıcaklığa ulaşabilmesi hiçbir biçimde muhtemel olmamaktadır.

Boyutları doğru olarak tercih edilmemiş ısıtıcılar çalışmalarına karşın fonksiyonelliğini yerine getirmez. Bu sebep ile kullanımını sağladığınız havuz adına doğru ısıtıcıyı tercih etmeniz gerekir. Böylelikle gereken ısı çıkışını elverişli bir biçimde sağlayabilecek bir ısıtıcıya sahip olmanız mümkün.

SPA kullanımını arzu etmekte iseniz ısıtma denklemlerinin nerede ise büsbütün değişmesi gerektiğini bilmek gerekir. Havuzda bir SPA bulunmakta ise bu hususta ısıtıcınızın oldukça daha büyük olması gerekir. SPA kullanımını sağlayanlar su sıcaklıklarının daha hızlı bir biçimde uygun düzeye gelebilmesini arzu ettiği için daha kuvvetli bir ısıtıcı kullanımı sağlamanız oldukça daha uygun olur. Ortalama büyüklükte olan SPA’ lı bir havuzda genelde minimum 250.000 BTU ölçüsüne sahip olan bir model tercih edilmelidir.

Havuz boyutuna ilave olarak başka etmenleri de hesaplarınıza katmayı unutmamanız gerekir. Bu etmenler ısıtıcılarınızın gereksinimi olan kuvveti etkileyebilecektir. Düşük nemli mevsim oldukça mühim etmenlerden bir tanesidir. Kuru havalar suların buharlaşmasını hızlandırıp havuz ısısının da hemen hemen % 70’ inin yok olmasına sebep olur.

Bir diğer etmen ise rüzgarın tesiri olmaktadır. Aynı kuru havalar gibi rüzgar havuz sularının soğumasına ve buharlaşmasına sebep olur. Saat de 10 km hız ile esmekte olan bir rüzgar ısıtıcının enerji isteğinin 3 katına çıkmasına sebep olur.

Kesinlik ile oldukça ucuz bir ısıtıcı temin etmeyi düşünmeyiniz. Bu durumun yerine gerek yüksek termal elverişlilik derecesi olan gerek ise havuz için mütenasip BTU kuvvetine sahip olan bir ısıtıcıyı temin etmeye çalışmanız gerekmektedir. Bu hususu gerçekleştirerek gereksinim duyulmakta olan ısının daha az enerji harcanarak elde edilmesini sağlayabilmektesiniz.

  1. Havuzun Aydınlatması

Havuz aydınlatmalarına eski moda olan akkor ya da kuvars halojen ampul kullanmakta iseniz yanlış yapıyorsunuz demektir. Yeni havuz inşa ettirmeyi düşünmekte iseniz bu çeşit bir aydınlatma alternatifinden oldukça uzak durmaya çalışmanız gerekmektedir. Klasik ampulün yerine artık LED aydınlatmalar arzu etmeniz gerekir.

Bütün şeylerden ilk olarak LED teknolojileri kusursuz bir enerji elverişliliği sunar. Son bir iki senede LED teknolojileri son kullanımını sağlayan kişiler tarafından evde kullanılması sağlanabilir duruma geldiği için bunu havuz aydınlatmalarında kullanımını sağlama olanağına sahip olabilmektesiniz.

LED teknolojileri elektrik harcaması mevzu bahis olduğu zaman son derece elverişli olmaktadır. Beyaz LED ışığı % 50 ile % 75 arasında daha az enerji tüketmektedir. LED ışığının hızlı bir biçimde ünlü olmasına çokta şaşmamak gerekir.

İlk başta 40 W olan bir LED ışığı fiyatı karakteristik bir 300W akkor ampul ya da halojen ışıktan oldukça çok olur. Bu durum ile beraber, düşük W değerlerine sahip olan LED ışığı, akkor ampullere göre senelik faturada 8 kat halojen ampullere göre de 5 kat daha çok tasarruf sağlanır.

LED ışığının bir başka avantajı da uzun ömürlü olmasıdır. LED ışığında yarı iletken teknolojilerin kullanımı sağlandığı için akkor ya da halojen ampullere göre oldukça daha uzun ömürlü olur. Bu ışığın değişmesi adına oldukça fazla saat aktif kullanımı gerektiğini unutmayınız.

Yanmış lambaları sıklık ile değişimini yapmak zorunda olmayacağınız için tasarruf sağlayabileceksiniz. Tasarruf sağlama hususunuz bu durum ile sınırlı olmayacaktır. Bunun nedeni ise lambaların değişmesi adına havuz teknisyenine işçiliği için para ödeme durumunda kalmayacak olmanızdır.

LED ışıklarının bir başka avantajı ise görünüm hususudur. Havuz, SPA ve su hususiyetlerinizi kırmızı, mavi, yeşil ve beyaz gibi birbirlerinden farklı olacak biçimde aydınlatma yollarına başvurabilmektesiniz. LED ışığı evinizin bahçesinde etkileyici bir tesir yaratabilmektedir. Fakat ayrıca klasik aydınlatma çözümüne göre de daha az enerji harcamaktadır.

Havuz adına gerekmekte olan ekipmanları tercih eder iken tabiatı düşünüp hareket ediyor olmanız oldukça daha doğru olmaktadır. Havuzun ısıtıcısı, pompası ve aydınlatma çözümü adına enerji elverişliliğini ön planda tutmak gerekir. Böylelikle paralarınızı oldukça elverişli bir biçimde tüketerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Havuz ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Üzerinden Kumandalı Sauna Sobalarının Avantajları

Sauna ilk olarak 1600’lü senelerin başında Filliler tarafından dünyaya tanıtılmış olmaktadır. O zamandan itibaren, kişilerin yaşam şekillerinin bir parçası haline gelmekte olan saunalar son derece fazla çeşitli bir seçenekleri bulunmakta olan bir hale gelmiştir. Kişilerin kullanım sağlama şekline göre çeşitlilik göstermekte olan sauna modelleri ile yapmakta bundan dolayı da oldukça ayrıntı gerektirmekte olan bir işlem […]

Tuz Odası Yapım Maliyeti Nedir?

Tuz odası inşa etme çalışmasında hazırlık adımından, inşa etme adımında kullanımı sağlanan malzemelerden, işçiliğe kadar bütün hususiyetler aracısız tesir eder. Bunun nedeni ile bütün bu öğeler göz önünde tutularak tuz odası yapım maliyeti mevzu bahis olduğu zaman değişik ücret alternatifleri karşınıza çıkmaktadır. Bu adımda bütün öğeler nitelikli ve mütenasip fiyatlı olması adına şirket olarak ön […]

Termal Havuz Yapım Aşamaları Nelerdir?

Sıkıntılı kış aylarında, içleri ısıtabilecek bir havuzda yüzmeyi hayal edebilir veya termal bir havuzda o günün yorgunluğunu atmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. Tema Havuz firması olarak sizi düşleriniz olan termal havuza kavuşturmakta. Sahibi olmakta olduğumuz profesyonel çalışma ekibi ile uzun seneler piyasada edinmiş olduğumuz deneyim ve tecrübeyi siz değerli müşterilerimiz ile buluşturmaktayız. Şu duruma kadar başarı […]

Kış Bakım İlacı Yazın Kullanılır Mı?

Sefahat, vakit geçirmek, ferahlama ve spor yapmak halleri adına seçimi yapılacak oldukça mütenasip mekandan bir tanesi de havuz olmaktadır. Havuzun sahip olduğu oldukça mühim hususiyetlerden bir tanesi de yazın ve kışın girilebilmesi olmaktadır. Fakat şahıslar genellik ile kış ayında havuzlara girmeyi tercih etmemektedir. Yaz ayları daha çok talep edilebilmektedir. Havuzun temizlenme işlemi de sistemli bir […]

Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Yüzme havuzu, bireyler adına mükemmel bir tatil ve çocuklar adına da muhteşem bir eğlenme ortamı anlamlarını taşımaktadır. Ancak açık yüzme havuzları da olsa, kapalı yüzme havuzları da olsa korunmasız olmaktadır. Çağcıl havuz teknolojisi, havuza sahip olan kişilerin oldukça az bir çaba göstererek havuz bakımlarını pratik ve basit bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Bir havuzun temizlenmesinin pratik […]

Havuz Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Havuz sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak muhtemel olmaktadır. Fakat tam anlamı ile nasıl çalıştığı konusunda hiç kimse tatmin edecek bir bilgi veremez. Havuzun çalışma prensibi son derece basit olmaktadır. Basit bir mantığa dayanmakta olan su devir daim ve pompalama sistemleri ile çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu öğelerin yanında dezenfekte çalışmaları ve pis su […]

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Türk kültürünün mühim bünyelerinden bir tanesi olan ve vazgeçilmezi içerisine girmekte olan Türk hamamı gerek sıhhat açısından gerek ise oldukça zevk verir. Hamam birçok değişik dizaynlara sahip olarak pek çok alanda zevk ile kullanımı sağlanmaktadır. Küçük ve büyük çerçeveli kullanım sağlamaya mütenasip olmakta olan hamam modeli adına çok iyi bir hizmet alabilmektesiniz. Türk hamamları üretiminde […]

Iğdır Havuz Yapımı

Villa İçin Havuz Önerileri

Villalar için havuz inşa ettirmek isteyen kişilerin ilk olarak önem verecekleri konulardan birisi de yüzme, egzersiz, eğlence ve de dinlenme tarafından ortak bir ortam yaratılmasıdır. Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      İçerikte Neler Var?1 Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      2 Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?3 Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?4 Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler5 Kaliteli […]

Süs Havuzu Nasıl Işıklandırılır?

Yer aldığı ortama zariflik ve şıklık katmakta olan süs havuzu, havuz mühendisliği çerçevesinde oldukça tesirli profesyonellik gerektirmekte olan dal olarak kabul görmektedir. Bu durumda, estetik etmenlere hususi mühim vermekte olan teknik, mimari ve görsellik öğelerinin birleşmesi gerekir. Süs havuzu çeşme, heykel, su gösterisi ve başka tür konsept ile beraber yer aldığı ortama mükemmel bir armonik […]

Sauna Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna yapacağınız yerin geniş ve de tesisatlı olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı yapacağınız veya yaptığınız yeni eğilimler içinde bir engeliniz kalmayacaktır. Saunanızın iç mimarisinde ısıya dayanıklı ve de nitelikli malzeme kullanılması ileride kullanılan zamanda meydana gelebilecek sorunlarda bir yaralanma ile karşı karşıya kalınmaması için alınan bir tedbir haline gelmektedir. Saunaya girerken veya çıkarken yapılması ya […]