Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı
Bize Ulaşın

Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı

Yüzme havuzuna sahip olmak sağlık ve eğlence kapsamında oldukça mühim bir seçim olmaktadır. Bu duruma karşın enerji kontrolünü oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmek ve gelecek oldukça pahalı fiyatlı faturalardan kaçınılması gerekir.

Yüzme havuzlarınız adına enerji elverişliliğini geliştirmek gerekir. İlk olarak kullanımını sağladığınız bulunmakta olan havuzdaki sistemi gözden geçirmelisiniz ve azıcık çaba sarf ederek mühim olanakları meydana çıkartmaya çalışmanız gerekmektedir.

Benzeri bir biçimde, yeni bir havuz yapmayı planlamakta iseniz temin edilecek ekipmanlar ile ilgili bilinçli alternatifler tercih etme yollarına başvurabilirsiniz. Bu durumda tercih ettiğiniz doğru ekipmanlar ile enerji elverişliliğini elde etmeniz mümkündür.

Enerji elverişliliği mevzusunda oldukça yüksek yardımı elde edebilmek adına ısıtıcı, aydınlatma ve pompa sistemleriniz adına doğru modele odaklanmanız gerekmektedir. Uzun zamandır kullanımını sağlamış olduğunuz ekipmanları stratejik olarak geliştirme ve güçlendirme yollarına gidip havuz kullanmayı oldukça daha hesaplı duruma getirirsiniz.

  1. Havuzun Pompası

Su akışını oluşturmakta olan bütünleşmiş bir parça olmakta olan pompa, havuz içerisinde bulunmakta olan ekipmanların kalbi halinde olmaktadır. Bu önemli organ, filtreleme ve dolaşımın yanı sıra SPA jeti, su hususiyetleri ve bir takım otomatik havuz temizleyicisi gibi fonksiyonları kontrol edebilmektedir.

Tam bunları gerçekleştirir iken pompa elektrik üretir. Fark edemiyor olabilmektesiniz fakat bir havuz pompası evlerinizde bulunmakta olan buzdolaplarından hemen hemen 3 kat daha çok elektrik tüketir. Özen göstermez iseniz havuz içerisinde bulunmakta olan pompa elektrik faturalarınıza fazla mühim miktarda tesir edebilir.

Kullanımını sağlamış olduğunuz model bir tek hızlı model biçiminde ise varyasyon mevzusunda oldukça daha iyi alternatifleriniz olur. Havuz pompalarının türlü sebeplerden ötürü varyasyon gerektiriyor ise pompayı daha düşük enerji harcamakta olan değişik bir model ile değişiklik yapma yollarına gidebilmektesiniz.

Bu mevzuda oldukça daha çok bilgi sahibi olmak adına geleneksel olan bir tek hızlı modele ya da oldukça daha türlü olan çoklu hız biçimindeki modele bakılması gerekir. Tek hızlı pompa, yalnızca bir ayarda çalışmaktadırlar. Pompalar için belirli duruma getirmiş olduğunuz fonksiyona uygun olarak hızları farklılık göstermektedir ancak sabit olmaktadırlar. Netice olarak, oldukça çok güç tüketir.

Bu durumun oldukça yüksek nedeni bütün havuz işlevselliğinin aynı ölçüde su akışını gerektirmez. Örnek verir isek; SPA jetleri en az akış ve fazla basınç gerektirir. Yalnız sirkülasyon ve filtreleme gibi fonksiyoneller daha az basınç düzeylerinde daha büyük akışa gereksinim duyarlar. Bu sebep ile çoklu hız yardımı sunmakta olan pompa elektrikten tasarruf sağlamanıza destek olur.

Çoklu hız alternatifine sahip olan pompanın 2 ayarı vardır. Özel fonksiyon adına gerekmekte olduğu biçimde çok ve az hız aralarında geçişi gerçekleştiren modeller de bulunmaktadır. Pompa az çalıştığı zaman sadece gerekli olan oranda en az enerji tüketir. Bu biçimde sizlere tasarruf sağlama olanağı sunar.

Çoklu hız alternatifi olan pompa ilk olarak seçiminin yapılması gerekli olan pompa türleri olmaktadır. Bu pompa ebedi sayıda hız düzeyi ile en çok elverişi sağlar.

Bu fazla yönlülüğün sayesinde değişebilir hızlı pompalarının su akışı bütün bir işlevselliğin çalışabilmesi adına gerekli olan hıza bütün olarak ayarlanır. Çoklu hız alternatifi olan pompanın fazlası değişik havuz fonksiyonlarına seslenmekte olan mütemekkin zamanlayıcıya sahip olmaktadır.

Havuzlarda kullanımını sağlamış olduğunuz pompaları değişebilir hızlı bir model ile farklılaştırmak gerek bütçeniz gerek ise etrafınız adına oldukça daha akıllı bir hareket olur. Her ne derece temin etme maliyeti tek hızlı bir pompadan oldukça daha çok olsa dahi vakit içinde tasarruf etmeyi sağlar.

  1. Havuzun Gaz Isıtıcısı

Gaz ısıtıcısı, havuz sularını ya da SPA sularını rahat ettirici bir sıcaklığa getirmek adına kullanımı sağlanmaktadır. Bir ısıtıcı ilave etmek ya da eski olan ısıtıcıyı değiştirmeyi arzu ediyor iseniz akıllarda bulundurulması gerekli olan bir takım esas etmenler vardır.

Öncelikli olarak, ısıtıcıların ısı verim derecesi olmaktadır. Bu derece, ısıtıcıların ısı üretebilmesi adına gazı ne derece tesirli kullanımını sağladığını ölçer. Oldukça iri ısıtıcı karakteristik olarak % 82 ile % 84 arasında termal verim sağlar.

Enerji odak noktası olan bir gaz ısıtıcısını temin etmeyi arzu ediyor iseniz verimliliğini bu aralıklarda yer alan bir ısıtıcı bulmanız gerekir. Aynı zamanda, derecelendirmelerin 3. taraf sertifikalı testler ile gerçekleşmiş olduğunu ya da olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sertifikalar üreticilerin malzeme açıklamalarında ve kutuda bulunmaktadır.

Özen gösterilmesi gerekli olan 2. etmen ise kullanımı sağlanacak olan ünitelerin büyüklükleridir. Bu büyüklük hali güç çıkışları ile ilgili olmaktadır. British Thermal Units olarak isimlendirilen BTU’ de ısıtıcılarının büyüklüklerini ya da güçlerini ölçmektesiniz. Havuz ısıtıcısı adına BTU için belirlenmekte olan özgün aralık 150.000 ve 400.000 aralıklarında olmaktadır.

BTU biçimindeki ölçülmüş olan ısıtıcı büyüklüğü ciddi mühime sahip olmaktadır. Ünitenin arzu edilen sıcaklığa ulaşması adına ne derece çalışacak olduğu bu ölçülere göre belirli olmaktadır. Bir takım hususlarda yeteri büyüklüğe sahip olmayan ünite enerjinin boş yere harcanmasına sebep olabilir.

Öncelikli olarak, havuzlar için mütenasip boyuta sahip olan bir ısıtıcı belirlemesi yollarına başvurulmalıdır. Ayrıca havuzların yüzey alanları boyutu göz önünde tutmanız gerekir. Örnek verir isek; bir havuz 4,5 m büyüklüğünde ve 9 m uzunluğuna sahip ise bu havuz 450 m2’ lik bir yüzey alanı içermekte demektir.

SPA içermemekte olan 450 m2’ lik bir havuzda arzu edilen sıcaklığa uygun bir zamanda ulaşabilmek adına karakteristik bir 150.000 BTU’ luk ısıtıcının kullanımını sağlamak gerekmektedir. Bu ısıtıcıları azıcık daha geniş bir havuzda kullanımını sağlamayı dener iseniz problem yaşamanız mümkündür. Bunun nedeni sizlerin arzu ettiği sıcaklığa ulaşabilmesi hiçbir biçimde muhtemel olmamaktadır.

Boyutları doğru olarak tercih edilmemiş ısıtıcılar çalışmalarına karşın fonksiyonelliğini yerine getirmez. Bu sebep ile kullanımını sağladığınız havuz adına doğru ısıtıcıyı tercih etmeniz gerekir. Böylelikle gereken ısı çıkışını elverişli bir biçimde sağlayabilecek bir ısıtıcıya sahip olmanız mümkün.

SPA kullanımını arzu etmekte iseniz ısıtma denklemlerinin nerede ise büsbütün değişmesi gerektiğini bilmek gerekir. Havuzda bir SPA bulunmakta ise bu hususta ısıtıcınızın oldukça daha büyük olması gerekir. SPA kullanımını sağlayanlar su sıcaklıklarının daha hızlı bir biçimde uygun düzeye gelebilmesini arzu ettiği için daha kuvvetli bir ısıtıcı kullanımı sağlamanız oldukça daha uygun olur. Ortalama büyüklükte olan SPA’ lı bir havuzda genelde minimum 250.000 BTU ölçüsüne sahip olan bir model tercih edilmelidir.

Havuz boyutuna ilave olarak başka etmenleri de hesaplarınıza katmayı unutmamanız gerekir. Bu etmenler ısıtıcılarınızın gereksinimi olan kuvveti etkileyebilecektir. Düşük nemli mevsim oldukça mühim etmenlerden bir tanesidir. Kuru havalar suların buharlaşmasını hızlandırıp havuz ısısının da hemen hemen % 70’ inin yok olmasına sebep olur.

Bir diğer etmen ise rüzgarın tesiri olmaktadır. Aynı kuru havalar gibi rüzgar havuz sularının soğumasına ve buharlaşmasına sebep olur. Saat de 10 km hız ile esmekte olan bir rüzgar ısıtıcının enerji isteğinin 3 katına çıkmasına sebep olur.

Kesinlik ile oldukça ucuz bir ısıtıcı temin etmeyi düşünmeyiniz. Bu durumun yerine gerek yüksek termal elverişlilik derecesi olan gerek ise havuz için mütenasip BTU kuvvetine sahip olan bir ısıtıcıyı temin etmeye çalışmanız gerekmektedir. Bu hususu gerçekleştirerek gereksinim duyulmakta olan ısının daha az enerji harcanarak elde edilmesini sağlayabilmektesiniz.

  1. Havuzun Aydınlatması

Havuz aydınlatmalarına eski moda olan akkor ya da kuvars halojen ampul kullanmakta iseniz yanlış yapıyorsunuz demektir. Yeni havuz inşa ettirmeyi düşünmekte iseniz bu çeşit bir aydınlatma alternatifinden oldukça uzak durmaya çalışmanız gerekmektedir. Klasik ampulün yerine artık LED aydınlatmalar arzu etmeniz gerekir.

Bütün şeylerden ilk olarak LED teknolojileri kusursuz bir enerji elverişliliği sunar. Son bir iki senede LED teknolojileri son kullanımını sağlayan kişiler tarafından evde kullanılması sağlanabilir duruma geldiği için bunu havuz aydınlatmalarında kullanımını sağlama olanağına sahip olabilmektesiniz.

LED teknolojileri elektrik harcaması mevzu bahis olduğu zaman son derece elverişli olmaktadır. Beyaz LED ışığı % 50 ile % 75 arasında daha az enerji tüketmektedir. LED ışığının hızlı bir biçimde ünlü olmasına çokta şaşmamak gerekir.

İlk başta 40 W olan bir LED ışığı fiyatı karakteristik bir 300W akkor ampul ya da halojen ışıktan oldukça çok olur. Bu durum ile beraber, düşük W değerlerine sahip olan LED ışığı, akkor ampullere göre senelik faturada 8 kat halojen ampullere göre de 5 kat daha çok tasarruf sağlanır.

LED ışığının bir başka avantajı da uzun ömürlü olmasıdır. LED ışığında yarı iletken teknolojilerin kullanımı sağlandığı için akkor ya da halojen ampullere göre oldukça daha uzun ömürlü olur. Bu ışığın değişmesi adına oldukça fazla saat aktif kullanımı gerektiğini unutmayınız.

Yanmış lambaları sıklık ile değişimini yapmak zorunda olmayacağınız için tasarruf sağlayabileceksiniz. Tasarruf sağlama hususunuz bu durum ile sınırlı olmayacaktır. Bunun nedeni ise lambaların değişmesi adına havuz teknisyenine işçiliği için para ödeme durumunda kalmayacak olmanızdır.

LED ışıklarının bir başka avantajı ise görünüm hususudur. Havuz, SPA ve su hususiyetlerinizi kırmızı, mavi, yeşil ve beyaz gibi birbirlerinden farklı olacak biçimde aydınlatma yollarına başvurabilmektesiniz. LED ışığı evinizin bahçesinde etkileyici bir tesir yaratabilmektedir. Fakat ayrıca klasik aydınlatma çözümüne göre de daha az enerji harcamaktadır.

Havuz adına gerekmekte olan ekipmanları tercih eder iken tabiatı düşünüp hareket ediyor olmanız oldukça daha doğru olmaktadır. Havuzun ısıtıcısı, pompası ve aydınlatma çözümü adına enerji elverişliliğini ön planda tutmak gerekir. Böylelikle paralarınızı oldukça elverişli bir biçimde tüketerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Havuz ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

sauna yapımı

Evinizde Konfor ve Sağlık İçin Sauna Yapımı

Tema Havuz, evinizi bir sağlık ve konfor mabedi haline getirmek için mükemmel çözümlerle sizleri karşılar. Sauna keyfi artık sadece spor salonlarına özgü bir lüks değil. Tema Havuz’un uzman ekibi, evinize özel tasarlanmış, modern ve sağlık dolu bir sauna getirmek için burada. Sauna yapımı için kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve profesyonel tasarım hem ruhsal hem de […]

havuz temizleme

Havuzunuzun Hijyenini Profesyonel Havuz Temizleme Hizmetleriyle Koruyun

Havuzlar, yazın serinlemek ve eğlenmek için harika mekanlar olsa da düzenli bakım ve temizlik gerektiren alanlardır. Havuzunuzun hijyenini korumak, sağlıklı ve keyifli bir yüzme deneyimi sunmanın önemli bir parçasıdır. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuzunuzun tertemiz ve sağlıklı kalmasını sağlayan etkili bir çözümdür. Bu hizmetler, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Havuzunuzun su kalitesini, kimyasal dengesini ve genel […]

havuz yapımı malzemeleri

Kolay Kurulum Olanağı Sağlayan Prefabrik Havuzlarla Bahçenizi Süsleyin

Prefabrik havuzlar, bahçenizi hızlı ve kolay bir şekilde süslemek için ideal bir seçenektir. Kolay kurulum olanağı sağlayan bu havuzlar, önceden hazırlanmış havuz yapımı malzemeleri ile kısa sürede kurulabilir. Uzun süren inşaat süreçleri ve karmaşık işçilik gereksinimleri ortadan kalkar. Prefabrik havuzlar, çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda bulunur, bu da kişisel tercihlerinize ve bahçenizin yapısına uygun seçenekler sunar. […]

havuz temizleme

Temiz ve Kristal Berraklığındaki Havuzlar İçin Profesyonel Temizlik ve Bakım

Temiz ve kristal berraklığındaki havuzlar, düzenli profesyonel temizlik ve bakım ile korunur. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuz suyunun kalitesini ve temizliğini sağlamak için önemlidir. Bu hizmetler genellikle havuzun filtre sistemlerinin temizlenmesini, kimyasal dengenin düzenlenmesini, taban ve duvarların fırçalanmasını ve suyun vakumlanmasını içerir. Profesyonel ekipler havuzun mekanik ekipmanlarını ve çevresini kontrol eder. Bakım ihtiyaçlarını tespit eder […]

ugyun fiyatlı ve profesyonel havuz yapımı

Uygun Fiyatlar ve Profesyonel Havuz Yapımıyla Havuz Keyfini Evlerinize Taşıyın!

Havuzlar, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir mekandır. Ancak bir havuz sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve bakım gereksinimleri bazen kafa karıştırıcıdır. Profesyonel bir havuz yapımı hizmeti, bu zorlukları ortadan kaldırabilir ve evinize birinci sınıf bir havuz getirerek bu zevki en üst düzeye çıkarabilir. Profesyonel havuz yapımı; estetikten ziyade dayanıklılık ve […]

Bahce-Sus-Havuzu-Nasil-Yapilir

Bahçe Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Bahçenizi canlandırmak ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için su öğeleri kullanmak her zaman harika bir seçenektir. Bahçe süs havuzu yapımı, evinizi çevreleyen yeşillikler içinde huzurlu bir köşe oluşturmanın iyi bir yoludur. Kendi bahçe süs havuzunuzu yapmak sadece doğayla daha yakın bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kişisel dokunuşunuzu bahçenize eklemenin eşsiz bir yoludur. Peki, bahçe […]

sauna odası yapımı ve aşamaları

Sauna Odası Yapımı ve Aşamaları

Saunalar, birçok evde favori tercih haline gelmiştir. Gevşeme, gençleşme ve stres atma konusunda etkili bir çözüm sunarlar. Eğer evinize bir sauna odası kurmayı düşünüyorsanız, bu konuda uzman kişilerden hizmet almanız önemlidir. Sauna odası yaptırmayı planlıyorsanız, ilk olarak nereye inşa edileceğine karar vermeniz gerekir. İşte sauna odası yapımı konusunda size aktarmak istediklerimiz! Sauna Odası Yapımı Planlanması […]

sauna-yapimi

Sauna Yapımı

Sauna, binlerce yıldır birçok kültürde sağlık ve rahatlama amacıyla kullanılan geleneksel bir uygulamadır. Yüksek sıcaklıklarda kurulan bu odalar; toksinleri atmak, cildi iyileştirmek ve stresi azaltmak gibi faydalar sunar. Sauna yapımı, kişisel bir SPA deneyimi yaratmanın yanı sıra mekana değer katan bir projedir. İlginizi Çekebilir: Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir? Sauna Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler Sauna […]

Yuzme-Havuz-Yapimi-Maliyeti-nedir

Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir?

Yüzme havuz yapımı, türlü kıstaslara bağlı olarak değişen bir maliyetle gerçekleştirilir. Maliyet; havuzun boyutu, tasarımı, kullanılan malzemeler ve iklim koşulları gibi etkenlere göre şekillenir. Bir yüzme havuzu inşa etmek, ev sahipleri için keyifli bir aktivite alanı oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda da mülkün değerini artırmak açısından çekici bir yatırım olabilir. Fakat doğru bütçeleme ve planlama yapmak, […]

Havuz-Tuz-Jeneratoru-Nedir-Ne-Ise-Yarar

Havuz Tuz Jeneratörleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Havuz tuz jeneratörleri, havuz suyunda bulunan tuzu elektroliz yöntemiyle klor gazına dönüştüren cihazlara denilir. Bu süreçte, havuzunuzun dezenfekte edilmesine olanak sağlar. Bu sayede kimyasal klor kullanılmasına gerek kalmaz. Havuz tuz klorlama yöntemi; cildi kesinlikle tahriş etmeyen, gözleri yakmayan ve saçı kurutmayan daha yumuşak ve doğal bir su deneyimi sağlar. Geleneksel klor uygulama yöntemlerine göre havuz […]