Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı
Bize Ulaşın

Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı

Yüzme havuzuna sahip olmak sağlık ve eğlence kapsamında oldukça mühim bir seçim olmaktadır. Bu duruma karşın enerji kontrolünü oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmek ve gelecek oldukça pahalı fiyatlı faturalardan kaçınılması gerekir.

Yüzme havuzlarınız adına enerji elverişliliğini geliştirmek gerekir. İlk olarak kullanımını sağladığınız bulunmakta olan havuzdaki sistemi gözden geçirmelisiniz ve azıcık çaba sarf ederek mühim olanakları meydana çıkartmaya çalışmanız gerekmektedir.

Benzeri bir biçimde, yeni bir havuz yapmayı planlamakta iseniz temin edilecek ekipmanlar ile ilgili bilinçli alternatifler tercih etme yollarına başvurabilirsiniz. Bu durumda tercih ettiğiniz doğru ekipmanlar ile enerji elverişliliğini elde etmeniz mümkündür.

Enerji elverişliliği mevzusunda oldukça yüksek yardımı elde edebilmek adına ısıtıcı, aydınlatma ve pompa sistemleriniz adına doğru modele odaklanmanız gerekmektedir. Uzun zamandır kullanımını sağlamış olduğunuz ekipmanları stratejik olarak geliştirme ve güçlendirme yollarına gidip havuz kullanmayı oldukça daha hesaplı duruma getirirsiniz.

  1. Havuzun Pompası

Su akışını oluşturmakta olan bütünleşmiş bir parça olmakta olan pompa, havuz içerisinde bulunmakta olan ekipmanların kalbi halinde olmaktadır. Bu önemli organ, filtreleme ve dolaşımın yanı sıra SPA jeti, su hususiyetleri ve bir takım otomatik havuz temizleyicisi gibi fonksiyonları kontrol edebilmektedir.

Tam bunları gerçekleştirir iken pompa elektrik üretir. Fark edemiyor olabilmektesiniz fakat bir havuz pompası evlerinizde bulunmakta olan buzdolaplarından hemen hemen 3 kat daha çok elektrik tüketir. Özen göstermez iseniz havuz içerisinde bulunmakta olan pompa elektrik faturalarınıza fazla mühim miktarda tesir edebilir.

Kullanımını sağlamış olduğunuz model bir tek hızlı model biçiminde ise varyasyon mevzusunda oldukça daha iyi alternatifleriniz olur. Havuz pompalarının türlü sebeplerden ötürü varyasyon gerektiriyor ise pompayı daha düşük enerji harcamakta olan değişik bir model ile değişiklik yapma yollarına gidebilmektesiniz.

Bu mevzuda oldukça daha çok bilgi sahibi olmak adına geleneksel olan bir tek hızlı modele ya da oldukça daha türlü olan çoklu hız biçimindeki modele bakılması gerekir. Tek hızlı pompa, yalnızca bir ayarda çalışmaktadırlar. Pompalar için belirli duruma getirmiş olduğunuz fonksiyona uygun olarak hızları farklılık göstermektedir ancak sabit olmaktadırlar. Netice olarak, oldukça çok güç tüketir.

Bu durumun oldukça yüksek nedeni bütün havuz işlevselliğinin aynı ölçüde su akışını gerektirmez. Örnek verir isek; SPA jetleri en az akış ve fazla basınç gerektirir. Yalnız sirkülasyon ve filtreleme gibi fonksiyoneller daha az basınç düzeylerinde daha büyük akışa gereksinim duyarlar. Bu sebep ile çoklu hız yardımı sunmakta olan pompa elektrikten tasarruf sağlamanıza destek olur.

Çoklu hız alternatifine sahip olan pompanın 2 ayarı vardır. Özel fonksiyon adına gerekmekte olduğu biçimde çok ve az hız aralarında geçişi gerçekleştiren modeller de bulunmaktadır. Pompa az çalıştığı zaman sadece gerekli olan oranda en az enerji tüketir. Bu biçimde sizlere tasarruf sağlama olanağı sunar.

Çoklu hız alternatifi olan pompa ilk olarak seçiminin yapılması gerekli olan pompa türleri olmaktadır. Bu pompa ebedi sayıda hız düzeyi ile en çok elverişi sağlar.

Bu fazla yönlülüğün sayesinde değişebilir hızlı pompalarının su akışı bütün bir işlevselliğin çalışabilmesi adına gerekli olan hıza bütün olarak ayarlanır. Çoklu hız alternatifi olan pompanın fazlası değişik havuz fonksiyonlarına seslenmekte olan mütemekkin zamanlayıcıya sahip olmaktadır.

Havuzlarda kullanımını sağlamış olduğunuz pompaları değişebilir hızlı bir model ile farklılaştırmak gerek bütçeniz gerek ise etrafınız adına oldukça daha akıllı bir hareket olur. Her ne derece temin etme maliyeti tek hızlı bir pompadan oldukça daha çok olsa dahi vakit içinde tasarruf etmeyi sağlar.

  1. Havuzun Gaz Isıtıcısı

Gaz ısıtıcısı, havuz sularını ya da SPA sularını rahat ettirici bir sıcaklığa getirmek adına kullanımı sağlanmaktadır. Bir ısıtıcı ilave etmek ya da eski olan ısıtıcıyı değiştirmeyi arzu ediyor iseniz akıllarda bulundurulması gerekli olan bir takım esas etmenler vardır.

Öncelikli olarak, ısıtıcıların ısı verim derecesi olmaktadır. Bu derece, ısıtıcıların ısı üretebilmesi adına gazı ne derece tesirli kullanımını sağladığını ölçer. Oldukça iri ısıtıcı karakteristik olarak % 82 ile % 84 arasında termal verim sağlar.

Enerji odak noktası olan bir gaz ısıtıcısını temin etmeyi arzu ediyor iseniz verimliliğini bu aralıklarda yer alan bir ısıtıcı bulmanız gerekir. Aynı zamanda, derecelendirmelerin 3. taraf sertifikalı testler ile gerçekleşmiş olduğunu ya da olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sertifikalar üreticilerin malzeme açıklamalarında ve kutuda bulunmaktadır.

Özen gösterilmesi gerekli olan 2. etmen ise kullanımı sağlanacak olan ünitelerin büyüklükleridir. Bu büyüklük hali güç çıkışları ile ilgili olmaktadır. British Thermal Units olarak isimlendirilen BTU’ de ısıtıcılarının büyüklüklerini ya da güçlerini ölçmektesiniz. Havuz ısıtıcısı adına BTU için belirlenmekte olan özgün aralık 150.000 ve 400.000 aralıklarında olmaktadır.

BTU biçimindeki ölçülmüş olan ısıtıcı büyüklüğü ciddi mühime sahip olmaktadır. Ünitenin arzu edilen sıcaklığa ulaşması adına ne derece çalışacak olduğu bu ölçülere göre belirli olmaktadır. Bir takım hususlarda yeteri büyüklüğe sahip olmayan ünite enerjinin boş yere harcanmasına sebep olabilir.

Öncelikli olarak, havuzlar için mütenasip boyuta sahip olan bir ısıtıcı belirlemesi yollarına başvurulmalıdır. Ayrıca havuzların yüzey alanları boyutu göz önünde tutmanız gerekir. Örnek verir isek; bir havuz 4,5 m büyüklüğünde ve 9 m uzunluğuna sahip ise bu havuz 450 m2’ lik bir yüzey alanı içermekte demektir.

SPA içermemekte olan 450 m2’ lik bir havuzda arzu edilen sıcaklığa uygun bir zamanda ulaşabilmek adına karakteristik bir 150.000 BTU’ luk ısıtıcının kullanımını sağlamak gerekmektedir. Bu ısıtıcıları azıcık daha geniş bir havuzda kullanımını sağlamayı dener iseniz problem yaşamanız mümkündür. Bunun nedeni sizlerin arzu ettiği sıcaklığa ulaşabilmesi hiçbir biçimde muhtemel olmamaktadır.

Boyutları doğru olarak tercih edilmemiş ısıtıcılar çalışmalarına karşın fonksiyonelliğini yerine getirmez. Bu sebep ile kullanımını sağladığınız havuz adına doğru ısıtıcıyı tercih etmeniz gerekir. Böylelikle gereken ısı çıkışını elverişli bir biçimde sağlayabilecek bir ısıtıcıya sahip olmanız mümkün.

SPA kullanımını arzu etmekte iseniz ısıtma denklemlerinin nerede ise büsbütün değişmesi gerektiğini bilmek gerekir. Havuzda bir SPA bulunmakta ise bu hususta ısıtıcınızın oldukça daha büyük olması gerekir. SPA kullanımını sağlayanlar su sıcaklıklarının daha hızlı bir biçimde uygun düzeye gelebilmesini arzu ettiği için daha kuvvetli bir ısıtıcı kullanımı sağlamanız oldukça daha uygun olur. Ortalama büyüklükte olan SPA’ lı bir havuzda genelde minimum 250.000 BTU ölçüsüne sahip olan bir model tercih edilmelidir.

Havuz boyutuna ilave olarak başka etmenleri de hesaplarınıza katmayı unutmamanız gerekir. Bu etmenler ısıtıcılarınızın gereksinimi olan kuvveti etkileyebilecektir. Düşük nemli mevsim oldukça mühim etmenlerden bir tanesidir. Kuru havalar suların buharlaşmasını hızlandırıp havuz ısısının da hemen hemen % 70’ inin yok olmasına sebep olur.

Bir diğer etmen ise rüzgarın tesiri olmaktadır. Aynı kuru havalar gibi rüzgar havuz sularının soğumasına ve buharlaşmasına sebep olur. Saat de 10 km hız ile esmekte olan bir rüzgar ısıtıcının enerji isteğinin 3 katına çıkmasına sebep olur.

Kesinlik ile oldukça ucuz bir ısıtıcı temin etmeyi düşünmeyiniz. Bu durumun yerine gerek yüksek termal elverişlilik derecesi olan gerek ise havuz için mütenasip BTU kuvvetine sahip olan bir ısıtıcıyı temin etmeye çalışmanız gerekmektedir. Bu hususu gerçekleştirerek gereksinim duyulmakta olan ısının daha az enerji harcanarak elde edilmesini sağlayabilmektesiniz.

  1. Havuzun Aydınlatması

Havuz aydınlatmalarına eski moda olan akkor ya da kuvars halojen ampul kullanmakta iseniz yanlış yapıyorsunuz demektir. Yeni havuz inşa ettirmeyi düşünmekte iseniz bu çeşit bir aydınlatma alternatifinden oldukça uzak durmaya çalışmanız gerekmektedir. Klasik ampulün yerine artık LED aydınlatmalar arzu etmeniz gerekir.

Bütün şeylerden ilk olarak LED teknolojileri kusursuz bir enerji elverişliliği sunar. Son bir iki senede LED teknolojileri son kullanımını sağlayan kişiler tarafından evde kullanılması sağlanabilir duruma geldiği için bunu havuz aydınlatmalarında kullanımını sağlama olanağına sahip olabilmektesiniz.

LED teknolojileri elektrik harcaması mevzu bahis olduğu zaman son derece elverişli olmaktadır. Beyaz LED ışığı % 50 ile % 75 arasında daha az enerji tüketmektedir. LED ışığının hızlı bir biçimde ünlü olmasına çokta şaşmamak gerekir.

İlk başta 40 W olan bir LED ışığı fiyatı karakteristik bir 300W akkor ampul ya da halojen ışıktan oldukça çok olur. Bu durum ile beraber, düşük W değerlerine sahip olan LED ışığı, akkor ampullere göre senelik faturada 8 kat halojen ampullere göre de 5 kat daha çok tasarruf sağlanır.

LED ışığının bir başka avantajı da uzun ömürlü olmasıdır. LED ışığında yarı iletken teknolojilerin kullanımı sağlandığı için akkor ya da halojen ampullere göre oldukça daha uzun ömürlü olur. Bu ışığın değişmesi adına oldukça fazla saat aktif kullanımı gerektiğini unutmayınız.

Yanmış lambaları sıklık ile değişimini yapmak zorunda olmayacağınız için tasarruf sağlayabileceksiniz. Tasarruf sağlama hususunuz bu durum ile sınırlı olmayacaktır. Bunun nedeni ise lambaların değişmesi adına havuz teknisyenine işçiliği için para ödeme durumunda kalmayacak olmanızdır.

LED ışıklarının bir başka avantajı ise görünüm hususudur. Havuz, SPA ve su hususiyetlerinizi kırmızı, mavi, yeşil ve beyaz gibi birbirlerinden farklı olacak biçimde aydınlatma yollarına başvurabilmektesiniz. LED ışığı evinizin bahçesinde etkileyici bir tesir yaratabilmektedir. Fakat ayrıca klasik aydınlatma çözümüne göre de daha az enerji harcamaktadır.

Havuz adına gerekmekte olan ekipmanları tercih eder iken tabiatı düşünüp hareket ediyor olmanız oldukça daha doğru olmaktadır. Havuzun ısıtıcısı, pompası ve aydınlatma çözümü adına enerji elverişliliğini ön planda tutmak gerekir. Böylelikle paralarınızı oldukça elverişli bir biçimde tüketerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Havuz ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]