Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru
Bize Ulaşın

Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru

Bir sauna yapıldıktan sonra saunanın kullanımını sağlamak için pek çok çeşitli nedenlerden dolayı kullanım sağlama sebeplerine sahip olmaktasınız. Saunaların sağlık için yararları oldukça fazla fakat bazı kişiler standart düşüncenin ilerisine giderek belirli sorulara cevap bulmaya çalışmışlardır. Nitelikli bir sauna üreticisi Tema Havuz olarak sorularınızdan en önemli olan sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Kuru bir saunaya girerek kilo verebilir misiniz?

Sorunun yanıtı elbette evettir. Yöntem olarak saunada dinlenirken kilo verirsiniz yalnız kaybedilen ağırlık çeşidi su ağırlığı olmaktadır. Bu durumdan dolayı da terleyerek kilo verildiği anlamına gelir.

Terleme ya da nemlenme vücut için oldukça çok fazla yararlıdır. Başkaca sauna oturumunda belirli bir ölçüde içeride kalınması esnasında değişik sonuçlar görülmesi mümkün olmaktadır. Sauna seansı esnasında oldukça fazla su kaybolmasında vücudun yenilenmesi oldukça önemli olmaktadır.

Sauna tecrübeniz esnasında ya da sonrasında su ihtiyacınızı gidermeye çalışmanız gereklidir. Vücudunuzun düzenli çalışması ve de kilo vermesi suya bağlı olmaktadır. Sauna tecrübeniz esnasında tüketmiş olduğunuz suyun bir bölümünü saunada kaybedilen ağırlığın geri dönmesini sağlamaktadır.

Sauna seansı esnasında değişik bir biçimde kilo erilmesi mümkün olmaktadır. Vücut ısısının artması ile kalbe kan akışının e de kalbe doğru kanın dolaşımını daha iyi olmasını sağlayarak kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Vücut ısısındaki artış metabolizmanızı daha hızlandırarak saunadan çıktıktan sonrada birkaç saat sonrada kalori yakmanıza yarımcı olacaktır.

Stres arzu edilmeyen kiloların alınmasında oldukça büyük bir tesire sahip olmaktadır. Bu duruma duygusal yemek adı verilir. Stres gerek vücudumuza gerçek ağırlık eklemekte gerekse zihinsel ya da duygusal olarak ağırlık uygulamaktadır.

Bir Tema Havuz saunasının atmosferi ve kuru sıcağı ya da buhar ısısı rahatlamanız ve de derin bir nefes almanız konusunda sizlere yardımcı olup stresten uzaklaşmanızı sağlamak için oldukça özel olarak dizayn etmektedir.

Kalori yakma, terleme ve de stresi azaltması sauna kullanımının olağanüstü faydaları arasında olsa bile kısa süreli neticeleri beklemek çok ta doğru olmamaktadır. Yalnız günün stresini, ve de oluşan toksinleri azaltmak için saunanın kısa mühlet sağlığınıza çok fazla olumlu katkı sağlamasından emin olabilirsiniz.

Sauna çalıştırmanın maliyeti nedir?

Sauna kullanımında enerji tüketimini etkilemekte olan üç ana unsur bulunmaktadır. Saunanın boyutu, saunanın konumu ve de saunanın kullanım sıklığı faturanın maliyetine direk etki etmektedir.

İlk öncelikle saunanın kulanım sıklığını düşünülmesi gereklidir. Sürekli çalışan bir jakuzi ya da havuz değişik olarak sauna sadece kullanımdayken elektrik harcar. Saunayı ne kadar fazla kullanırsak o kadar çok enerji harcaması söz konusu olur. Saunayı doğru ısıya getirmek bir saatten fazla olmaması gerekir.

İkincisi saunanın yeri konusunda düşünce sahibi olunması gereklidir. Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ya da sauna kapalı alanda ise bu saunanın büyük ihtimalle açık havadaki ya da daha soğuk bir iklimdeki saunadan daha çabuk ısınması söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı da saunanın ne kadar enerji kullanılmasını etkiler.

Son unsur ise sauna ısıtıcısının boyutu olmaktadır. Yaygınlıkla 4.5KW-9KW olan ısıtıcılar kullanılmaktadır. Isıtıcı ne kadar büyük ise enerji kullanımı da o kadar çok olmaktadır. Bu tür ısıtıcılara sahip saunaların enerji tüketimi çamaşır makinasının kuruturken ya da bulaşık makinasının çalışırken harcadığı enerji kadardır.

Klasik spor egzersizlerini saunayla değiştirilebilir mi?

Terleme vücut toksinlerinden temizlenmesin en önemli unsurlarından birisi olmaktadır. Bu durum lenfatik sistemin daha iyi çalışmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, kan dolaşımını düzenler ve de sağlıklı bir cilt sunmaktadır. Bundan dolayı geleneksel sauna, e tipi sauna ya da fiziksel egzersiz yolu ile terliyorsanız bu çok mükemmel bir şey olmaktadır.

Yalnız klasik spor egzersizlerinin sauna kullanılması ile değiştirilmesi önerilen bir şey değildir. İki hareketin çok mühim yararları bulunur. Kalori yakmada ve de kilo vermeye her iki harekette oldukça yardımcı olmaktadır. Yalnız aradaki fark aerobik egzersizlerin kalbinizi kuvvetlendirilmesi, sizlerin dayanıklılık kazandırması ve de kaslarınızın geliştirmenize yardımcı olması.

Sauna sırasın da vücudunuz rahatla, gevşer ve de yenilenmektedir. Bu dinlenme sürecinde vücudunuzun toksin birikiminden arınması için oldukça önemli olmaktadır. Spor egzersizleri ile sauna arasındaki en çok benzerlik kan dolaşımıyla ilgili olmasıdır. Fakat ikisinin birbirlerinin yerlerini tutması mümkün olmamaktadır.

Her ne kadar ikisi arasında bir değişiklik düşünmediyseniz bile ikisini birlikte düşünebilirsiniz. Koşarak, yürüyerek ya da yüzerek kas e de dayanıklılık kazanabilmektesiniz. Bundan sonra ağrılı, gergin ve de fazla çalışmış olan kaslarınızı saunada gevşeterek rahatlamaya gidebilmektesiniz.

Saunalar hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar

Üzerinden Kumandalı Sauna Sobalarının Avantajları

Sauna ilk olarak 1600’lü senelerin başında Filliler tarafından dünyaya tanıtılmış olmaktadır. O zamandan itibaren, kişilerin yaşam şekillerinin bir parçası haline gelmekte olan saunalar son derece fazla çeşitli bir seçenekleri bulunmakta olan bir hale gelmiştir. Kişilerin kullanım sağlama şekline göre çeşitlilik göstermekte olan sauna modelleri ile yapmakta bundan dolayı da oldukça ayrıntı gerektirmekte olan bir işlem […]

Tuz Odası Yapım Maliyeti Nedir?

Tuz odası inşa etme çalışmasında hazırlık adımından, inşa etme adımında kullanımı sağlanan malzemelerden, işçiliğe kadar bütün hususiyetler aracısız tesir eder. Bunun nedeni ile bütün bu öğeler göz önünde tutularak tuz odası yapım maliyeti mevzu bahis olduğu zaman değişik ücret alternatifleri karşınıza çıkmaktadır. Bu adımda bütün öğeler nitelikli ve mütenasip fiyatlı olması adına şirket olarak ön […]

Termal Havuz Yapım Aşamaları Nelerdir?

Sıkıntılı kış aylarında, içleri ısıtabilecek bir havuzda yüzmeyi hayal edebilir veya termal bir havuzda o günün yorgunluğunu atmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. Tema Havuz firması olarak sizi düşleriniz olan termal havuza kavuşturmakta. Sahibi olmakta olduğumuz profesyonel çalışma ekibi ile uzun seneler piyasada edinmiş olduğumuz deneyim ve tecrübeyi siz değerli müşterilerimiz ile buluşturmaktayız. Şu duruma kadar başarı […]

Kış Bakım İlacı Yazın Kullanılır Mı?

Sefahat, vakit geçirmek, ferahlama ve spor yapmak halleri adına seçimi yapılacak oldukça mütenasip mekandan bir tanesi de havuz olmaktadır. Havuzun sahip olduğu oldukça mühim hususiyetlerden bir tanesi de yazın ve kışın girilebilmesi olmaktadır. Fakat şahıslar genellik ile kış ayında havuzlara girmeyi tercih etmemektedir. Yaz ayları daha çok talep edilebilmektedir. Havuzun temizlenme işlemi de sistemli bir […]

Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Yüzme havuzu, bireyler adına mükemmel bir tatil ve çocuklar adına da muhteşem bir eğlenme ortamı anlamlarını taşımaktadır. Ancak açık yüzme havuzları da olsa, kapalı yüzme havuzları da olsa korunmasız olmaktadır. Çağcıl havuz teknolojisi, havuza sahip olan kişilerin oldukça az bir çaba göstererek havuz bakımlarını pratik ve basit bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Bir havuzun temizlenmesinin pratik […]

Havuz Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Havuz sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak muhtemel olmaktadır. Fakat tam anlamı ile nasıl çalıştığı konusunda hiç kimse tatmin edecek bir bilgi veremez. Havuzun çalışma prensibi son derece basit olmaktadır. Basit bir mantığa dayanmakta olan su devir daim ve pompalama sistemleri ile çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu öğelerin yanında dezenfekte çalışmaları ve pis su […]

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Türk kültürünün mühim bünyelerinden bir tanesi olan ve vazgeçilmezi içerisine girmekte olan Türk hamamı gerek sıhhat açısından gerek ise oldukça zevk verir. Hamam birçok değişik dizaynlara sahip olarak pek çok alanda zevk ile kullanımı sağlanmaktadır. Küçük ve büyük çerçeveli kullanım sağlamaya mütenasip olmakta olan hamam modeli adına çok iyi bir hizmet alabilmektesiniz. Türk hamamları üretiminde […]

Iğdır Havuz Yapımı

Villa İçin Havuz Önerileri

Villalar için havuz inşa ettirmek isteyen kişilerin ilk olarak önem verecekleri konulardan birisi de yüzme, egzersiz, eğlence ve de dinlenme tarafından ortak bir ortam yaratılmasıdır. Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      İçerikte Neler Var?1 Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      2 Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?3 Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?4 Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler5 Kaliteli […]

Süs Havuzu Nasıl Işıklandırılır?

Yer aldığı ortama zariflik ve şıklık katmakta olan süs havuzu, havuz mühendisliği çerçevesinde oldukça tesirli profesyonellik gerektirmekte olan dal olarak kabul görmektedir. Bu durumda, estetik etmenlere hususi mühim vermekte olan teknik, mimari ve görsellik öğelerinin birleşmesi gerekir. Süs havuzu çeşme, heykel, su gösterisi ve başka tür konsept ile beraber yer aldığı ortama mükemmel bir armonik […]

Sauna Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna yapacağınız yerin geniş ve de tesisatlı olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı yapacağınız veya yaptığınız yeni eğilimler içinde bir engeliniz kalmayacaktır. Saunanızın iç mimarisinde ısıya dayanıklı ve de nitelikli malzeme kullanılması ileride kullanılan zamanda meydana gelebilecek sorunlarda bir yaralanma ile karşı karşıya kalınmaması için alınan bir tedbir haline gelmektedir. Saunaya girerken veya çıkarken yapılması ya […]