Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru
Bize Ulaşın

Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru

Bir sauna yapıldıktan sonra saunanın kullanımını sağlamak için pek çok çeşitli nedenlerden dolayı kullanım sağlama sebeplerine sahip olmaktasınız. Saunaların sağlık için yararları oldukça fazla fakat bazı kişiler standart düşüncenin ilerisine giderek belirli sorulara cevap bulmaya çalışmışlardır. Nitelikli bir sauna üreticisi Tema Havuz olarak sorularınızdan en önemli olan sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Kuru bir saunaya girerek kilo verebilir misiniz?

Sorunun yanıtı elbette evettir. Yöntem olarak saunada dinlenirken kilo verirsiniz yalnız kaybedilen ağırlık çeşidi su ağırlığı olmaktadır. Bu durumdan dolayı da terleyerek kilo verildiği anlamına gelir.

Terleme ya da nemlenme vücut için oldukça çok fazla yararlıdır. Başkaca sauna oturumunda belirli bir ölçüde içeride kalınması esnasında değişik sonuçlar görülmesi mümkün olmaktadır. Sauna seansı esnasında oldukça fazla su kaybolmasında vücudun yenilenmesi oldukça önemli olmaktadır.

Sauna tecrübeniz esnasında ya da sonrasında su ihtiyacınızı gidermeye çalışmanız gereklidir. Vücudunuzun düzenli çalışması ve de kilo vermesi suya bağlı olmaktadır. Sauna tecrübeniz esnasında tüketmiş olduğunuz suyun bir bölümünü saunada kaybedilen ağırlığın geri dönmesini sağlamaktadır.

Sauna seansı esnasında değişik bir biçimde kilo erilmesi mümkün olmaktadır. Vücut ısısının artması ile kalbe kan akışının e de kalbe doğru kanın dolaşımını daha iyi olmasını sağlayarak kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Vücut ısısındaki artış metabolizmanızı daha hızlandırarak saunadan çıktıktan sonrada birkaç saat sonrada kalori yakmanıza yarımcı olacaktır.

Stres arzu edilmeyen kiloların alınmasında oldukça büyük bir tesire sahip olmaktadır. Bu duruma duygusal yemek adı verilir. Stres gerek vücudumuza gerçek ağırlık eklemekte gerekse zihinsel ya da duygusal olarak ağırlık uygulamaktadır.

Bir Tema Havuz saunasının atmosferi ve kuru sıcağı ya da buhar ısısı rahatlamanız ve de derin bir nefes almanız konusunda sizlere yardımcı olup stresten uzaklaşmanızı sağlamak için oldukça özel olarak dizayn etmektedir.

Kalori yakma, terleme ve de stresi azaltması sauna kullanımının olağanüstü faydaları arasında olsa bile kısa süreli neticeleri beklemek çok ta doğru olmamaktadır. Yalnız günün stresini, ve de oluşan toksinleri azaltmak için saunanın kısa mühlet sağlığınıza çok fazla olumlu katkı sağlamasından emin olabilirsiniz.

Sauna çalıştırmanın maliyeti nedir?

Sauna kullanımında enerji tüketimini etkilemekte olan üç ana unsur bulunmaktadır. Saunanın boyutu, saunanın konumu ve de saunanın kullanım sıklığı faturanın maliyetine direk etki etmektedir.

İlk öncelikle saunanın kulanım sıklığını düşünülmesi gereklidir. Sürekli çalışan bir jakuzi ya da havuz değişik olarak sauna sadece kullanımdayken elektrik harcar. Saunayı ne kadar fazla kullanırsak o kadar çok enerji harcaması söz konusu olur. Saunayı doğru ısıya getirmek bir saatten fazla olmaması gerekir.

İkincisi saunanın yeri konusunda düşünce sahibi olunması gereklidir. Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ya da sauna kapalı alanda ise bu saunanın büyük ihtimalle açık havadaki ya da daha soğuk bir iklimdeki saunadan daha çabuk ısınması söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı da saunanın ne kadar enerji kullanılmasını etkiler.

Son unsur ise sauna ısıtıcısının boyutu olmaktadır. Yaygınlıkla 4.5KW-9KW olan ısıtıcılar kullanılmaktadır. Isıtıcı ne kadar büyük ise enerji kullanımı da o kadar çok olmaktadır. Bu tür ısıtıcılara sahip saunaların enerji tüketimi çamaşır makinasının kuruturken ya da bulaşık makinasının çalışırken harcadığı enerji kadardır.

Klasik spor egzersizlerini saunayla değiştirilebilir mi?

Terleme vücut toksinlerinden temizlenmesin en önemli unsurlarından birisi olmaktadır. Bu durum lenfatik sistemin daha iyi çalışmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, kan dolaşımını düzenler ve de sağlıklı bir cilt sunmaktadır. Bundan dolayı geleneksel sauna, e tipi sauna ya da fiziksel egzersiz yolu ile terliyorsanız bu çok mükemmel bir şey olmaktadır.

Yalnız klasik spor egzersizlerinin sauna kullanılması ile değiştirilmesi önerilen bir şey değildir. İki hareketin çok mühim yararları bulunur. Kalori yakmada ve de kilo vermeye her iki harekette oldukça yardımcı olmaktadır. Yalnız aradaki fark aerobik egzersizlerin kalbinizi kuvvetlendirilmesi, sizlerin dayanıklılık kazandırması ve de kaslarınızın geliştirmenize yardımcı olması.

Sauna sırasın da vücudunuz rahatla, gevşer ve de yenilenmektedir. Bu dinlenme sürecinde vücudunuzun toksin birikiminden arınması için oldukça önemli olmaktadır. Spor egzersizleri ile sauna arasındaki en çok benzerlik kan dolaşımıyla ilgili olmasıdır. Fakat ikisinin birbirlerinin yerlerini tutması mümkün olmamaktadır.

Her ne kadar ikisi arasında bir değişiklik düşünmediyseniz bile ikisini birlikte düşünebilirsiniz. Koşarak, yürüyerek ya da yüzerek kas e de dayanıklılık kazanabilmektesiniz. Bundan sonra ağrılı, gergin ve de fazla çalışmış olan kaslarınızı saunada gevşeterek rahatlamaya gidebilmektesiniz.

Saunalar hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar

Havuz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilir?

Havuzların temizlenmesi havuzun sıhhatli bir şekilde kalması adına son derece mühim bir husus olmaktadır. Temizleme işlemi için de havuz sularının dengeli bir şekilde olması ve dengeli kalması gerekmektedir. Havuzları temizleme işlemi için suda havuz içerisinin temizlenmesi gibi bir takım işlemler gerçekleşmektedir. Havuz suyu ne derece hijyenik olur ise havuzların yüzeyi de o ölçüde temiz olmaktadır. […]

Havuz Sıcaklığı Ayarlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Havuzlar yalnızca yaz döneminde olmamak ile beraber kış dönemlerinde de kullanımı sağlanabilen yalnız bu durum için havuz sıcaklığına özen ve dikkat gösterilmesi gerekli olan oyun merkezleri olmaktadır. Bu neden ile havuz hangi yöntem kullanımı sağlanarak ısıtılacağına da nasıl ısıtılacak olacağına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Sıcaklık ayarları gerçekleşmesi gerekli olan havuz son derece daha fazla kapalı […]

Havuz Klorlarının Yararları Nelerdir?

Havuz yaz mevsiminin hiçbir biçimde göz ardı edilmeyen mekanları arasında olmaktadır. Tatil için nereye gidecek olur iseniz olun her yerde havuz yer almakta olmaktadır. Havuzu bulunmayan bir otel olması son derece zor olmaktadır. Yalnız havuz topluluk ve büyük kalabalıklar aracılığı ile fazla seçimi yapılan mekanlar olduklarından dolayı havuz pislenir ve peşi sıra bir takım sağlığı […]

Havuz Klorları Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuzların klorları belirli bir ölçüde havuza aktarılır ve bu ölçü geçerek fazla aktarılırsa insan sağlığını bozabilmektedir. Bunun gibi havuz kimyasalları, havuza fazla atılırsa insan vücudunda zararları olmaktadır. Klor havuzun büyüklüğüne göre atılacak ölçüsü de değişmektedir. Örneğin 25 metrekare bir havuza göre yalnızca 1 kilogram klor yeterli olmaktadır. Ancak 100 metrekare bir havuzlar için 4 kilogram […]

Havuz Kimyasalları Kullanılmadığında Nelerle Karşılaşılır?

Havuzları temizleme kimyasalları havuzun temizlenmesi, hijyenik bir duruma gelmesini ve havuza toz girmesinin önlenmesi kapsamında mühim öğeler ile birlikte Sağlık Bakanlığı aracılığı ile belirlemiş olduğu kaidelere uyulması kapsamında da kullanımı sağlanması mecburi olan maddeler olmaktadır. Havuz kimyasalları aynı zamanda havuz içerisine toz girmesini de önlemek ile beraber alanın iyileşmesi, temizlik fiyatının azaltılması, ısıtma fiyatlarının düşürülmesi […]

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Hayat alanlarının oldukça fazlasına havuz projeleri ilave edilmektedir. Ayrıca büyük iş yerleri ve konaklama ortamları içerisinde fazla kaliteli havuzun projesi gerçekleşmektedir. Rahatlık ve lüks yaşam maksatları çerçevesinde birbirlerinden değişik hususiyetlerde ki havuz, mekanların içerisinde seçimi yapılmaktadır. Havuzların proje hususiyetleri içerisinde; süs havuzları, ısıtmalı kış havuzları, prefabrik dizayn havuzları ve benzerleri gibi hususiyetler bulunmaktadır. Havuzun dış […]

Antalya Havuz Yapımı

Havuz Arıtma Sistemleri ve Filtre Temizleyiciler

Havuz inşasına karar verdiğiniz andan itibaren ilk aşamasından son aşamasına kadar en ufak ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir. Havuzun nereye inşa edileceği, betonun nasıl döküleceği, izolasyonun nasıl yapılacağını, bordürlerin nasıl yerleşeceğini, ve son olarak ta filtre temizleyicilerin yerleştirilmesine itina ile belirlenen ve de yapılan şeyler olmaktadır. Havuz inşasının son aşamasında yer almakta olan filtre temizleyiciler büyük […]

Buhar Odası Ekipmanları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yıllardan bu yana buhar ve de sauna banyoları terapötik banyo tecrübesini sağlamıştır. Şu an son yenilikler ile buhar banyosu ekipmanı, yüksek bir rahatlama ve de sağlık yararları sağlamak için aşamalı olarak geliştirilmektedir. Buhar sauna banyosu terlemeyi sağlar, kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır ve de gençleşmeyi sağlamaktadır. Önceleri buhar banyosu ekipmanları yalnızca kaplıcalarda, otellerde ve de spor […]

Yüzme Havuzu Maliyeti Nedir?

Havuzları satın almak ya da havuz inşa ettirmek oldukça büyük bir karar olmaktadır. İlk olarak havuz fiyatını iyi bir şekilde hesaplamanız ve bütçelerinize uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir. Tema Havuz olarak maksadımız havuz adına ayırmış olduğunuz bütçe için uygun fiyat bilgileri ile sizlere destek olmaktayız. Bu hususta bulunmakta olan havuz fiyatlarının standart havuz olarak bilinmekte […]

Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı

Yüzme havuzuna sahip olmak sağlık ve eğlence kapsamında oldukça mühim bir seçim olmaktadır. Bu duruma karşın enerji kontrolünü oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmek ve gelecek oldukça pahalı fiyatlı faturalardan kaçınılması gerekir. Yüzme havuzlarınız adına enerji elverişliliğini geliştirmek gerekir. İlk olarak kullanımını sağladığınız bulunmakta olan havuzdaki sistemi gözden geçirmelisiniz ve azıcık çaba sarf ederek mühim olanakları […]