Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru
Bize Ulaşın

Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru

Bir sauna yapıldıktan sonra saunanın kullanımını sağlamak için pek çok çeşitli nedenlerden dolayı kullanım sağlama sebeplerine sahip olmaktasınız. Saunaların sağlık için yararları oldukça fazla fakat bazı kişiler standart düşüncenin ilerisine giderek belirli sorulara cevap bulmaya çalışmışlardır. Nitelikli bir sauna üreticisi Tema Havuz olarak sorularınızdan en önemli olan sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Kuru bir saunaya girerek kilo verebilir misiniz?

Sorunun yanıtı elbette evettir. Yöntem olarak saunada dinlenirken kilo verirsiniz yalnız kaybedilen ağırlık çeşidi su ağırlığı olmaktadır. Bu durumdan dolayı da terleyerek kilo verildiği anlamına gelir.

Terleme ya da nemlenme vücut için oldukça çok fazla yararlıdır. Başkaca sauna oturumunda belirli bir ölçüde içeride kalınması esnasında değişik sonuçlar görülmesi mümkün olmaktadır. Sauna seansı esnasında oldukça fazla su kaybolmasında vücudun yenilenmesi oldukça önemli olmaktadır.

Sauna tecrübeniz esnasında ya da sonrasında su ihtiyacınızı gidermeye çalışmanız gereklidir. Vücudunuzun düzenli çalışması ve de kilo vermesi suya bağlı olmaktadır. Sauna tecrübeniz esnasında tüketmiş olduğunuz suyun bir bölümünü saunada kaybedilen ağırlığın geri dönmesini sağlamaktadır.

Sauna seansı esnasında değişik bir biçimde kilo erilmesi mümkün olmaktadır. Vücut ısısının artması ile kalbe kan akışının e de kalbe doğru kanın dolaşımını daha iyi olmasını sağlayarak kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Vücut ısısındaki artış metabolizmanızı daha hızlandırarak saunadan çıktıktan sonrada birkaç saat sonrada kalori yakmanıza yarımcı olacaktır.

Stres arzu edilmeyen kiloların alınmasında oldukça büyük bir tesire sahip olmaktadır. Bu duruma duygusal yemek adı verilir. Stres gerek vücudumuza gerçek ağırlık eklemekte gerekse zihinsel ya da duygusal olarak ağırlık uygulamaktadır.

Bir Tema Havuz saunasının atmosferi ve kuru sıcağı ya da buhar ısısı rahatlamanız ve de derin bir nefes almanız konusunda sizlere yardımcı olup stresten uzaklaşmanızı sağlamak için oldukça özel olarak dizayn etmektedir.

Kalori yakma, terleme ve de stresi azaltması sauna kullanımının olağanüstü faydaları arasında olsa bile kısa süreli neticeleri beklemek çok ta doğru olmamaktadır. Yalnız günün stresini, ve de oluşan toksinleri azaltmak için saunanın kısa mühlet sağlığınıza çok fazla olumlu katkı sağlamasından emin olabilirsiniz.

Sauna çalıştırmanın maliyeti nedir?

Sauna kullanımında enerji tüketimini etkilemekte olan üç ana unsur bulunmaktadır. Saunanın boyutu, saunanın konumu ve de saunanın kullanım sıklığı faturanın maliyetine direk etki etmektedir.

İlk öncelikle saunanın kulanım sıklığını düşünülmesi gereklidir. Sürekli çalışan bir jakuzi ya da havuz değişik olarak sauna sadece kullanımdayken elektrik harcar. Saunayı ne kadar fazla kullanırsak o kadar çok enerji harcaması söz konusu olur. Saunayı doğru ısıya getirmek bir saatten fazla olmaması gerekir.

İkincisi saunanın yeri konusunda düşünce sahibi olunması gereklidir. Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ya da sauna kapalı alanda ise bu saunanın büyük ihtimalle açık havadaki ya da daha soğuk bir iklimdeki saunadan daha çabuk ısınması söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı da saunanın ne kadar enerji kullanılmasını etkiler.

Son unsur ise sauna ısıtıcısının boyutu olmaktadır. Yaygınlıkla 4.5KW-9KW olan ısıtıcılar kullanılmaktadır. Isıtıcı ne kadar büyük ise enerji kullanımı da o kadar çok olmaktadır. Bu tür ısıtıcılara sahip saunaların enerji tüketimi çamaşır makinasının kuruturken ya da bulaşık makinasının çalışırken harcadığı enerji kadardır.

Klasik spor egzersizlerini saunayla değiştirilebilir mi?

Terleme vücut toksinlerinden temizlenmesin en önemli unsurlarından birisi olmaktadır. Bu durum lenfatik sistemin daha iyi çalışmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, kan dolaşımını düzenler ve de sağlıklı bir cilt sunmaktadır. Bundan dolayı geleneksel sauna, e tipi sauna ya da fiziksel egzersiz yolu ile terliyorsanız bu çok mükemmel bir şey olmaktadır.

Yalnız klasik spor egzersizlerinin sauna kullanılması ile değiştirilmesi önerilen bir şey değildir. İki hareketin çok mühim yararları bulunur. Kalori yakmada ve de kilo vermeye her iki harekette oldukça yardımcı olmaktadır. Yalnız aradaki fark aerobik egzersizlerin kalbinizi kuvvetlendirilmesi, sizlerin dayanıklılık kazandırması ve de kaslarınızın geliştirmenize yardımcı olması.

Sauna sırasın da vücudunuz rahatla, gevşer ve de yenilenmektedir. Bu dinlenme sürecinde vücudunuzun toksin birikiminden arınması için oldukça önemli olmaktadır. Spor egzersizleri ile sauna arasındaki en çok benzerlik kan dolaşımıyla ilgili olmasıdır. Fakat ikisinin birbirlerinin yerlerini tutması mümkün olmamaktadır.

Her ne kadar ikisi arasında bir değişiklik düşünmediyseniz bile ikisini birlikte düşünebilirsiniz. Koşarak, yürüyerek ya da yüzerek kas e de dayanıklılık kazanabilmektesiniz. Bundan sonra ağrılı, gergin ve de fazla çalışmış olan kaslarınızı saunada gevşeterek rahatlamaya gidebilmektesiniz.

Saunalar hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar

Yosun Önleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Yüzme havuzların da oluşan ve de havuz sahiplerini korku kaplayan en önemli nedenleri ilk sırasında yosunlar gelmektedir. Yosun problemi genelde gerekli olan önlemler alındığı zaman ve havuz kimyasalları ile havuzun bakımı yapıldığı zaman meydana gelmemektedir. Fakat bakımı sürekli ertelenmiş havuzlar da yosunların oluşması son derece normal karşılanmaktadır. Yosunlar havuz da oluşmuş ise havuzu yosunlardan temizlemek […]

Spa İçin Isıtmalı Yatak Seçimi

SPA merkezi sağlık ve de güzellik için tercih edilmekte olan yerler arasındadır. Kullanılmak da olan ürünler ve inşası ile natürel bir görünüm içindedir. Doğal mineraller kullanılması ile de sağlık açısından kullanılan bir yer olmaktadır. Kişiler rahatlamak için ve de arınmak için SPA merkezleri hizmet sunmaktadır. SPA inşası için kullanılması gereken ürünler doğal ve de nitelikli […]

Sauna Aksesuarları Neye Göre Tercih Edilmelidir?

Sauna insanların sağlığı ve de aynı anda halsizliğin ortadan kaldırılması basamağında ne kadar iyi geldiğini tüm herkes bilir. Sauna adımında insanların istirahat etmek de ve de bazı rahatsızlıkları iyileştirilmesinde de fayda sağlayan bir faktördür. Bundan dolayıdır ki insanlar saunayı tercih ederken birkaç ayrıntıyı dikkat etmeleri gereklidir. Bu mevzuda ise sauna yapımın da inşa halinde katılmakta […]

Olimpik Havuz Nasıl İnşa Edilir?

Havuz inşa etmede yurdumuzda hizmet sunmakta olan birkaç başarılı şirket içerisinde gösterilmekte olan Tema Havuz firmamız edinmiş olduğu deneyim, uzmanlık ve senelerdir bu işi doğru bir biçimde gerçekleştiriyor olması bu hususun son derece en iyi göstergesi olmaktadır. Müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutmamız firmamızın vizyonu olarak görülür. Şirketimiz aracılığı ile sunulan hizmet içerisinde havuz inşa etme, […]

Kış Bakım İlacı Ne İşe Yarar?

Havuz, genellikle şahsın hususiyet ile yaz günlerinde kişilerin yüzmek, güzel vakit geçirmek ve de sıcak havayı üzerlerinden atmak için kullandığı, çelikten ve de betonarmeden inşa edilmiş eğlence alanlarından birisidir. Ayrıca havuzlar şehri süsleyen çok ilgi çeken ve de arzu edilen unsurlar arasındadır. Havuz suyu kuyulardan, göllerden ve de belediye şebeke suyundan elde edilmektedir. Havuzlarda Kirlilikİçerikte […]

Havuz Yüzey Temizleyiciler Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Havuzların sıhhatli bir biçimde kalması adına havuz sularının dengede durması gerekmektedir. Bu husus adına da havuz suları içinde türlü işlemler gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin önceliğinde havuz içerisinin temizlenmesi gelmektedir. Havuz içerisi temizlik sistemi türlü havuz ürünleri ile sağlanmaktadır. Olası bir noktaya havuz inşası adına gerekmekte olan bütün seçenekler düşünülmesinden sonra havuzların sıhhatli ve kullanımlı bir […]

Havuz Su Perdesi Ne İşe Yarar?

Bütün ülkede ve İstanbul’ da nitelikten taviz vermeyen müşteri memnuniyetlerini öncelikli olarak tutmakta olan inşa piyasasının son derece başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Tema Havuz şirketi uzun seneler boyunca bu piyasa da bulunmakta olmaktadır. Şartsız müşterilerinin memnuniyetlerini her vakit ön planda tutup yapmış olduğu uzman uygulamaları ile çalışma yaşamında ehemmiyet kazanmakta olduğu bu sayede sauna, […]

Havuz PH Ayarı Nasıl Yapılmalıdır?

Eğer ki havuz mevzu ise en mühim olanı havuzda havuz kimyasalları ile temizlenmesi gerek olduğudur. Sistemli olarak havuzun temizliği ve de bakımı yapılması lazım.  Yapılmazsa eğer havuz sağlınızı tehdit edecek bir hale varır. Bu da son derece tehlikeli olmaya başlar. Hususi olarak ortak kullanım alanı olan havuzun hijyeni havuzun kullanımını sağlamakta olan kişilerin hasta olmaması […]

Havuz Parlatıcılar Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz inşası çok nitelikli ürünlerin kullanılması son derece önem arz etmektedir. Nitelikli ürünlerin kullanılan havuzlar hem uzun bir zaman boyunca dayanıklı olacak hem de siz değerli müşterilerimiz bir problem yaşamayacaksınızdır. Havuzların nitelikli ürünler kullanarak inşa edilmesinin yanı sıra son derece mühim olan bir diğer mevzu ise havuzun düzenli bakım ve de hijyenin sağlanmasıdır. Hijyen bir […]

Havuz Mozaikleri Nasıl Yerleştirilir?

Yaz sezonu ile birlikte havuz tatil noktalarının vazgeçilmeyen öğesi olmaktadır. Bu husustan ötürü insanları tesir altına almak adına havuzların temizlikleri, suların berraklığı kadar içerisinin ya da etrafının dekorasyonu da oldukça fazla mühim olan bir konu olmaktadır. Bu adımda www.temahavuz.com.tr firması gerekli olan hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda ise site içinde havuz ile ilgili teknik bilgileri de […]