Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru
Bize Ulaşın

Sauna Kullanımında Merak Edilen 3 Önemli Soru

Bir sauna yapıldıktan sonra saunanın kullanımını sağlamak için pek çok çeşitli nedenlerden dolayı kullanım sağlama sebeplerine sahip olmaktasınız. Saunaların sağlık için yararları oldukça fazla fakat bazı kişiler standart düşüncenin ilerisine giderek belirli sorulara cevap bulmaya çalışmışlardır. Nitelikli bir sauna üreticisi Tema Havuz olarak sorularınızdan en önemli olan sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.

Kuru bir saunaya girerek kilo verebilir misiniz?

Sorunun yanıtı elbette evettir. Yöntem olarak saunada dinlenirken kilo verirsiniz yalnız kaybedilen ağırlık çeşidi su ağırlığı olmaktadır. Bu durumdan dolayı da terleyerek kilo verildiği anlamına gelir.

Terleme ya da nemlenme vücut için oldukça çok fazla yararlıdır. Başkaca sauna oturumunda belirli bir ölçüde içeride kalınması esnasında değişik sonuçlar görülmesi mümkün olmaktadır. Sauna seansı esnasında oldukça fazla su kaybolmasında vücudun yenilenmesi oldukça önemli olmaktadır.

Sauna tecrübeniz esnasında ya da sonrasında su ihtiyacınızı gidermeye çalışmanız gereklidir. Vücudunuzun düzenli çalışması ve de kilo vermesi suya bağlı olmaktadır. Sauna tecrübeniz esnasında tüketmiş olduğunuz suyun bir bölümünü saunada kaybedilen ağırlığın geri dönmesini sağlamaktadır.

Sauna seansı esnasında değişik bir biçimde kilo erilmesi mümkün olmaktadır. Vücut ısısının artması ile kalbe kan akışının e de kalbe doğru kanın dolaşımını daha iyi olmasını sağlayarak kalori yakmanıza yardımcı olmaktadır. Vücut ısısındaki artış metabolizmanızı daha hızlandırarak saunadan çıktıktan sonrada birkaç saat sonrada kalori yakmanıza yarımcı olacaktır.

Stres arzu edilmeyen kiloların alınmasında oldukça büyük bir tesire sahip olmaktadır. Bu duruma duygusal yemek adı verilir. Stres gerek vücudumuza gerçek ağırlık eklemekte gerekse zihinsel ya da duygusal olarak ağırlık uygulamaktadır.

Bir Tema Havuz saunasının atmosferi ve kuru sıcağı ya da buhar ısısı rahatlamanız ve de derin bir nefes almanız konusunda sizlere yardımcı olup stresten uzaklaşmanızı sağlamak için oldukça özel olarak dizayn etmektedir.

Kalori yakma, terleme ve de stresi azaltması sauna kullanımının olağanüstü faydaları arasında olsa bile kısa süreli neticeleri beklemek çok ta doğru olmamaktadır. Yalnız günün stresini, ve de oluşan toksinleri azaltmak için saunanın kısa mühlet sağlığınıza çok fazla olumlu katkı sağlamasından emin olabilirsiniz.

Sauna çalıştırmanın maliyeti nedir?

Sauna kullanımında enerji tüketimini etkilemekte olan üç ana unsur bulunmaktadır. Saunanın boyutu, saunanın konumu ve de saunanın kullanım sıklığı faturanın maliyetine direk etki etmektedir.

İlk öncelikle saunanın kulanım sıklığını düşünülmesi gereklidir. Sürekli çalışan bir jakuzi ya da havuz değişik olarak sauna sadece kullanımdayken elektrik harcar. Saunayı ne kadar fazla kullanırsak o kadar çok enerji harcaması söz konusu olur. Saunayı doğru ısıya getirmek bir saatten fazla olmaması gerekir.

İkincisi saunanın yeri konusunda düşünce sahibi olunması gereklidir. Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ya da sauna kapalı alanda ise bu saunanın büyük ihtimalle açık havadaki ya da daha soğuk bir iklimdeki saunadan daha çabuk ısınması söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı da saunanın ne kadar enerji kullanılmasını etkiler.

Son unsur ise sauna ısıtıcısının boyutu olmaktadır. Yaygınlıkla 4.5KW-9KW olan ısıtıcılar kullanılmaktadır. Isıtıcı ne kadar büyük ise enerji kullanımı da o kadar çok olmaktadır. Bu tür ısıtıcılara sahip saunaların enerji tüketimi çamaşır makinasının kuruturken ya da bulaşık makinasının çalışırken harcadığı enerji kadardır.

Klasik spor egzersizlerini saunayla değiştirilebilir mi?

Terleme vücut toksinlerinden temizlenmesin en önemli unsurlarından birisi olmaktadır. Bu durum lenfatik sistemin daha iyi çalışmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, kan dolaşımını düzenler ve de sağlıklı bir cilt sunmaktadır. Bundan dolayı geleneksel sauna, e tipi sauna ya da fiziksel egzersiz yolu ile terliyorsanız bu çok mükemmel bir şey olmaktadır.

Yalnız klasik spor egzersizlerinin sauna kullanılması ile değiştirilmesi önerilen bir şey değildir. İki hareketin çok mühim yararları bulunur. Kalori yakmada ve de kilo vermeye her iki harekette oldukça yardımcı olmaktadır. Yalnız aradaki fark aerobik egzersizlerin kalbinizi kuvvetlendirilmesi, sizlerin dayanıklılık kazandırması ve de kaslarınızın geliştirmenize yardımcı olması.

Sauna sırasın da vücudunuz rahatla, gevşer ve de yenilenmektedir. Bu dinlenme sürecinde vücudunuzun toksin birikiminden arınması için oldukça önemli olmaktadır. Spor egzersizleri ile sauna arasındaki en çok benzerlik kan dolaşımıyla ilgili olmasıdır. Fakat ikisinin birbirlerinin yerlerini tutması mümkün olmamaktadır.

Her ne kadar ikisi arasında bir değişiklik düşünmediyseniz bile ikisini birlikte düşünebilirsiniz. Koşarak, yürüyerek ya da yüzerek kas e de dayanıklılık kazanabilmektesiniz. Bundan sonra ağrılı, gergin ve de fazla çalışmış olan kaslarınızı saunada gevşeterek rahatlamaya gidebilmektesiniz.

Saunalar hakkında bilgi sahibi olmak ya da daha çok bilgiye gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formumuzu doldurarak, info@temahavuz.com.tr e-posta adresinden yazarak ya da 0 216 529 00 37 telefon numarasını arayarak firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]