Yüzme Havuzu İç Mekan Kaplamaları

 

Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri bir kekin üstündeki krema kalitesi taşıyabilir. Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri ve kekin üstündeki krema birbirlerine benzemekte olan hususiyetleri bulunmaktadır. Bu iki hususta bütün bünyeyi kapsamakta olan ve bünyenin genel güzel görünümünü sağlamaya aracı olan son dokunuş işlevi görür.

Geniş bir planlama açısından sağlanacak çaba ve kullanımı sağlanacak ürün elde edilmesi arzu edilen havuz adına oldukça mühim bir husustur. Havuzların dizaynına ve dekoratif hususiyetlerine bakılmadan iç kaplama bütün dizaynı aşmakta olan bir uygulamadır. Havuzların ne derece alımlı olması gerekli olduğunu belirlemekte olan son derece mühim etmen iç kaplama olmaktadır.

Havuzları inşa eden kişiler, kaplamaları havuzların iç kabuğunda bulunan betona yapmaktadırlar. Ürünün maksadı hoş görünümden oldukça daha çok olmaktadır. Gerek pürüzsüz gerek ise su geçirmeyen bir havuz iç kaplaması yapmak oldukça mühim bir konudur.

Yeni havuzlar adına kaplama uygulamasını gerçekleştirecek ya da bulunan havuzlardaki eskimiş olan kaplamaları değişimini sağlayacak olabilmektesiniz. Bu konuda öncelikleriniz kullanımı sağlanacak olan ürüne oldukça iyi bir biçimde karar verebilmektedir. Bütün malzemelerin fiyat, görünüm olarak alımlılık ve sağlamlık kapsamında artısı ve eksisi vardır.

Havuzların kaplamaları adına kullanımı sağlanacak olan ürün alternatiflerini özen ile değerlendirmek gerekir. Yeni havuzlar adına kullanımı sağlanabilecek 3 değişik kaplama ürünü vardır. Bu kaplama ürünleri; çakıl taşları, beyaz havuz alçıları ve renkli kuvarslar olmaktadır.

Bütün ürün türünün kendisine has artısı ve eksisi vardır. Bu hususları inceleyip gereksinimlerinizi ve dilediklerinizi kesinleştiren oldukça iyi bir alternatifi seçme yoluna gidebilmektesiniz.

Klasik Havuz Alçısı

Dünyanın her bir yerinde yüzlerce havuzda senelerdir. Kullanılmakta olan oldukça mühim malzemeler klasik havuz alçıları olarak ön plana çıkar. Klasik havuz alçıları ilk olarak mermer tozu, beyaz çimento ve su dayanımlarını yükseltmek adına ilave edilmekte olan katkı maddesinden oluşmakta olan bir karışım olmaktadır. Su ile karışımı sağlandığı vakit inşa eden kişiler pürüzsüz bir biçimde havuz iç kaplama ürünü elde eder.

Klasik havuz alçıları ayrıca yeni havuzlarda ya da bulunan bir havuzda iç kaplama uygulaması gerçekleştirilmesi talep edildiğinden oldukça mütenasip maliyetli seçme halinde olmaktadır. Havuz sularının devamlı ve düzenli bir biçimde kontrolü sağlanmış olması halinde klasik havuz alçıları 8 ila 12 seneleri arasında kalıcı olmak hususiyetlerini korurlar. Yalnız, hususiyet ile suların sert olduğu yerlerde su alçıların dayanıklı olmasına zarar verebilir. Bu vaziyette çakıl ya da kuvars son derece daha mantıklı bir alternatif olmaktadır.

Aynı zamanda ne kadar klasik havuz alçıları beyaz renkte olur ise olsun ıslak karışımlar desteği ile lagün sitili dizaynlar adına popüler bir alternatif olmakta olan daha koyu renkli olması sağlanabilir. Hususiyet ile gri ve mavi renkleri elde edip havuzun son derece karanlık bir görüntüsü sağlanabilmektedir.

Bunun ile beraber, ilave edilen renk ne derece derin olmakta olur ise kaplamada da oluşabilecek solma ve çizgi gibi vaziyetler oldukça belirginleşmiş duruma gelir. Aslında bir takım havuz inşa etmekte olan kişiler boyalı alçının kullanılması mevzusunda talepsiz olmaktadırlar. Bunun nedeni ise bu alçı en küçük lekelerin bile gözükmesine sebep olur.

Klasik havuz alçıları havuz sularındaki ph değerlerine, minerale ve kimyasala devamlı olarak reaksiyon vermekte olduğundan, suyun kimyası düzenli ve insicamlı bir biçimde dengesinin sağlanmadığı vakit bu çeşit kaplama türlü sorunlar meydana çıkmaktadır. Netice olarak erozyon, korozyon, renk değişikliği, lekelenme ve beneklenme ve benzeri gibi vaziyetler meydana çıkar. Bu sebep ile klasik havuz alçılarının ömürlerini uzatmakta olan ya da azaltmakta olan son derece mühim etmen suların niteliği olmaktadır.

Göz ile görünen lekeye karşıt yükselen kırılganlık oluşumuna sahip olunması ve su niteliğinin devamlı olarak kontrol ediliyor olması gerekmekte olmasından dolayı klasik havuz alçısı hemen bozulabilir. Bir havuzun talep edilen nitelikte olması adına iç kaplama oldukça mühim bir husustur. Bu nedenden dolayı karar verir iken sağlam olması ve kullanma ömrünü aklınızda bulundurmanız gerekir.

Bu neden ile bir havuza sahip olmayı arzu etmekte olan kişiler klasik havuz alçıları kullanılması mevzusunda endişeye kapılabilmektedirler. Bu kişiler havuzu adına iç kaplama ürününün seçimini yapar iken oldukça açık renkli çakıl taşı ya da kuvars seçimi yapılmaktadır.

 

Renkli Kuvars

1990 senelerinde meydana çıkmış kuvars ürünü sunmuş olduğu hususiyetler sebebi ile havuz inşası alanında popüler bir ürün olmuştur. Pek çok firma bu ürünü havuz inşasında kullanımı sağlanması adına hususi olarak imal etmektedir.

Kuvars ürünü iç havuz kaplamalarında silisli toprak ile karıştırılıp kullanımı sağlanmaktadır. Bu karışım, mekanik olarak yuvarlanmak olan küçük kuvars granülü ile oluşturulur. Aynı zamanda kuvars parçasının içerisinde sert ve hoş bir yüzey elde etmek adına parça yüzeyine kalıcı bir şekilde bağlı ve renkli seramik pigment bulunmaktadır.

Havuz sıvalarını yapacak olan havuzu inşa eden kişiler bu kuvars karışımlarını aynı klasik havuz alçılarının kullanımı sağlandığı gibi havuz kabuklarının iç bölümlerine oldukça çok kuvvet, hoş görünüm ve sağlamlık sunar.

Bu mevzuda bilgi sahibi olmayan insanlar adına söylenmesi gerekir ise kuvars mohs mineral sertlikleri miktarının üst basamağında bulunmaktadır. Bu sebep ile mevzu bahis ürünün çizilmesi son derece daha zor olmaktadır. Aynı zamanda bu ürün korozyona ve parçalanmalara karşıt klasik havuz alçılarından oldukça daha sağlam olmaktadır.

Yeni havuzlarda ya da yenilenmesi gerçekleşecek olan havuzlarda bitiş kat olarak kullanılıp kuvars ürünü kuvvetli, leke tutmayan ve gözeneksiz bir iç alan oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kuvars, havuz sularındaki kimyasalın dengesiz olmasından dolayı meydana çıkabilecek olan aşınmalar ve benzeri gibi vaziyetlere karşıt oldukça uzun ve tesirli bir çözüm kalitesi taşır.

Oldukça çok sağlamlık ve fonksiyonellik gerçekleştirmesinin yanı sıra kuvars tarz kapsamında türlü değişik imkanlar sunabilir. Kuvars karışımı gri, mavi, kırmızı ve beyaz ve benzeri gibi renklerin de dahil olması üzerine büyük bir renk kapsamına sahip olmaktadır.

Kuvars ürünü uygulanmasından sonra havuzlara yakın ya da uzak taraftan baksanız bile hoş ve şık bir görsellik ile karşılaşmaktasınız. Şayet vakit ilerledikçe korozyon ya da az bir lekelenme gibi vaziyetler yaşanabilse dahi benekli örüntüye sahip olması görünen lekeyi klasik havuz alçılarından oldukça iyi bir biçimde kapatmaktadır.

Bu çeşit avantajlar havuz sahipleri olacak insanların ilgilerini çekebilir. Bu ürünün oldukça yüksek dezavantajı da klasik havuz alçılarından ortalama % 20 ile % 30 arasında son derece daha maliyetli olması olmaktadır. Bu hususa karşın havuz satın alacak olan insanlar bu ürünü arzu etmek yolunda ilerlemektedir. Bu hususun oldukça yüksek nedeni ise kuvars ürününün oldukça sağlam olması ve vakit içinde değerini koruması olmaktadır.

Çakıl Taşı

Bir takım dere yatağında bulunmakta olan küçük taşlardan fikir oluşturarak kullanılmakta olan çakıl taşları, bütün ürünler arasında oldukça rahatı ve oldukça hoş olanıdır. Her türlü havuzlarda kullanımı sağlandığı zaman hakikaten değişik bir netice sunar. Bileşmesi sebebi ile solma, korozyon, parçalanma ve lekelenme ve benzeri gibi etmenlere karşıt nerede ise büsbütün sağlam olmaktadır.

Bu sağlam havuz yüzeyleri, çakıl ve klasik havuz alçıları karışmasından imal edilmiştir. Çakıl taşlarının karışımı 3 değişik boyutlarda olmaktadır. Bütün boyutlar son derece küçük olmaktadır. Yalnız oldukça küçük olanları kum tanesinden biraz daha büyük olmaktadır.

Çakıl taşının dokusu farklılık gösterebilir. Oldukça büyük taşlar ile gerçekleşen bir takım karışımlar kuvars karışımına göre oldukça sert olabilir. Bir karışım alternatifi yapar iken rahatlık etmenini aklınızda bulundurmanız gerekir. Bir takım çakıl karışımının çıplak vücuda temas etmesi durumunda oluşturmakta olduğu duygu hoşunuza gitmeyebilmektedir. Hem de bir takım çakıl kaplı olan basamaklar ya da bronzlaşma çıkıntısı bir vakit orda zaman geçirmeniz vaziyetinde ciltlerinizde geçici olarak çatlağa benzeyen girinti oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Kuvars ürününde olduğu gibi çakıl ilk olarak belirlenmekte olan renk tercihlerinde olabilir. Bu sebep ile renkler genelde tüm yüzeylere mütenasip olabilmekte ve onarımı gerekmekte olmasından dolayı muhteşem bir renk karşılaştırması sunabilir. Klasik havuz alçıları ve kuvars malzemelerinden değişik olarak çakıl taşının uygulanma zamanı oldukça daha çok çaba dilemektedir. Çakıl taşlı havuzu yaptırmak inşa eden kişilerin her gün gelerek kontrolleri sağlamasını gerekmekte kılar.

Fazla türlü renk alternatifleri ile alımlı bir güzel görünüm gerçekleştirmek adına çakıl kaplama uygulamasını düşünebilmektesiniz. Bu hususa ilave olarak sahipleri olacağınız havuzların dağların kıyılarındaki akıntıları, tropikal bir tatil ortamlarını ve göl yataklarını andırması adına da çakıl taşını kullanarak yardım alabilmektesiniz.

Çakıl yüzey, klasik havuz alçısı ve kuvars ürünlerinden oldukça daha maliyetli olmasından dolayı bu unsurları arzu eder iken bütçelerinizin yeri kadar olması gerekir. Çakıl taşı, klasik havuz alçılarından ortalama % 40 ile % 60 arasında daha maliyetli olmaktadır.

Bu hususa karşın, çakıl taşlı bir iç kaplama gerçekleştirerek hoş ve genellik ile 12 ile 14 senelik kalıcı olacak bir havuz görselliğine sahip olabilmektesiniz. Uzun sürede çakıl taşlarının kaplamalarını arzu etmek oldukça daha hesaplı bir seçim olabilmektedir.

Yeni bir yüzme havuzu inşa ettirmek ya da bulunmakta olan havuzu onarmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. İlk olarak nü çeşit bir iç kaplama kullanımı sağlanacağına karar verilmesi gerekir. Şahsi bütçelerinize mütenasip olmakta olan 3 değişik iç kaplama alternatifi bulunmaktadır. Bütün bir alternatif havuz görüntüsünü aracısız etkiler. Bu duruma ilave olarak tüm bir ürünün performanslarının başkasına göre oldukça değişik olduğunu unutmayınız.

Klasik havuz alçıları oldukça az bir sağlamlığa sahip olmakta olan, tüm çeşit korozyonu (aşınma) ve lekeleri gösterme meyilinde olan ekonomik fiyatlı bir alternatif olmaktadır. Çakıl taşı ve kuvars iç kaplaması arzu edilmesi de ilk başta bütçelerinizden ilave harcamalar gerçekleştirmenize sebep olabilir. Yalnız uzun sürede bu ürünler oldukça daha fazla sağlam olmalarından dolayı vakit ilerledikçe oldukça hesaplı olabilir.

Havuz iç kaplamaları hakkında daha ayrıntılı ve daha çok bilgi sahibi olmaya gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formunu doldurup ya da 0 216 529 00 37 telefon numaramızı çevirerek firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Dilerseniz info@temahavuz.com.tr e-posta adresimizden de bizim ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

sauna yapımı

Evinizde Konfor ve Sağlık İçin Sauna Yapımı

Tema Havuz, evinizi bir sağlık ve konfor mabedi haline getirmek için mükemmel çözümlerle sizleri karşılar. Sauna keyfi artık sadece spor salonlarına özgü bir lüks değil. Tema Havuz’un uzman ekibi, evinize özel tasarlanmış, modern ve sağlık dolu bir sauna getirmek için burada. Sauna yapımı için kullanılan yüksek kaliteli malzemeler ve profesyonel tasarım hem ruhsal hem de […]

havuz temizleme

Havuzunuzun Hijyenini Profesyonel Havuz Temizleme Hizmetleriyle Koruyun

Havuzlar, yazın serinlemek ve eğlenmek için harika mekanlar olsa da düzenli bakım ve temizlik gerektiren alanlardır. Havuzunuzun hijyenini korumak, sağlıklı ve keyifli bir yüzme deneyimi sunmanın önemli bir parçasıdır. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuzunuzun tertemiz ve sağlıklı kalmasını sağlayan etkili bir çözümdür. Bu hizmetler, uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir. Havuzunuzun su kalitesini, kimyasal dengesini ve genel […]

havuz yapımı malzemeleri

Kolay Kurulum Olanağı Sağlayan Prefabrik Havuzlarla Bahçenizi Süsleyin

Prefabrik havuzlar, bahçenizi hızlı ve kolay bir şekilde süslemek için ideal bir seçenektir. Kolay kurulum olanağı sağlayan bu havuzlar, önceden hazırlanmış havuz yapımı malzemeleri ile kısa sürede kurulabilir. Uzun süren inşaat süreçleri ve karmaşık işçilik gereksinimleri ortadan kalkar. Prefabrik havuzlar, çeşitli boyutlarda ve tasarımlarda bulunur, bu da kişisel tercihlerinize ve bahçenizin yapısına uygun seçenekler sunar. […]

havuz temizleme

Temiz ve Kristal Berraklığındaki Havuzlar İçin Profesyonel Temizlik ve Bakım

Temiz ve kristal berraklığındaki havuzlar, düzenli profesyonel temizlik ve bakım ile korunur. Profesyonel havuz temizleme hizmetleri, havuz suyunun kalitesini ve temizliğini sağlamak için önemlidir. Bu hizmetler genellikle havuzun filtre sistemlerinin temizlenmesini, kimyasal dengenin düzenlenmesini, taban ve duvarların fırçalanmasını ve suyun vakumlanmasını içerir. Profesyonel ekipler havuzun mekanik ekipmanlarını ve çevresini kontrol eder. Bakım ihtiyaçlarını tespit eder […]

ugyun fiyatlı ve profesyonel havuz yapımı

Uygun Fiyatlar ve Profesyonel Havuz Yapımıyla Havuz Keyfini Evlerinize Taşıyın!

Havuzlar, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve keyifli vakit geçirmek için eşsiz bir mekandır. Ancak bir havuz sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar ve bakım gereksinimleri bazen kafa karıştırıcıdır. Profesyonel bir havuz yapımı hizmeti, bu zorlukları ortadan kaldırabilir ve evinize birinci sınıf bir havuz getirerek bu zevki en üst düzeye çıkarabilir. Profesyonel havuz yapımı; estetikten ziyade dayanıklılık ve […]

Bahce-Sus-Havuzu-Nasil-Yapilir

Bahçe Süs Havuzu Nasıl Yapılır?

Bahçenizi canlandırmak ve dinlendirici bir atmosfer yaratmak için su öğeleri kullanmak her zaman harika bir seçenektir. Bahçe süs havuzu yapımı, evinizi çevreleyen yeşillikler içinde huzurlu bir köşe oluşturmanın iyi bir yoludur. Kendi bahçe süs havuzunuzu yapmak sadece doğayla daha yakın bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, kişisel dokunuşunuzu bahçenize eklemenin eşsiz bir yoludur. Peki, bahçe […]

sauna odası yapımı ve aşamaları

Sauna Odası Yapımı ve Aşamaları

Saunalar, birçok evde favori tercih haline gelmiştir. Gevşeme, gençleşme ve stres atma konusunda etkili bir çözüm sunarlar. Eğer evinize bir sauna odası kurmayı düşünüyorsanız, bu konuda uzman kişilerden hizmet almanız önemlidir. Sauna odası yaptırmayı planlıyorsanız, ilk olarak nereye inşa edileceğine karar vermeniz gerekir. İşte sauna odası yapımı konusunda size aktarmak istediklerimiz! Sauna Odası Yapımı Planlanması […]

sauna-yapimi

Sauna Yapımı

Sauna, binlerce yıldır birçok kültürde sağlık ve rahatlama amacıyla kullanılan geleneksel bir uygulamadır. Yüksek sıcaklıklarda kurulan bu odalar; toksinleri atmak, cildi iyileştirmek ve stresi azaltmak gibi faydalar sunar. Sauna yapımı, kişisel bir SPA deneyimi yaratmanın yanı sıra mekana değer katan bir projedir. İlginizi Çekebilir: Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir? Sauna Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler Sauna […]

Yuzme-Havuz-Yapimi-Maliyeti-nedir

Yüzme Havuz Yapımı Maliyeti Nedir?

Yüzme havuz yapımı, türlü kıstaslara bağlı olarak değişen bir maliyetle gerçekleştirilir. Maliyet; havuzun boyutu, tasarımı, kullanılan malzemeler ve iklim koşulları gibi etkenlere göre şekillenir. Bir yüzme havuzu inşa etmek, ev sahipleri için keyifli bir aktivite alanı oluşturmayı sağlar. Aynı zamanda da mülkün değerini artırmak açısından çekici bir yatırım olabilir. Fakat doğru bütçeleme ve planlama yapmak, […]

Havuz-Tuz-Jeneratoru-Nedir-Ne-Ise-Yarar

Havuz Tuz Jeneratörleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Havuz tuz jeneratörleri, havuz suyunda bulunan tuzu elektroliz yöntemiyle klor gazına dönüştüren cihazlara denilir. Bu süreçte, havuzunuzun dezenfekte edilmesine olanak sağlar. Bu sayede kimyasal klor kullanılmasına gerek kalmaz. Havuz tuz klorlama yöntemi; cildi kesinlikle tahriş etmeyen, gözleri yakmayan ve saçı kurutmayan daha yumuşak ve doğal bir su deneyimi sağlar. Geleneksel klor uygulama yöntemlerine göre havuz […]