Yüzme Havuzu İç Mekan Kaplamaları

 

Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri bir kekin üstündeki krema kalitesi taşıyabilir. Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri ve kekin üstündeki krema birbirlerine benzemekte olan hususiyetleri bulunmaktadır. Bu iki hususta bütün bünyeyi kapsamakta olan ve bünyenin genel güzel görünümünü sağlamaya aracı olan son dokunuş işlevi görür.

Geniş bir planlama açısından sağlanacak çaba ve kullanımı sağlanacak ürün elde edilmesi arzu edilen havuz adına oldukça mühim bir husustur. Havuzların dizaynına ve dekoratif hususiyetlerine bakılmadan iç kaplama bütün dizaynı aşmakta olan bir uygulamadır. Havuzların ne derece alımlı olması gerekli olduğunu belirlemekte olan son derece mühim etmen iç kaplama olmaktadır.

Havuzları inşa eden kişiler, kaplamaları havuzların iç kabuğunda bulunan betona yapmaktadırlar. Ürünün maksadı hoş görünümden oldukça daha çok olmaktadır. Gerek pürüzsüz gerek ise su geçirmeyen bir havuz iç kaplaması yapmak oldukça mühim bir konudur.

Yeni havuzlar adına kaplama uygulamasını gerçekleştirecek ya da bulunan havuzlardaki eskimiş olan kaplamaları değişimini sağlayacak olabilmektesiniz. Bu konuda öncelikleriniz kullanımı sağlanacak olan ürüne oldukça iyi bir biçimde karar verebilmektedir. Bütün malzemelerin fiyat, görünüm olarak alımlılık ve sağlamlık kapsamında artısı ve eksisi vardır.

Havuzların kaplamaları adına kullanımı sağlanacak olan ürün alternatiflerini özen ile değerlendirmek gerekir. Yeni havuzlar adına kullanımı sağlanabilecek 3 değişik kaplama ürünü vardır. Bu kaplama ürünleri; çakıl taşları, beyaz havuz alçıları ve renkli kuvarslar olmaktadır.

Bütün ürün türünün kendisine has artısı ve eksisi vardır. Bu hususları inceleyip gereksinimlerinizi ve dilediklerinizi kesinleştiren oldukça iyi bir alternatifi seçme yoluna gidebilmektesiniz.

Klasik Havuz Alçısı

Dünyanın her bir yerinde yüzlerce havuzda senelerdir. Kullanılmakta olan oldukça mühim malzemeler klasik havuz alçıları olarak ön plana çıkar. Klasik havuz alçıları ilk olarak mermer tozu, beyaz çimento ve su dayanımlarını yükseltmek adına ilave edilmekte olan katkı maddesinden oluşmakta olan bir karışım olmaktadır. Su ile karışımı sağlandığı vakit inşa eden kişiler pürüzsüz bir biçimde havuz iç kaplama ürünü elde eder.

Klasik havuz alçıları ayrıca yeni havuzlarda ya da bulunan bir havuzda iç kaplama uygulaması gerçekleştirilmesi talep edildiğinden oldukça mütenasip maliyetli seçme halinde olmaktadır. Havuz sularının devamlı ve düzenli bir biçimde kontrolü sağlanmış olması halinde klasik havuz alçıları 8 ila 12 seneleri arasında kalıcı olmak hususiyetlerini korurlar. Yalnız, hususiyet ile suların sert olduğu yerlerde su alçıların dayanıklı olmasına zarar verebilir. Bu vaziyette çakıl ya da kuvars son derece daha mantıklı bir alternatif olmaktadır.

Aynı zamanda ne kadar klasik havuz alçıları beyaz renkte olur ise olsun ıslak karışımlar desteği ile lagün sitili dizaynlar adına popüler bir alternatif olmakta olan daha koyu renkli olması sağlanabilir. Hususiyet ile gri ve mavi renkleri elde edip havuzun son derece karanlık bir görüntüsü sağlanabilmektedir.

Bunun ile beraber, ilave edilen renk ne derece derin olmakta olur ise kaplamada da oluşabilecek solma ve çizgi gibi vaziyetler oldukça belirginleşmiş duruma gelir. Aslında bir takım havuz inşa etmekte olan kişiler boyalı alçının kullanılması mevzusunda talepsiz olmaktadırlar. Bunun nedeni ise bu alçı en küçük lekelerin bile gözükmesine sebep olur.

Klasik havuz alçıları havuz sularındaki ph değerlerine, minerale ve kimyasala devamlı olarak reaksiyon vermekte olduğundan, suyun kimyası düzenli ve insicamlı bir biçimde dengesinin sağlanmadığı vakit bu çeşit kaplama türlü sorunlar meydana çıkmaktadır. Netice olarak erozyon, korozyon, renk değişikliği, lekelenme ve beneklenme ve benzeri gibi vaziyetler meydana çıkar. Bu sebep ile klasik havuz alçılarının ömürlerini uzatmakta olan ya da azaltmakta olan son derece mühim etmen suların niteliği olmaktadır.

Göz ile görünen lekeye karşıt yükselen kırılganlık oluşumuna sahip olunması ve su niteliğinin devamlı olarak kontrol ediliyor olması gerekmekte olmasından dolayı klasik havuz alçısı hemen bozulabilir. Bir havuzun talep edilen nitelikte olması adına iç kaplama oldukça mühim bir husustur. Bu nedenden dolayı karar verir iken sağlam olması ve kullanma ömrünü aklınızda bulundurmanız gerekir.

Bu neden ile bir havuza sahip olmayı arzu etmekte olan kişiler klasik havuz alçıları kullanılması mevzusunda endişeye kapılabilmektedirler. Bu kişiler havuzu adına iç kaplama ürününün seçimini yapar iken oldukça açık renkli çakıl taşı ya da kuvars seçimi yapılmaktadır.

 

Renkli Kuvars

İçerikte Neler Var?

1990 senelerinde meydana çıkmış kuvars ürünü sunmuş olduğu hususiyetler sebebi ile havuz inşası alanında popüler bir ürün olmuştur. Pek çok firma bu ürünü havuz inşasında kullanımı sağlanması adına hususi olarak imal etmektedir.

Kuvars ürünü iç havuz kaplamalarında silisli toprak ile karıştırılıp kullanımı sağlanmaktadır. Bu karışım, mekanik olarak yuvarlanmak olan küçük kuvars granülü ile oluşturulur. Aynı zamanda kuvars parçasının içerisinde sert ve hoş bir yüzey elde etmek adına parça yüzeyine kalıcı bir şekilde bağlı ve renkli seramik pigment bulunmaktadır.

Havuz sıvalarını yapacak olan havuzu inşa eden kişiler bu kuvars karışımlarını aynı klasik havuz alçılarının kullanımı sağlandığı gibi havuz kabuklarının iç bölümlerine oldukça çok kuvvet, hoş görünüm ve sağlamlık sunar.

Bu mevzuda bilgi sahibi olmayan insanlar adına söylenmesi gerekir ise kuvars mohs mineral sertlikleri miktarının üst basamağında bulunmaktadır. Bu sebep ile mevzu bahis ürünün çizilmesi son derece daha zor olmaktadır. Aynı zamanda bu ürün korozyona ve parçalanmalara karşıt klasik havuz alçılarından oldukça daha sağlam olmaktadır.

Yeni havuzlarda ya da yenilenmesi gerçekleşecek olan havuzlarda bitiş kat olarak kullanılıp kuvars ürünü kuvvetli, leke tutmayan ve gözeneksiz bir iç alan oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kuvars, havuz sularındaki kimyasalın dengesiz olmasından dolayı meydana çıkabilecek olan aşınmalar ve benzeri gibi vaziyetlere karşıt oldukça uzun ve tesirli bir çözüm kalitesi taşır.

Oldukça çok sağlamlık ve fonksiyonellik gerçekleştirmesinin yanı sıra kuvars tarz kapsamında türlü değişik imkanlar sunabilir. Kuvars karışımı gri, mavi, kırmızı ve beyaz ve benzeri gibi renklerin de dahil olması üzerine büyük bir renk kapsamına sahip olmaktadır.

Kuvars ürünü uygulanmasından sonra havuzlara yakın ya da uzak taraftan baksanız bile hoş ve şık bir görsellik ile karşılaşmaktasınız. Şayet vakit ilerledikçe korozyon ya da az bir lekelenme gibi vaziyetler yaşanabilse dahi benekli örüntüye sahip olması görünen lekeyi klasik havuz alçılarından oldukça iyi bir biçimde kapatmaktadır.

Bu çeşit avantajlar havuz sahipleri olacak insanların ilgilerini çekebilir. Bu ürünün oldukça yüksek dezavantajı da klasik havuz alçılarından ortalama % 20 ile % 30 arasında son derece daha maliyetli olması olmaktadır. Bu hususa karşın havuz satın alacak olan insanlar bu ürünü arzu etmek yolunda ilerlemektedir. Bu hususun oldukça yüksek nedeni ise kuvars ürününün oldukça sağlam olması ve vakit içinde değerini koruması olmaktadır.

Çakıl Taşı

Bir takım dere yatağında bulunmakta olan küçük taşlardan fikir oluşturarak kullanılmakta olan çakıl taşları, bütün ürünler arasında oldukça rahatı ve oldukça hoş olanıdır. Her türlü havuzlarda kullanımı sağlandığı zaman hakikaten değişik bir netice sunar. Bileşmesi sebebi ile solma, korozyon, parçalanma ve lekelenme ve benzeri gibi etmenlere karşıt nerede ise büsbütün sağlam olmaktadır.

Bu sağlam havuz yüzeyleri, çakıl ve klasik havuz alçıları karışmasından imal edilmiştir. Çakıl taşlarının karışımı 3 değişik boyutlarda olmaktadır. Bütün boyutlar son derece küçük olmaktadır. Yalnız oldukça küçük olanları kum tanesinden biraz daha büyük olmaktadır.

Çakıl taşının dokusu farklılık gösterebilir. Oldukça büyük taşlar ile gerçekleşen bir takım karışımlar kuvars karışımına göre oldukça sert olabilir. Bir karışım alternatifi yapar iken rahatlık etmenini aklınızda bulundurmanız gerekir. Bir takım çakıl karışımının çıplak vücuda temas etmesi durumunda oluşturmakta olduğu duygu hoşunuza gitmeyebilmektedir. Hem de bir takım çakıl kaplı olan basamaklar ya da bronzlaşma çıkıntısı bir vakit orda zaman geçirmeniz vaziyetinde ciltlerinizde geçici olarak çatlağa benzeyen girinti oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Kuvars ürününde olduğu gibi çakıl ilk olarak belirlenmekte olan renk tercihlerinde olabilir. Bu sebep ile renkler genelde tüm yüzeylere mütenasip olabilmekte ve onarımı gerekmekte olmasından dolayı muhteşem bir renk karşılaştırması sunabilir. Klasik havuz alçıları ve kuvars malzemelerinden değişik olarak çakıl taşının uygulanma zamanı oldukça daha çok çaba dilemektedir. Çakıl taşlı havuzu yaptırmak inşa eden kişilerin her gün gelerek kontrolleri sağlamasını gerekmekte kılar.

Fazla türlü renk alternatifleri ile alımlı bir güzel görünüm gerçekleştirmek adına çakıl kaplama uygulamasını düşünebilmektesiniz. Bu hususa ilave olarak sahipleri olacağınız havuzların dağların kıyılarındaki akıntıları, tropikal bir tatil ortamlarını ve göl yataklarını andırması adına da çakıl taşını kullanarak yardım alabilmektesiniz.

Çakıl yüzey, klasik havuz alçısı ve kuvars ürünlerinden oldukça daha maliyetli olmasından dolayı bu unsurları arzu eder iken bütçelerinizin yeri kadar olması gerekir. Çakıl taşı, klasik havuz alçılarından ortalama % 40 ile % 60 arasında daha maliyetli olmaktadır.

Bu hususa karşın, çakıl taşlı bir iç kaplama gerçekleştirerek hoş ve genellik ile 12 ile 14 senelik kalıcı olacak bir havuz görselliğine sahip olabilmektesiniz. Uzun sürede çakıl taşlarının kaplamalarını arzu etmek oldukça daha hesaplı bir seçim olabilmektedir.

Yeni bir yüzme havuzu inşa ettirmek ya da bulunmakta olan havuzu onarmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. İlk olarak nü çeşit bir iç kaplama kullanımı sağlanacağına karar verilmesi gerekir. Şahsi bütçelerinize mütenasip olmakta olan 3 değişik iç kaplama alternatifi bulunmaktadır. Bütün bir alternatif havuz görüntüsünü aracısız etkiler. Bu duruma ilave olarak tüm bir ürünün performanslarının başkasına göre oldukça değişik olduğunu unutmayınız.

Klasik havuz alçıları oldukça az bir sağlamlığa sahip olmakta olan, tüm çeşit korozyonu (aşınma) ve lekeleri gösterme meyilinde olan ekonomik fiyatlı bir alternatif olmaktadır. Çakıl taşı ve kuvars iç kaplaması arzu edilmesi de ilk başta bütçelerinizden ilave harcamalar gerçekleştirmenize sebep olabilir. Yalnız uzun sürede bu ürünler oldukça daha fazla sağlam olmalarından dolayı vakit ilerledikçe oldukça hesaplı olabilir.

Havuz iç kaplamaları hakkında daha ayrıntılı ve daha çok bilgi sahibi olmaya gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formunu doldurup ya da 0 216 529 00 37 telefon numaramızı çevirerek firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Dilerseniz info@temahavuz.com.tr e-posta adresimizden de bizim ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Üzerinden Kumandalı Sauna Sobalarının Avantajları

Sauna ilk olarak 1600’lü senelerin başında Filliler tarafından dünyaya tanıtılmış olmaktadır. O zamandan itibaren, kişilerin yaşam şekillerinin bir parçası haline gelmekte olan saunalar son derece fazla çeşitli bir seçenekleri bulunmakta olan bir hale gelmiştir. Kişilerin kullanım sağlama şekline göre çeşitlilik göstermekte olan sauna modelleri ile yapmakta bundan dolayı da oldukça ayrıntı gerektirmekte olan bir işlem […]

Tuz Odası Yapım Maliyeti Nedir?

Tuz odası inşa etme çalışmasında hazırlık adımından, inşa etme adımında kullanımı sağlanan malzemelerden, işçiliğe kadar bütün hususiyetler aracısız tesir eder. Bunun nedeni ile bütün bu öğeler göz önünde tutularak tuz odası yapım maliyeti mevzu bahis olduğu zaman değişik ücret alternatifleri karşınıza çıkmaktadır. Bu adımda bütün öğeler nitelikli ve mütenasip fiyatlı olması adına şirket olarak ön […]

Termal Havuz Yapım Aşamaları Nelerdir?

Sıkıntılı kış aylarında, içleri ısıtabilecek bir havuzda yüzmeyi hayal edebilir veya termal bir havuzda o günün yorgunluğunu atmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. Tema Havuz firması olarak sizi düşleriniz olan termal havuza kavuşturmakta. Sahibi olmakta olduğumuz profesyonel çalışma ekibi ile uzun seneler piyasada edinmiş olduğumuz deneyim ve tecrübeyi siz değerli müşterilerimiz ile buluşturmaktayız. Şu duruma kadar başarı […]

Kış Bakım İlacı Yazın Kullanılır Mı?

Sefahat, vakit geçirmek, ferahlama ve spor yapmak halleri adına seçimi yapılacak oldukça mütenasip mekandan bir tanesi de havuz olmaktadır. Havuzun sahip olduğu oldukça mühim hususiyetlerden bir tanesi de yazın ve kışın girilebilmesi olmaktadır. Fakat şahıslar genellik ile kış ayında havuzlara girmeyi tercih etmemektedir. Yaz ayları daha çok talep edilebilmektedir. Havuzun temizlenme işlemi de sistemli bir […]

Havuz Skimmerleri Ne İçin Kullanılır?

Yüzme havuzu, bireyler adına mükemmel bir tatil ve çocuklar adına da muhteşem bir eğlenme ortamı anlamlarını taşımaktadır. Ancak açık yüzme havuzları da olsa, kapalı yüzme havuzları da olsa korunmasız olmaktadır. Çağcıl havuz teknolojisi, havuza sahip olan kişilerin oldukça az bir çaba göstererek havuz bakımlarını pratik ve basit bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Bir havuzun temizlenmesinin pratik […]

Havuz Pompalarının Çalışma Prensibi Nedir?

Havuz sistemlerinin nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok bilgiye ulaşmak muhtemel olmaktadır. Fakat tam anlamı ile nasıl çalıştığı konusunda hiç kimse tatmin edecek bir bilgi veremez. Havuzun çalışma prensibi son derece basit olmaktadır. Basit bir mantığa dayanmakta olan su devir daim ve pompalama sistemleri ile çalışmasını gerçekleştirmektedir. Bu öğelerin yanında dezenfekte çalışmaları ve pis su […]

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

Türk kültürünün mühim bünyelerinden bir tanesi olan ve vazgeçilmezi içerisine girmekte olan Türk hamamı gerek sıhhat açısından gerek ise oldukça zevk verir. Hamam birçok değişik dizaynlara sahip olarak pek çok alanda zevk ile kullanımı sağlanmaktadır. Küçük ve büyük çerçeveli kullanım sağlamaya mütenasip olmakta olan hamam modeli adına çok iyi bir hizmet alabilmektesiniz. Türk hamamları üretiminde […]

Iğdır Havuz Yapımı

Villa İçin Havuz Önerileri

Villalar için havuz inşa ettirmek isteyen kişilerin ilk olarak önem verecekleri konulardan birisi de yüzme, egzersiz, eğlence ve de dinlenme tarafından ortak bir ortam yaratılmasıdır. Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      İçerikte Neler Var?1 Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?      2 Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?3 Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?4 Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler5 Kaliteli […]

Süs Havuzu Nasıl Işıklandırılır?

Yer aldığı ortama zariflik ve şıklık katmakta olan süs havuzu, havuz mühendisliği çerçevesinde oldukça tesirli profesyonellik gerektirmekte olan dal olarak kabul görmektedir. Bu durumda, estetik etmenlere hususi mühim vermekte olan teknik, mimari ve görsellik öğelerinin birleşmesi gerekir. Süs havuzu çeşme, heykel, su gösterisi ve başka tür konsept ile beraber yer aldığı ortama mükemmel bir armonik […]

Sauna Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sauna yapacağınız yerin geniş ve de tesisatlı olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı yapacağınız veya yaptığınız yeni eğilimler içinde bir engeliniz kalmayacaktır. Saunanızın iç mimarisinde ısıya dayanıklı ve de nitelikli malzeme kullanılması ileride kullanılan zamanda meydana gelebilecek sorunlarda bir yaralanma ile karşı karşıya kalınmaması için alınan bir tedbir haline gelmektedir. Saunaya girerken veya çıkarken yapılması ya […]