Yüzme Havuzu İç Mekan Kaplamaları

 

Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri bir kekin üstündeki krema kalitesi taşıyabilir. Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri ve kekin üstündeki krema birbirlerine benzemekte olan hususiyetleri bulunmaktadır. Bu iki hususta bütün bünyeyi kapsamakta olan ve bünyenin genel güzel görünümünü sağlamaya aracı olan son dokunuş işlevi görür.

Geniş bir planlama açısından sağlanacak çaba ve kullanımı sağlanacak ürün elde edilmesi arzu edilen havuz adına oldukça mühim bir husustur. Havuzların dizaynına ve dekoratif hususiyetlerine bakılmadan iç kaplama bütün dizaynı aşmakta olan bir uygulamadır. Havuzların ne derece alımlı olması gerekli olduğunu belirlemekte olan son derece mühim etmen iç kaplama olmaktadır.

Havuzları inşa eden kişiler, kaplamaları havuzların iç kabuğunda bulunan betona yapmaktadırlar. Ürünün maksadı hoş görünümden oldukça daha çok olmaktadır. Gerek pürüzsüz gerek ise su geçirmeyen bir havuz iç kaplaması yapmak oldukça mühim bir konudur.

Yeni havuzlar adına kaplama uygulamasını gerçekleştirecek ya da bulunan havuzlardaki eskimiş olan kaplamaları değişimini sağlayacak olabilmektesiniz. Bu konuda öncelikleriniz kullanımı sağlanacak olan ürüne oldukça iyi bir biçimde karar verebilmektedir. Bütün malzemelerin fiyat, görünüm olarak alımlılık ve sağlamlık kapsamında artısı ve eksisi vardır.

Havuzların kaplamaları adına kullanımı sağlanacak olan ürün alternatiflerini özen ile değerlendirmek gerekir. Yeni havuzlar adına kullanımı sağlanabilecek 3 değişik kaplama ürünü vardır. Bu kaplama ürünleri; çakıl taşları, beyaz havuz alçıları ve renkli kuvarslar olmaktadır.

Bütün ürün türünün kendisine has artısı ve eksisi vardır. Bu hususları inceleyip gereksinimlerinizi ve dilediklerinizi kesinleştiren oldukça iyi bir alternatifi seçme yoluna gidebilmektesiniz.

Klasik Havuz Alçısı

Dünyanın her bir yerinde yüzlerce havuzda senelerdir. Kullanılmakta olan oldukça mühim malzemeler klasik havuz alçıları olarak ön plana çıkar. Klasik havuz alçıları ilk olarak mermer tozu, beyaz çimento ve su dayanımlarını yükseltmek adına ilave edilmekte olan katkı maddesinden oluşmakta olan bir karışım olmaktadır. Su ile karışımı sağlandığı vakit inşa eden kişiler pürüzsüz bir biçimde havuz iç kaplama ürünü elde eder.

Klasik havuz alçıları ayrıca yeni havuzlarda ya da bulunan bir havuzda iç kaplama uygulaması gerçekleştirilmesi talep edildiğinden oldukça mütenasip maliyetli seçme halinde olmaktadır. Havuz sularının devamlı ve düzenli bir biçimde kontrolü sağlanmış olması halinde klasik havuz alçıları 8 ila 12 seneleri arasında kalıcı olmak hususiyetlerini korurlar. Yalnız, hususiyet ile suların sert olduğu yerlerde su alçıların dayanıklı olmasına zarar verebilir. Bu vaziyette çakıl ya da kuvars son derece daha mantıklı bir alternatif olmaktadır.

Aynı zamanda ne kadar klasik havuz alçıları beyaz renkte olur ise olsun ıslak karışımlar desteği ile lagün sitili dizaynlar adına popüler bir alternatif olmakta olan daha koyu renkli olması sağlanabilir. Hususiyet ile gri ve mavi renkleri elde edip havuzun son derece karanlık bir görüntüsü sağlanabilmektedir.

Bunun ile beraber, ilave edilen renk ne derece derin olmakta olur ise kaplamada da oluşabilecek solma ve çizgi gibi vaziyetler oldukça belirginleşmiş duruma gelir. Aslında bir takım havuz inşa etmekte olan kişiler boyalı alçının kullanılması mevzusunda talepsiz olmaktadırlar. Bunun nedeni ise bu alçı en küçük lekelerin bile gözükmesine sebep olur.

Klasik havuz alçıları havuz sularındaki ph değerlerine, minerale ve kimyasala devamlı olarak reaksiyon vermekte olduğundan, suyun kimyası düzenli ve insicamlı bir biçimde dengesinin sağlanmadığı vakit bu çeşit kaplama türlü sorunlar meydana çıkmaktadır. Netice olarak erozyon, korozyon, renk değişikliği, lekelenme ve beneklenme ve benzeri gibi vaziyetler meydana çıkar. Bu sebep ile klasik havuz alçılarının ömürlerini uzatmakta olan ya da azaltmakta olan son derece mühim etmen suların niteliği olmaktadır.

Göz ile görünen lekeye karşıt yükselen kırılganlık oluşumuna sahip olunması ve su niteliğinin devamlı olarak kontrol ediliyor olması gerekmekte olmasından dolayı klasik havuz alçısı hemen bozulabilir. Bir havuzun talep edilen nitelikte olması adına iç kaplama oldukça mühim bir husustur. Bu nedenden dolayı karar verir iken sağlam olması ve kullanma ömrünü aklınızda bulundurmanız gerekir.

Bu neden ile bir havuza sahip olmayı arzu etmekte olan kişiler klasik havuz alçıları kullanılması mevzusunda endişeye kapılabilmektedirler. Bu kişiler havuzu adına iç kaplama ürününün seçimini yapar iken oldukça açık renkli çakıl taşı ya da kuvars seçimi yapılmaktadır.

 

Renkli Kuvars

İçerikte Neler Var?

1990 senelerinde meydana çıkmış kuvars ürünü sunmuş olduğu hususiyetler sebebi ile havuz inşası alanında popüler bir ürün olmuştur. Pek çok firma bu ürünü havuz inşasında kullanımı sağlanması adına hususi olarak imal etmektedir.

Kuvars ürünü iç havuz kaplamalarında silisli toprak ile karıştırılıp kullanımı sağlanmaktadır. Bu karışım, mekanik olarak yuvarlanmak olan küçük kuvars granülü ile oluşturulur. Aynı zamanda kuvars parçasının içerisinde sert ve hoş bir yüzey elde etmek adına parça yüzeyine kalıcı bir şekilde bağlı ve renkli seramik pigment bulunmaktadır.

Havuz sıvalarını yapacak olan havuzu inşa eden kişiler bu kuvars karışımlarını aynı klasik havuz alçılarının kullanımı sağlandığı gibi havuz kabuklarının iç bölümlerine oldukça çok kuvvet, hoş görünüm ve sağlamlık sunar.

Bu mevzuda bilgi sahibi olmayan insanlar adına söylenmesi gerekir ise kuvars mohs mineral sertlikleri miktarının üst basamağında bulunmaktadır. Bu sebep ile mevzu bahis ürünün çizilmesi son derece daha zor olmaktadır. Aynı zamanda bu ürün korozyona ve parçalanmalara karşıt klasik havuz alçılarından oldukça daha sağlam olmaktadır.

Yeni havuzlarda ya da yenilenmesi gerçekleşecek olan havuzlarda bitiş kat olarak kullanılıp kuvars ürünü kuvvetli, leke tutmayan ve gözeneksiz bir iç alan oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kuvars, havuz sularındaki kimyasalın dengesiz olmasından dolayı meydana çıkabilecek olan aşınmalar ve benzeri gibi vaziyetlere karşıt oldukça uzun ve tesirli bir çözüm kalitesi taşır.

Oldukça çok sağlamlık ve fonksiyonellik gerçekleştirmesinin yanı sıra kuvars tarz kapsamında türlü değişik imkanlar sunabilir. Kuvars karışımı gri, mavi, kırmızı ve beyaz ve benzeri gibi renklerin de dahil olması üzerine büyük bir renk kapsamına sahip olmaktadır.

Kuvars ürünü uygulanmasından sonra havuzlara yakın ya da uzak taraftan baksanız bile hoş ve şık bir görsellik ile karşılaşmaktasınız. Şayet vakit ilerledikçe korozyon ya da az bir lekelenme gibi vaziyetler yaşanabilse dahi benekli örüntüye sahip olması görünen lekeyi klasik havuz alçılarından oldukça iyi bir biçimde kapatmaktadır.

Bu çeşit avantajlar havuz sahipleri olacak insanların ilgilerini çekebilir. Bu ürünün oldukça yüksek dezavantajı da klasik havuz alçılarından ortalama % 20 ile % 30 arasında son derece daha maliyetli olması olmaktadır. Bu hususa karşın havuz satın alacak olan insanlar bu ürünü arzu etmek yolunda ilerlemektedir. Bu hususun oldukça yüksek nedeni ise kuvars ürününün oldukça sağlam olması ve vakit içinde değerini koruması olmaktadır.

Çakıl Taşı

Bir takım dere yatağında bulunmakta olan küçük taşlardan fikir oluşturarak kullanılmakta olan çakıl taşları, bütün ürünler arasında oldukça rahatı ve oldukça hoş olanıdır. Her türlü havuzlarda kullanımı sağlandığı zaman hakikaten değişik bir netice sunar. Bileşmesi sebebi ile solma, korozyon, parçalanma ve lekelenme ve benzeri gibi etmenlere karşıt nerede ise büsbütün sağlam olmaktadır.

Bu sağlam havuz yüzeyleri, çakıl ve klasik havuz alçıları karışmasından imal edilmiştir. Çakıl taşlarının karışımı 3 değişik boyutlarda olmaktadır. Bütün boyutlar son derece küçük olmaktadır. Yalnız oldukça küçük olanları kum tanesinden biraz daha büyük olmaktadır.

Çakıl taşının dokusu farklılık gösterebilir. Oldukça büyük taşlar ile gerçekleşen bir takım karışımlar kuvars karışımına göre oldukça sert olabilir. Bir karışım alternatifi yapar iken rahatlık etmenini aklınızda bulundurmanız gerekir. Bir takım çakıl karışımının çıplak vücuda temas etmesi durumunda oluşturmakta olduğu duygu hoşunuza gitmeyebilmektedir. Hem de bir takım çakıl kaplı olan basamaklar ya da bronzlaşma çıkıntısı bir vakit orda zaman geçirmeniz vaziyetinde ciltlerinizde geçici olarak çatlağa benzeyen girinti oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Kuvars ürününde olduğu gibi çakıl ilk olarak belirlenmekte olan renk tercihlerinde olabilir. Bu sebep ile renkler genelde tüm yüzeylere mütenasip olabilmekte ve onarımı gerekmekte olmasından dolayı muhteşem bir renk karşılaştırması sunabilir. Klasik havuz alçıları ve kuvars malzemelerinden değişik olarak çakıl taşının uygulanma zamanı oldukça daha çok çaba dilemektedir. Çakıl taşlı havuzu yaptırmak inşa eden kişilerin her gün gelerek kontrolleri sağlamasını gerekmekte kılar.

Fazla türlü renk alternatifleri ile alımlı bir güzel görünüm gerçekleştirmek adına çakıl kaplama uygulamasını düşünebilmektesiniz. Bu hususa ilave olarak sahipleri olacağınız havuzların dağların kıyılarındaki akıntıları, tropikal bir tatil ortamlarını ve göl yataklarını andırması adına da çakıl taşını kullanarak yardım alabilmektesiniz.

Çakıl yüzey, klasik havuz alçısı ve kuvars ürünlerinden oldukça daha maliyetli olmasından dolayı bu unsurları arzu eder iken bütçelerinizin yeri kadar olması gerekir. Çakıl taşı, klasik havuz alçılarından ortalama % 40 ile % 60 arasında daha maliyetli olmaktadır.

Bu hususa karşın, çakıl taşlı bir iç kaplama gerçekleştirerek hoş ve genellik ile 12 ile 14 senelik kalıcı olacak bir havuz görselliğine sahip olabilmektesiniz. Uzun sürede çakıl taşlarının kaplamalarını arzu etmek oldukça daha hesaplı bir seçim olabilmektedir.

Yeni bir yüzme havuzu inşa ettirmek ya da bulunmakta olan havuzu onarmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. İlk olarak nü çeşit bir iç kaplama kullanımı sağlanacağına karar verilmesi gerekir. Şahsi bütçelerinize mütenasip olmakta olan 3 değişik iç kaplama alternatifi bulunmaktadır. Bütün bir alternatif havuz görüntüsünü aracısız etkiler. Bu duruma ilave olarak tüm bir ürünün performanslarının başkasına göre oldukça değişik olduğunu unutmayınız.

Klasik havuz alçıları oldukça az bir sağlamlığa sahip olmakta olan, tüm çeşit korozyonu (aşınma) ve lekeleri gösterme meyilinde olan ekonomik fiyatlı bir alternatif olmaktadır. Çakıl taşı ve kuvars iç kaplaması arzu edilmesi de ilk başta bütçelerinizden ilave harcamalar gerçekleştirmenize sebep olabilir. Yalnız uzun sürede bu ürünler oldukça daha fazla sağlam olmalarından dolayı vakit ilerledikçe oldukça hesaplı olabilir.

Havuz iç kaplamaları hakkında daha ayrıntılı ve daha çok bilgi sahibi olmaya gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formunu doldurup ya da 0 216 529 00 37 telefon numaramızı çevirerek firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Dilerseniz info@temahavuz.com.tr e-posta adresimizden de bizim ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Havuz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilir?

Havuzların temizlenmesi havuzun sıhhatli bir şekilde kalması adına son derece mühim bir husus olmaktadır. Temizleme işlemi için de havuz sularının dengeli bir şekilde olması ve dengeli kalması gerekmektedir. Havuzları temizleme işlemi için suda havuz içerisinin temizlenmesi gibi bir takım işlemler gerçekleşmektedir. Havuz suyu ne derece hijyenik olur ise havuzların yüzeyi de o ölçüde temiz olmaktadır. […]

Havuz Sıcaklığı Ayarlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Havuzlar yalnızca yaz döneminde olmamak ile beraber kış dönemlerinde de kullanımı sağlanabilen yalnız bu durum için havuz sıcaklığına özen ve dikkat gösterilmesi gerekli olan oyun merkezleri olmaktadır. Bu neden ile havuz hangi yöntem kullanımı sağlanarak ısıtılacağına da nasıl ısıtılacak olacağına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Sıcaklık ayarları gerçekleşmesi gerekli olan havuz son derece daha fazla kapalı […]

Havuz Klorlarının Yararları Nelerdir?

Havuz yaz mevsiminin hiçbir biçimde göz ardı edilmeyen mekanları arasında olmaktadır. Tatil için nereye gidecek olur iseniz olun her yerde havuz yer almakta olmaktadır. Havuzu bulunmayan bir otel olması son derece zor olmaktadır. Yalnız havuz topluluk ve büyük kalabalıklar aracılığı ile fazla seçimi yapılan mekanlar olduklarından dolayı havuz pislenir ve peşi sıra bir takım sağlığı […]

Havuz Klorları Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuzların klorları belirli bir ölçüde havuza aktarılır ve bu ölçü geçerek fazla aktarılırsa insan sağlığını bozabilmektedir. Bunun gibi havuz kimyasalları, havuza fazla atılırsa insan vücudunda zararları olmaktadır. Klor havuzun büyüklüğüne göre atılacak ölçüsü de değişmektedir. Örneğin 25 metrekare bir havuza göre yalnızca 1 kilogram klor yeterli olmaktadır. Ancak 100 metrekare bir havuzlar için 4 kilogram […]

Havuz Kimyasalları Kullanılmadığında Nelerle Karşılaşılır?

Havuzları temizleme kimyasalları havuzun temizlenmesi, hijyenik bir duruma gelmesini ve havuza toz girmesinin önlenmesi kapsamında mühim öğeler ile birlikte Sağlık Bakanlığı aracılığı ile belirlemiş olduğu kaidelere uyulması kapsamında da kullanımı sağlanması mecburi olan maddeler olmaktadır. Havuz kimyasalları aynı zamanda havuz içerisine toz girmesini de önlemek ile beraber alanın iyileşmesi, temizlik fiyatının azaltılması, ısıtma fiyatlarının düşürülmesi […]

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?

Hayat alanlarının oldukça fazlasına havuz projeleri ilave edilmektedir. Ayrıca büyük iş yerleri ve konaklama ortamları içerisinde fazla kaliteli havuzun projesi gerçekleşmektedir. Rahatlık ve lüks yaşam maksatları çerçevesinde birbirlerinden değişik hususiyetlerde ki havuz, mekanların içerisinde seçimi yapılmaktadır. Havuzların proje hususiyetleri içerisinde; süs havuzları, ısıtmalı kış havuzları, prefabrik dizayn havuzları ve benzerleri gibi hususiyetler bulunmaktadır. Havuzun dış […]

Antalya Havuz Yapımı

Havuz Arıtma Sistemleri ve Filtre Temizleyiciler

Havuz inşasına karar verdiğiniz andan itibaren ilk aşamasından son aşamasına kadar en ufak ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir. Havuzun nereye inşa edileceği, betonun nasıl döküleceği, izolasyonun nasıl yapılacağını, bordürlerin nasıl yerleşeceğini, ve son olarak ta filtre temizleyicilerin yerleştirilmesine itina ile belirlenen ve de yapılan şeyler olmaktadır. Havuz inşasının son aşamasında yer almakta olan filtre temizleyiciler büyük […]

Buhar Odası Ekipmanları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yıllardan bu yana buhar ve de sauna banyoları terapötik banyo tecrübesini sağlamıştır. Şu an son yenilikler ile buhar banyosu ekipmanı, yüksek bir rahatlama ve de sağlık yararları sağlamak için aşamalı olarak geliştirilmektedir. Buhar sauna banyosu terlemeyi sağlar, kasların gevşemesine yardımcı olmaktadır ve de gençleşmeyi sağlamaktadır. Önceleri buhar banyosu ekipmanları yalnızca kaplıcalarda, otellerde ve de spor […]

Yüzme Havuzu Maliyeti Nedir?

Havuzları satın almak ya da havuz inşa ettirmek oldukça büyük bir karar olmaktadır. İlk olarak havuz fiyatını iyi bir şekilde hesaplamanız ve bütçelerinize uygun olarak hareket etmeniz gerekmektedir. Tema Havuz olarak maksadımız havuz adına ayırmış olduğunuz bütçe için uygun fiyat bilgileri ile sizlere destek olmaktayız. Bu hususta bulunmakta olan havuz fiyatlarının standart havuz olarak bilinmekte […]

Yüzme Havuzu Enerji Kontrolü Ve Doğru Ekipman Kullanımı

Yüzme havuzuna sahip olmak sağlık ve eğlence kapsamında oldukça mühim bir seçim olmaktadır. Bu duruma karşın enerji kontrolünü oldukça iyi bir biçimde gerçekleştirmek ve gelecek oldukça pahalı fiyatlı faturalardan kaçınılması gerekir. Yüzme havuzlarınız adına enerji elverişliliğini geliştirmek gerekir. İlk olarak kullanımını sağladığınız bulunmakta olan havuzdaki sistemi gözden geçirmelisiniz ve azıcık çaba sarf ederek mühim olanakları […]