Yüzme Havuzu İç Mekan Kaplamaları

 

Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri bir kekin üstündeki krema kalitesi taşıyabilir. Yüzme havuzlarının iç yüzeyleri ve kekin üstündeki krema birbirlerine benzemekte olan hususiyetleri bulunmaktadır. Bu iki hususta bütün bünyeyi kapsamakta olan ve bünyenin genel güzel görünümünü sağlamaya aracı olan son dokunuş işlevi görür.

Geniş bir planlama açısından sağlanacak çaba ve kullanımı sağlanacak ürün elde edilmesi arzu edilen havuz adına oldukça mühim bir husustur. Havuzların dizaynına ve dekoratif hususiyetlerine bakılmadan iç kaplama bütün dizaynı aşmakta olan bir uygulamadır. Havuzların ne derece alımlı olması gerekli olduğunu belirlemekte olan son derece mühim etmen iç kaplama olmaktadır.

Havuzları inşa eden kişiler, kaplamaları havuzların iç kabuğunda bulunan betona yapmaktadırlar. Ürünün maksadı hoş görünümden oldukça daha çok olmaktadır. Gerek pürüzsüz gerek ise su geçirmeyen bir havuz iç kaplaması yapmak oldukça mühim bir konudur.

Yeni havuzlar adına kaplama uygulamasını gerçekleştirecek ya da bulunan havuzlardaki eskimiş olan kaplamaları değişimini sağlayacak olabilmektesiniz. Bu konuda öncelikleriniz kullanımı sağlanacak olan ürüne oldukça iyi bir biçimde karar verebilmektedir. Bütün malzemelerin fiyat, görünüm olarak alımlılık ve sağlamlık kapsamında artısı ve eksisi vardır.

Havuzların kaplamaları adına kullanımı sağlanacak olan ürün alternatiflerini özen ile değerlendirmek gerekir. Yeni havuzlar adına kullanımı sağlanabilecek 3 değişik kaplama ürünü vardır. Bu kaplama ürünleri; çakıl taşları, beyaz havuz alçıları ve renkli kuvarslar olmaktadır.

Bütün ürün türünün kendisine has artısı ve eksisi vardır. Bu hususları inceleyip gereksinimlerinizi ve dilediklerinizi kesinleştiren oldukça iyi bir alternatifi seçme yoluna gidebilmektesiniz.

Klasik Havuz Alçısı

Dünyanın her bir yerinde yüzlerce havuzda senelerdir. Kullanılmakta olan oldukça mühim malzemeler klasik havuz alçıları olarak ön plana çıkar. Klasik havuz alçıları ilk olarak mermer tozu, beyaz çimento ve su dayanımlarını yükseltmek adına ilave edilmekte olan katkı maddesinden oluşmakta olan bir karışım olmaktadır. Su ile karışımı sağlandığı vakit inşa eden kişiler pürüzsüz bir biçimde havuz iç kaplama ürünü elde eder.

Klasik havuz alçıları ayrıca yeni havuzlarda ya da bulunan bir havuzda iç kaplama uygulaması gerçekleştirilmesi talep edildiğinden oldukça mütenasip maliyetli seçme halinde olmaktadır. Havuz sularının devamlı ve düzenli bir biçimde kontrolü sağlanmış olması halinde klasik havuz alçıları 8 ila 12 seneleri arasında kalıcı olmak hususiyetlerini korurlar. Yalnız, hususiyet ile suların sert olduğu yerlerde su alçıların dayanıklı olmasına zarar verebilir. Bu vaziyette çakıl ya da kuvars son derece daha mantıklı bir alternatif olmaktadır.

Aynı zamanda ne kadar klasik havuz alçıları beyaz renkte olur ise olsun ıslak karışımlar desteği ile lagün sitili dizaynlar adına popüler bir alternatif olmakta olan daha koyu renkli olması sağlanabilir. Hususiyet ile gri ve mavi renkleri elde edip havuzun son derece karanlık bir görüntüsü sağlanabilmektedir.

Bunun ile beraber, ilave edilen renk ne derece derin olmakta olur ise kaplamada da oluşabilecek solma ve çizgi gibi vaziyetler oldukça belirginleşmiş duruma gelir. Aslında bir takım havuz inşa etmekte olan kişiler boyalı alçının kullanılması mevzusunda talepsiz olmaktadırlar. Bunun nedeni ise bu alçı en küçük lekelerin bile gözükmesine sebep olur.

Klasik havuz alçıları havuz sularındaki ph değerlerine, minerale ve kimyasala devamlı olarak reaksiyon vermekte olduğundan, suyun kimyası düzenli ve insicamlı bir biçimde dengesinin sağlanmadığı vakit bu çeşit kaplama türlü sorunlar meydana çıkmaktadır. Netice olarak erozyon, korozyon, renk değişikliği, lekelenme ve beneklenme ve benzeri gibi vaziyetler meydana çıkar. Bu sebep ile klasik havuz alçılarının ömürlerini uzatmakta olan ya da azaltmakta olan son derece mühim etmen suların niteliği olmaktadır.

Göz ile görünen lekeye karşıt yükselen kırılganlık oluşumuna sahip olunması ve su niteliğinin devamlı olarak kontrol ediliyor olması gerekmekte olmasından dolayı klasik havuz alçısı hemen bozulabilir. Bir havuzun talep edilen nitelikte olması adına iç kaplama oldukça mühim bir husustur. Bu nedenden dolayı karar verir iken sağlam olması ve kullanma ömrünü aklınızda bulundurmanız gerekir.

Bu neden ile bir havuza sahip olmayı arzu etmekte olan kişiler klasik havuz alçıları kullanılması mevzusunda endişeye kapılabilmektedirler. Bu kişiler havuzu adına iç kaplama ürününün seçimini yapar iken oldukça açık renkli çakıl taşı ya da kuvars seçimi yapılmaktadır.

 

Renkli Kuvars

İçerikte Neler Var?

1990 senelerinde meydana çıkmış kuvars ürünü sunmuş olduğu hususiyetler sebebi ile havuz inşası alanında popüler bir ürün olmuştur. Pek çok firma bu ürünü havuz inşasında kullanımı sağlanması adına hususi olarak imal etmektedir.

Kuvars ürünü iç havuz kaplamalarında silisli toprak ile karıştırılıp kullanımı sağlanmaktadır. Bu karışım, mekanik olarak yuvarlanmak olan küçük kuvars granülü ile oluşturulur. Aynı zamanda kuvars parçasının içerisinde sert ve hoş bir yüzey elde etmek adına parça yüzeyine kalıcı bir şekilde bağlı ve renkli seramik pigment bulunmaktadır.

Havuz sıvalarını yapacak olan havuzu inşa eden kişiler bu kuvars karışımlarını aynı klasik havuz alçılarının kullanımı sağlandığı gibi havuz kabuklarının iç bölümlerine oldukça çok kuvvet, hoş görünüm ve sağlamlık sunar.

Bu mevzuda bilgi sahibi olmayan insanlar adına söylenmesi gerekir ise kuvars mohs mineral sertlikleri miktarının üst basamağında bulunmaktadır. Bu sebep ile mevzu bahis ürünün çizilmesi son derece daha zor olmaktadır. Aynı zamanda bu ürün korozyona ve parçalanmalara karşıt klasik havuz alçılarından oldukça daha sağlam olmaktadır.

Yeni havuzlarda ya da yenilenmesi gerçekleşecek olan havuzlarda bitiş kat olarak kullanılıp kuvars ürünü kuvvetli, leke tutmayan ve gözeneksiz bir iç alan oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda kuvars, havuz sularındaki kimyasalın dengesiz olmasından dolayı meydana çıkabilecek olan aşınmalar ve benzeri gibi vaziyetlere karşıt oldukça uzun ve tesirli bir çözüm kalitesi taşır.

Oldukça çok sağlamlık ve fonksiyonellik gerçekleştirmesinin yanı sıra kuvars tarz kapsamında türlü değişik imkanlar sunabilir. Kuvars karışımı gri, mavi, kırmızı ve beyaz ve benzeri gibi renklerin de dahil olması üzerine büyük bir renk kapsamına sahip olmaktadır.

Kuvars ürünü uygulanmasından sonra havuzlara yakın ya da uzak taraftan baksanız bile hoş ve şık bir görsellik ile karşılaşmaktasınız. Şayet vakit ilerledikçe korozyon ya da az bir lekelenme gibi vaziyetler yaşanabilse dahi benekli örüntüye sahip olması görünen lekeyi klasik havuz alçılarından oldukça iyi bir biçimde kapatmaktadır.

Bu çeşit avantajlar havuz sahipleri olacak insanların ilgilerini çekebilir. Bu ürünün oldukça yüksek dezavantajı da klasik havuz alçılarından ortalama % 20 ile % 30 arasında son derece daha maliyetli olması olmaktadır. Bu hususa karşın havuz satın alacak olan insanlar bu ürünü arzu etmek yolunda ilerlemektedir. Bu hususun oldukça yüksek nedeni ise kuvars ürününün oldukça sağlam olması ve vakit içinde değerini koruması olmaktadır.

Çakıl Taşı

Bir takım dere yatağında bulunmakta olan küçük taşlardan fikir oluşturarak kullanılmakta olan çakıl taşları, bütün ürünler arasında oldukça rahatı ve oldukça hoş olanıdır. Her türlü havuzlarda kullanımı sağlandığı zaman hakikaten değişik bir netice sunar. Bileşmesi sebebi ile solma, korozyon, parçalanma ve lekelenme ve benzeri gibi etmenlere karşıt nerede ise büsbütün sağlam olmaktadır.

Bu sağlam havuz yüzeyleri, çakıl ve klasik havuz alçıları karışmasından imal edilmiştir. Çakıl taşlarının karışımı 3 değişik boyutlarda olmaktadır. Bütün boyutlar son derece küçük olmaktadır. Yalnız oldukça küçük olanları kum tanesinden biraz daha büyük olmaktadır.

Çakıl taşının dokusu farklılık gösterebilir. Oldukça büyük taşlar ile gerçekleşen bir takım karışımlar kuvars karışımına göre oldukça sert olabilir. Bir karışım alternatifi yapar iken rahatlık etmenini aklınızda bulundurmanız gerekir. Bir takım çakıl karışımının çıplak vücuda temas etmesi durumunda oluşturmakta olduğu duygu hoşunuza gitmeyebilmektedir. Hem de bir takım çakıl kaplı olan basamaklar ya da bronzlaşma çıkıntısı bir vakit orda zaman geçirmeniz vaziyetinde ciltlerinizde geçici olarak çatlağa benzeyen girinti oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Kuvars ürününde olduğu gibi çakıl ilk olarak belirlenmekte olan renk tercihlerinde olabilir. Bu sebep ile renkler genelde tüm yüzeylere mütenasip olabilmekte ve onarımı gerekmekte olmasından dolayı muhteşem bir renk karşılaştırması sunabilir. Klasik havuz alçıları ve kuvars malzemelerinden değişik olarak çakıl taşının uygulanma zamanı oldukça daha çok çaba dilemektedir. Çakıl taşlı havuzu yaptırmak inşa eden kişilerin her gün gelerek kontrolleri sağlamasını gerekmekte kılar.

Fazla türlü renk alternatifleri ile alımlı bir güzel görünüm gerçekleştirmek adına çakıl kaplama uygulamasını düşünebilmektesiniz. Bu hususa ilave olarak sahipleri olacağınız havuzların dağların kıyılarındaki akıntıları, tropikal bir tatil ortamlarını ve göl yataklarını andırması adına da çakıl taşını kullanarak yardım alabilmektesiniz.

Çakıl yüzey, klasik havuz alçısı ve kuvars ürünlerinden oldukça daha maliyetli olmasından dolayı bu unsurları arzu eder iken bütçelerinizin yeri kadar olması gerekir. Çakıl taşı, klasik havuz alçılarından ortalama % 40 ile % 60 arasında daha maliyetli olmaktadır.

Bu hususa karşın, çakıl taşlı bir iç kaplama gerçekleştirerek hoş ve genellik ile 12 ile 14 senelik kalıcı olacak bir havuz görselliğine sahip olabilmektesiniz. Uzun sürede çakıl taşlarının kaplamalarını arzu etmek oldukça daha hesaplı bir seçim olabilmektedir.

Yeni bir yüzme havuzu inşa ettirmek ya da bulunmakta olan havuzu onarmayı arzu etmekte olabilmektesiniz. İlk olarak nü çeşit bir iç kaplama kullanımı sağlanacağına karar verilmesi gerekir. Şahsi bütçelerinize mütenasip olmakta olan 3 değişik iç kaplama alternatifi bulunmaktadır. Bütün bir alternatif havuz görüntüsünü aracısız etkiler. Bu duruma ilave olarak tüm bir ürünün performanslarının başkasına göre oldukça değişik olduğunu unutmayınız.

Klasik havuz alçıları oldukça az bir sağlamlığa sahip olmakta olan, tüm çeşit korozyonu (aşınma) ve lekeleri gösterme meyilinde olan ekonomik fiyatlı bir alternatif olmaktadır. Çakıl taşı ve kuvars iç kaplaması arzu edilmesi de ilk başta bütçelerinizden ilave harcamalar gerçekleştirmenize sebep olabilir. Yalnız uzun sürede bu ürünler oldukça daha fazla sağlam olmalarından dolayı vakit ilerledikçe oldukça hesaplı olabilir.

Havuz iç kaplamaları hakkında daha ayrıntılı ve daha çok bilgi sahibi olmaya gereksinim duyuyor iseniz anında irtibat formunu doldurup ya da 0 216 529 00 37 telefon numaramızı çevirerek firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Dilerseniz info@temahavuz.com.tr e-posta adresimizden de bizim ile iletişim kurabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]