Yüzme Havuzu Dalış Tahtaları, Türleri Ve Özellikleri
Bize Ulaşın

Yüzme Havuzu Dalış Tahtaları, Türleri Ve Özellikleri

Dalış tahtalarının kullanılması, dalış güvenliği, bahçe boyutu ve aile tepkisini oldukça üst seviyeye çıkartmanın yolunu bulup sonrasında yüzme havuzlarında bir dalış tahtasını bulundurmak için bir karar vermiş iseniz dalış tahtasının çeşitleri ve hususiyetleri ile ilgili bilgi sahibi olmaya başlayabilmektesiniz.

Dalış tahtasının çeşitlerini ve hususiyetlerini öğrenir iken satın alma kararını vermeden ilk olarak gereksiniminizi göz önünde tutmanız gerekmektedir. Böylelikle gereksiniminiz olmakta olan son derece mütenasip genel çözümü bulmayı başarabilirsiniz. Dalış tahtası genelde 3 değişik gurup içerisinde ele alınır.

Dalış tahtası değişik boyuta, biçime ve yay hususiyetlerine sahip olmaktadır. Aynı zamanda dalış tahtaları çeşitlerinin birbirlerinden değişik olduğunun bilinmesi oldukça mühim bir konudur. Bir dalış tahtası çeşidini başkasının yerine kullanmak maalesef muhtemel olmamaktadır. Bunun nedeni dalış tahtası kullanılan havuzların boyutları ve düzenlenmesi ile mütenasip olmayabilir.

Pek çok havuz kullanan kişi dalış tahtaları tipini havuz boyutuna mütenasip bir biçimde alternatif mevzusunda maharetli olmamaktadır. Bu sebep ile dalış tahtası içerisindeki esas fark mevzusunda bilgiye sahip olmanız gerekir. Nedeni ile dalış tahtalarını satın almaya karar vermeden ilk olarak tüm vakit havuz mevzusunda uzman seviyede bilgi sahibi olan bir kişiye danışılması gerekmektedir.

Havuz boyutuna ilave olarak dalış tahtalarının kullanımını sağlayacak insanları konuya dahil etmek gerekir. Örnek verir isek havuzlara ulaşımı olan bir takım çocuklar adına ayrıyeten sıçrama hususiyeti sağlamakta olan dalış tahtası ile standart olan tahtalar arsında bir tercih yapılması gerekecektir.

Elastik olmayan bir dalış tahtası hususiyet ile atletik ve uzun boylu yüzücü kişiler adına oldukça iyi bir alternatif olabilir. Oldukça uzun boylu ya da oldukça kuvvetli dalış becerisine sahip olan kişiler oldukça yükseğe ve oldukça ileri doğru sıçramak isteyecektir. Oldukça uzun bir sıçrama aralığına sahip olmakta olan insanların havuz zemini ile irtibata geçme imkanları son derece daha çoktur.

Havuzların kullanımını bilmekte olan bir uzman yüzücü ya da uzman havuz yardımcısı aile ve arkadaşlarınız adına oldukça uygun düzenlemeyi gerçekleştirebilme mevzusunda sizlere destek olacaktır. Böylelikle dalış tahtalarını güvenilir bir biçimde kullanımını sağlama olanağına sahip olabilmektesiniz.

Dalış Tahtası Seçenekleri

Mesken havuzu adına bulunan 3 tür dalış tahtaları ve platformu vardır. İlk olarak dalış tahtasının 3 değişik bileşenden ortaya çıkmış olduğu bilinmesi gerekir. Bu bileşenler yatay bir tahta ve tahtaların yerleştirilmiş olduğu zeminler olmaktadır.

Bu 2 bileşenlerin bilincinde olunması mühim olmaktadır. Bunun nedeni ise tüm bileşen elde edilebilecek son malzemeye değişik bir hususiyet kazandırır. Netice olarak, yalnız yatay tahtalarının kendilerini değil de ayrıca zeminini de düşünülmek gerekir. İkisi de bir araya gelerek fonksiyonellik gösterip değişik düzeylerde sıçrama ve kullanma olanağı sunar.

Dalış tahtası, şahsi elastiklik düzeyleri ve sıçrama olanakları sunar. Bu sebep ile platform sert ve sabit ya da sıçramayı arttıracak elastik mekanizmaya sahip olabilir.

Türlü dalış tahtası ve stant çiftinden gelecek sıçrama düzeylerinin anlaşılıyor olması için dalış panosu imal edicileri bu mevzuda malzeme hususiyetlerde değişik değişik açıklamada bulunabilir. İster iseniz bu mevzuda ayrıntılı bilgiyi havuzları inşa edecek olan kişilerden sahip olma yoluna gidebilmektesiniz.

Dalış Platformları

Bir dalış platformu gerçekte fazla insanın dalış tahtaları nakşettiği, havuz suyuna girebilmek adına değişik bir atlama rampalarını temsil eder. Bu unsur, Sert bir stant üstünde durmakta olan sert ve elastik olmayan bir tahtayı temsil eder. Dalış platformu hakkında oldukça mühim mesele nerede ise yaya sahip olmaması olmaktadır.

Bu sebep ile pek çoğu bu platformları dalış olanağı kapsamından oldukça güvenilir bir seçenek olarak görür. Bunun oldukça yüksek nedeni ise yüzücüye oldukça daha çok kuvvet ile oldukça uzağa sıçrama olanağı sunuyor olmasından mavera olması olmaktadır. Böylelikle dalış platformu onun havuz duvarlarına ya da zeminine çarpma ihtimalini azaltır.

Bu hususiyet bir platform ünitelerini oldukça güvenilir dalış alternatifi gerçekleştirmektedir. Bir platform geniş ve derin olmakta olan bir takım havuzlar adına mütenasip olsa da bir dalış tahtasını yerleştirebilmek adına gereken belli bir boyut ve düzenleme olanaklarından muhtaç olması unutulmaması gerekir.

Klasik dalış platformuna seçenek olarak kullanılmakta olan ekipman atlama kayası olmaktadır. Atlama kayası türlü biçim ve boyutta gelir. Pek çok havuz yardımcıları atlama kayasını doğal taş kullanıp oluşturur. Ayrıca doğal kayaları imitasyon etmekte olan kişinin yapmış olduğu ürünler ile gerçekleştirilmiş atlama kayası da bulunur.

Pratik fonksiyonelliklerin yanı sıra atlama kayası hususiyet ile kaya şelaleleri ya da tropikal başka unsurların kullanmış olduğu doğal konseptteki havuz adına dekoratif bir çözüm halinde olmaktadır. Aynı dalış platformu gibi atlama kayası da havuzlara atlamak adına kullanımı sağlanır iken dalış yapabilmek adına güvenilir olabilmekten uzak olmaktadır.

Dalış Tahtaları

Genellik ile dalış tahtaları ifadesi sert bir stant üstünde elastik bir tahta ifadesine gelir. Elastik tahtalar, karma malzemeler ya da fiberglas ile kaplanan ve kaymalara karşıt sağlam bir zemin ile dokulu alüminyum ya da ahşap olabilir.

Sert stant oldukça sabit olmakta ve yayı bulunmamaktadır. Bunun ile beraber sabit bir dalış platformlarında değişik olup elastik tahta dalış yapmayı dileyen yüzücü adına az bir ölçüde kaldırma kuvveti sunar.

Azıcık sıçrama olanağının eğlenceli olabileceğini düşünmekte iseniz seçeneklerinizi bu tarafta kullanabilmektesiniz. Bunun ile beraber ilave eden sıçrama hususiyeti ailelerin gereksinimlerini göz önünde tutarak seçimini yapmanız gerekir. Yaylı bir dalış tahtasının kullanımı sağlanması halinde güvenilir bir dalış mevzusunda bütün aile şahıslarının bilgi sahibi olmaları gerekir.

Esnek Dalış Ve Atlama Tahtaları

Bitiş olarak elastik bir stant üstüne monte edilmiş elastik bir tahta alternatifi vardır. Bu birleşim de atlama tahtalarını oluşturur. Atlama tahtalarının stantlarında yaylanma oluşması adına güçlü çelik yay kullanılır. Stant, bir kullanıcı kişiyi oldukça çok kaldırmak adına elastik tahta ile beraber görev gösterir.

Yüzücünün oldukça kuvvetli bir hız ile son derece ileri gitmesini sağlayabildiği için bu tür tahta oldukça tecrübeli yüzücüler için mütenasip olmaktadır. Atlama sistemlerinin monte edilmesi esnasında havuzların geniş ve kuvvetli dalışı güvenilir bir biçimde karşılayacak olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bir atlama tahtası kullanımını seçecek olur iseniz havuzun kullanımını sağlayacak insanların güvenilir bir dalış mevzusunda bilgi sahibi olmaları da oldukça mühim bir husus olmaktadır. Aykırı vaziyetlerde kullanıcı olan kişilerin havuzları güvenilir bir biçimde kullanılması muhtemel olmamakta ve türlü zarar görmeler mevzu bahis olur.

Her vakit ilk olarak güvenlik düşünülmesi gerekmektedir. Bu hususa karşın tarzı göz önünde tutma yoluna gidecek iseniz bahçelerinize oldukça pratik uyum gösterecek olan envanterin dalış tahtaları olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Dalış tahtaları bahçelerinizde kullanmış olduğunuz dekor ve mobilyaya pratik bir şekilde uyum sağlar. Bir takım çağcıl dalış tahtaları modelinde klasik dalış tahtasından oldukça değişik olmakta olan ve sportiflik uyandırmakta olan yeni ürünler ve renkler kullanılır.

Aynı zamanda atlama kayasını göz ardı da etmemeniz gerekmektedir. Dalış platformu tartışmasız bir şekilde son derece güvenilir tercih olmaktadır. Bu hususun nedeni bahçelerinize mütenasip olma mevzusunda problemsiz olması ve havuz kullanılmasını pratikleştirir iken ayrıca dalış mevzusunda risk verici hareketin önüne geçebilmektedir.

Dalış tahtası ya da dalış platformu havuz kullanımını sağlamada oldukça eğlenceli bir zaman geçirebilmeyi sağlar. Yalnız her vakit ilk öncelik güvenlik ve son derece iyi bir monte etme işlemi olması gerekmektedir. Havuz inşa ediciniz ile dalış tahtaları ya da dalış platformları mevzusunda görüşür iken aile bireylerinizin gereksinimleri ve bütçeleriniz adına son derece mütenasip bir alternatifi bulmanız gerekir.

Dalış tahtası hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya gereksinim duyuyor iseniz anında iletişim formunu doldurup ya da web sitemizde bulunmakta olan iletişim bölümünden telefon numaramızı çevirerek firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Havuz Kaç Saat Çalışmalı?

Bahçemizde bir havuzumuz var ise kafamıza takılan bir başka soru ise “havuz kaç saat çalışmalı?”. Havuzdaki tüm suyu temiz ve berrak tutmak için havuz pompanızı, havuzunuzdaki tüm su hacmini  günde en az bir kez filtreleyecek kadar uzun süre çalıştırmayı planlayın . Havuzdaki tüm suyun filtreden geçmesi için geçen saat sayısına “devir hızı” denir. Havuz kullanımında, hava şartları, kullanım […]

Isparta Havuz Yapımı

Havuzlarda Hangi Beton Kullanılır?

Havuz yapımında bir çok etkenin önemli olması gibi, bir başka önemli etken ise havuz yapımı için kullandığımız betondur. Su sızdırmaz özelliğinin ön planda olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. TS500-B20-B225 kalitesinde beton olmalıdır. Betongranülometrik evsafta beton santralinde betoniyer ile hazırlanmış, vibratör ile sıkıştırılmış olarak dökülmelidir. Radye temel ve perdelerin mütemadi olarak (arka arkaya) dökülmesi uygun olur. Havuz betonu […]

Havuz İçerisinde Kullanılan Taşlar

Havuz yapımında kullanılan havuz taşları genellikle sızdırmazlık özelliği yüksek olan ve yansıma özelliği olan seramik mozaik ürünleri tercih edilmektedir. Havuz içerisinde duru ferah bir görüntü ve dayanıklı oluşu nedeni ile seramik ideal bir üründür.Havuz kenarlarında kaygan ve ıslak zemin oluşu nedeni ile bazalt taşlar ve traverten ürünler kullanılabilir. En çok tercih edilen ürün genellikle bazalt […]

Kırklareli Havuz Yapımı

Havuz Kaça Kaç Olmalı?

Havuz yapımında standart havuz ölçüleri olsa da sizi istediğiniz ölçülerde de havuz yapımları mevcuttur. Biz Tema Havuz olarak, uzun yıllar süren deneyimlerimizle birlikte sizin için en şık ve ideal ölçülerde havuz yapmak için çalışmaktayız. Uluslararası standartlarda bazı havuz ölçüleri vardır. Örnek vermek gerekirse şöyle; Derin Havuzlar: 1.35 metreden daha derin olan  ve yüzme bilenlerin ve yetişkinlerin […]

Havuz Kaç Günde Yapılır?

Havuz yaptırma fikrine sahip olan kişilerin yapacakları araştırmalar içerisinde projenin hazırlanması, havuzun maliyetinin ne olacağı ve en önemli konulardan biri olan havuz yapım sürecinin kaç günde olacağıdır. Havuz inşaatında net bir zaman dilimi vermek yapılacak olan havuzun tipine göre değişiklik göstermektedir. Prefabrik havuzların inşaatları ortalama 5 – 7 gün sürerken betonarme havuzlar normal standartlarda bir […]

Giresun Havuz Yapımı

Havuz Hangi Çevreye Yapılır?

Havuz yaptırmak istediğimizde düşündüğümüz bir başka şey ise benim havuz için kullanmak istediğim alan havuz yapımına uygun mudur? Arazinize, bahçenize, evinize, otelinize, veya herhangi bir bölgeye havuz yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar vardır Havuz yaptırmak istediğiniz yerin çevresi havuz için uygun olası lazım, Hafriyatın kolay ulaşım sağlaması lazım, Zeminin düz ve sağlam olması lazım, […]

Kayseri Havuz Yapımı

Havuz Isıtması Nasıl Yapılır?

Havuz denilince aklımıza yaz aylarında ailemizle veya sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz güzel vakitler, eğlenceli etkinlikler veya havuz başında yapmış olduğumuz güzel kahvaltı gelebilir. Ama bunun yanı sıra kışın da havuza girmek, güzel vakit geçirmek isteyenler de oluyordur. Siz de eğer kış aylarında da havuz keyfinden ödün vermeyen kişilerden iseniz aklına gelen soru ; havuz ısıtması nasıl […]

Balıkesir Havuz Yapımı

Havuz Işıklandırması Nasıl Olur?

Havuz sahibi olan kişilerin kafasına takılan bir başka soru ise “havuz aydınlatması nasıl olmalıdır?” Sıcak yaz aylarında gündüzleri havuzumuzu kullansak da geceleri de havuz başı eğlence yapabilmekteyiz ve bu durumu göz önünde bulundurursak, geceleri de havuzumun güzel durması istemekteyiz, ışıklandırma dikkat etmeliyiz ki hem ışıkların güzel bir şekilde yayılmasını sağlayalım hem de sağlıklı ve uzun […]

Fiber Havuz Nedir?

Fiberglas, cam elyafı kullanan yaygın bir elyaf takviyeli plastik türüdür. Elyaflar rastgele düzenlenebilir, kıyılmış iplikçik olarak adlandırılan bir tabaka halinde düzleştirilebilir veya cam kumaşa dokunabilir. Günümüzde Amerika ve Avrupa kıtasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiberglas havuzlar dayanıklılık, hijyen, su sızdırmazlık ve inşa süresi açısında göz önünde bulundurulduğunda betonarme ve lineer havuzlara göre çok avantajlıdır. İnşa sonrasında […]

Malatya Havuz Yapımı

Havuz Çeşitleri

Başta spor amaçlı olmak üzere, sağlık, eğlence için kullanılan, farklı derinlik ve boyutlara sahip olan içi su dolu alanlara havuz denir. Kimi zaman tatil yapmak için farklı şehirlere gidilemiyor ve bahçemizde bulunan havuzu kullanıyoruz. Yaşam standartlarının gelişmesi, eğlence ve dinlenme amaçlı kullanımın artışı, yüzme havuzlarının da doğru orantıda artışını etkiler. Havuz çeşitleri yapıları ve kullanım […]