Havuz Ozon Dezenfektanı

Havuz Ozonu nedir?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan mavi renkli bir gazdır. Ozon, bakteri, parazit ve virüsleri etkili bir şekilde öldürdüğü ve etkisiz hale getirdiği için yüzme havuzlarında kullanışlıdır. Aynı zamanda iyi bir oksitleyicidir, yani sudaki kirletici maddeleri kimyasal olarak yok edebilir.

Ozon, diğer havuz kimyasallarını eklediğiniz gibi havuzunuza eklemek yerine, sirkülasyon sistemi içindeki havuz suyunuzu sterilize eder. Yüzerken ozon gazı ile temas etmek istemediğinizi söylediğimizde bize güvenin.

Dolaşan su havuza veya spaya geri verildiğinde, ozon çok düşük ve güvenli bir konsantrasyonda bulunur. Kalan dezenfektan tutmadığından , suyun tamamen sterilize edilmesini ve yüzmek için güvenli olmasını sağlamak için havuza klor veya brom gibi başka bir kimyasal eklenmelidir.

Ozon dengesizdir ve taşınamaz, yani diğer gazlı kimyasallarla yapabileceğiniz gibi tanklarda satın alamazsınız. Bir ozonatör veya ozon jeneratörü kullanılarak yerinde üretilmelidir.

Ozon jeneratörünün nasıl çalıştığını açıklayalım.

Havuz Ozon Jeneratörü Nasıl Çalışır?

Ozonatörler veya ozon jeneratörleri, havuzun sirkülasyon sistemine işletim ekipmanından aşağı akış yönünde yerleştirilir. Su, ozonatörden geçerken, havuza dönmeden önce ozonla sterilize edilir. Ozon insanlar için güvenli olmadığından, arıtılmış su yüzücülerle temas edeceği havuza geri dönmeden önce ozonun tamamı veya çoğu kullanılmalıdır.

Unutmayın yerel veya devlet sağlık düzenlemeleri de ek bir önlem olarak bir ozon algılama sistemi kurmak isteyebilir söyledi.

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta da havuz ozon jeneratörünüzün yerleştirilmesidir. Bir ozonatörü her kurduğunuzda ve kullandığınızda, temiz havaya erişebilmesi gerekir ve yer altında olamaz .

UV Ozonatör

UV ozon jeneratörü, yüzme havuzunuzu dezenfekte etmek için ozon üretmek için ikinci bir yöntemdir. Ultraviyole ışığın havayı ozona çevirmesi için havanın 185 nanometrede ışık yayan UV lambaların üzerinden geçirilmesi gerekir.

Hava bu lambaların üzerinden geçerken, enerji oksijen moleküllerini böler ve burada yeniden ozon moleküllerine dönüşebilirler. Unutmayın, oksijen iki oksijen atomu içerir ve ozon üç tane içerir. Oksijen molekülleri parçalandığında, bu süreçte ozon oluşturarak stabilize olmaya çalışırlar.

Ozon üretildikten sonra (her iki tip jeneratör kullanılarak), su içinde çözülmesi gerekir. En yaygın yöntem venturi enjeksiyonudur. Bunun gerçekleşmesi için cihazın yapısı, sistemde dolaşırken ozon gazını havuz suyuna çekmek için basınçlı bir vakum oluşturur.

Ozon Havuzu Sistem Maliyeti

Havuz Ozon Jeneratörü Maliyeti

Bir havuz ozon jeneratörünün fiyatı markaya göre büyük ölçüde değişebilir, ancak bir şey hemen hemen her zaman doğrudur: Yüzme havuzunuzda ne kadar çok su varsa, o kadar çok ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Bu fiyat birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar değişebilir ve spa ozon jeneratörleri en uygun fiyattır.

Yüzme Havuzu Ozonu – Klor

Ozon ve klor havuz dezenfektanları olmasına rağmen, bunları karşılaştırmak elma ve portakalları karşılaştırmak gibidir. Ozon ve kloru birbirine düşürmek yerine, onları birlikte kullanmayı denemek daha iyi bir fikir olabilir. Aslında, oldukça iyi bir ekip oluşturuyorlar.

Örneğin bir kapalı havuzda klor kullanırsanız, bir ozonatör havuz suyu kimyasını dengelemenize yardımcı olacak başka bir avantaj sağlayabilir. Ozon aslında inorganik ve organik kloraminleri oksitleyerek bileşik kloru azaltmaya yardımcı olur, bu da cilt ve göz tahrişine neden olabilir. Bu, kapalı yüzme havuzlarında hava kalitesini iyileştirmede uzun bir yol kat edebilir.

Ozon ayrıca havuzlarda ve kaplıcalarda tamamlayıcı dezenfektan ve oksitleyici olarak brom ile iyi çalışır. Brom ile kloru karşılaştıran makalemizden hatırlayabileceğiniz gibi , brom güneş ışığına veya yapay UV ışığına maruz kaldığında daha hızlı parçalanır, ancak ozonun brom üzerinde bu etkisi olmayacaktır.