Türk Hamamı Yapımı

İlk olarak Osmanlı zamanında kültürümüze giren hamam, insanların temizlenme ve arınma yerleri olarak bilinir. Günümüzde gerek ev tipi gerekse otel ve sosyal tesis gibi kurulan hamamları profesyonel olan ekibimiz ile kaliteli malzemeden yapmaktayız. Türk hamamı başlangıcından bitimine özenli işçilik, kaliteli malzeme ve uzman ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Titizlikle yapılması gereken Türk hamamı için bizden yardım alabilirsiniz. Profesyonel ekibimiz hamam kurmak istediğiniz yere giderek etüt çalışması yapar ve gerekenleri sizlere anlatırlar. Türk hamamları sadece temizlenme için değil, insanların psikolojik ve ruhsal olarak arınmalarını da sağlar.

Türk Hamamın Sağlık Açısından Faydaları

Soğuk algınlığı, sinüzit gibi alerjik durumlardan tıkalı olan hava kanallarının açılmasını sağlar. Cildin genç ve taze kalmasını sağlar. Gerilen kasları açar, yorgunluk, stres ve bunalımdan kurtarır. Vücutta birikmiş olan toksinleri ve zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olur. Damarların gevşemesine ve kan akımının hızlanmasına yardımcı olur. Türk hamamının sağlığa iyi gelmesindeki nedenler hamam ortamının sıcak olması, yıkanmadan önce deride bulunan kirlerin yumuşayarak kolay şekilde vücuttan atılması, kan akımı hızlandıkça ağrıların azalması gibi nedenler Türk hamamının sağlığa faydalı olduğunu göstermektedir.

Türk Hamamı Yapımında Kullanılan Malzemeler

Hamamın mimarisi belirlenmeli ve projesi çizilmelidir. Kullanılacak mermerler gözeneksiz olmalı. Hamamın zemin yapısı sert olmalıdır. Derz arası açıklık az olmalıdır. Su kanalları demirli yağlı betondan oluşmalıdır. Musluk ve kurna yüksekliği ideal boyutta olmalıdır. Göbek taşı sistemi mermerden yapılmalı ve ısıtması çok iyi olmalıdır. Odunla veya elektrikle ısınan göbek taşları tercih nedeni ile daha fazladır. Havalandırma sistemi iyi olmalı fazla buhar olmadan ısı kaybı olmamalıdır. Isıya dayanıklı mermerler alınmalıdır. Aşırı ısınmada mermerler çatlayabilir, bu nedenle gözeneksiz, tek parça ve derzi az olan mermerler kullanılmalıdır.